Suv Tavsiyesi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan oguzhan306 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 6
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,706

oguzhan306

Yeni Üye
Herkese selamlar

Çok sıkı bir asfaltçıyımdır, 4 cekerden anlamam arabamı bırakın bozuk yola şehir içinde ki çamura bile sokmamışımdır. 306 ile baslayan araba maceram astra ile devam edip focus ile nihayete ermistir. Bu segment dışında da araba tanımam. Araba dedigin hafif olmali yere yakin olmali duz vites olmali sert amortisörlü olmalı dedim durdum 15 sene boyunca. Taa ki cocugum olana ve onun guvenligini herseyin ustunde tutmaya baslayana kadar :smiley:

60-70 bin tl arasinda suv veya kamyonet bakiniyorum ama girisimden de anlayacaginiz uzere bu segmentteki araclardan bi haberim. Bir kac gundur didik didik ozellikle dusundugum araclar hakkinda yazılmış olanlara bakıyorum. Son olarak listemi 4 modele indirmiş durumdayim.

1- 2007 freelander td4 2.0

2- 2008 jeep compass crd 2.0

3- 2013 amarok tdi 2.0 higline

4- 2012 ranger 2.2 tdci

ilk iki tercihim yaklaşık 2 tonluk kasalariyla tanktan hallice olan land ve jeep diğer 2 arac ise yaslari itibariyle daha genc modeller.

Kisisel begenim asagi yukari 4 modelde de ayni gibi ama kullanim kolayligi yedek parca ve servis maliyetleri gibi seyler isin icine girince kotu bir tercih yapmak istemiyorum.

Istanbuldan Bodruma tasindim ve araci bodrum icinde kullanacagim. Aracin yetenekleri dogrultusunda da dag bayir kir koy gezileri kesinlikle yaparız diye dusunuyorum. Tabi benim once biraz bozuk zemin tecrubelerine girmem gerekiyor :smiley:

Konuyu cok fazla uzattim. Fikir oneri ve tecrubelerini paylasirsaniz cok sevinirim

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Etiketler

Uzakdoğu araclarina oldum olasi uzagimdir buyuk konusmayayim ama kolay kolay japon veya kore arac satin almam

Saniyorum yeterince net anlatamiyorum, tekrar deneyeyim.

Uzakdoğu üretimi araclar ilgimi, dikkatimi, begenimi cezbetmiyor! Haklarindaki yorumlarla ilgilenmiyorum!

Ozellikle model yilina kadar belirtmis oldugum araçlar hakkinda yorum, öneri, tavsiye alabilirsem sevinirim.

öncelikle asfalttan uzaklaşıp doğaya, kıra, bayıra yaklaşmak istediğiniz için sizi tebrik ederim.. bu konudaki ön yargınızı kırmışsınız..

arabalar hakkındaki ön yargılarınızı da biraz daha kırsanız iyi olacak.. arabalar ve 4 çekerler konusunda biraz daha okumanız gerekecek.. kullandığınız Fransız 306, astra ya da focus bir çok japondan iyi değil.. zevkler ve renkler tartışılmayacağı için uzak doğu konusunda kararınıza saygı duyarım..

seçtiğiniz arabalara gelince ranger hariç diğerleri, kır bayır gezmek için kendi markasının ya da sınıfının en az tutulanları sayılır. örneğin Rover' da freelander markanın en az arazi kabiliyeti olanı.. jeepde compass markanın en az arazi kabiliyeti olanlarından... pikaplar için de arazi de en zayıf olanı amarok.. o nedenle 4 çeker nedir ne değildir.. daha ayrıntılı araştırmanız gerekir..

diğer bir konu da bir arabayı alınca arabayla nikah kıymıyoruz.. önemli olan temiz ve problemsiz arabayı almak.. alır kullanırsınız.. zaman içinde de kır bayır; ne ağırlıkta ve zorlukta gezeceğinize bağlı olarak yetmediği yerde arabayı değiştirirsiniz...

binekten arazi aracına geçtiğimde suv ya da jip tarzı araçlarla başlamıştım. beni yarı yolda bırakmaması ve tamirle vs.. uğraşmamak için çok eski arabaları tercih etmedim. hepsini de kullanırken ayrı keyif aldım. en sonunda pikaba terfi ettim.. şu anda pikaplar bu konu da fiyat performans olarak en uygun araçlar.. 3-4 yaşında 4 çeker pikabı 50.000 ila 70.000 tl arası bir fiyata alabiliyorsunuz.. standart halleri ile bile arazide bir çok yerde yeterliler.. yaklaşık aynı arazi kabiliyetine sahip 3-4 yaşındaki bir suvu ( jeep cherokee, wrangler, land Rover discovery, pajero, land cruiser gibi) 200.000 tl den aşağıya alamazsınız.. pikaplarda sadece biraz vergi yüksek.. bir de hız sınırı var.. hız sınırı aslında güvenlik açısından iyi bir şey.. insan pikaba geçince yavaş sürmenin de ayrı bir zevk olduğunu anlıyor..

o 4 tercihinizden size ranger ya da amarok tavsiye ederim.. amarok manuel alırsanız manuellerde isteğe bağlı 2 çeker, 4 çeker ve low seçeneği var. otomatik amaroklar da bu seçenek yok, sürekli 4 çekiyor.. o nedenle amarok seçeneğinde manuel daha iyi.. amarok 2.0 olduğu için vergi avantajı var. başlangıç için amarok size hayli hayli yeter diye düşünüyorum.. kendim Mitsubishi l200 kullanıyorum.

size şimdiden bol bol kamplı, dağlı, bayırlı, doğalı bir hayat dilerim...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.