Suzuki Grand Vitara Xl7 İntercooler Temizliği

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Mossin Nagant Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 11
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 14,782

Mossin Nagant

Mossin Nagant
Yer
hatay-istanbul
aracı aldıktan sonra parmaklamadığım yeri kalması diye uğraşıyorum :smiley:
işin aslı yapabileceğim şeyleri ben yapmak istiyorum.
insan kendi aracına dışardaki ustadan çok daha özenli ve titiz davranıyor :smiley:

intercoolerın sağda solda ikişer vidasını söktükten sonra, intercooler giriş ve çıkışındaki birer adet hortumun kelepçelerini söküp/gevşetip intercooler'ı söküp alıyoruz.

sonrasında giriş ve çıkıştaki hortumların içlerini kuru bir bezle siliyoruz. bezleri orda bırakıyoruz ki içine bişey kaçmasın.

çıkarttığımız intercoolerın içine bulaşık deterjanı döküp bolca sıcak su döküyoruz ki içerde oluşan yağ tortusu /kiri çıksın.
iyice kuruttuktan sonra söktüğümüz gibi takıyoruz :D

iyice kurutun dikkat edin :smiley:

Etiketler
Ynt: Suzuki Grand Vitara Xl7 İntercooler Temizliği

Tebrik ediyorum. Eli birazcık tornavida tutmaya alışkın olan herkesin yapabileceği çok şey varaslında araçla ilgili olarak... Bu da o işlerden birisi, en önemli noktalardan biri olan boştaki hortumların bez ile kapatılarak, toz-pislik gitmesini engellemeyi belirtmeniz da takdire şayan, bilmeyenler için çok önemli... Çalışmalarınızı video olarak kayıt edip paylaırsanız daha da güzel olacaktır.

Benim aracında intercooler ı temizliğe ihtiyaç duyuyor, ilaveten yağ terlemesi de var, bunları çözmek için zaten temizlemeyi düşünüyordum, sizin yazınız beni daha da motive etti...

hortum ağızlarınızın çıkışları tam sıkışmamış veya zamanla gevşemiştir.
başka türlü ordan terleme olmaz.
terrano II de aşağı yukarı aynı xl7 ile.
korkmadan temizleyin ve dediğim gibi iyice sıkarsanız terleme yapamaz.
Kolay gelsin :smiley:

hortumlar naylon bu aracta uclarında kauçuk conta gibim bi dalga var azcık yaglansın hemencik çacık oluyor ben baya bi degiştim o zırbıtıdan hatta yedegim bilem var 3 ayrı ölçü 4 adet.. ;)

elliyenin elinde kalabilir benden söylemesi..

intercooler girişleri bir çok dizel arabada sorun aslında.
hortum ağzına başka bir hortum koymuş ki intercooler girişini tam kavrasın.
ince bir hortumu intercooler girişine sıkı geçme yapıp sonrasında orjinal hortumu takarsanız cok stabil ve sağlıklı olur.

ben bu işleri yapalı 3yıl falan oldu naaptımı bilem unuttum.. ;D

jeton düşdükçe yazıyorum.. ;)

yıkamacıya nazınız geciyorsa yada 150 bar üstü oto yıkama makineniz var ise 2 iş daha tarif edeyim..

2 far arasındaki ön panel sökülüp klima radyatörüne basınçlı su tutup arkadaki motor radyatöründen cıkıyormu kontrolu..

çok uzun yol kullanılan aracın klima radyatörü minik sinek böçekle kaplanıp , sıvanıyor..arkadaki motor radyatörüne hava girişini engelliyor..
bizim koçaoglanlarda pek olmaz ama diger Suzuki'lerde offroyt yapan abiler cıvık camura dalınca klima radyatörü çamurla sıvanıp kuruyor.. arkadaki radyatör de sogutamadığından mecbur hararet yapıyor..

bizim arac da intercooler sökülünçe ..sökülmeden görülmüyor el ayak girmiyor..kupaya giren 2 hortumu takip edip motora baglandığı yerdeki kelepçeler sökülüp..kalorifer radyatörüne hortumlarından makina ile tazzikli su basmak..

kışın ısınmayı düşünüyor sanız tabii.. :smiley:

tüm suzuki benzinli motorları tepeden aşagıya aliminyum olurlar.. onlar içden pas yapmaz.. ;)
bizim koçamanlar franzız motorlu olup döküm demir olduğuna fena iç pas yapar..antifiriz bilem az fayda eder..bu pasın gidecegi ilk adres kalorifer radyatörüdür.. ;)
bazı elektirikçilerde bu iş için içad edilmiş temizleme makinası var 2 hortumla kalorifer radyatörü'ne baglanıp ilaclı ve sıcak suyla devirdaim yaptırılıp temizleniyor..
kalorifer radyatörü'nün degişimi ise fena zor ön gögüs cıkmadan olmuyor.. ;)
yapanda az ustaysa bi avuç da cıvata arrtırırsa otobanda bilem ön gögüs içinden tıkırtılar gelmeye başlar.. ::smiley:

eli anahtar tutan arkadaşlara tehlikeli birde förmül vereyim.. ;)
cok eski bakkal'larda yada aktarlarda bulunabiliyor.. çamaşır sodası .. 2 avuç motor radyatörüne atın 1 gün kullanın..
sonra radyatör tıpasını acın alttan..çıkan su bitter cukulata rengi olaçaktır.. ;D
bu soda motor suyu içinde kalırsa fare gibim kemirir deler gecer en inçe buldugu yeri..
en az 5-6 posta su doldurup boşaltıçaksınız..+ kalorifer horumlarıda sökülüp içine su filan basıp soda dan arındıracaksınız..
radyatörler cok paslı ise delinme ihtimali var..biri yada her ikisini kuçaklama ihtimali var..didim.. :smiley:

mossin nagant' Alıntı:
intercoolerın sağda solda ikişer vidasını söktükten sonra, intercooler giriş ve çıkışındaki birer adet hortumun kelepçelerini söküp/gevşetip intercooler'ı söküp alıyoruz.

sonrasında giriş ve çıkıştaki hortumların içlerini kuru bir bezle siliyoruz. bezleri orda bırakıyoruz ki içine bişey kaçmasın.

çıkarttığımız intercoolerın içine bulaşık deterjanı döküp bolca sıcak su döküyoruz ki içerde oluşan yağ tortusu /kiri çıksın.
iyice kuruttuktan sonra söktüğümüz gibi takıyoruz :D

iyice kurutun dikkat edin

Yazdıklarınızda kafamı kurcalayan detaylar var.
İntercooler dediğimiz şey bir çeşit soğutucudur.Çalışma olarak: havayı emen türbo; filitreden geçen havayı önce intercooler yollar oradanda hava motora gider motor çalışır.Yani intercooler sistemde havadan başka bir şey yoktur,şayet intercooler radyatörünün içini yıkayacak kadar çok yağ atığı varsa bunun tek kaynagı vardır o da sistemdeki türbo makinesidir yani türbo bu kadar yağ kaçırıyorsa kısaca ona arızalıdır bakıma gerek vardır deriz.

konuda bahsi gecen araclar 200.000.-300.000. km aralıgında ..+ olanıda var..

mazot az yakıyo diyem fazlaca kullanılmış..lar yanim..

ilk hdi 'yi pejo 1997 de içad etmiş.. bizim arac lardaki motorun dogum tarihi 2000 senesi..

2005-2006 da elinde kalan motorları pejo alayını caponlara yollamış..caponlarda o motorları takıp aracları bize yollamış.. ;D

şimdi kuçagımızda annıycanız.. ::smiley: ???

ince999' Alıntı:
Yazdıklarınızda kafamı kurcalayan detaylar var.
İntercooler dediğimiz şey bir çeşit soğutucudur.Çalışma olarak: havayı emen türbo; filitreden geçen havayı önce intercooler yollar oradanda hava motora gider motor çalışır.Yani intercooler sistemde havadan başka bir şey yoktur,şayet intercooler radyatörünün içini yıkayacak kadar çok yağ atığı varsa bunun tek kaynagı vardır o da sistemdeki türbo makinesidir yani türbo bu kadar yağ kaçırıyorsa kısaca ona arızalıdır bakıma gerek vardır deriz.

1-hava emilir-süzülür-ölçümü yapılır
2-turboya girer
3-yüksek basınçla intercoolar a girer
4-intercoolerdan soğuyup motora girer.

sistem bu şekilde. bahsettiğiniz gibi intercoolarda çok yağ olmaz.
20-30 bin km de bir temizlemek yeterli olur.
turbodaki milden ısınarak terleme/buharlaşma yapan yağ intercoolarda çok hafif birikebilir.

ben aracı yeni aldığım için ve en son ne zaman temizlendi bilmediğim için temizledim.
ama içinden yağ çıkmadı :smiley:
intercoolar girişinde çok hafif parmağinizı leke yapabilecek kadar bir terleme vardı sadece.

oguz1134' Alıntı:
konuda bahsi gecen araclar 200.000.-300.000. km aralıgında ..+ olanıda var..

mazot az yakıyo diyem fazlaca kullanılmış..lar yanim..

ilk hdi 'yi pejo 1997 de içad etmiş.. bizim arac lardaki motorun dogum tarihi 2000 senesi..

2005-2006 da elinde kalan motorları pejo alayını caponlara yollamış..caponlarda o motorları takıp aracları bize yollamış.. ;D

şimdi kuçagımızda annıycanız.. ::smiley: ???

ben katılmıyorum. sadece düzenli bir bakımla bu motorlar milyon km görür.
ama kara düzen bakım, yağ kalitesizliği ve zihni sinir sanayi işi geçiştirmelerle çok sorun yaşatacağı kesin.

bu mantıkta çalışan motorlar çok yüksek kmler görüyor.
benim gördüğüm ve konuştuğum yetkili ve özel servislerde aracın bir kroniği olmadığı, enjektör kaynama sorunu yaşanabileceği söylendi.
keza Mehmet BECCE bey ile konuştuğumda o çok kaliteli ve iyi bir araç tavsiye derim diye konuşmuştu.
hatta xl7 lerin arka difransiyeleri ağır hizmete yönelik olduğunu ,pajero 3.2 ile aynı ebatta olduğunu ve suzukiler içinde en büyük diff çapına sahil olduğundan bahsetmişti.
yani düşündüğünüz gibi haldur huldur arıza verebilecek, üzerimize bir yıkıntı olabilecek araçlar değil.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR