Sensör ve Lens Temizliği

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan balum Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 5
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,435

DSLR makinenizin sensör temizliğini yada Lens temizliğini siz mi yapıyorsunuz?

• Evet, kendim yapıyorum

Kullanılan: 8 80.0%
  • Hayır bu tehlikeli işi uzman ellere bırakıyorum

Kullanılan: 0 0.0%
  • Sensör/lens ne ki?

Kullanılan: 2 20.0%

• Kullanılan toplam oy
    10

balum

Yalan Dünya
Yer
Ankara
DSLR makineniz var ve günün birinde fotoğraflarınızda hiç gitmeyen lekeler fark ediyorsunuz. Napardınız? Nasıl yapardınız/yapıyor/veya yaptırıyorsunuz...
Bu iş için pratik çözümleriniz, tavsiyelerinizi paylaşabilirmisiniz...

Etiketler
Ynt: Sensör ve Lens Temizliği

Ben kendim yapmayı tercih ederim ama becebilirmiyim bilmiyorum, şimdiye kadar bir kere lens temizlendi onuda uzman eller yaptı...
Şimdi tekrar gerekiyor galiba ama ne yapsam nasıl yapabilirim biraz tedirginlik verici bir durum... Fakat fotoğraflarda ki lekelerde aynı oranda gerginlik veren bir durum...

Selamlar,
ne olurdu:
her lens degistirdigimde sensore yapisip beni cildirtirdi..

ne yapmazdim:
fotograf makinasinin en hassas parcasi oldugu icin asla elimizi surmezdim

ne yapardim:
Macro Foto'ya ugradigimda uzmanlar tarafindan temizlenirdi

ne yaptim:
lens degistirmek bu problemin ana nedeni oldugu icin, 2. fotograf makinasi daha alip kurtuldum

ne tavsiye ederim:
canon 400D'de censor cleaner var.. 40D de ise cleaner'in yani sira, housing toza daha dayanikli

ne duydum (iyi fikir):
bazi fotografcilar 3-4mt'lik sualti housing kullaniyorlarmis.. cok akillica.. ama maalesef lens degistirme ihtiyacina cozum degil.

herkesin Cumhuriyet bayramini kutlarim, reha

Sensörü ben kendim temizliyorum, ama her seferinde sırtımdan terler akıyor sensörü çizeceğim diye. Eğer İstanbulda felan yaşasaydım gider satıcısına temizletirdim.

Eğer kendiniz temizlemek isterseniz Islak kuru Green Clean almalısınız.

benim önerim objektifleri siz temizleyin ama makinayı temizlemeyin, bunun için servislere götürüp iki üç kuruş para verip 1 dakkada temizletin

makineyi temizlemek ciddi bir risk ama ben sürekli temizletme ile uğraşacağıma kendim temizlemeyi tercih ediyorum sensörde bir çizik oluştuğuna şahit olmadım

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,458
Kayıtlı Üye Sayımız
172,113
Kaydolan Son Üyemiz
KhanDeep

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR