Ssangyong Actyon 4x2 Hakkında

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan kaan2002 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 122
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 88,848
Ynt: Ssangyong Actyon 4x2 Hakkında

kdb1960' Alıntı:
Aşağıdaki liste sanırım net olarak fikir verecektir. Görüleceği üzere vergi hesaplanmasında 4 çeker 2 çeker bir anlam taşımıyor.
Saygılar
Otomobil kaptıkaçtı(pick-up) arazi taşıtı ve benzeri (yaş ve motor silindir hacmine göre )
Kamyon kamyonet çekici ve benzeri (yaş ve azami toplam ağırlık- net ağırlık ve istiap haddi toplamına göre)
Otobüs ve benzeri (Yaş ve oturma yeri sayısına göre)
PAnel van ve motorlu karavanlar (yaş ve motor silindir hacmine göre)

teşekür ederim atydınlattığınız için

Etiketler

Ek 2 denilen bir belge ile arazi aracı tanımlaması düzenlenmiş . 4*4 araçlardan fazla vergi alabilmek için (düzenlenmiş) uydurulmuş bir yöntem . Kısaca , Hummer , kamyonet olarak vergi ödediği için , yapılan bir düzenleme . Söylentiye göre , başbakan 4*4'den kamyonet mi olurmuş . Düzeltin bu yasayı dedikten sonra yapılan bir değişiklik . Bu değişikilk yapılmasaydı , ödeyeceğimiz vergi kamyonet olacaktı . Ama yine de anladığım bu değişiklik tam olarak bilinmiyor . Ne yazık ki vergi daireleri de bilmiyor ......

4. Arazi tipi araçlar (G sembollü)
4.1. N1 sınıfı araçlardan azami kütlesi 2 tonu aşmayanlar ve M1 sınıfındaki motorlu araçlar, aşağıdaki koşullara uygun iseler, arazi tipi araç olarak kabul edilir.
- En az bir ön dingili ve en az bir arka dingili eşzamanlı tahrikli olarak tasarlanmış, bir dingilinin tahriki ayrılabilen araçlar dahil.
- En az bir diferansiyel kilit mekanizması veya buna benzer işlevde en az bir mekanizması varsa ve tek araç için hesaplanan % 30'luk bir eğimi tırmanabiliyorsa.
Ek olarak, aşağıdaki 6 koşuldan en az beşini de yerine getirmesi gerekir:
- Yaklaşma açısı en az 25 derece olmalıdır.
- Uzaklaşma açısı en az 20 derece olmalıdır.
- Rampa açısı en az 20 derece olmalıdır
- Ön dingil altında, alt açıklık en az 180 mm olmalıdır.
- Arka dingil altında, alt açıklık en az 180 mm olmalıdır.
- Dingiller arasında, alt açıklık en az 200 mm olmalıdır.
4.2. N1 sınıfı araçlardan azami kütlesi iki tonu aşanlar ile N2, M2 veya M3 sınıfı araçlardan azami kütlesi 12 tonu aşmayanların arazi tipi araç sayılabilmesi için, bir dingilinin tahriki ayrılabilen araçlar dahil olmak üzere ya bütün tekerleklerinin eşzamanlı tahrikli olması veya aşağıdaki 3 koşulu yerine getirmesi gerekir:
- Bir dingilinin tahriki ayrılabilen araçlar dahil en az bir ön dingili ve en az bir arka dingili eşzamanlı tahrikli olarak tasarlanmış,
- En az bir diferansiyel kilit mekanizması veya buna benzer işlevde en az bir mekanizması olan,
- Tek araç için hesaplanan % 25'lik bir eğimi tırmanabilen.

Ne yazık ki durum budur .

EK II
ARAÇ SINIF VE TİPLERİNİN TANIMI
A. Araç sınıfları, aşağıdaki uluslararası sınıflandırmaya göre tanımlanır:
(Aşağıdaki tanımlarda kullanılan “azami kütle” ifadesi ile Ek I Madde 2.8’de açıklanan “teknik açıdan izin verilen azami yüklü kütle” belirtilmektedir.)
1. M Sınıfı: En az dört tekerlekli, motorlu yolcu taşıma amaçlı araçlar
M1 Sınıfı: Sürücü dışında en fazla sekiz kişilik oturma yeri olan, yolcu taşımaya yönelik motorlu araçlar.
M2 Sınıfı: Sürücü dışında sekizden fazla oturma yeri olan, yolcu taşımaya yönelik ve azami kütlesi 5 ton'u aşmayan, motorlu araçlar.
M3 Sınıfı: Sürücü dışında sekizden fazla oturma yeri olan, yolcu taşımaya yönelik ve azami kütlesi 5 ton'u aşan, motorlu araçlar.
M1 sınıfı ile ilgili gövde tipleri ve kodlamalar bu Ekin C Kısmı’nda, o kısımda belirtilen amaçlar için kullanılmak üzere tanımlanmıştır.

Hamdi bey gardaşım inan anlamadım ne yazdığını kısaca senin yukarıda yaptığın açıklamalara göre pickupolmayan 4x2 actyon aracın vergisi düşürülemeyecek değilmi ?

Aracınız pikap ( çift kabin ) değil ise zaten kamyonet olarak vergilendirilecek . Çift kabin ise de panelvan olarak değerlendirilecek . En doğru bilgiyi ( ne kadar doğru tartışılır ) bağlı olduğunuz vergi dairesinden alabilirsiniz . Düzeltme veya mahsup yapılması da buralardan olur .

kaan2002' Alıntı:
5000 km dolmasada 1 yıl sonra yağ bozulrmu eğer bozulursa o zaman yağ kaliteli değildir diye düşünüyorum sattığım kötü tofaş da bile 2 yılda ancak 10.000 km yapıyordum ve ik i yılda bir değiştiryordum yağ yine kullanılır durumda idi servisin söylediği kısacA 1 yıl içerisinde 3.000 km yol yaptım yine de değiştirmek zorundayım öylemi ?

İlk yağ değişim süresinin kısa olmasının nedeni , motorda kalması muhtemel toz ve çapakların dışarı atılmasıdır . Bu tüm motorlarda böyledir . Yani aldığınız bir çapa makinesi veya jeneratör olsaydı yine ilk yağ değişimini kısa bir süre içinde yapmanız gerekecekti . Ayrıca 5000 km kısa bir periyod değil . Terli araçlarda ilk bakım 1000 km de olur ve yağ değişimi yapılırdı . Sonraki yağ değişimleri de 3000 km de yapılırdı . Katkı maddeleri ve gelişen teknoloji sayesinde sentetik yağlar daha uzun süre kullanılabiliyor . 10000 km veya 1 yıl neredeyse tüm araçlar için uygulanan yağ değişimi ve servis kontrolü yapılacak periyottur . Yani esas olan garanti süresinde servise uğramanız gereken süredir .

hamdi eyüboğlu arkadaşımızın da söylediği gibi 4*2 kamyonetlerin panelvan olarak vergilendirilmesi gerekiyor.

MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ İÇ GENELGESİ 2007/1

Tarih 03/09/2007
Sayı B.07.0.02.GİB.0.61/6153–1
Kapsam

T.C.

MALİYE BAKANLIĞI

Gelir İdaresi Başkanlığı

SAYI: B.07.0.02.GİB.0.61/6153-1

KONU: Çift kabin kamyonet

MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ İÇ GENELGESİ

SERİ NO: 2007/1

.............. VALİLİĞİNE/ VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞINA

Başkanlığımıza intikal eden olaylardan;

- Çift kabin yük taşıma kısmı açık hem yolcu hem de yük taşımaya uygun olan (4X2),

- Çift kabin yük taşıma kısmı kapatılmış olan (4X2),

taşıtlar ile aynı özelliklere sahip bütün tekerlekleri motordan güç alan (4X4) taşıtların 197 sayılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanununun 5 inci ve 6 ncı maddelerinde yer alan tarifelerden hangisi kapsamında vergilendirileceği hususunda tereddüt hâsıl olduğu anlaşılmıştır.

197 sayılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanununun "Tanımlar" başlıklı 2 nci maddesinde;

"Arazi Taşıtı: Karayollarında yolcu ve yük taşıyabilecek şekilde imal edilmiş olmakla beraber bütün tekerlekleri motordan güç alan veya alabilen motorlu araçtır.

Panel van: Azami toplam ağırlığı 3500 kilogramı geçmeyen, kapalı kasalı (yandan camlı olanlar dahil), sürücü kısmından başka tek veya daha fazla sıra oturma yeri bulunan, insan ve yük taşımak için imal edilmiş olan taşıtlardır.

Kamyonet: İzin verilebilen azami yüklü ağırlığı 3,5 tonu geçmeyen ve yük taşımak için imal edilmiş motorlu araçtır."

hükmü yer almaktadır.

2 Sıra No.lu Motorlu Taşıtlar Vergisi Sirküleri'nde;

"a) Arka kısımda oturma yeri bulunmayan ve "Motorlu Araç Tescil Belgesi" ile "Motorlu Araç Trafik Belgesi"nin istiap haddi bölümünde 2, 2+1 şeklinde kişi sayısı belirtilen kapalı kasalı kamyonetler (yandan camlı olanlar dahil) kamyonet,

b) Arka kısımda oturma yeri bulunan ve "Motorlu Araç Tescil Belgesi" ile "Motorlu Araç Trafik Belgesi" nin istiap haddi bölümünde 3+1, 4+1 veya 5 şeklinde kişi sayısı belirtilen "çift sıra koltuklu", "üç sıra koltuklu" kapalı kasalı kamyonetler (yandan camlı olanlar dahil) panel van

olarak vergiye tabi tutulacaktır."

açıklamasına yer verilmiştir.

Anılan Sirkülerde yer alan açıklama ile söz konusu taşıtların, fiziki durumları göz önünde bulundurularak, sadece yük taşıma amaçlı kullanılanlar ile hem yük hem de yolcu taşıma amaçlı kullanılanlar olmak üzere vergilendirilmesinde ayırıma gidilmiştir.

Diğer taraftan, Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanununun 5 inci ve 6 ncı maddelerinde yer alan (I), (II), (III) ve (IV) sayılı tarifeler 5035 sayılı Kanunun 23 ve 24 üncü maddeleri ile değiştirilmiştir. Yapılan değişiklikle arazi taşıtları ve panel van tipi taşıtların, 01/01/2004 tarihinden geçerli olmak üzere yaşlarına ve motor silindir hacimlerine göre; kamyonet, kamyon, çekici ve benzeri taşıtların ise 01/01/2005 tarihinden itibaren yaşlarına ve azami toplam ağırlıklarına göre motorlu taşıtlar vergisine tabi tutulacakları hüküm altına alınmıştır.

Bu hükümlere göre, Motorlu Araç Tescil Belgesi'nde ve/veya Motorlu Araç Trafik Belgesi'nde;

1. - Arazi taşıtı (4Х4),

- Çift kabin kamyonet (4Х4),

- Çift kabin kamyonet arazi taşıtı,

- Kamyonet (4Х4),

- Kamyonet arazi taşıtı

şeklinde tanımlanan taşıtların arazi taşıtı,

2. Çift kabin (4Х2) kamyonet şeklinde tanımlanan 3+1, 4+1 veya 5 yolcu taşıma kapasiteli taşıtların ise yük taşıma kısımlarının açık veya kapalı olmasına bakılmaksızın panel van

olarak motorlu taşıtlar vergisine tabi tutulması gerekmektedir.

Bilgi edinilmesini ve gereğini rica ederim.

Osman ARIOĞLU

Gelir İdaresi Başkanı

aslında bu genelgeye rağmen vergi dairesi ne yaptığını ya da nasıl saçmaladıklarını kendileride izah edemiyorlar,vergi almaya gelince 4*4 oluyoruz,trafiğe girince devlet okus pokus yapıp aracımızı kamyonete dönüştürüyor ve sen kamyonetsin boğaz köprüsünü kullanamazsın diyor.burdan bu sorunu yıllardır çözemeyen sayın devlet babaya bol bol .............................................................yolluyorum.bir sürü insan dilekçe yazdı düzelen bir şey olmadı.düzelen bir şey olmadığı gibi düzülen her zamanki gibi vatandaş oldu.

celo53' Alıntı:
aslında bu genelgeye rağmen vergi dairesi ne yaptığını ya da nasıl saçmaladıklarını kendileride izah edemiyorlar,vergi almaya gelince 4*4 oluyoruz,trafiğe girince devlet okus pokus yapıp aracımızı kamyonete dönüştürüyor ve sen kamyonetsin boğaz köprüsünü kullanamazsın diyor.burdan bu sorunu yıllardır çözemeyen sayın devlet babaya bol bol .............................................................yolluyorum.bir sürü insan dilekçe yazdı düzelen bir şey olmadı.düzelen bir şey olmadığı gibi düzülen her zamanki gibi vatandaş oldu.
Aynı dertten muzdaribiz . Motorlu taşıtlar vergi dairesine gittim . Net bir şey yok . İlk vergi fazla ödenmiş dediler . Diğerlerine mahsup edelim . Aracım 4*4 . Şimdilik vergi ödemedim . Muayene için temiz kağıdı almaya gidince ne olacağını göreceğiz . İnternet vergi dairesine göre ödeyeceğim vergi 435 TL * 2 ay . Oysa ödenen ilk vergi 868 TL . Bekleyip göreceğim .

16.02.2010 günü Mersin servisten çağırdılar koreli üreticiler gelip aracaı test edeceklermiş saat 14:00a randevu verdiler bakalım ne olacak arabayı alalı 25 gün oldu km 600 de bari 5 bin dolsa idi ücretsiz yağ değişikliği yapardık

SERVİS GÜNLERİ

Arkadaşlar Dün 16.02.2010 günğ Mersin ilinde SSANGYONG un srvis günü imiş bir önceki gün telefon açmışlardı dün de saat 13. 00 da randevuya gittim aracın km si henüz 700 km de olduğu için yağ deşimi olmadı ancak yetkili aracın motor kağutunu kaldırdı ve başka bir araç ile ilgilienmeye gitti 5 dakika sonra yanıma geldi szin aracınız tamam dedi bende takip ettiğim için zaten ne yapıldki diye sordum ve araçile ilgili benim sorularımın olduğunu öğrenmek istediğimi söyledim bana yetkili ne dese beğenirsiniz bu gün servis günü hafta içi bir ara gelin ben size anlatayım arkadaşlar bu ne lahana bu ne prasa turşusu aracı aldıktan bir ay sonra anladım ki şahsuvar oğlunun aracı satmadan önce ülkede düzgün servis elamanları bulması gerekiyormuş

Ynt: SERVİS GÜNLERİ

kaan2002' Alıntı:
Arkadaşlar Dün 16.02.2010 günğ Mersin ilinde SSANGYONG un srvis günü imiş bir önceki gün telefon açmışlardı dün de saat 13. 00 da randevuya gittim aracın km si henüz 700 km de olduğu için yağ deşimi olmadı ancak yetkili aracın motor kağutunu kaldırdı ve başka bir araç ile ilgilienmeye gitti 5 dakika sonra yanıma geldi szin aracınız tamam dedi bende takip ettiğim için zaten ne yapıldki diye sordum ve araçile ilgili benim sorularımın olduğunu öğrenmek istediğimi söyledim bana yetkili ne dese beğenirsiniz bu gün servis günü hafta içi bir ara gelin ben size anlatayım arkadaşlar bu ne lahana bu ne prasa turşusu aracı aldıktan bir ay sonra anladım ki şahsuvar oğlunun aracı satmadan önce ülkede düzgün servis elamanları bulması gerekiyormuş

sahsuvaroglu sitesindeki haber :smiley: sanırım elemanlar hala yetiştiriliyor

http://www.ssangyong.com.tr/laboratuvar.html

kdb1960' Alıntı:

yetiştirsinler inşallah adam gibi adam yetiştiriler

kdb1960' Alıntı:

kaan2002' Alıntı:
yetiştirsinler inşallah adam gibi adam yetiştiriler

HEm resme de dikkat edersen teknik eğitim fakültesinde 7 tane teknik eleman var bunlar mezun olacak Türkiye çapındaki servis merkezlerine dağılıp hizmet vermeye başlayacak. :smiley:)))))))

kdb1960' Alıntı:
HEm resme de dikkat edersen teknik eğitim fakültesinde 7 tane teknik eleman var bunlar mezun olacak Türkiye çapındaki servis merkezlerine dağılıp hizmet vermeye başlayacak. :smiley:)))))))

bizim temennimiz de bu

Özellikle taşrada servise göre araç almak gerekebiliyor.
Yıllarca bölgedeki servisi en iyi olduğundan yerli araba kullandım.

SSangyongun istikrarsız bir durumu vardır
Geçen yıl tedarikçi firmalara borç takmış ve üretime bir süre ara vermişti fabrika.
Araç toplama bir araçtır ve ilerde parça temininde sorun yaşanabileceği gibi
Türkiyedeki distrübitörlük el değiştirebilir ya da sonlanabilir.
Ford veya Skodanın yanında 2. marka olarak bulunmaktadır. Geçmişte de ithalatına
uzun süre ara verilmişti. Musso ları hatırlayanlarınız vardır.

Selim

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,459
Kayıtlı Üye Sayımız
172,113
Kaydolan Son Üyemiz
KhanDeep

SON KONULAR

Geri