Tata xenon ile yaşam

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan pharmasist Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 29
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 48,035

pharmasist

Yeni Üye
Yer
Konya
Herkese selamlar.
Arkadaşlar binek aracımı sattım ve 15-20 bin lira aralığında bir arazi aracı arıyorum.Arazi aracım beni doğaya götürebilecek, az engebeli araziye girip çıkabilmeliyim. Aynı zamanda gündelik için de kullanılacak. Bu amaç için ilk önce;
1-Lada Niva alayım daha sonra bir binek araç ta alırım dedim. Ama lada nivanın sacının galvanizsiz olduğunu ve hemen çürüye bileceğini, bagaj hacminin çok az olduğunu ve tata xenondan daha fazla yaktığını yorumlarınızdan öğrendim.
2-Opel frontera alayım dedim opelin tipi vergisi yakıtının da düşük olduğunu söylemişsiniz iyi. Ancak motoru elektronik motormuş ve çok sayıda sensör içerirmiş. Ailecek bir doğada piknik için gittiğimde veya acil bir durumda aracın çalışmaması açıkçası hoş bir durum olmaz. Özellikle ben biraz titizim. Binek aracım bir dediğimi iki etmezdi.yani ilk marşta çalışır ve piknik, şehir içi heryere kullanırdım. Tata xenonda da2.2 motor var. Acaba fronteranınki ile ayını karakterdemidir.
3- Ford ranger alayım dedim. onun da 2008 ve öncesi dönemlerde kırsal motorini tercih ettiğini son modellerinde ise euro dizeli çok fazla yaktığını öğrendim ve vazgeçtim. Acaba bu yeni enjeksiyon sistemi eski modellere takılamaz mı? Toyota çok pahalı. Nissan ise hem yakıt hemde bulunduğum şehirde (KONYA) nissan servisinden ve nissanın binek araçlarında yaşadığım sıkıntılardan dolayı nissandan soğudum. Çok nazik bir araçmış, zorlamaya falan gelmezmiş gibi geliyor bana.
4-Songgyong lar ise çok konforlu çok güzel mercedes alt yapısı var deniliyor ama bana tipleri çok sevimsiz geliyor. aracın önü başka arkası başka geliyor. Bu seçeneği de eledim.
Evet sayın arkadaşlar, ustalarım. Ben hiç arazi aracı sahibi olmadım ve bu konu hakkındaki bilgilerimi görüş yazan sizlere borçluyum. Belirttiğim fiyat aralığında çift kabin 2008 model bir xenon alsam,arka bagajı kapatsam, bildiğim kadarıyla iç malzeme kalitesizmiş, gerekirse ilerleyen zamanlarda bir iç döşemesi yaptırsam, arka dingiller amörtüsörlü veya amörtisör destekli zannedesem knforlu sağlam bir araç sorunsuz bir araç elde etmiş olurmuyum. Bazı arkadaşlar ilk rektefiyede araç gider demişler bakıyorum telcolinler hala piyasada var, bu araçlar hiç rektefiye olmadımı ve bunlar daha eski motor tipli araçlar. 4x4 ü ayar tutmaz hemen bozulur denmiş. İlk tercihim lada, frontera ve rangerde olduğu gibi arazi şanzumanı olan bir araçtı. Ama istediğim fiyata maalesef yok. xenonunki de elektronik. bu sistem çokmu çabuk bozulur.Ben hassas titiz bir insanım demiştim. makul ölçülerde aracıma yapacağım bakımın en iyisini yapmaya çalışırım. mesela ses gelen bir yeri olursa bulur genelde kendim gideririm.
Umarım sıkmamışımdır. Arkadaşlarım derdim kısaca bu. Aklımdakilerin çoğunu yazmadım. Ama bu aşka düşenler benim derdimden anlayacaklardır. Sİzlerden ricam diğer araçları doğru sebeplerden mi elemişim, ve xenon alsam gerçekten beni tatmin eder mi.
Saygılarımı sunuorum..

Etiketler
Ynt: Tata xenon ile yaşam

Sayın Üstadlarım, yok mu bu sorduğum soruların cevabını bilen birileri. Mantıksız mı sordum diye bakıyorum bir tek "yaşam" kelimesi belki biraz manasız. Ama biz araçlarımızı aldıkmı onlaral bürtünleşiyor, onlarla konuşmuyormuyuz. Onların içinde yada üzerinde kalmayı 5 yıdızlı otellere tercih etmiyormuyuz. Yani araçlarımızla evlenmiyormuyuz. İşte bunun için yaşam dedim. Diğer sorduklarımın cevaplarını da formda çok aradım ama bulamadım. Yardımcı oluranız sevinirim. Saygılarımla.

valla birader bende hiç arazi aracı sahibi olmadım.ama hayalimdeki tek araç 85-90 model arası toyota hilux.fiyatlarıda bütçeniz aralığında,ağır offroad da yapabilirsiniz.piyasada,klimalı, hidrolik direksiyonlu,disk frenli,otomatik camlı eğim ölçerlisini bulabilirsiniz.85-86-87ler 2.4 motor,üstü modeller 2.8dir.konfor açısından vasattır.gittiğiniz heryerden sizi en kötü şartlarda bile geri getirir.elektroniği az olup mekanik bir araçtır.daha hafif bir araç için terios'ada göz atın derim.

Selam Sevgili Kardeşim.

bi defa,araç denen kara taşıtlarının hiç biri yoktur ki.? sıfır arıza garantili çalışsın..Bu iş kısmetle.sonuçta bir çuval civata ve bir ton saçtan mamüller..

araçlara olan titiz yaklaşımınız çok güzel..

Burada markalara karşı artı eksi yorum yapmak gerçekten zor,çünki kalp kırma riski var..

Hesabınıza , gönlünüze ve tarzınıza ne uygun ise onu alın derim..

Nihayetinde sırtımıza yumurta köfesi yok ya..? Beğenmezseniz satar bir başkasını alırsınız..

kalın sağlıcakla...

Sn Soner Koç ve MUdanyalı her ikinize de yorumlarınız için teşekkür ederim.
Öncelikle Soner Koç Bey, her ne kadar Mudanyalı' nın da dediği gibi ilk yazımda marka verip kimseyi küstürmemek istesemde mecburiyet doğduğu için söylüyorum benim sedan aracım toyota avensis idi. bir dediğimi iki etmeyen aracım. Konyada da kaldım Erzurumda da kaldım. -35 te bir marşta aldı ve ailecek hiç korkmadan küçük çocuklarım olduğu halde 2008 kışı kurban bayramında konyadan erzuruma gittim. gerçekten güzendiğim bir marka.Tabi diğer mdel araç kullanan ve aracından çok memnun olan arkadaşlarım da var ve Benim için de model önemli değil benimle dost olsun beraber kafamız tutsun isterse hiç kimsenin kullnmadığı el yapımı olsun, sorun değil.
Öncelikle bunu belirttikten sonra ,tata xenon ve diğerleri çok kritik bir sınırda şöylşeki; 30-35.000 vererek bir araç alsam kesinlikle yakıtı ve vergisini düşünmeden hılux un modellei olanını alırdım. Ama o kadar veremem. Sn. Soner Koç Bey sizin dediğiniz hıluxlar en genci 20-25 yaşında , benim yaşım 31 :smiley: saçlarımda aklar oluşmaya başladı. Bu araçta nihayetinde kul yapısı. Hem piyasada 4x4 olanı çok az. Bu aracı alan da normal yolda kullanmamıştır 25 yıldır, ben böyle düşündüm ve bu nedenle de hıluxtan vazgeçtim. Haa toyota olarak eski (1998) Rav4 ü düşündüm. Onunda arazi şanzumanı yok, sürekli 4 çeker, tüp taktırsam bagaj vs. Ama aklımın yinede bir köşesinde duruyor.
Sn. Mudanyalı Bey, dediğiniz gibi hepsi bir çuval civata. Mesela tatyı dün yine gördüm. Ama yakın tanıdığımda olmayınca da pek soramadım. Aracın gösterişi hoş, yakıt vergi güzelmiş. Firma dünyanın en büyük çelik üretücüsü ve meşhur model jeplerin de yeni sahibiymiş. Dünyanın 4. büyük araç üreticisiymiş. Bilemiyorum. Alır denerim yumurta köfesini de indiririm de aracı satıncaya kadar yumurtalardan civciv çıkar mı diye düşünüyorum :smiley:
Malum tatayı kimse beğenmiyor.
Bu kararsızlıkta kafam iyice döndü ve bir hata yapmak istemiyorum. Allahtan hayırlısı olur . Mesela Tatanın motoruna ve mekaik yürüyenine iyi diyorlar. İç malzemenin kalitesizliğinden bahsediyorlar. Arkadaşlar içini ilerde seversem aracı komple döşettiririm ne olacak. Mesela esnaf insanlar bu işin ticaretini yaptıkları için ince eleyip sık dokuyorlar. Ben biniciyim. Ve seversem arabamı hani derer ya yemem yedirir giymem giydiririm. öyle yani.Döşettiririm. Ama yok motoru beni dağda bırakır (frontera gibi sensörü çok mu diye sormuştum) yok elektronik olduğu için (4x4) sürekli arıza verirse ben soğurum bu araçtan o zaman da etmez fiyaa satıveririm gider.
Kusura bakmayın çenem düştü biraz. Durum bu arkadaşlar.
Hepinize saygıarımı sunuyorum.

bütçeniz ne kadar? ne kadar masraf etmeye razısınız aldıktan sonra? kullnım maliyetleri ne kadar önemli? vergi dahil. günlük binecekmisiniz? konfor ne kadar önemli? 2005 senesinden beri 4 farklı 4x4 aracıyla deneyimlerim oldu. fikrimi paylaşmak isterim.

bence tatalara hiç bulaşma,modifiye bile kurtarmaz.piyasada en az tutulan araçlardan.malum sitelerdeki ilanlarda, 3-5 yaşındaki araçlarda bile motor yapılmış,debriyaj baskı değişmiş vs.vs.iç döşeme ve plastik aksamlar bana göre 2'nci sınıf bile değil.

Sn.KLL, öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.
Normalde tek aracım olacak, onun içinde gündelik kullanmayı en azından uzunca bir süre için düşünüyorum. Dolayısı ile çok yol yaparıım ve yakıt tutarı önemli. Vergide makul sınırlar yani hoşuma giden temiz bir araç olursa ve memnun kalırsam mtv si düşünceye kadar (zaten kasko değer indirimi de var)1000-1500tl civarı maksimum vergi verebilirim. nasıl olsa düşecek diye .ama araç bunu haketmeli.Parça konusunda genelde temiz titiz kullanıırm,normalde herkeste hemen bozulan eşyalar genelde bende uzun süre sağlam kalmıştır. Araçta da böyle olacağını tahmin ediyorum.Konfor örneğin ladayı daha önce konfor için sormuştum, tofaş şahininden çok daha konforlu dediler. Herkes hala şahine biniyor ama lada nivaya gelince konforsuz diyor. Benim için orta sınıf bir konfor idare eder. Mesela binek aracımla konya-erzurum yaklaşık 1000km sadece yakıt molası vererek yol aldım.uykusuzluğun dışında herhangi bir yorgunluk yoktu. Onun kadar konfor istemiyorum, nihayetinde arazi aracı veya kamyonete bakıyorum. Ama konuştuğunu duyamama(80 model reno TS ye binmiştimde onun gibi) 150-200kmyol yapınca dayak yemiş gibi olma olmaz ise normal bir konfora razıyım. Kliması olun isterim. Onun dışında çok özellikli olmasa makul özellikler yeter.
Aracı aldıktan sonra 2-3000 civarı masraf ederek 20.000' i geçmeyen bir araç alabilirim.
Saygılarımla...

Sn.Soner Bey,
bugün şu çin arabalarından zannedersem GELLY gibi bir markaydı binme hatta kullanma fırsatım oldu. Araç 2011 model ancak vitese geçerken şanzumandan sesler geliyor. Hadağıldı ha dağılacak hissi veriyor. Mesela böyle bir arcı kesinlike istemem. Dağa çıkıkorsun aracın insana bi güven vermesi lazım. Yine yaklaşık bir yıl oldu,ki ben o zaman kadar 4x4 zannediyordum. Cherry marka bir araç bakmay gittik arkadaşıma. Yaa sıfır araç kül tabağını çektik lakır lakır sallanıyor. Bu araç hareket edince acaba nasıl olur bilemiyorum. Dışardan tipi fena değil ama böyle kaalitede bir araçta almak istemem. İşte tatadan da bundan dolayı korkuyorum. şöyle bi tanıdığımda olsa alıp kullansam notunu verecem ama, hayırlısı bakalım.

20 bin tl ve sonrasında 3000 tl ile alınacak en mantıklı araç bana göre tüketim sorun olmayacaksa kesinlikle Jeep ZJ dir. parçası bol vergisi artık makul denebilecek ayarda. lada vs bence sürekli kulanmaya uygun bir araç değil.

daha hafif sınıf birşey derseniz suzuki vitara 2.0 uygun olur gibi geliyor bana. vergisi ve tüketimi daha az olur. parçaları kolay bulunuyor. zaten araçlarda ZJ gibi yaygın.

aynı senelerin araçlarını alırsınız bu paraya.

daha yol ağırlıklı kullanım derseniz para yeterse belki nissan xtrail alınır ancak bakımı pahalı. ama yol konforu çok yüksektir. daha eski olabliyorsa ZJ yada suzuki gibi 90 ların sonundan 2000 lerin başından toyota rav4 bakılabilir. ilk çıkan rav 4 ler çok sorunsuz ve arazide başarılıdır.

kamyonet olacaksa btüçe izin verirse ford ranger 4x4 bakarıdım bu modern tasarımlı olanlardan.

yada.. suzuki swift 4x4 gibi alternatif bir araç alınabilir. azıcık yükseltilebilirse çekiş sisitemi karda ve kaygan zeminde harikalar yaratıyormuş. fiat/suzuki sx4 te olabilir. birde renault scenic 4x4 ler var.

Xenon sahibi olursanız hem gündelik yaşam hem hafta sonu hemde ticari olarak her işinizi görürsünüz.Diğer modeller ile kıyaslama işine girmem fakat hepsinden ekonomik, ucuz ve güçlüdür. Müthiş bir tork var. İçinin bakalit işçiliği berbat. Ayrıca belirttiğiniz gibi elektrik sistemi hepsinde olduğu gibi sizi verem eder. Bütün sistem tek bir beyine bağlı olduğu için en ufak bir şeyde bile check engine yanar. Sizde panikle servisin yolunu tutarsınız gittiğinizde bakarsınızki ciddi bir şey değil. Dün Çankırı Samsun arası 772 km bir depo ile yol yaptım28 kr yaktım.Varsa bu kadar az yakan pikap görmek isterim. Facebook ta Tata Xenon Türkiye sayfasından görsel ve videolara bakabilirsiniz. Sormak istediklerinizi çekinmeden sorun yardımcı olmaya gayret eederiz inş.Selamlar

Arkadaşlar hepinize cevaplarınızdan dolayı teşekkürler ederim. şuand tam bir kararsızlık hali var. Akşam lambalard bir frontera gördüm. camı açıktı. İçeriinde sanki böyle lincoln yada Q7 kullanıyormuş gibi kurulmuş birisi vardı. Araç hoşuma gitti açıkcası. Fronteraya konforundan dolayı hastayım. ama verem olmakta istemiyorum. Honda crv lere baktım tipi güzel, ama neredeyse tamamı otomatik vitesli, birde direksiyondan kollu vites, nasıl olur bilemiyorum.
Sn. Kasap, zannedersem tata xenon kullanıcısınız. o engine değidiğiniz ışık şöyle aracı üzmeden şehir içi kullanımda ara sıra pikniklerde sık yanarmı, yani verem olmadan hafif akciğer enfeksiyonuyla diyorum. bir de telcoline ler için okuduğum yorumlarda çoğu kesinlikle ayar tutturamadım, hep biryerlerinde birşey oluyor diyorlar. bazısı da hiç sorun yaşamadım diyor. Yani youtune den fabrika videolarına bakıyorum bayağı bir modern gibi. hem araç üretilmeden belirli testlerden geçmiyormu, yani ticari olarak üretim izni için dünya standartları yok mu. yani diyeceğim şu ki; aracın model yılarında veya kendi aralarında sorunlu ve sorunsuz olarak ayrılıyor mu yani elektronik eşya gibi bunlarda da birşey varmı. Arkadaşıma sıfır en meşhur firmadan cep telefonu aldık bozuk çıktı, iade ettik yenisi geldi o da bozuk çıktı. yani bahtınamıdır insanın bu. telcolinelerdeki bu durum xenonlarda varmıdır. xenon daha yeni model olduğu için bir düzelme varmıdır.
Saygılarımı sunuyorum.

pharmasist' Alıntı:
Arkadaşlar hepinize cevaplarınızdan dolayı teşekkürler ederim. şuand tam bir kararsızlık hali var. Akşam lambalard bir frontera gördüm. camı açıktı. İçeriinde sanki böyle lincoln yada Q7 kullanıyormuş gibi kurulmuş birisi vardı. Araç hoşuma gitti açıkcası. Fronteraya konforundan dolayı hastayım. ama verem olmakta istemiyorum. Honda crv lere baktım tipi güzel, ama neredeyse tamamı otomatik vitesli, birde direksiyondan kollu vites, nasıl olur bilemiyorum.
Sn. Kasap, zannedersem tata xenon kullanıcısınız. o engine değidiğiniz ışık şöyle aracı üzmeden şehir içi kullanımda ara sıra pikniklerde sık yanarmı, yani verem olmadan hafif akciğer enfeksiyonuyla diyorum. bir de telcoline ler için okuduğum yorumlarda çoğu kesinlikle ayar tutturamadım, hep biryerlerinde birşey oluyor diyorlar. bazısı da hiç sorun yaşamadım diyor. Yani youtune den fabrika videolarına bakıyorum bayağı bir modern gibi. hem araç üretilmeden belirli testlerden geçmiyormu, yani ticari olarak üretim izni için dünya standartları yok mu. yani diyeceğim şu ki; aracın model yılarında veya kendi aralarında sorunlu ve sorunsuz olarak ayrılıyor mu yani elektronik eşya gibi bunlarda da birşey varmı. Arkadaşıma sıfır en meşhur firmadan cep telefonu aldık bozuk çıktı, iade ettik yenisi geldi o da bozuk çıktı. yani bahtınamıdır insanın bu. telcolinelerdeki bu durum xenonlarda varmıdır. xenon daha yeni model olduğu için bir düzelme varmıdır.
Saygılarımı sunuyorum.

Hocam merhaba yazınızı okudum.Tata yı diger arkadaşlar kadar kullanmadım.Ford rangerim var satacagım için evin önüne bağladım.Arkadaşımın tata xenonu nu kullanıyorum ne bir elektrik arızası verdi nede başka bir sorun yaşadım.İş yeri açmayı planlamasaydım eger birtane xenon almayı düşünürdüm umarım azda olsa yardımcı olmuştur.

Sn. Buzgibi01, valla öyle bir rahatlattınız ki özellikle benim seçeneklerim arasında 2 pickup vardı. ranger daha yaşlı ama arazi şanzumanlı yakıtı ve vergisi fazla, olsun varsın diyordum bazen. ranger al bilinen marka gülü seven dikeni hesabı. Ama bir hesap yapıyorum, aklımdaki yerleri gezersem bir ranger parasını da egzozdan çıkaracaz. Özellikle her iki aracı kullanan birisi olarak yorumunuzun tatadan yana olması açıkcası gönlümden de o geçtiği için sevibeni sevindirmiştir. Sağolun hayırlı akşamlar.

Hocam xenon aliyorken vazgectik hemde sifir. Sebebi konfordan da ote guvenlik. Tamam klimasi var ama hayat kurtaran bir ekipman degil. ABS yok Airbag yok. İcinin isciligi gercekten zayif. Benim baktigim araclar range rover, jeep limited, frontera. Bakmadiklarim suzuki, nissan.

Baktiklarim icinde Frontera 3.2 V6 aldim. Koltuk isitmasina kadar dolu, yakit olarakta motor hacmine gore uzmeyecek bir arac. Al demiyorum ama sizinde gordugunuz gibi icine kurularak kullanilan bir aractir. Bu arada 1 senedir kullaniyorum daha sensor arizasi gormedim ve gercekten bazen cok zorluyorum. Kaput ustune kadar dereden de gectik, balcikta camurda da kullandik.

Bence sizin icin daha az elektronik olan 2.2 olanlari uygun gibi butcenizi de zorlamaz. FAKAT

Benim aklima baska bir oneri geldi yazdiklarinizi okuduktan sonra. Hani demissiniz ya icini de yaptiririm disini da. DEFENDER... %100 manuel eski tip motor yakit ortalama ,40 krs civarinda ve dediginiz gibi yaptiracak vaktinizde varsa kendinize ozel bir arac olur. Vergiside neredeyse bedava. Bence bir degerlendirin. Ustelik tata gibi 2 nci elde sizi uz,ez alicisi vardir hatta prim yapmasi bile muhtemeldir.

Nacizane fikir vermek istedim ayni sorunu bizde yasadik dilerim yardimci oldum.

pharmasist' Alıntı:
Saygılarımı sunuyorum.

2 telcoline 1 xenon tecrübem var. Bence xenon konfor derdiniz yok ise alınabilecek en iyi araç. Check engine dediğim lamba sadece bir örnekti. İsuzu da alsan mitsubishide bunların hepsi elektronik onu demek istedim. Şantiye çıkması almazsan uzun ömürlü bir araban olur

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.