TRANS-TOROS MOUNTAINBIKE RAID/MARATHONU...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan MOUNTAINBIKER Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 15
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 37,473
Yer
ANTALYA
TUM MERAKLILAR icin...

SEVGILI DAG BISIKLETI SPORCULARI ,
hepimiz icin bir yaz ortasinda duzenlenebilecek ve de turkiye nin yani sira dunyanin sayili ZOR dag bisikleti aktivitelerinden birisi haline gelebilecek bir organizasyon icin fikir babaligina soyunmak istiyorum....
konu basliginda belirttigim uzere < TRANS TOROS MOUNTAINBIKE RAID / MARATHON >
antalya dan baslayacak TOROS DAGLARI UZERINDEN YAYLALARDAN adana ya kadar uzanacak 2100 km lik bir parkuru kapsayarak uzun ve zorlu bir mucadeleden olusacak.tabii ki etaplar halinde olacak.bu konuda gecilecek parkur zaten anladigim kadariyla ENDURO sever bazi arkadaslar tarafindan gecilerek kayit altina alinmis.onlar 9 gunde tamamlamislar...
zor ve uzun olmasi buna olan ilgiyi arttiracagi gibi gecilecek yol uzerinde de tanitima katki saglayacaktir.
gecenlerde antalya da duzenlenen eglencelik yarisin ardindan.zaten her zaman organize edilen alanya triatlon yarisi ile meshur cumhurbaskanligi bisiklet turunun organizatorleri ile trans anatolia cilarin hep beraber organize edebileceklerimuhtesem organizasyon icin bir an once ise koyulma zamani gelmistir...
gerek amerika gerekse avrupa da iron man yarislari icin yeni yerler aranirken bizimelimizde hazir bakir bir rota var...neden olmasin....buradan herkesi konu uzerinde dusunmeye ve elini tasin altina koymaya davet ediyorum....
elbirligi ile....neden olmasin?

Etiketler
Ynt: TRANS-TOROS MOUNTAINBIKE RAID/MARATHONU...

Selamlar,
Toros rotası ile alakalı motosiklet sitelerinden en güzel bilgiyi rideturkey.com sitesinden bulabilmiştim. Yalnız kendilerinden bir türlü Adana-Antalya arasındaki rotayı temin edemedim. Ben yüklü bisiklet ile 6 günde Ürgüp-Adana arasındaki toros parkurunu yapmıştım. toros faaliyetimin linkleri aşağıda.

http://www.canavarkesifte.com/?p=301

http://www.canavarkesifte.com/?p=453

http://www.canavarkesifte.com/?p=586

http://www.canavarkesifte.com/?p=716

http://www.canavarkesifte.com/?p=774

http://www.canavarkesifte.com/?p=837

http://www.canavarkesifte.com/?p=1199

http://www.canavarkesifte.com/?p=772

http://www.canavarkesifte.com/?p=1082

Böyle bir alanda yapılacak organizasyon için ekibin çok sağlam olması gerekiyor. Elde ciddi bir imkan bulunmalı.

Örnek olarak moğolistanda yapılan bir organizasyonun linkini vereyim.

http://www.mongoliabikechallenge.com/

Videoyu da seyretmenizi şiddetle tavsiye ederim. Amacım heves kırmak değil fakat olayın ciddiyetinin farkında olmanızı ve ona göre hareket etmenizi sağlamaya çalışıyorum. Yarış işi bana göre değil. Zorlu yollarda kamp yükümle beraber doğayı seyrede seyrede, sindire sindire yol almak benim için en keyiflisi.

http://www.youtube.com/watch?v=H5fAcNsIfoQ

oncelikle ILGI VE CEVABINIZA tesekkur ediyorum..
TEBRIK EDIYORUM.....COK GUZEL AKTIVITELERE IMZA ATMISSINIZ...
benim fotolarimi takib edenlerin de sitenizi de takip etmelerini isterdim...

gelelim, bu konuya..evet cok zor bir aktiviteden soz actim.ben belki bu aktivitenin hayata gecmesini basaramayabilirim.cunku yapayalniz bir adamim..ancak,bu isin yapilabilmesi adina bu fikiri ortaya attim.olmayacak bir sey degil...cumhurbaskanligi bisiklet turu nasil yapilabiliyor ise yada diger buyuk organizasyonlar...haa simdi,bu olay cok zor ve uzun bir maraton parkuru,bunu tamamlayabilmek asil hedef olmali.ayni zamanda da turkiye nin adinin gececegi ve dunyada sayili ornekler arasina girecegi bir ornek..
bir kac yere haber gitmesi ve bu yer ve insanlarin buna ilgi gostermesi ilk adimin atilabilmesine olanak saglayacaktir...onemli olan buna birilerinin gercekden sahip cikmasi...inanmasi..
simdiye kadar yuz e yakin kisi bakmis, tek kisi, siz, cevap yazma guzelliginde bulunmussunuz...
umarim bu fikir de benimsenecektir...bu ulkede bircarkin donmesi zordur ama ilk tur dan sonra,hemen meraklisi taklitcisi artar...
sabirla bekleyecegiz..gorusmek uzere...

Cumhurbaşkanlığı'nı organize eden firma Argeus. Kapadokya tabanlı bir firma. Hatta Nevşehir-Adana arasındaki dağ yollarında yabancı bisikletli turistlere tur hizmeti verdiklerini biliyorum. Tavsiyem konuyu onlara açmanız. Sıcak bakarlar ise muhtemelen bir yad a bir kaç yıl içinde yapılır.

Selamlar
Uzun bir süre boyunca bisikletle uğraştım.Şimdi de enduroyla ilgileniyorum.Enduro motosikletlerle arazi yollarından günlerce hatta haftalarca süren ekspedisyonlar gerçekleştirdik.
Motorla geçtiğimiz bu parkurlardan bisikletlerle geçilebilirmi diye düşündüm elbet.Ama her iki konuda da tecrübem olmasına rağmen bu soruya 'evet yapılabilir' cevabını hiçbir zaman veremedim :D
Öncelikle fiziksel olarak çok yorucu.İrtifa,sıcaklık ve soğuk(ikisini aynı gün içinde yaşayabiliyorsunuz Toroslarda) ,zemin şartları vs. vs. gerçekten yıpratıcı olur.
Bir diğer taraftan; bahsettiğiniz yerlerde medeniyetin gerçekten uzak olduğu yerlerden geçeceksiniz.Motosikletle bir günde alabileceğiniz mesafe yeterince uzun olduğu için çok sıkıntı olmayabiliyor.Fakat bisikletle giderseniz yanınızda ciddi miktarda malzeme taşımanız lazım sorun yaşamamanız için.
Yapılamaz demiyorum ama zor gerçekten işte.TransToros diye adı geçen aktivite bu ekspedisyonların en soft'u.Sizin bisikletle yapacağınız iş biraz daha sert ( :D) olur.
Bu tarz aktivitelerde sponsor işi biraz sıkıntı.Şehire yakın yapacağınız organizasyonlarda seyirci de geliyor,medya da geliyor.Dolayısı da sponsor da.Dağlarda yapacağınız zaman ise kurtllar kuşlarla beraber yalnızsınız.Sponsorlar da size uzaktan el sallıyor ;D

Selamlar Sinan Bey,
Ben de daha çok yeni çiçeği burnunda bir motosiklet sürücüsüyüm. 1o yılı aşkın da bisiklete biniyorum. Bisikletle yapılan aktivitelerin derecesi sürücünün tekniği, gücü ve konsantrasyonu ile önemli derecede alakalı olduğundan yapılabileceklerde doğrudan sporcunun yetenekleri ile alakalı.

Arkadaşın bahsettiği organizasyon zaten profesyonel bisikletcilerin alabileceği mesafelerde oluyor.80-150 km civarı. Bu tip organizasyonlar yapılıyor ve genelde organizasyon tüm katılımcılar için mobil bir çadır kent oluşturuyor. Yani organizasyon tarafından dağın başında dahi olunsa gün sonunda ihtiyacınız olan asgari imkanlar karşılanıyor. Böylelikle katılımcılara sadece yarışmak ve doğa ve rakipleri ile mücadele etmek kalıyor.

Bisiklet ile yapılabileceklere gelinirse... Dünyada zorluk konusunda klişe olmuş, araç yolu olan ya da daha doğrusu motorlu herhangi bir taşıtla çıkılmış en yüksek noktalara bisikletle çıkanlar oldu ve olmaya devam ediyor... Örneğin Everest ana kamp. Ama gel gelelim son yıllarda ana kamp yolu asfalt kaplandığı için tek cazibesi Dünyada araçla çıkılabilecek en yüksek nokta ünvanını elinde bulundurması. Şuan ondan daha cazip olan Tamir dağı var...

Mutlaka bir motosikletin gidebileceği ve bir bisikletin gidemeyeceği çok spesifik koşullar olacaktır. Tam tersi de geçerli... Fakat genel olarak ''zor'' olarak nitelendirilen yerlerin çok büyük bir bölümü bisikletçiler tarafından aşılıyor.

Yakından örnekler vereyim. Gürkan Genç. Yaklaşık 1 yıllık bisiklet deneyiminin ardından yollara düşüyor Hedef Japonya. Japonya hedefi üzerinde Tacikistan Pamir Dağı, Türkmenistan Karagum çölü, Moğolistan Gobi çölü (yaklaşık 15 gün !) geçiliyor. Tabiki günlük hayatta yanınızda taşımayacağınız özel ekipmanlarla... Su arıtma cihazı, benzin ocağı, goretex ceket-bot v.s. bunlardan bir kaçı... Ve dediğiniz gibi bu parkurlar hiç kolay yapılmadı. Ama kafaya koyuldu mu kaçarı olmuyor :smiley: Arkadaşı merak ettiyseniz www.gurkangenc.com . Şimdi 7 yıllık dünya turunda... Ukranya'dan bir fotoğraf...

61859_499343190111159_843695776_n.jpg

Bir başka arkadaş ise Erden Eruç. Onun hikayesi daha bomba. Kasla Git projesinin adı. Dünyayı kas gücü ile dolaşmak. Karada bisiklet. Ona eyvallah... Tamam da okyanusu kürek gücü ile geçmek... Haftalarca,aylarca okyanusta kürek çekmek... İşte bu benim idrakımı aşan bir bir nokta... Onun için de http://www.kaslagit.com/

Bilmiyorum belki bu ve bunun gibi arkadaşlardan zaten haberdarsınızdır. İnsanoğlu bu kafasına koydu mu yapar. Gidilen yol , gitme tarzı teferruat kalır... :smiley:

selamlar,
evet, bir takim yarislar var, bunlar IRONMAN adi altinda toplanabilirki,yuuyus/kosu seklinde olanlar da dahil,insan gucunu sonuna kadar zorlayan ve bazi sahislar tarafindan basarilan yada yarim kalabilen aktiviteler..enteresan olan,insanlar bir yeri gectikden sonra( bi kac sefer) oranin cazibesi kalmiyabiliyor.bu nedenle boyle bir olayi hayata gecirelim diye dusunmustum.dogru,kimi yerler de motor gucu yeterli gelmiyor ve insanlar bisikletini tasiyarak da devamederken,kimi yerlerde de akillarazarar ama motorile de geciyorlar ki sen burada bisikleti omzuna aliyorsun...:smiley::smiley:...kosullar neredeyse esit.banakalirsamotor biraz daha dezavantajli ;) her neyse...yapilan bu gecislerden anladigimiz kadariyla gunluk maksimum 80-100 km mesafe siniri konularak insanlara istirahat olanagida saglanabilir yada...amerikada yapilan bi yaris 24 saat suruyordu...gece isiklar falan...ama abartmaya da gerek yok.tabii ki pit stop(!) lar da olacak...gecilen yerlerin birkisiminda insanlarinda takip edebilecegi noktalar...yaa istenirse cok ince noktalara da deginilebilir.
bir liste yapmak gerekir...
buna gore bir cok cozum uretilebilir...bakin su ana kadar guzel noktalarortaya cikti..ONEMLI OLAN KAFAYA KOYUNCA YAPMA MEVZUU...(!) biz bu alternatif sporlarla ilgilenenlerin ozelligi...
ne yapalim,zorlukla karsilasinca,yok yaa olmayacak bu demek mi ...yoksa hadi lan ,ben bu isi yapmak icin geldim,bi gecer yol bulucam demek mi?
azimle....yolacikan dagi bile deler mis mi? ;)

Selamlar Enes
Gürkan'ı da Erden'i de biliyorum.İkisi de insanın düşünürken bile korkacağı kadar zor işleri gerçekleştiren kişiler.Bu açıdan ikisinin de azimlerini tebrik etmek gerek.

Ama bahsettiğimiz konu biraz daha farklı.
Evet,büyük bir organizasyon olarak düşünürsek işler çok daha farklı gelişir.Her günün sonunda kalacak yerle,su bulmayla, yemekle uğraşmazsanız gayet yapılabilir bir rota.Fakat zor olan böyle bir organizasyonu hayata geçirebilmek.Daha önce bahsettiğim sebeplerden dolayı böyle bir organizasyonu desteklemek hem sponsorlar hem medya hem de organizasyonu üstlenenler açısından zor.

Böyle uzun ve zorlu bir rotayı dışarıdan yardım almadan gerçekleştirmek ise benim bahsettiğim asıl zorluk.Bu tarz diğer yarış ve organizasyonlar hep bireysel tecrübelerin ardından gelişerek doğmuş.Yani yapılabirliğini ispatlamanız için önce kendinizin yapması gerek.Ki bunun yanında böyle bir ekspedisyonu düzenlemek için gereken bilgiyi başka şekilde zaten tecrübe edinemezsiniz.

Ynt: Trans-toros Mountaınbıke Raıd/marathonu...

benim bu dusunce ile ilgilenen bazi arkadaslar oldu..ama isin kotusu su anda benim bir turlu ayiracak zamanim olmuyor ugrasmaya...uzucu..

;) bu arada yeni bir proje daha gundeme gelebilir...TAHTALI MOUNTAIN-DOWN HILL RAID.....EN SECKIN DOWN HILL CILERE YONELIK BIR INIS YARISI...ve bir de bunun tersi SIFIR dan 2365 MT ye UP HILL tirmanis YARISI..:smiley:

Sevgili dostum çok güzel düşünceler ve hayaller bunlar. Sakın peşini bırakma ve umudunu yitirme...
Hiç de uzak değil, yapılamaz değil ...
Tek sorun uygun zamanı ayarlayabilmekte :smiley:

oncelikle ilk adimi atabilmenize sevindim...umarim guzl vakit gecirip guzel paylasimlar ile donersiniz...ona gore de bir adim atma sansimiz olur.

sevgili cesur yurekler OMER AYDOGAN Ile AHMET OKUR a yolculuklari icin bolsans diliyorum alanya dan mersin e yaylalardan giden parkuru deneyerek bu adini koydugum olayin gerceklesip gerceklesemeycegine dair en azindan bir fikir verecek bizlere/saglikli ve basarili sekilde haberlerini bekliyoruz.

tur tamamlandi hemde guzel bir etkinlik oldu.ancak henuz tura ait fotolar yayinlanmadi...hadi diyorum omer kardesim bir an once ekle,millet sabirsizlaniyor....

bati toroslar.....kumluca dan baslayip dagnahiyesine kadar uzanan sira daglar...baslangic icin soyle bir rota cizilmesi mumkun.
kumluca-altinyaka-sogutcumasi-pinarbasi-yarbascandiri-citdibi-hacisekili-(sosyete pazari)geyik bayiri-sinan degirmeni-portakalduragi-B.U.K.-eski korkuteli yolundan asagi-bayat bademleri-akkoc koyu- ariasos veya dag nahiyesinde bitis....
buna ek diger bir kac alternatif daha bulabiliriz.
yukarida adi gecen yollar denenmis ve gecilmis tir.

SELAM
ILK ADIM ATILDI.....
TAHTALI DAGINDAN INIS YARISI.....
BU ORGANIZASYONU BASARAN ARKADASLARI TEBRIK EDIYORUM...BIR HAYALI GERCEKLESTIRDIKLERI ICIN.
ARTIK SIRA ya bunu alabılmeyı dılerım....
ılk adımı bızden devamı onlardan....
meraklı ve spor amaclı herkesı beklerım

10390440 609679662476428 9208869842465529894 n

T5

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,441
Kayıtlı Üye Sayımız
172,097
Kaydolan Son Üyemiz
nakturk25

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR