Wj 2.7 Beşinci Enjektör.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan cenkpala Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 12
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,923

cenkpala

Ana Kamp
aracın enjektör bakımlarını yapabilmek için sadece 4 tanesini sökebildi usta. 5. enjektör için motorun inmesi lazım dedi. daha pratik bir yolu var mı.

Etiketler

imotor kulakları sökülüp aşağı alınırsa çıkabilir motor inmeden hangi ildesiniz
istanbuldayım. motor kulakları sökülene kadar katalizatör ve çevre epeyce sökülüyor. motoru indirmekle fazla bir fark kalmıyor. biraz idare edip motoru indirip kapağı da söküp temizletmeyi düşünüyorum.

Bu "enejektör bakımı" işinin gerçekten etkili olduğuna emin misiniz? Benim bildiğim turbo dizel motor yüksek basınçta çalıştığı için enjektörleri kirlenmez, "bakım" gerektirecek hale geldiyse de zaten enjektörün ömrü dolmuş, aşınmıştır, kimyasallarla temizlemek te durumu düzeltmez, değiştirmek gerekir.

referans: RACQ - Diesel injector cleaning | Cars & Driving (hani hiçbir şartta kesinlikle temizlenmez demiyor ama... çok ta birşey beklemeyin bu işten diyor, uzun lafın kısası).

Benzer şekilde motor kapağı temizliğinin de eski sahibinin motor yağını değiştirmeyi uzun süre ihmal ettiğini düşünmüyorsanız gerekli olduğundan şüpheliyim. Tüm bunlar yerine yapabileceğiniz çok daha basit ve mantıklı şeyler var. Mesela motor antifriziniz 'nasıl olsa uzun ömürlü bu' mantığıyla muhtemelen alındığından beri değiştirilmemiştir, ve değiştirilmediyse artık ona acilen kurtulunulması gereken bir korozyon sebebi gözüyle bakabilirsiniz, benzer şekilde şanzıman yağını da sorun çıkmadığı sürece unuturlar, fren hidroliğini değiştirmeyi kasten 'unutmak' ise bir gelenek görenektir, çünkü değişim sırasında fren sistemine en ufak bir toz parçasının kaçması kaş yaparken göz çıkarmaktır...

Son düzenleme:

BİLGİN DİZEL BOSCH-DELPHİ-DENSO-VDO DIESEL CENTER ENJEKTÖR VE POMPA TAMİR TEST AYAR ONARIM SERVİSİ

bu ve benzeri bir yerde yaptırır sanız sonuç alırsınız..

yenisi 1000 tl ise 600-700 tl gibi maliyet cıkıyor..arada cok fark yok yeni ve eskide ..

aracınızla gidin yada enjektör götürün bir tane yada üstündeki kodu okuyun fiyat alın derim..

en önemlisi de takılırken yerine sana yagına ben zer özel grese bulayıp takılması..enjektör kaynaması cıkmama problemini ortadan kaldırır..o yag her tamirçide de olmaz temin edin mutlaka..

birde bakır renkli olanı var hangisi daha iyi okadarını da bilmiyorum araştırın derim.. :smiley:

Yeni ile eskisinin tamiri arasında ciddi fiyat farkı yok, ve bilinenler aslında dizel enjektör temizliğinin "masal" olduğu yönünde. Yani bosch onu tamir edebilmeyi başardıysa muhtemelen enjektörün bir kısmını söküp o kısmını yenisiyle değiştirmiştir. Yani her halükarda enjektörün bir kısmının ya da tamamının yenisini alıyorsunuz.
Hal böyleyken karar sizin...
Bence durup dururken enjektöre "bakım" yapmanın bir gereği yok, bozulursa bozulduğu gün değiştirirsiniz.

Son düzenleme:

yaklaşık 1 veya 2 yılda bir common rail motorlarda km ye bakmadan bunları söküp yaglayıp geri takmak gerekiyor..

sonrası bu bakım olmadıgında ise enjektör lerde bişi cıkınca kaynamış ise bir komple dolu motor kapagı + 4 yeni enjektör gerekince sahibine fena maddi manevi yıkım oluyor..

Suzukim'deki psa motor da bu sorunu yaşadım..bosch marka enjektörü mümessilden almanyaya sipariş gecip 1 aydan fazla bekledim.. gele gele bana türk malı bursada üretilmiş..bosch marka enjektör geldi..tamir işi kafama yatmamışdı..

6 ay sonrası filan..

bilgin dizelin yenibosnadaki yerine gittim gördüm uzay üssü gibim bi yer..
ucunu ,gagasını yayını ,bilmem nesini degiştirip olması gereken degere getirip araca takıyorlar..
hatta şöylede bi idda da bulunayım sıfır enjektörü bunlara verip bi baktırıp öyle takmak da hayır var derim..
kendileri söküp kendileri takmaya arac üstüne daha meraklılar..tamirçilere bile güvenemiyecek kadan hassas ve iyi usta + bilğili kişiler..

bir arkadaşımın patrol'lünü yaptılar kırk nissan cının beceremediğini bunlar halletti..

>> para işini saglam alıyorlar tek kusurları bildiğim..;)

en iyi si bu ülkede tek filan demiyorum mutlaka benzer firmalar vardır ..kadosan dada var mış diye kulagıma geldi..

Dolapdere san sitesi'n de de var sanırım..

>> bir bilgi daha paylaşayım hidrolik aparat la asılıp da gelmeyen enjektöre oksijen kaynagı ile ısı uygulayıp cıkartabiliyorlar.. kapagı pert etmeden.. ama enjektör kebab mumamelesi görünce pek de hayır gelmiyor sonrasında..:smiley:

80 ton basanı geldi benimkine beceremedi..

sünnet degil..enjektörleri dibinden hadım edip cıkarıp kapagı kurtarmıştım..4 ejnektörü 1 aydan fazla bekledim..sonrası..

bindigin arac fiyat albeya,reno killiyosa 10 dakikada bulunuyo enjektörü ,yenisi,revizyonlusu,cıkması,tırla gelmişi falan filan..

arac az bulunan sayıda trafik de ise benimki gibi cins olursa çilesi var..

konu sahibinin aracıda mersedes motorlu olduğuna mersedes den yana önüne çeşit cıkıp fazla cile cekmiyecegini düşünüyorum..

kapaga hasar verir de cıkarırlar sada maliyeti fena olur..onun da bilinçinde elletmemek en hayırlısı..

enjektör yanından fren hidrolik yagı filan döktük 15 gün yag için de yüzdü benim enjektörler..sanki argonla kaynak olmuş gibim yerinden cıkması mümkün olmadı..

aliminyum malzemeye celik nasıl sıcaktan pas yapıp kaynıyor anlaşılması zor..?

motor kapagına üstten su giderse oluyor bu iş..genelde kaputunda delik olan kaput altında incoolere sahip aracların hastalıgı bu genelde..sang yong bu işde 1 numara 0 alıp 10 bin km sonrası bile kaynayanı var..xl-7 ise 2 numara diye duymuştum bu işi yapanlardan..ama yeni nesil mazotluda enjektörü kaynamayanı yok gibi..
az yakan mazotlu tamire girince edilen tasarrufları toptan geri istiyor..
düşük devirdeki muhteşem torku da yabana atılmaz..mazotlunun ..2000 devirde koltuga yaslıyor..
her güzelin de bi çilvesi oluyo illakii :smiley:

Alüminyum paslanmaz diye bilinir ama pas başka şey korozyon başka şeymiş. O yüzden adamı böyle şaşırtıyor. Pas= demir oksit (içten içe metali yemeye devam eden maddenin adı.) Alüminyum oksit = korozyon (yüzeyde kalıp metali yemeye devam etmiyor,farkı bu, "paslanmaz" iddiasının sebebi burdan). Sonuçta alüminyum paslanır mı? Eh sözkonusu maddenin adı pas değil zaten, o yüzden hayır. Neticede yüzeyde biriken bu madde zamanla iki yüzeyi birbirine kaynatır mı? Neden olmasın.

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.