Telsiz Yapımı Resimli Anlatım?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ferroburak Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 40
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 53,077

Etiketler

Ynt: Telsiz Yapımı Resimli Anlatım?

Bina içinden 500 m'den çekebilecek bir şey lazım. Cahilim amatör o anlama geliyorsa.

Estağfurllah amatör telsizcilikten bahsetmiştim .

Sadece buysa piyasada çok ucuza pmr telsizler bulunuyor lisans-İzin gerektirmeyen . Bunlarla çok daha kolay ve ucuza halletmiş olursunuz .

Hocam elektronik kousuna birlıcı vericiyaparak başlamak çok kolay olmayabilir . İnternette gittigidiyor yada sahibindeni takip edin . Yaşar hoamın söylediği gibi çiftini 50-60 alabilirsiniz bilemediniz 70-80 e . Kediniz yapmatan daha ucuz ve kesnlikle çok daha kolay olacaktır . Mesele geçenlerde bir arkada dört adedini 100 mlyon civarına aldık ki sıfır gibi cihazlardı ...

Ynt: Telsiz Yap?m? Resimli Anlat?m?

Pmr telsizlerin sehir icinde nasil tepki verecegini tahmin edemiyebilirsiniz.
Durdugunuz yerden 100 mt ileride arada
4 katli bir bina oldugu icin gorusme yapamiyabilirsiniz.
Iki tane sifir aselsen cobra marka pmr telsizi aldim.
Bir bina yuzunden 100 mt de bile is gormuyor.
Cevrenizde pmr telsizi olan biri varsa gorusmek istediginiz mesafede test edin ve ona gore pmr telsiz alin.

Hocam sen tam olarak nerde ve hangi amaçla kullanacağın birşy arıyorsun yazarsan daha kolay yorum yapılabilir ...

Tamam da hocam mesafe nedir? Açıkta mı kullanılacak ? Daire içinde mi? Yoksa gezer durumda mı ? Hberleşecek yerilerin onumu ne ?yani biri bodrumda biri en üst katta mı yoksa ikiside aynı katlarda mı vs ?

Bunlar çok değişkenli konular , bu yüzden detay olmadan birşey söylemek imkansız . Lütfen biraz açın ....

ssbman' Alıntı:
Tamam da hocam mesafe nedir? Açıkta mı kullanılacak ? Daire içinde mi? Yoksa gezer durumda mı ? Hberleşecek yerilerin onumu ne ?yani biri bodrumda biri en üst katta mı yoksa ikiside aynı katlarda mı vs ?

Bunlar çok değişkenli konular , bu yüzden detay olmadan birşey söylemek imkansız . Lütfen biraz açın ....

İşte yaklaşık 500 m mesafeden birbirine yakın olan yüksek blokların bulunduğu bir bölgede 3 evden iletişim sağlaması lazım. Deneme yanılma yapıp görmek lazım anladığım kadarıyla.

Amatör telsizci olmak için kursa gitmek gerekir mi?

Ynt: Telsiz Yap?m? Resimli Anlat?m?

3 tane emanet pmr telsiz bulman lazim. Denemeden belli olmaz.

Katlar arasında çok fark yoksa yada arada çok engel yoksa haberleşilebilir . Ama emanet cihazlar buup denemek en güzeli ... AslındaUHF yani pMR da yarım watt fena bir güç değil , UHF ninyansıma özelliğiyle inanılmaz sonuçlar çıkabiliyor . Mesela biz Standart pmr cihazlarla Keçiören Etlik -Dikmen de 3 nokta arasında konuşabiliyorduk .

Amatör telsizcilik çok ayrı birkonu , evler arası haberleşmenizi en güzel pmrdan yaparsınız . Çünkü amatör bandlar öncelikle amatörlükle ilgili görüşmek içindir ve belli sınırlar dahlinde sohbetler yapılabilir .Daha doğrusu amatörlükte amaç haberleşmeden önce iyibir amatör olmaktır . Haberleşme sonra gelir ;)

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR