Tekne Merakı Ve Filika'ya Yönelmek

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan arcamenel Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 22
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 56,411

arcamenel

Kamp II
Merhabalar,
Deniz kenarında olmanın imkanları dahilinde amatör balıkçılık adına tekne ile denize açılıyorum(kiralık tekneyle).Gel gelelim kendi teknen olmazsa olmayacak seklinde kafamı meşgül ediyor.
Bu noktada araştırmalarımda karşılma filika seceneği çıktı ve daha sıcak bakar oldum.
Aşağıdaki gibi bir filikanın üst tarafı kesilmiş haliyle olacak
IMG 20161220 WA0017

Ayna kıç filika uzunluk 8.5 genişlik 3.25

Üstündeki alan alındığında denşze indir yüzdür seklinde hazır olacak motor ve diğer bütün tertibat hazır şekilde.
Ama kapalı kamara gibi yaşam alanları oluşturmak süretiyle aşağıdakine benzer birsey yapmak istiyorum.
Lavabo ocak tuvalet gibi alanları ön tarafa yarı kısmına gekecek sekilde yapmayı diğer kalan kısmıda açık alan şeklinde amatör balıkçılık yapabilceğim kabaca 14 m2 bir alan oluşturmak istiyorum.
IMG 20161220 WA0006

Filikaların sağlamlığı batmaz özellikleri cazip geliyor açıkcası.Denizde oturaklığı nasıldır.Üst yapı için öneriler kabaca maliyeti ne kadar çıkar gibi bilgi istiyorum sizlerden.
Adım atıp ilerleyeyim mi farklı bir seceneğemi yönelmeliyim.
Teşekkkürler

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Etiketler
Geçmiş zamanda Aliağa gemi söküm alanına gitmiştim,denizcilik konusunda çıkma her şey var.
Bu ve benzer filikalardan...
Gövdeleri yapıları sağlam fakat ağırlar.
Yol yapmak için değil,felaket sırasında barınma amaçlı.
Bu gövdeyi yürütmek için motor gücü büyük ve yakıt gideri masraflı olur,yelkenle çözümü için fiziksel yapı,gövde,salma,direk uygulanabilmesi için bir sürü tadilat.
Bunlardan alıp iç ve dışta işlem yaptıktan sonra,yapılan masrafla daha denizci tekne alınabilir mi önce onu araştırın.
Tadilat durumları(ilk aldığınızda filika olduğundan)proje,onay
Ruhsat işlemleri
Liman kayıt
Vergiler v.b

Dediğiniz gibi bende araştırma içindeyim.Astarı yüzünü gecermi tarzı diyelim.
Üzerinde lister petter 36hp motor var.
Liman marina proje durumu hepsini inceledim.Proje gerekmiyor 12m altı olduğu için.
Balıkçı barınağına bağlama imkanı yada marinaya balıkcı barınağı 348TL marina 1200 Euro.
Filika fiyatı 15KTL daha düşük maliyetli bulma imkanıda var.10K civarında.
Vergisi yıllık 2k TL olacak.
Almak kolay beni düşündüren üzerine yapmak istediğim işlemler.
Ne kadarlık bir bütçe gerekiyor onu hesaplayıp.
Çıkan hesaba göre belirttiğiniz üzere farklı seceneklere yönelebilirim.
Önerilere açığım.

Kendi yağımda kavrulmaya devam.Araştırıyorum hazır seceneklere bakıyorum 6m den düşük düşünmüyorum.
İlgilendiğim teknelerin fotolarını paylaşayım fikir veren olur belki bakış açımızda farklılığa sebebiyet verir bir bir duruma yelken açarım

1-
568f7699b652de6a300a16ba9ba14a0d

6.6 boyunda en 2.2 14 bg wc var monteli bağlanmamış aydınlatma mevcut
masrafları var puntel balık bulucu römork vs gibi.

2-
A8451394434838305465bc9a71af41d9

5.95 yada 6.2 boyunda en 180 galiba.Motor 12 bg kayıt 9.9 wc lavabo duş balık bulucu havuz brandası vs var.Modeli burak 595 römork üzerinde

3-
Bb90968c729ca3bb5d8e17afaecb7c94

6.2 boy 190 en 10 bg motor masrafları var balık bulucu nakliye wc römork vs

Hepsi fiber tekne.

1-Ekli dosyayı görüntüle 57331

6.6 boyunda en 2.2 14 bg wc var monteli bağlanmamış aydınlatma mevcut
masrafları var puntel balık bulucu römork vs gibi.

2-Ekli dosyayı görüntüle 57332

5.95 yada 6.2 boyunda en 180 galiba.Motor 12 bg kayıt 9.9 wc lavabo duş balık bulucu havuz brandası vs var.Modeli burak 595 römork üzerinde

3-Ekli dosyayı görüntüle 57333

6.2 boy 190 en 10 bg motor masrafları var balık bulucu nakliye wc römork vs

Hepsi fiber tekne.

Teknede bulunan motorla sırasıyla
1-Ferman
2-Katana
3-Rugerini

sorunsuzluk anlamında hangisi ön plana çıkıyor

Merhabalar.
Hala arayışınız devam ediyormu bilmiyorum ama bizde bu sevdaya kapılıp kaya bot imalatı 5.40 bir yarım kamara tekne almıştık. kimle konussak uzerindeki 14 hp lobardini harıka ve yeterli olduğunu soylediler tabiki o oyle olmadı.
inanılmaz bir gurultu ve ilerlemeyen bir tekne sahip olduk aliağa limana bağlı olan teknemizle yantaraftakı focaya gıdemedık.
sonuç itibari ile deniz güç istiyor eğerki zamanınız yoksa dusuk beygırlı motorlar pek yeterli ve güvenli olmuyor.
bizde teccube ettık teknenın yapısı itibari ile daha güçlü bir motor montajıda mümkün gözükmeyince satmak kacınılmaz oldu.
bizim maceramız burda son buldu.

filika ile bende ilgileniyorum evet ağırlar fakat gerçek denizci teknelerde bunlar sonucta okyanusta ölme diye imal ediliyor.
sadece içine konulacak motor 100 beygir yakın olursa suda yoluda tatmin edecektir.
sarfiyatı düşünen bu işe zaten girmemeli benimde arastırmama bu yönde.
saygılar

Merhabalar.
Hala arayışınız devam ediyormu bilmiyorum ama bizde bu sevdaya kapılıp kaya bot imalatı 5.40 bir yarım kamara tekne almıştık. kimle konussak uzerindeki 14 hp lobardini harıka ve yeterli olduğunu soylediler tabiki o oyle olmadı.
inanılmaz bir gurultu ve ilerlemeyen bir tekne sahip olduk aliağa limana bağlı olan teknemizle yantaraftakı focaya gıdemedık.
sonuç itibari ile deniz güç istiyor eğerki zamanınız yoksa dusuk beygırlı motorlar pek yeterli ve güvenli olmuyor.
bizde teccube ettık teknenın yapısı itibari ile daha güçlü bir motor montajıda mümkün gözükmeyince satmak kacınılmaz oldu.
bizim maceramız burda son buldu.

filika ile bende ilgileniyorum evet ağırlar fakat gerçek denizci teknelerde bunlar sonucta okyanusta ölme diye imal ediliyor.
sadece içine konulacak motor 100 beygir yakın olursa suda yoluda tatmin edecektir.
sarfiyatı düşünen bu işe zaten girmemeli benimde arastırmama bu yönde.
saygılar
Bir hayli arayış ve inceleme neticesinde tekneyi almanın sorun olmayacagı fakat işletmek anlamında fazlaca ilgilenemeyeceğimden askıya aldım.Deniz kenarında olmamam min 75 km bağlayacagım balıkcı barınaklatı cok tatmin etmedi birde barınakta ilgilenilmesi için adam tut vs vs diyerek kenara cektim konuyu.
Dediğiniz gibi büyük motor lazım bemim kanımcada acık deniz oluncada özellikle

Bir hayli arayış ve inceleme neticesinde tekneyi almanın sorun olmayacagı fakat işletmek anlamında fazlaca ilgilenemeyeceğimden askıya aldım.Deniz kenarında olmamam min 75 km bağlayacagım balıkcı barınaklatı cok tatmin etmedi birde barınakta ilgilenilmesi için adam tut vs vs diyerek kenara cektim konuyu.
Dediğiniz gibi büyük motor lazım bemim kanımcada acık deniz oluncada özellikle

Herkese merhaba
Filika almayi dusunuyorum. İskenderunda yasiyorum 8,5-2.75 ebatlarda filika buldum ustu acik 4.400 tl ye liman baskanligindaki memurlar filika ustunde degisiklik olursa limana kayit yapamaycaklarini soylediler ne dusunuyorsunuz bu konu hakkinda? Ayriyeyen kapali filika buldum. 8 m boy 2.75 en 11.000 to ustunde 28 bg sabb motoru mevcut iceriden konsollu hidrolik kararsiz kaldim. Degerli bilgilerinizi pylasirsaniz sevinirim. Ustu acik filikaya dizel motor montaji maliyetlimidir.

Pesin tesekkur ederim

6168527C 261A 4F0C 824C 6042974AB06A

9B1FD2EC 67D5 4F67 87F4 5AB52CD2CA37

C3E12E2D 49B4 4A0F BF19 778EFBF17935

9F8E5BBF 4DA0 4E07 AEF5 7A1F3E602011

27E4E00F A4AE 4056 8A8A 39A349099107

Herkese merhaba
Filika almayi dusunuyorum. İskenderunda yasiyorum 8,5-2.75 ebatlarda filika buldum ustu acik 4.400 tl ye liman baskanligindaki memurlar filika ustunde degisiklik olursa limana kayit yapamaycaklarini soylediler ne dusunuyorsunuz bu konu hakkinda? Ayriyeyen kapali filika buldum. 8 m boy 2.75 en 11.000 to ustunde 28 bg sabb motoru mevcut iceriden konsollu hidrolik kararsiz kaldim. Degerli bilgilerinizi pylasirsaniz sevinirim. Ustu acik filikaya dizel motor montaji maliyetlimidir.

Pesin tesekkur ederim

Ekli dosyayı görüntüle 498194

Ekli dosyayı görüntüle 498195

Ekli dosyayı görüntüle 498196

Ekli dosyayı görüntüle 498197

Ekli dosyayı görüntüle 498198
Filika yapı itibariyle gayet güzel fakat öyle basit bir sekilde yapılacak işlemde yok.
Gözlemlediğim kadarıyla dengeli duruyor.Kafama yatmayan durumu ise su yüzeyinde fazla kalması.
İskenderuna gelip oradaki tekne özelliklede filikayla ugraşan ustalarla görüşmüşlüğümde var.Limanda filikadan dönüşüm yapıyorlardı.Ben pek begenmedim el işçiliklerini. Belkide bütçeden kaynaklı diyelim.
Sizin ayırdığınız bütçe ne kadar.Hazır birseyler bakın derim.
Birde illa filika diyorsanız ayna kış olsun karpuz kıç değil.
Motor noktası ise beygiri yüksek olsun derim küçük beygir ilk başta cazip olabilir ama sonrasında büyük motor büyük tekne arzunuz olacaktır.

Filika yapı itibariyle gayet güzel fakat öyle basit bir sekilde yapılacak işlemde yok.
Gözlemlediğim kadarıyla dengeli duruyor.Kafama yatmayan durumu ise su yüzeyinde fazla kalması.
İskenderuna gelip oradaki tekne özelliklede filikayla ugraşan ustalarla görüşmüşlüğümde var.Limanda filikadan dönüşüm yapıyorlardı.Ben pek begenmedim el işçiliklerini. Belkide bütçeden kaynaklı diyelim.
Sizin ayırdığınız bütçe ne kadar.Hazır birseyler bakın derim.
Birde illa filika diyorsanız ayna kış olsun karpuz kıç değil.
Motor noktası ise beygiri yüksek olsun derim küçük beygir ilk başta cazip olabilir ama sonrasında büyük motor büyük tekne arzunuz olacaktır.

Alıaga ya gıdıp bızzat teknelerı ınceledım bır coguna baktım. kapalı fılıka hevesımden sımdılık vazgectım. acık bır fılıka aldım. 6,5 m ıcındekı motor faal durumda ıdı hıcbır ıhtıyacı yok bakım boya tente dısında. lıman baskanlıklarında evet tadılata ızın verılmıyor kamara yapımına gorustum o konuları ve gereklı bılgı aldıkdan sonra gıttım aldım geldım. kapalı fılıkalarda kesılmesıne kesınlıkle musade yok ama napabılırsınız hıcbır degısıklık yapmadan kayıt ettırıyor ınsanlar sonra tadılatına baslıyor bunların denetımınıde lıman baskanlıklarıdegıl sahıl guvenlıkelr yapıyormus. gel gelelım teknenın ruhsatında ozel tekne olarak gececegı ıcın hıcbır sorun yasanmıyormus. aldıgım bılgıler bu yondedır. sımdı aldıgım teknede 14 bg sabb sanzumanlı bır makınesı vardır. baya arastırdım ettım 9 m teknede bıle 9,9 kullanan ve memnun olan ınsanlar takıbı bır ahsap tekne ıle fılıka kıyaslanamaz suda kalan kısımları tabıkı ahsap daha yalıtımlı seklı ıtıbarı ıle ama motorunu degıstırmeden ufak tadılat ıle suya ındırıcem. begenmez ısem yaza gırmeden 40-50 beygır arası bır makıne koymayı planlıyorum. bakalım tekne suan tırın ustunde pomzantıda yollar kapalı oldugundan gelemıyor beklıyoruz. daha sonra tekrar tecrube ettıklerımı paylasırım..

Alıaga ya gıdıp bızzat teknelerı ınceledım bır coguna baktım. kapalı fılıka hevesımden sımdılık vazgectım. acık bır fılıka aldım. 6,5 m ıcındekı motor faal durumda ıdı hıcbır ıhtıyacı yok bakım boya tente dısında. lıman baskanlıklarında evet tadılata ızın verılmıyor kamara yapımına gorustum o konuları ve gereklı bılgı aldıkdan sonra gıttım aldım geldım. kapalı fılıkalarda kesılmesıne kesınlıkle musade yok ama napabılırsınız hıcbır degısıklık yapmadan kayıt ettırıyor ınsanlar sonra tadılatına baslıyor bunların denetımınıde lıman baskanlıklarıdegıl sahıl guvenlıkelr yapıyormus. gel gelelım teknenın ruhsatında ozel tekne olarak gececegı ıcın hıcbır sorun yasanmıyormus. aldıgım bılgıler bu yondedır. sımdı aldıgım teknede 14 bg sabb sanzumanlı bır makınesı vardır. baya arastırdım ettım 9 m teknede bıle 9,9 kullanan ve memnun olan ınsanlar takıbı bır ahsap tekne ıle fılıka kıyaslanamaz suda kalan kısımları tabıkı ahsap daha yalıtımlı seklı ıtıbarı ıle ama motorunu degıstırmeden ufak tadılat ıle suya ındırıcem. begenmez ısem yaza gırmeden 40-50 beygır arası bır makıne koymayı planlıyorum. bakalım tekne suan tırın ustunde pomzantıda yollar kapalı oldugundan gelemıyor beklıyoruz. daha sonra tekrar tecrube ettıklerımı paylasırım..
Bekliyorum deneyimlerinizi
İskenderun da iseniz görmek isterim

Bekliyorum deneyimlerinizi
İskenderun da iseniz görmek isterim

Tekrar merhaba

teknem aynı gun geldı. 3 haftalık bır ugras sonrası teknemı suya ındırdık. ustundekı motor gayet verımlı ve orjınal marın olmasından dolayı bu performansı beklıyordum. 10,5 denız mılı yapıyor. ben fılıkanın orjınallıgını pek bozmadım tamamen olta teknesı olarak kullanacagım ıcın sudakı dengesınden korkuyorduk fıkrımız yoktu ama muazzam bır dengeye sahıp. marş sarj dınamosu ekledım motora saat gıbı oldu herseyı sımdılık bır tentesı eksık takılıcak bu hafta ıcınde baska eksıgımız yok cok sukur ıskenderun balıkcı barınagında musaıt oldugunuzda gıdıp bakabılırsınız.. benım fılıkam çıft cıdar fılıka dusunuyorsanız buna dıkat edıp alın daha saglam cunku tek kabuk olanları tavısye etmıyorum nacızena fıkrımdır.

60A0A2BF 878D 461D 8998 BBB326412945

EFC6ADBE 816D 484B 8E5D EA8D7EBBD423

Merhaba,

Balıkesir Burhaniyede Babam bu işlerle uğraşıyor. Harika işler çıkartıyor. Örnek yaptığı teknelerden bir tanesini ekliyorum. Düşünen arkadaşlar kendisi ile irtibata geçebilirler. Arif Başyemenici - 5324161725

Sosyal medyadan pek anlamaz aradığınızda kendisine benim yönlendirdiğimi söyleyin. (Fırat Başyemenici)

Capture

Capture1

merhaba oto çekici üzerinde yuklu olan filikayı ben aldım foto sanırım denk geldi :smiley: 1 yıl oldu halen yapım aşaması devam etmektedir motor takma konusunu sormuşsunuz evet biraz masraflı oldu bizim için ama biz 28 hp volvopenta motor bağladık deniz şartlarını düşünerek ilgimi çeken kısım ise sizin 14hp sabb motor ile 10 mil yapmanız umarım bende sizin aldığınız performansı alırım

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR