Trafikte Yatağı Önde Panelvanlara Artık Ceza Kesilmiyor !

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan EvliyaCelebi2 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 16
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 16,837

EvliyaCelebi2

Söz insanın aynasıdır..
Başlık tabii şaka .

Asağıdaki eskizler ile, en fazla 170-175 cm boylu iki kişi için, yatağın çekyat olarak öne alınması ile oluşan durum tasarlandı.

Örnek alınan Ducato L1H2, 5 metre altı (4963mm) uzunluğu ile her park cizgileri (5x2,5m) dahilinde yer bulması yüzünden, günlük kullanıma en uygun panelvanlardan biri.

Koridorun tuvalet hatta perdeli duş için kullanılabilmesi ve tek lavabo kullanımı aslında bir camper çözümü. Kanepe ve dolap arasında dikine yer bulan ve sonuçta içeridede kullanılan masada ayni sınıfdan. Böylelikle L2H2 panelvanları ile eşleşme şansı doğuyor ! Daha fazla dolap istenirse, mutfak tezgahı üzerinde, yeterli yer var. Tek çocuklu aileler için, bozulmamış üçlü sürücü bölümünün, yatak olarak kullanılması, az da olsa uygulanan bir çözüm.

Toplamda bu kombinasyonda olmasada, çözümler aslında tek tek uygulanmakta ve fantezi sınıfında değiller.
Öte yandan, fantezi olmasa sanırım karavancılıkta olmazdı :smiley:

DucatoL2H2a

DucatoL2H2b

DucatoL2H2c

DucatoL2H2d

DucatoL2H2e

Etiketler
Ynt: Trafikte Yatağı Önde Panelvanlara Artık Ceza Kesilmiyor !

Güzel bir çalışma olmuş Mesut Bey. :smiley:

Bu tasarımda, arkada duş almak mümkün olabilecek mi? :-\
Dış kabini gerekirse, Şoför'ün hemen arkasına bir duş kabini, duş kabini sonrası buzdolabı. Arka taraf ta karşılıklı ikili kanepe (120cm) şeklinde olabilir. Kapı girişi 50cm'e düşürülüp araya da küçük bir mutfak olabilir. ::smiley:

Bu tasarımda, arkada duş almak mümkün olabilecek mi? :-\

Ferhat bey, duş almak için bir cembere (yada kareye) çepeçevre tuturulmus plastik iki perdenin tavana bağlanması, nasıl bazı karavan banyolarında uygulanıyorsa, buradada cözüm olabilir. Pis su için ise, motorlu yada pasif çözüm (?) seçenekleri var. Kabul, duş özellikle Türkiye için, kamping sayı ve kalitesi yüzünden ciddi sorun.

Duş kabini gerekirse, Şoför'ün hemen arkasına bir duş kabini, duş kabini sonrası buzdolabı. Arka taraf ta karşılıklı ikili kanepe (120cm) şeklinde olabilir. Kapı girişi 50cm'e düşürülüp araya da küçük bir mutfak olabilir. ::smiley:

Önde konumlandırılan banyo veya dolap daraltıcı etki yapıyor. Bu yüzden L1H2 yanında, bence ancak ayni etkiyi verebilen L2H2 tasarımı da karşılaştırmak üzere aşağıda.

Çekyatın önde olmasının, arka yatak yada cift sofaya göre en büyük avantajı yada dezavantajı (?), otururken yatmak vede yatarken oturmak için diğer alana olanak vermemesi. Üstelik sürgülü kapı önündeki alan ikinci kullanış olarak (klasik çözümlerde ender rastlanan tarzda) yatağın da bir bölümü.
Tasarımlardaki yer yatakları, gerçek çekyat olarak düşünülmeli. Bu tazda depo hacmı da artıyor. Üst dolaplar ise ihtiyaca göre konumlandırılıyor.

Banyonun koridora kaydırılmasının, profösyonelerdede uygulaması artıyor, fantezi bir buluş değil ama zor olanı, buluşa uygun karavancı bulmak lazım. ;)

Not.
Eğilmeyesiniz diye buzdolabını yukarı aldım.
Eh forumdaşlara da bu kadar kıyağımız olsun artık. ;)
Fakat, kapıdan geçmek için, yinede kilonuza dikkat etmeniz gerekecek galiba ! :-\

Önce Ducato L1H2

DucL1H2a

DucL1H2b

DucL1H2c

Bunlarda Ducato L2H2

Bu çözümde yatağın baş kısmının en az 130-135cm eninde olması bence daha uygun. Fakat dış mobilyaların sığdırılması sorunlu ! Böylelikle toplamda iyi not vermek zorlaşıyor galiba ?

Kanepelerin rengi hosunuza gitti mi ? :D
Buradaki kıyağımda kütüphaneniz, ama isterseniz, rakı yada uzo için raflara delik açabilirim. ;)

DucL2H2a

DucL2H2b

DucL2H2c

DucL2H2d

Tek lavabonun yadırganabileceğini tahmin ediyorum, fakat ilk karavan lavabosunu gördüğünüzde ne düşündüğünüzü hatırlıyor musunuz ? ;) Nerdeyse bütün karavan banyolarındaki lavabolar, tezgahtakilerle kıyaslanamayacak kadar küçük. Bunlarda yüz yıkamak, traş olmak aslında bir çeşit cambazlık.

Dışardada kullandığımız ve ihtiyacımız olmadığı zaman ortalıkta gözükmeyen masada yer kazanımına sebep oluyor.
Bilmem fark ettiniz mi ? aslında karavanlarımızda bazı şeyler çift.

Belki birazda, karavancılar için yadırgamak, yadırganacak birşey olmalı ? ;)
Yoksa koskoca evimizi nasıl birkaç metre küpe sığdırabilirdik ? :smiley:

Çekyatın önde konumlandırmasına yaklaşımımı, altdaki başlığın 3. sayfasında gerekçelendirmiş ve hedef alınan karavancıları yazmışdım.
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=96553.msg1317646#new

Bunlarda yukarıda bahsettiğim tarzın çeşitli (Fort yada PSA) variyasyonları.

En altta çekyatın boyuna yerleştirildiği tarz ise pek ideal değil . 3D ile tesbit etmek daha kolay oluyor. Tezgah kenarı raflar yer kazandırsada, ferahlık açısından sorunlu.

Mankenler çok para istediğinden her tasarıma koyamadım. Umarım kusura bakmazsınız artık ? :D

Yeryatagi

Yeryatagi7

Kchenschrank5

Kchenschrank6

14

Mesut bey gercekten guzel bir calisma olmus. Arkada koltuk yatakli model guzel fakat ic makani genisletmek icin belki dolaplar azaltilip yada mutfak tezgahi seviyesine indirilebilir.

Izninizle kusura bakmazsaniz benim onceden cizmis oldugum bir modeli paylasmak istiyorum. Dolaplarin azalmasini onemsemezseniz ve boyunuz 1.80cm den uzun degilse ducato L1H2 de yani 10m3 ducatoda yatak ve koltuk bolumunu ayarmak mumkun. Cizimlerde aracin kenar egimleri ihmal edilmistir. fakat yukaridaki yatakta bayanlar yattigi surece problem olacagini sanmiyorum. Asagi yatak 80cm eninde iken ust yatak 70cm eninde olur. Yataklarin birbiri ve tavan ile aralarindaki mesafe 70cm. Tabiiki bu duzen kucuk alanlarda yasama ve yatma fobisi olanlara uygun degil. Iki kisi olan, surekli gezen (yani karavani tatilden cok kulturel turizmde kullanan), ikide bir yatak toplamak ve oturma duzenine gecmeye usenen, yatak ve oturma grubunun ayri olmasini arzulayan ciftler icin uygundur. Ayrica oturma grubu on koltukla birlestirerek kucuk bir cocuk yatagina donusturulebilir. Asagidaki modellerde ek olarak on koltuklarda donerek yemek-oturma grubuna katilacak bunlari cizmemistim.

Screen Shot 2014 03 15 at 170834

Screen Shot 2014 03 15 at 171049

Sevgili Melih, oğlumla ayni yaşta olduğundan, senden yaşlı olmam, kuvvetle muhtemel ? :D
3 senedir bu platformda konuştugumuzu ve yaş avantajimi da kullanarak( nihayet bir işe yaradı) resmiyetin birakılmasinin artık yerinde olduğunu düşünüyorum.

Bir arkadaşımın arkadaşı, ayni senin iç dizaynlı Mercedes'leri ile, iki emekli olarak, yılın 7-8 ayı yollardalar. Evvelsi sene kışı Fas'da geçirdiler. Hanım oldukça kısa boylu, yani dediklerine tam uyuyor.

Bahsettiğin tasarım Ferhat beyindi. Onun icin çizmişdim.
Benim favorim yapımınında kolay olabileceğini düşündüğüm (özellikle araç yolcu minibüsü olursa) çekyatın yada süngerli sofanın önde konumlandırıldığı en yukarıdaki tarz. Islak kabini koridora kaydırması ile, ;) küçük hacımlara yeni ufuklar açabiliyor ? Bildiğin gibi Anglo-Saksonlar'a yabancı da değil.

Güzel paylaşımlarınız için teşekkür ederim,yakında yapımına başlayacagım karavanım için 2001 fiat dukato marka araç aldım yakında başlık açarak yapım aşamalarını paylaşacagım.İlk yapacagım arka kapıları söküp tamamen kapatmak ve yan kayar kapıyı yine sökerek 70 cm. genişliginde ön kapılar gibi yeni kapı yaparak degiştirmek,bunları yapmak istememin sebebi arka kapılardan gelecek olan ses,toz,ısı,vs.gibi etkenleri ortadan kaldırmaktır fakat bu bahsettigim degişikliklerden sonraki birkaç plan tasarlıyorum ama henüz karar vermiş bir planım yok.Geçen sene karavan için yerli üretim tente başlıgında imalatını benim yaptıgım sanırım 9. sayfada bi kaç paylaşımım olmuştu bu tenteyi m 25 iveco ya göre yapmıştım o tarzda bir araç yapmak istiyordum fakat belki sonraki projem olarak erteledim şimdilik m 25 ivecoyu .Kapılardaki tadilatlardan sonra önerebileceğiniz plan bana projeme çok katkı sağlıyacağına inanıyorum teşekkür ederim Zafer Urundaş .

Zafer bey, kapatmayı düşündüğünüz arka kapının; yaz aylarında sıcağın kaçacak yer bulamaması dolayısı ile daha fazla yada büyük pencereler gereksinimi doğuracağını, bununda sonuçta istemediğiniz ses ve toz(?) sorunu ile tekrar karşılaşmanıza sebep olacağını düşünüyorum. :-\ Senede 10,000lerce üretimleriyle profesyonel şirketlerin bu yolu seçmemelerinin sebebi olmalı. Üstelik daha fazla masrafa yol açtığı, panelvanlardaki zaten kısitlı hacım yüzünden, dış sandalye masa gibi çaplı malzemelerin yerleştirilmesinde sorun doğurabileceği, yangın durumunda ikinci çıkış için pek uygun olmadığı ve aracınızı satma durumunda, eski haline dönüştürmenizin yolunu kestiği şekildeki dezavantajları da akıma gelen diğer noktalar. Sürgülü kapının değişimi az olsa da tatbik ediliyor, fakat masrafina göre faydası(?) belki üzerinde düşünülmesi gereken diğer bir nokta olmalı.

Yazları tozdan kaçarken sıcağa tutulacağınızdan korkarım. ;)

Aracınızın boyutlarını,düşündüğünüz tarzı, kişi sayısı ve hedeflediğiniz kamp şeklini bildirirseniz, belki tasarım üzerinde daha kolay konuşulabilir. :smiley:

Merhaba evet kişilere ve kullanım tarzlarına göre üzerine tartışılabilir arka kapıların kapanması 10.binlerce üretim yapan firmalar için bile bu tarz + maliyettir, 10 yıl kadar uluslar arası tır sürücülügü yaptım genelde İngiltere bazende İskoçya irlandaya kadar çıkıyordum . Çalıştıgım yıllarda açıkçası karavanlara şimdiki kadar ilgili degildim o sıralar klasik Amerikan arabalarıyla ilgiliydim biçok arabam oldu bu arabalardan hiç bir zaman vaz geçmem degişmem diyordum :smiley: ama bir gün öle bir an geldiki birden bütün ilgim karavanlara dogru degişti :smiley:bunu anlatmamdaki sebep Amerikan klasiğine mecbursunuz orjinal parçayı kullanmaya ,olmazmı olur fakat benim gibi smetri hastası 20 mt . hatayı görür :smiley:dolasıyla ustalardan parçalardan bıktım bunaldım :-\ama karavanlarda egendiginiz yakıştırdıgınız herhangi bir aksamı parçayı kullanabiliyorsunuz, inceledim el beceriniz bide görseliginiz iyiyse bunu da yıllarca birikmiş tecrübelerle yogurunca iyi bişiler ortaya çıkacagına inandıgımdan farklı bir şeyler yapma arzusundayım. Avrupa ülkelerinde haklısınız seri üretim yapan okadar firma vede bununla beraber fiyatları o ülkelerin insanlarına bizdeki gibi çok fazla gelmemesine karşın yinede kendi garajında bahçesinde çok başarılı karavanlar yapıldıgını görüyordum ve keşke resimleseydim :smiley:demek istedigim kendi tarzım biraz geleneklerin dışında mesela şimdiden bir şeyler yapmaya başladım başlık açtıktan sonra resimlerim örnek Almanaya Nürnberğ de çekmişdim bu resmi .

P7281035

P7281036

P9161052

P9161053

En küçük panelvan.
Aman başınıza dikkat !

B

A

C

D

E

Mesut, yaptığın planlar hakikaten kullanışlı ve mükemmel. Yalnız bu defa bir önemli nokta gözünden kaçtı gibi geliyor bana. Sayın Şanlı´nın paylaştığı son resimdeki karavanın yolcularını planında hiç dikkate almadın. Bu yolcuların kim olduğu karavanın arkasında yazılı (senin son paylaşımının hemen önündeki resim). ;D

Bu dizaynın en kısa alanda banyo yapılabilir ortam sağlamasının yanı sıra, kapı önünde yer alan geniş alan. Bu alan günlük kullanımda elinizdeki çantaları filan koyabileceğiniz yer sağlıyor. Alışveriş sonrasında elinizdekileri atıverip devam edersiniz.

Mesut bey aracın arka kısmını ranza şeklinde yatak olarak düşünüyorum bu gün aracın yan basamak vs. hazırladdıgım kalıplara fiberlerini döktüm yarın kalıp resimlerini paylaşırım.

P1070001

P1070002

P1070004

P1070005

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,459
Kayıtlı Üye Sayımız
172,113
Kaydolan Son Üyemiz
KhanDeep

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR