Uyku Tulumu Boyutları Hk.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan troubert Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 15
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,345

troubert

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar

Boyunuza uygun uyku tulumu seçiminde sorularım bulunmakta.

176 cm boyundayım ve Husky Magnum uyku tulumu aldım. Fakat uyku tulumunun boyu 220 cm ve çantasındaki etikette 195 cm boyunda bir insan yer alıyor (sanırım bu boyuttaki bir insan için uygun). Daha önce uyku tulumu kullanmadığım için, yorumlarınıza göre iade edecegim.

Bunun sonucu olarak ise kendi boyuma uygun uyku tulumu bulamıyorum. Bu hepinizin yaşamış olduğu bir durum ve herkes bunun sonucunda büyük uyku tulumlarında mı kalıyor, yoksa ben mi uygun tulum bulamadım?

Konuyu araştırdım, fakat uygun başlık bulamadığım için açtım. Bilgi alabileceğim uygun bir yer varsa, ayrıca yardımlarınızı isterim.

Teşekkürler

Etiketler
Merhaba arkadaşlar

176 cm boyundayım ve Husky Magnum uyku tulumu aldım. Fakat uyku tulumunun boyu 220 cm ve çantasındaki etikette 195 cm boyunda bir insan yer alıyor (sanırım bu boyuttaki bir insan için uygun). Daha önce uyku tulumu kullanmadığım için, yorumlarınıza göre iade edecegim.

Bunun sonucu olarak ise kendi boyuma uygun uyku tulumu bulamıyorum. Bu hepinizin yaşamış olduğu bir durum ve herkes bunun sonucunda büyük uyku tulumlarında mı kalıyor, yoksa ben mi uygun tulum bulamadım?

Konuyu araştırdım, fakat uygun başlık bulamadığım için açtım. Bilgi alabileceğim uygun bir yer varsa, ayrıca yardımlarınızı isterim.

Teşekkürler

Merhaba treubert öncelikle şunu söylemeliyim boya göre tulum seçimi çok önemli sonuçta kullandığın ürün bir nevi termos vazifesi görüyor.Tulumu sıcak tutan senin vücut sıcaklığın tulum onu içerde hapsedip üşümemeni sağlıyor.Gelelim boy olayına içerde hava sirkülasyonu olacak ki ısınasın misal boyun 175 ama tulum 220 ve 45 cm yukardan 80 cm enden boşluk yarattın 3,7 m2 boş hava izokasyonu olacak ve üşeyeceksin.Bunu en aza indirgemen gerekli yani 10 cm veya 5 cm fire olabilir ona göre seçmelisin..

Merhaba treubert öncelikle şunu söylemeliyim boya göre tulum seçimi çok önemli sonuçta kullandığın ürün bir nevi termos vazifesi görüyor.Tulumu sıcak tutan senin vücut sıcaklığın tulum onu içerde hapsedip üşümemeni sağlıyor.Gelelim boy olayına içerde hava sirkülasyonu olacak ki ısınasın misal boyun 175 ama tulum 220 ve 45 cm yukardan 80 cm enden boşluk yarattın 3,7 m2 boş hava izokasyonu olacak ve üşeyeceksin.Bunu en aza indirgemen gerekli yani 10 cm veya 5 cm fire olabilir ona göre seçmelisin..
Cevabınız için teşekkür ederim, fakat aklıma takılan birkaç konu daha mevcut. Soğuk havalarda botların tulumun içinde ayak ucuna konulabileceğini duymuştum. Bu nedenle 5-10 cm fire çok az değil mi?

Bunun dışında ülkemizdeki insanların boy ortalamaları belli, fakat 220 cm'den kısa uyku tulumuna rastlayamamak bana çok tuhaf geldi (Husky için özellikle). Bunun için bakabileceğim en doğru yer neresi, yurtdışından mı getirtmeliyim?

Almış olduğunuz uyku tulumu kaliteli ama maalesef boy konusunda biraz sıkıntılı aslında boy konusunda tercih seçeneğiniz neredeyse yok. Benim tavsiyem iyi bir termal içlik boy ve en knusundaki sıkıntıları çözer

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Almış olduğunuz uyku tulumu kaliteli ama maalesef boy konusunda biraz sıkıntılı aslında boy konusunda tercih seçeneğiniz neredeyse yok. Benim tavsiyem iyi bir termal içlik boy ve en knusundaki sıkıntıları çözer

Konu hakkında fazla tecrübeli değilim. Yaklaşık 1000 m rakıma sahip yerlerde bahar ayları için içlik tek başına yeterli olacak mı?

Ayrıca Türkiye 'deki uyku tutumlarının boyları ve insanımızın ortalama vücut ölçüleri karşılaştırıldığında gördüğüm çelişkiyi tam olarak çözemedim. Uyku tulumu alan herkesin boyu ortalama 200 cm mi, yoksa herkes bu konu hakkında yanlış bir yolda mı ilerliyor?

Tabiki insan boyları ölçüsünde olmalı. Türkiyedeki satıcı firmalar ortalama insan boyunu esas aldıklarını düşünüyorum. Tulum boyunuz göre bire bir olmamalı. Biraz bol olmalı. Eğer çok dönüyorsanız mumya tip tulum size uygun olmaya bilir. Bot konusuna gelince emin olun ilk defa duyuyorum. Bildiğiniz üzere Husky çek ürünüdür direkt olarak firmadan bilgi alabilirsiniz.

Ben 1500 rakımlı bölgelerde şişme yatak üzerinde kullandım ve bayağı terledim.

Uyku tulumlarından small,Large,xl,xxl modelleri vardır. Sanıyorum firmanın elinde büyük modeli olduğu için onu göndermiş. İnsanların çoğu tulumlarda beden özelliği olduğunu bilmiyor.

Tabiki insan boyları ölçüsünde olmalı. Türkiyedeki satıcı firmalar ortalama insan boyunu esas aldıklarını düşünüyorum. Tulum boyunuz göre bire bir olmamalı. Biraz bol olmalı. Eğer çok dönüyorsanız mumya tip tulum size uygun olmaya bilir. Bot konusuna gelince emin olun ilk defa duyuyorum. Bildiğiniz üzere Husky çek ürünüdür direkt olarak firmadan bilgi alabilirsiniz.

Açıkçası Türkiye 'deki satıcı firmaların ortalama insan boyunu esas aldıklarını düşünmüyorum, çünkü seçenek bulamıyorum (yanlış yerlerde arıyorsam benim eksiğim tabi).

Firmadan bilgi alma yoluna yakın zamanda gideceğim sanırım. Ama öncesinde dediğim gibi 220 cm boyundaki tulumun üzerinde, 195 cm boyundaki insana uygun olduğu yazmaktaydı (bu boyuttaki tutumların daha küçüğünü ise ne yazık ki araştırdığım outdoor mağazalarda bulamadım).

İçlik konusundaki önerinizi dikkate alacağım, teşekkürler. Fakat bu konuya kendi kafamda açıklık getirmem gerekecektir.

Ancak uyku tulumların üzerindeki beden böyle bir tercihin olduğunu gösteriyor. Satıcılar neyi nasıl belirliyor bilmiyorum. Belki japonlarda satılmayanları ucuza alıyordur. :smiley:

9b3f47e94f0a37f7f0d67ea45b2e24e9
bu benim kullandığım tulum çokta memnunum.

Merhaba arkadaşlar

Teşekkürler
Merhaba,
220cm maksimum boy. 1.76 ile kullanmanın hiçbir mahsuru yok, altta kalan kısmı ayağınızın altına doğru kıvırıverin : )
Ben de Forclaz 220 5 derece kullanıyorum. Boyum 1.84

Trde ki satıcılar genellıkle en buyuk boyunu getırıp satıyorlar. Beden çeşitleriyle falan ugrasmıyorlar.
Tulumunuz buyukse ayak ucunuza ertesı gun gıyecegınız kıyafetlerı sıkıştırın. Hem usumezsınız hemde kıyafetlerınız ertesı gun sıcak gıymıs olursunuz.
Benım tulumumda sizinkiyle aynı olcude ozellıkle ayak tarafında boşluk kalamayana kadar kıyafetlerımı dolduruyorum ıcıne.

konuyu baltalıycam ama bir sorum olucak teknik ekipman bölümüne konu açtım ama cevap alamadım ilk baharda antalya kullanılacak bir tulum kaç derece olmalı bu konuda bilgi bulamadım
antalyadan sonra cesaret edebilirsem ege karadeniz ve iç kesimlere de gidicem ama öncelik antalya

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

SON KONULAR

Geri