Yunanistan-makedonya-hırvatistan Parkuru İçin Güncel Bilgi Yardımınız.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan cygnet Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 7
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 15,330

cygnet

Kamp I
Değerli gezenbilir gezgincileri.
Son 3 seneden beri ha bu sene ha gelecek sene çekme karavanla Yunanistan üzerinden Makedonya'ya geçip oradan Arnavutluk ve Dubrovnik'e dek gidip dönelim diye hevesleniyorum/z ama yol / konaklama bilgisi eksikliği nedeniyle ve korkudan hep vaz geçtik.
Geçen gün burada fşirin arkadaşımızın bu güzergahı İveco motokaravanı ile yaparken buraya aktardığı anılarını zevkle okudum, bazı notlar aldım. Ama bu gezinin yapıldığı tarih eskimiştir ve bu ülkelerde bazı şeyler güncelliğini kaybetmiştir endişem var.
Bu akşam (12.10.2014) da Tifa arkadaşımızın 2010 yılına ait bilgilerini okudum.Yine notlar aldım.

Bu geziyi Allah kısmet ederse gelecek sene , daha da yaşlanmadan:smiley: , Hazirandan itibaren gerçekleştirmeye kararlıyım. Elimizde ki çekici aracımız VW Transporter 1900 cc .. Aynı zamanda içi kampervan olarak dizayn edildi ve motokaravan ruhsatlıdır. Sadece bu T5i kullanmak istemiyoruz. Çünkü içini kampervan olarak dizayn edince yatak daraldı ve 2 kişi yatmada zorlanıyoruz.Bir de uzun yolda insan dinlenmek için rahat mekan arıyor.
Çekme karavanımız da Pino'nun son numarası olan 650 kgr ağırlığında ki Cachalote'udur.
İngilizce dilini konuşabiliyor ve anlıyorum. Eşim de çat pat anlıyor , yani dil sorunumuz pek olmaz.
Benim ve eşimin yeşil pasaportları var ancak gelecek sene temdit ettireceğiz. Süre aşımına girdi.

Güzergahımız belli.
İlk 3/4 gecemizi Yunanistanda Kavala civarında bir kampinge girerek geçirmek istiyoruz. Böylece çevreyi de görmeye niyetliyiz. O nedenle Kavala civarında ki kamping bilgilerine gerek duyuyorum.
Sonra ki günlerde Makedonya'ya geçerek baba ocağım olan Manastır'da geceleme yapmak isteriz.Burada da nerede kalabiliriz konusunda bilgi rica edeceğim.
Daha sonra Ohrid civarında kamping bilgisi gerekli. Bu sene Ören'de Almanya'dan gelen bir alman karavancı ailesi ile sohbetimizde Struga'da ki kampingleri hiç tavsiye etmedi ve gitmeyin mesajı verdi. Doğrumudur?.
Ohrid'de 1/2 gece kalıp , Arnavutluğu pas geçerek Karadağ'a girip orada 1/2 gece nerede kalınır bilgisine gerek duyuyorum.
Daha sonra da Hırvatistan'da Dubrovnik'de veya yakınında kalınacak kampingler nerelerdir ? .
Dönüş sanırım yine aynı parkur olacak , veya tavsiyeleriniz varsa onları değerlendirebiliriz.

Özellikle kamping adreslerinin çok açık olmasını öngörüyorum , bilhassa latin alfabe kullanmayan Yunanistan ve Makedonya'da. Yunanistan'da Kavala civarında bazı kamping bilgilerine geçen sene internette ulaşmıştım ama nasıl bir yerdir , hiç bilmiyoruz. Gidip rezil olmak da var.

Bu ülkelerde kamping fiyatları ortalama nedir?.
Mazot fiyatları nedir ? Otoyol üzerinde benzin istasyonu varmıdır?
Örneğin Karadağ'da göl kenarında uygun bir yere karavanı çekip gece yatsak rahatsız edilirmiyiz veya yasakmıdır?
Otopark fiyatları yaklaşık nedir?.
Tiyo olabilecek bilgileriniz var mı ?

Bilenlerinizden , bu sene içinde gidip dönen arkadaşlardan bilgi rica ederim.

Saygılar.

Etiketler
Ynt: Yunanistan-makedonya-hırvatistan Parkuru İçin Güncel Bilgi Yardımınız.

Bence yüksek sezonda gitmeyin hırvatistan ve karadağ çok kalabalık oluyor fiyatlarlarda artıyor yer bulma sorunu ve adriyatik sahilinin trafiğide çabası.birde ohrid tiran yolu çok virajlı ve kötü idi

Temmuz ayında Balkanlara gerçekleştirdiğimiz gezinin linki aşağıda. Yol hikayesi kısmını kaleme aldığımdan konakladığımız yerleri detaylı geçmedim. Ama hepsinin kayıtları var. Dilerseniz size gönderebilirim.

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=104347.0

Linkler ve bildirimler için çok teşekkürler.

Ne de olsa yabancı ülke ve özellikle Karadağ o güzelliğine rağmen beni oldukça rahatsız ediyor. Nihayet bugün google'da yazıp kamping araştırdım. Şansmı nedir artık , turistlerin çok yoğun olduğunu öğrendiğim Utheaja bölgesinden camp utheaja adında ki bir kampingin web sitesini buldum. Mail adresine mail atıp hem yol durumu hem de bilgi istedim. Ama bu mevsimde gelecek sene ki ziyaret için kesinlikle yanıt beklemiyordum.
Aksine Tevfik adında ki sahibi bana mail atarak uydu koordinat bilgileri vermiş ve "geleceğiniz zaman size özel indirim yapacağım" demiş :smiley:
Çok hoşuma gitti bu nazik davranış şekli.

Google'da da Kavala civarında kamping araştırdım.
Batis camping , Alexadros camping , Thalatta camping....vs. gibi 4/5 kampingin web sitelerini buldum. Fotograflara bakınca " vah..! zavallı bizim kampingler " demeden duramadım :(

İstediğim bilgilere ulaşma bakımından google iyi bir imkan ama referanslı bilgiler elbette daha gerçek olacak. O nedenle gezenbilir gezginlerinden gerçek bilgilere ihtiyacım olduğunu tekrarlayayım.

Bu sene ağustosun sonunda Yunanistanda dedeağaç alexandrapolis kampta günlüğü 17 euro 3 gün kaldık süper bir kamp.her taraf pırıl pırl,wc ler duşlar tertemiz ,bulaşık yıkama tezgahları tamamı paslanmaz çelik .kumsal harka deniz mavi bayraklı .kampta çıt çıkmıyor herkes bir birine saygıl, çadır yerleri çekme karavan yerleri birbirinden ayrılmış.şehir 1,5 km yürüme mesafesinde akşamları türkiyeden ucuz balık restotüranları.kısacası herşeyi ile mükemmel eşimle seneye kısmet olursa buralarda hiç kamp aramayacağız doğru dedeağaça

Biz de eşimle 2013 senesi Ağustos sonunda toplamda 3200 km. civarında aynı bölgeye kendi aracımızla bir gezi yaptık.

Ben genelde bu tip gezilere genelde motosikletle gezmekteki alışkanlığım doğrultusunda bir ön çalışma yaparak ama otel rezervasyonu falan yapmadan doğaçlama/so what şeklinde çıkmayı severim...

Sizinle birazdan üst üste 3 toplantıya gireceğim için, hemen kısacık genel güzergahımız ve sonuç raporu bilgilerini paylaşacağım. Feribot tarifeleri v.b. bilgilerini de dönüşte paylaşacağım. Sonrasında bilip de cevabını verebileceğim her sorunuza açığım. :smiley:

10 Genel Harita

9 Seyir Defteri

Aynı endişeleri bende yaşıyorum.Bu yıl sizinkine benzer rotada motokaravanımla geziye çıkmayı düşünüyorum.Gelen bilgiler oldukca faydalı olacağını düşünüyorum.Bizlere cesaret verecektir.Bilgi verenlere şimdiden teşekkür ederim
Ömer Aktaş/Gozdemed

cygnet' Alıntı:
Linkler ve bildirimler için çok teşekkürler.

Ne de olsa yabancı ülke ve özellikle Karadağ o güzelliğine rağmen beni oldukça rahatsız ediyor. Nihayet bugün google'da yazıp kamping araştırdım. Şansmı nedir artık , turistlerin çok yoğun olduğunu öğrendiğim Utheaja bölgesinden camp utheaja adında ki bir kampingin web sitesini buldum. Mail adresine mail atıp hem yol durumu hem de bilgi istedim. Ama bu mevsimde gelecek sene ki ziyaret için kesinlikle yanıt beklemiyordum.
Aksine Tevfik adında ki sahibi bana mail atarak uydu koordinat bilgileri vermiş ve "geleceğiniz zaman size özel indirim yapacağım" demiş :smiley:
Çok hoşuma gitti bu nazik davranış şekli.

Google'da da Kavala civarında kamping araştırdım.
Batis camping , Alexadros camping , Thalatta camping....vs. gibi 4/5 kampingin web sitelerini buldum. Fotograflara bakınca " vah..! zavallı bizim kampingler " demeden duramadım :(

İstediğim bilgilere ulaşma bakımından google iyi bir imkan ama referanslı bilgiler elbette daha gerçek olacak. O nedenle gezenbilir gezginlerinden gerçek bilgilere ihtiyacım olduğunu tekrarlayayım.
Sayın cygnet...http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=97275.360 bu linkte kaldığımız utjeha kampın fotoğraflarına ulaşabilirsiniz,zamanınız bol araştırma için.Boydan boya gezdiğimiz hırvatistan-karadağ rotasında hiç otoban kullanmadık ,turistik yol denen sahil yolunu takip ettik sizede önerebilirim.Linkini verdiğim gezi raporumun belli bölümleri ilginizi çeker umarım.sorularınız olursa özelden de sorabilirsiniz.Şimdiden güzel geziler.(linkteki açılan sayfa karadağ bölümü ,öncesinde hırvatistan ve bosna,sonrasında kosova ,makedonya ve yunanistan var) Manastır bizimde baba ocağı olduğundan o bölüm ilginizi çekebilir,manastır(Bitola) da kamp yeri bulamamıştım ,konaklamak için apart otelden yararlanabilirsiniz.ohrid ve struga da ilerleyen bölümlerde var.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,461
Kayıtlı Üye Sayımız
172,115
Kaydolan Son Üyemiz
SoundofSilence

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.