Sıfır Bilgi İle Cj Toplama

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan veled Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 6
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 9,190

veled

Yeni Üye
Öncelikle herkese merhaba.

Son bir kaç haftadır siteyi takip ediyorum, tanışmak bu güne kısmetmiş. Site içerisinde oldukça faydalı bilgiler buldum, google'da cj araçlar hakkında yaptığım aramaların çoğunun cevabını burada buldum. Paylaştığınız bilgileriniz için hepinize teşekkür ederim.
Konuya tamamen yabancı biri olarak, sorularıma (üstünkörü de olsa) cevap verebilirseniz çok sevinirim.

Uzun zamandır CJ'lere ilgi duyuyorum ve bir tanesine sahip olmak için can atıyorum. Ama malum iyi bütçe ve bilgi gerektiren araçlar olduğu için de epey bir çekincem var. Şansıma bir arkadaşımın babasında, uzun zamandır yüzüne bakılmamış bir araç buldum ve sağ olsun ki "alın ne haliniz varsa görün" diye aracı bana bağışladı. Ben de bu sayede (umarım) sizin aranıza katılmak için ilk adımı atmış oldum. Araç genel itibari ile çok bakımsız ve epey bi toparlanması gerek. Bu işi için emek ve bütçe ayırmayı da göze aldım. Lakin asıl gerekli olan şey emek ve bütçeden ziyade bilgi. Konuyu fazla uzattığım için özür dileyerek sorularıma başlıyorum.

Aracın modelini tam bilmiyorum (henüz ruhsatını inceleme şansım olmadı) ama sanıyorum ki 70küsür model bir cj5. Fotorğaflardan bunu anlayabilir miyiz?

Aracı günlük kullanım için, ara sıra da uzun yolculuk için düşünüyorum. Büyük ölçüde offroad yapmayacağım. Nasıl bir yaklaşım sergilemem gerek? Aracı yükselmeye gerek var mı? Yakıt tasarrufu için hangi ağırlıklardan kurtulmam gerek? Toplarken nelere özen göstermeliyim? V.s.

Aracın üstü kapalı ve ben açık olanları daha çekici buluyorum. Açtırmak doğru mudur? Hardtop uygulamaları ne derece başarılı oluyor? Yoksa olduğu gibi bırakmak mı daha doğru?

Toplamaya başlarken takip etmem gereken yol nedir? Nereden Başlamalı? Motor bakımı ile başlayacağım mecburen ama, devamı nasıl? Boya / kaporta işleri ile mi? Elektrik işleri ile mi? Veya başka bir şeyler mi?

Günlük kullanım için, ortalama bi seviyeye getirmek bana tahmini ne kadara mal olur? (bu sorunun çok genel olduğunun farkındayım ama; kaporta boya, motor temizlik, elektirik, ateşleme tahmini bir mebla.)

Hepinize tekrar merhaba ve değerli bilgileriniz için tekrar teşekkür ederim.

IMG 20140717 WA0003

IMG 20140717 WA0004

IMG 20140717 WA0005

Etiketler
Ynt: Sıfır Bilgi İle Cj Toplama

Araç büyük ihtimalle 60 model civarı tuzla yerli üretim. Pek tercih edilmeyen bir versiyon.
Şimdi tuzla olduğunu varsayarak söylüyorum, aracın şasesi makasları şanzımanı difransiyelleri direksiyon ve fren sistemi farklı ve pek işe yaramaz şahsi fikrimce. Hepsini zaman içinde değiştirmeyi isteyeceksiniz ki bu toplu bir cj parasını geçecek. Ayrıca arıcın kupası ilede oynanmış, şahin kapısı gibi bir kapı kesilerek yapılmış. Genel anlamda harcıyacağın parayı çıkarmayacak bir araç gibi,
Fazla para harcamadan bu şekilde bir süre binmeni öneririm ama motoru ve yürürü ne durumda o da mechul. Ayrıca bu araçta ya 1600 ya 2000 motor olmalı diye düşünüyorum, buda ilk cj alanlar için artı gibi gelsede büyük bir eksi.
Üstünü açtığınızdada kapı kesiminden dolayıda güzel bir görünüm olmayacaktır diye düşünüyorum.

Merhaba;

Bu aracın bence ciddi anlamda masrafı var. Ön panjur da bile oksitlenmeler gözleniyor bu da araca pek bakılmadığının göstergesi. Kapıyu oturtmak için çamurluk bile kesilmiş. Sahibinin ve ustasının cj'ye pek değer vermediğini söylemek istemem ama araç bakımsız kalmış.

Sonuç olarak, Ercan abime katılıyorum ve "yokum" diyorum :smiley:

Boşuna vaktinizi , paranızı ve sağlığınızı harcamayın .1982 model cj-8 ve 1952 tuzla jeep sahibi olarak diyorum.Gerekli açıklama yapılmış.iyi Günler.

Dikkatli gözler daha iyi fark ediyor. Ben kapılar ve şaseyi fark etmemiştim.

Aracın 70küsür model olduğunu biliyorum ama tuzla olup olmadığını nasıl öğrenebilirim? Sanıyorum 80e kadar üretim.var türkiye'de ama aynı dönemde ithal jeep de gelmiş midir?

Gerekli açıklamayı yaptığımu düşünüyorum araç 1967 yada 68 70 ve sonrası pek tuzla yok 77 ve sonrası hiç yok ruhsatta yazıyorsa ruhsato araca uydurmışlardır

yapılan yorumlar yanlış değil, hepsi yerinde katıldığım yorumlar. CJ statüsünde asla tutulamayacak hatta para ile asla alınmayacak araç(biraz ağır oldu galiba...) ama bu araç sonuçta bağış gibi olmuş. olayın tecrübe kazanılacak bir kobay olarak düşünülürse fena bir fikir değil aslında. fazla para harcanmadan yürür hale getirilip, 4x4 duygusu bir nebze yaşanailir. devamında CJ ye sınıf atlarkende iyi bir tecrübe olabilir. Ancak yine belirteyim fazla bir para harcanmamalı, fotoğraflardan ne çıkabileceği belli değil sürpriz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,088
Kaydolan Son Üyemiz
TunaKarakaya

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR