Türkiye' de Kullanılan Klasik Motorlar

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan toronto93 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 14
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 16,406

sizce türkiyede en çok hangi klasik motor kullanılmakta

• JAWA

Kullanılan: 4 36.4%
  • MZ

Kullanılan: 0 0.0%
  • PLANET(rus)

• HÝJÝ(mahema 5)

• bmw

Kullanılan: 7 63.6%

• Kullanılan toplam oy
    11
  • Anket kapatılmış .

Etiketler

Ynt: Türkiye' de Kullanılan Klasik Motorlar

Klasik motorsiklet denince akla ilk gelen BMW. Çünkü JAWA ya ülkemizde klasik gözüyle degil hala üstine binilip işimizi görecek gözüyle bakılıyor.

Konuyu biraz geç gördüm ve açıkçası yazılanları görünce şaşırdım.

Türkiyede kullanılan motorlar içinde jawa planet gibi motorlar belki klasik sayılabilirler ancak bunlar ülkemize bir nevi kakalanan motorlardır.
Ben yaklaşık 20 yıldır klasik motorsiklet restorasyonuyla ilgileniyorum.
Ülkemizde kullanılan klasik motorlar içinde en bilinenleri sayacağım elimden geldiğince

BMW (Alman)
NSU (Alman)
Zündapp (Alman)
Simson (Doğu Alman)

Triumph (ingiliz)
BSA (ingiliz)
Norton (ingiliz)
Matchless (ingiliz)
AJS (ingiliz)
Panther (ingiliz)
Ariel (ingiliz)

Ural (Rus)
Dnepr (Rus)

saydığım klasik markalardan birkaç tane de bende var.
pic_show.pl

1951 BSA Golden Flash
1951 AJS 18s
pic_show.pl

1959 Triumph Thunderbird
1969 Triumph Bonneville
1971 BSA Spitfire
pic_show.pl

(resim ekleme işinide inş. becerebilmişizdir)

Fotoraf0484

mail adresinde bir yanlışlık yapınca birkaç gün uzak kaldık olaydan.
şimdi sırasıyla eklemeye çalışacağım birkaçını.
1951 AJS 18s ve 1971 BSA A65 Spitfire ve 1951 BSA A10 Golden Flash

Ajs1

Bsa

Fotoraf0474

JAWA gibisi varmı Ali ya :D arkandayım aslanım!

Triumph olayı güzel özetlemiş klasik denince akla BSA lar gelmeli ben 1959-60 yıllarında ilk defa onun üzerinde öğrendim 64 yılından sonrada jawa ya geçtik o günlerde birde MZ motorsikleri moda olmuştu. Şimdi burada durup şunu değerlendirmek gerekir. Ankete konu olan şey klasik olanlarmı yoksa Türkiyede ençok kullanılanlarmı. Tabi ikinci türde bir anket yaparsanız manzara şudur. Türkiyede planet ve jawa kullanıcılarının çoğu bırakın internet kullanmayı hayatlarında bir kere olsun ankete katılmamış kişilerdir ve bizim bu yazışmalarımımzdan haberleri bile yoktur. O yüzden sessiz çoğunluk Planet ve jawa dır. Benim gençliğimde jawa lar mahallelere yolcu taşıyan kiralanan yaygın araçlardı bu gün ise Planet bir iş makinası sıfatı ile yaygın olarak kullanılmaktadır.

haklısınız hocam JAWA kullanan kişiler bağda bahçede uğraşan kimseler bu yüzden gerçek çoğunluk JAWA'larda PLANET'lerdedir.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,460
Kayıtlı Üye Sayımız
172,115
Kaydolan Son Üyemiz
SoundofSilence

SON KONULAR

Geri