Arabalı Aile(4):bir Koltukta 3 Karpuz(f+ch+d)-5 Yıl Sonra

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan iklil konyalilar Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 10
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 732

iklil konyalilar

Geziyorum !.. Öyleyse VARım !..
Yer
istanbul
PANDEMİ İflahımızı kesti resmen...
Çooook Uzun bir ara verdim... Gezenbilir'i takip etmedim !..Suçluyum,af diliyorum bu grubun takipçi ve büyük emek verenlerinden😪🙏
KARINCA gibi devam etmeliyim.
Gidenler-kalanlar olmuştur elbet ki böyle uzunca bir dönem sonunda.
Saygıyla anıyorum eski-yeni-eskimeyen her takipçiyi...

Geçen yaz bir karambole gelip de yapamadığımız tatili , bu sene bir emr-i vaki yapınca ŞIP diye planlamaya başladım:Artık çocuklar Lise ve Üniversiteli,Eşimin işi falan...Günleri denk getirmek zor oluyor diye düşünürken ,BİNGO !..

Sofya kalkışlı WIZZAIR ile Basel-Mullhouse-Freibug havalimanına 'Dolmuş-Fiyatına' bir uçuş ayarladım.
Yeşil Pasaport sağolsun(!).Fiyat avantajını şöyle açıklayayım : İstanbul çıkışlı bir uçuşla 1 kişinin Return ticket fiyatına 4 kişi gidip geliyoruz.
SADECE Uçuş için de SOfya yolu çekilir mi???... Dİyenler için de 2 günlük Burgaz+Nesebar tatilini pakete ekleyiverdim.
1 gün önce gidip,Sofya'da bir gün ve gece geçirmektense,2 gün Deniz Tatili yapmak daha hesaplı ve keyifli olacak.Daha önce görüp de özlediğimiz Nesebar'ı şööyyle bir görüp geçeceğiz .

Klasik olarak kendi arabamız için YEŞİL SİGORTA ve Yurtdışı çıkış har(A)ç'ını yatırıp,Bayramın 2. gününde yola çıkacağız inşallah.

Uçak biletini 10 gün önce aldım...Geçen gün de Araba Kiralamayı yaptım...Sofya Havaalanı yakınındaki Park&Fly Otoparkı'nda da haftalık rezervasyonumu yaptım araba için.
Önceki yıllara göre,Websitelerindeki AKICILIK ve de kullanıcı*Friendly yapı dikkatimi özellikle çekti.
Hele ki BOOKING bu sene AIRBNB'den çok çok daha kullanışlı bir Websitesi oluşturmuş ve de daha hesaplı alternatifler sunmakta. Nitekim, 5 gece Mullhouse 'da ve de 2 gece de Konstanz -Bodensee üzerine denk gelen Stockach(D)'da rezervasyonlarımızı yaptım.

Umudum, bu gezide çocukların da -artık- ''...Baba, bak burada şu varmış / buraya da gidelim /şunu da yapalım...'' türü katkı yapmaları :smiley:
İlk adımı Bilge Naz attı ; Basel yakınlarında Orijinal bir Roller-Coaster buldu : Dağdan aşağı inen,doğal ortamda bir trenimsi şey?? Bakalım bulup dener miyiz?...Listeye yazalım şimdiden.

PANDEMİ İflahımızı kesti resmen...
Çooook Uzun bir ara verdim... Gezenbilir'i takip etmedim !..Suçluyum,af diliyorum bu grubun takipçi ve büyük emek verenlerinden😪🙏
KARINCA gibi devam etmeliyim.
Gidenler-kalanlar olmuştur elbet ki böyle uzunca bir dönem sonunda.
Saygıyla anıyorum eski-yeni-eskimeyen her takipçiyi...

Geçen yaz bir karambole gelip de yapamadığımız tatili , bu sene bir emr-i vaki yapınca ŞIP diye planlamaya başladım:Artık çocuklar Lise ve Üniversiteli,Eşimin işi falan...Günleri denk getirmek zor oluyor diye düşünürken ,BİNGO !..

Sofya kalkışlı WIZZAIR ile Basel-Mullhouse-Freibug havalimanına 'Dolmuş-Fiyatına' bir uçuş ayarladım.
Yeşil Pasaport sağolsun(!).Fiyat avantajını şöyle açıklayayım : İstanbul çıkışlı bir uçuşla 1 kişinin Return ticket fiyatına 4 kişi gidip geliyoruz.
SADECE Uçuş için de SOfya yolu çekilir mi???... Dİyenler için de 2 günlük Burgaz+Nesebar tatilini pakete ekleyiverdim.
1 gün önce gidip,Sofya'da bir gün ve gece geçirmektense,2 gün Deniz Tatili yapmak daha hesaplı ve keyifli olacak.Daha önce görüp de özlediğimiz Nesebar'ı şööyyle bir görüp geçeceğiz .

Klasik olarak kendi arabamız için YEŞİL SİGORTA ve Yurtdışı çıkış har(A)ç'ını yatırıp,Bayramın 2. gününde yola çıkacağız inşallah.

Uçak biletini 10 gün önce aldım...Geçen gün de Araba Kiralamayı yaptım...Sofya Havaalanı yakınındaki Park&Fly Otoparkı'nda da haftalık rezervasyonumu yaptım araba için.
Önceki yıllara göre,Websitelerindeki AKICILIK ve de kullanıcı*Friendly yapı dikkatimi özellikle çekti.
Hele ki BOOKING bu sene AIRBNB'den çok çok daha kullanışlı bir Websitesi oluşturmuş ve de daha hesaplı alternatifler sunmakta. Nitekim, 5 gece Mullhouse 'da ve de 2 gece de Konstanz -Bodensee üzerine denk gelen Stockach(D)'da rezervasyonlarımızı yaptım.

Umudum, bu gezide çocukların da -artık- ''...Baba, bak burada şu varmış / buraya da gidelim /şunu da yapalım...'' türü katkı yapmaları :smiley:
İlk adımı Bilge Naz attı ; Basel yakınlarında Orijinal bir Roller-Coaster buldu : Dağdan aşağı inen,doğal ortamda bir trenimsi şey?? Bakalım bulup dener miyiz?...Listeye yazalım şimdiden.
Evet...İlk konaklamamız burası : Basel'e 35 km,Mullhouse'a 10 km mesafede. Bakalım yakın çevrede nereler var.Önerileriniz olur da paylaşırsanız memnun olurum🙏😍🙏

C1

Bugün bir arkadaşım aradı ve geçen seneki İsviçre ziyaretinden biraz bahsetti.
Ben de internet üzerinde bölgeyi bir kolaçan ettim,ve birkaç tane de Video izledim Seyahat Planımızla ilgili.
Bilge Naz ve Arif Ege'nin de Google üzerinden araştırmalarıyla,Seyahat detayları da şekillenmeye başladı.

İsviçre'de Bir Hafta( İsviçre'de Bir Hafta) Haşmet Kalkancı'nın 2010'da yaptığı ve /fakat 2018'de paylaşmayı tamamladığı gezisinden de ilham aldık. Özellikle de ''..Çocuklar,artık kendileri ayrı gezmek istiyor..'' minvalinden sözleri de bu Gezilerin Aile tarihindeki yeri açısından değerli. Bu sözleri etmeye biz de yaklaştık sanki :cool:

Basel1

1718482579481

1718482612933

Almanya'da Otoban ücreti yok(tu?) diye biliyorum. Acaba Kiralık Araba ile Fransa ve İsviçre sınırları içinde nasıl bir uygulama bizi bekliyor? Vinyet mi alacağız?Kiralık arabada bir Otomatik Sistem? mi var (..ki sonra bize charge edeceler) bilmiyorum...France&Swiss Motorways deyince bu haritalar karşımıza çıktı

Günlük olarak paylaşmak istedimse de ,Yılın EN UZUN Günlerini yaşadığımız bir dönemde Seyahatimizi yaptığımız için,Akşamları uyku öncesi hiç fırsat bulamadım....Artık sağ salim döndük ve Gezi Hikayemizi anlatmaya başlayabilirim : Öncelikle HENÜZ 150 TL olan Yurtdışı Çıkış harcını anarak başlayalım :smiley: Umarım öyle 2-3bin TL gibi Uçuk bir Har(A)ç belirlenmez... Yurtdışı Seyahatleri , evet tatil mi tatil ,ancak bir yönüyle de Uluslararası bir Tecrübe.Özellikle de Genç Nesiller için tabii. Yoksa eskinin DEMİRPERDE ÜLKELERİne mi özeniliyor Yarım Asır sonra ???
1719945791777

Pazartesi günü DEREKÖY üzerinden Burgaz'a ,oradan da Nessebar'a geçtik.... Aaaaaa,bu nerden çıktı?Hani Basel/İsviçre falan ??? Evet,önce Wizzair ile Sofya-Basel(Euroairport) biletlerini aldım. Devamında Mullhouse yakınlarındaki Camping'te 4 Kişilik bir Bungalov'u da rezerve ettim 5 gece...Seyahatimiz 7 gün+gece...Klan 2 gün için de Almanya Stockach kasabasında rezervasyon yaptım....Herşey tamam derken,Bayramın son gününe dek acaba? bir yere gidecek miyiz??Büyüklerin ellerini öpecek miyiz? diye düşündük....Yılın yorgunluğu ve bizi bekleyen Seyahat sebebiyle TELEFON-BAYRAMLAŞMASI yaparak zaman kazandık...Öyle olunca da , Sofya'ya gitmek için neden Çarşambayı bekleyelim ki?.. Gidip Nessebar'da 2 gün de Deniz tatili yapalım dedik... Gelsin Booking Rezervasyonu....Veeee plana ufak bir ekleme ile Pazartesi Dereköydeyiz :smiley:

..Dereköy'de kuyruk 1,5 km ama,haberler diğer kapılardan da geliyor : 4-6km Kuyruklar var. GENEL bir tatil günü yola çıkmanın cezası da işte bu....Sınırı geçip Bulgar Vigniete'ini aldık.Eskiden cama yapışırdı,şimdi sadece parayı ödüyorsunuz.Sisteme plakanız kaydediliyor...Yeşil Sigortamızı da İstanbul'da yapmıştık zaten.Onu da Bulgaristan tarafında yaptıranlar oluyormuş,araştırmak lazım.Daha hesaplı olur demişlerdi bana da.
1719946607061

1719946931974

Plaj-Ada-Otel ....Hepsi 1km içinde,yürüyüş mesafesinde...Ihlamur kokan sokaklar,ILIK bir hava,sezon öncesi olması nedeniyle sakin bir kasaba..Odamız güzel,Klima vb her donanım var.Yolculuk sonrası deniz yapıyoruz.Akam Yemek sonrasında da Nessebar Adasını gezmeye gidiyoruz.

1719947413778

Alex ve ailesi işletiyor.Türk misafirlere alışıklar.Sanki Türkiye'de gibiyiz zaten :smiley: Buraya birkaç foto daha ekleyeyim.Şimdi bulamadım....Uyanıp da kahvaltı ettikten sonra,öğlenin sıcağının geçmesini bekliyoruz.Nasıl olsa tatildeyiz,isteyn yatmaya devam etti,isteyen denize gitti....Akşam da 35-40km'deki Burgaz'a gidip gezdik.Orası da cıvıl cıvıl.Deniz Kıyısındaki Parkta yürüyüş harika.

Son düzenleme:

..Çarşamba sabahı 7:30 gibi yola çıktık. Sofya Otobanı Burgaz'dan başlıyor.Hız sınırı 130km,beklediğimizden önce vardık Sofya'ya...Kısa bir şehir turuna zaman ayıramadık yine de.Kahvaltımızı yaptık,doooğru Park&Fly Otoparkına...Buraya da günöncesi rezervasyon yaptırmıştım 7 gün. 77 Leva(40Euro) tutuyor.Farklı park yerleri de var,ama biz 2019'da da buraya bırakmıştık arabayı,sorun yaşamadık...O zaman da ,bu sefer de...Otopark'tan bizi Terminal 1'e götüren Servis Şöförü,döndüğümüzde kendisini aramamız için kart verdi.: ''Uçaktan inince bizi arayın, gelip sizi alalım'' Uygulama bu şekilde ve konforlu,işlevsel.
1719948108038

İlginç bir tesadüf : Barcelona uçuşumuz da buradandı.....Bilge Naz baktı,onun da tarihi 19 Haziranmış.....2019 yılında :smiley: Uçak zamanında geldi-doldu-uçtuk..... 2 saat sonra Euroirport Mullhouse-Basel-Fribourg'dayız...Ancak burada saat farkı var ,sadece 1 saat uçmuşuz gibi...Gün bir türlü bitmiyor :smiley: Havaalanında 3 çıkış var : Hangi ülkeye gidecekseniz,onun Gümrüğünden çıkıyorsunuz .Bizim çıkışımız Fransa.Kiralık Aracımızı da oradan teslim alacağız ...Yurtdışı Araba kiralamalarda birçok detay var...Onları burada yazmıyorum...Okuyanların sorusu olursa, Seyahatname sonrasında detaylı yazayım dilerseniz..((CDW -Full Sigorta-Booking'den veya Firmadan olması farkediyor...Birden çok ülkede aracı kullanacaksanız,farkediyor,her ülkenin ayrıca Vigniette'i(HGS eşdeğeri) gerekiyor falan..Depozit kesiyorlar Kredikartınıza vb vb)) Arabayı aldık. En küçük modelin bir üstünü istemiştim. DS3 Automobiles diye bir marka araç verdiler 8bin km'de,ve Otomatik.Çok keyifliydi...Benzin parası hariç tabii.... En ucuz Fransa: 1,75 Euro .....Almanya ve İsviçre hemen hemen aynı 1,85-1,90 Euro gibi((İsviçre 'de 1,75 Frank)) Normalde Frnsızları sevme(ZDİ)m,sevmeye başladım...Ayrıca , karşılaştığım HERKES İngilizce konuşmakta tereddüt etmediler...Buna ilk defa şahit oldum doğrusu... Ver elini Mullhouse ve Camping Chaumiere....
1719948900192
1719950012466

Bungalow'umuz bu.Kampta bu genişlikte ağaçlarla çevrili alanlar var 30-40 kadar.Kiminde Karavan,kiminde çadır,kiminde de Tiny House var,kalıcı gibi görünüyor. Tertipli,düzenli,temiz bir yer.Gece sessiz,konforlu,huzurlu....Hepimiz çok beğendik.Arabamız da var.Şehiriçinde konaklamaya gerek yok...Balkanlar ve Venedik turumuz çok koşturmalıydı.Bu kez zamanı geniş kullandık.İsteyen istediği kadar uyusun.Yola da 12'den önce çıkmak yok.Nasılsa günler uzun. :smiley:
1719949247271

Burası da yoldan Kampa giriş kapısı...Yeşile doyduk bu tatilde resmen..İsviçresi ,Karaormanları(Alm.),Alsace Bölgesi.....Yeşilin her tonu
Uçak-Arabayı teslim alış-Mullhouse ve Kamp; yolda NORMA'ya uğradık(Süpermarket),2-3 gün için malzemeleri aldık....Sabah İLK HEDEF olarak yönümüz Basel.. Haaaa,bu arada hepimizin telefonu UÇAK MOD'unda ve sadece 15 dakikalık bir Yurtdışı Paketi alarak (..eşimin telf'nuna) çıktık tura.....Hem masraf olmasın,hem de güniçi kimse telefonuna dalıp da ahengi bozmasın.Öyle olunca da Kamp'ta herkes Wi-fi bağlantısına koşuyor akşamları :smiley: Arabadaki Navigasyonu ise 3.gün keşfettik. O zamana dek,yolları bile el yordamı bulmaya,haritadan bakarak falan gitmeye çabaladık.
1719949817886

Arabamız da bu işte... Nerenin malı bu? Onu bile bulamadan biti tatil :smiley:

20.06.2024 Perşembe => Rotamız Basel

Sadece Kabin Bagajı ile uçtuğumuz için,yanımıza havlu almamıştık.Camping'de buna ihtiyaç duyduk ve IKEA'ya uğradık öğlen.Birer havlu vb aldıktan sonra 'Günün Öğünü'nü de orada yiyerek yola çıktık...Şehiriçinde kaybola kaybola dolaştık.Sonra,Rhein kıyısında bir yere parkedip,suda yüzenleri izledik,biraz nehir boyu yürüdük...
1719950869296
.Bahnhof'un EN MERKEZİ olduğunu gezerken anladığımız için,Bahnhof Parking'e parkettik. 3-4 saat için 5 Euro ödedik çıkarken,gayet uygun.... Bu vesile ile de bundan kelli gideceğimiz her şehirde Bahnhof'lara parketmeye karar verdik...((Ancak,açıkotoparklar daha ucuz da olabilir,bilemedim.Bazısında bir Uygulama yükleyip,oradan ödeme yapmak gerekiyor.Yol kenarında MERKEZİ yerlerde zaten heryer dolu,pek tercih etmedik))
1719950637575

Eski bir Basel haritası bir Sahaf'ın vitrininde.
1719950726926

Dinlenme zamanı...2 bina arasındaki dar bir sokaktan girilen bir 'İÇ AVLU'da bu yer ve Maymunlu çeşme.
1719950968376

1300'lerden bir sokak

1719951172825

Bir MÜZE'nin duvarı : RECURSE adlı Eser Evrensel bir mesaj verme iddiasında.Meraklısı Google'lasın pls.
Başka Basel fotoları da var.Ekleyeceğim.
((Bu arada Avusturya maçı 2-1 oldu.Yarın devam edeyim.Haydi Milliler !!..))

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,545
Kayıtlı Üye Sayımız
172,203
Kaydolan Son Üyemiz
canigd

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR