Kapadokya Yemekleri

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan penguen Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 5
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 23,899

penguen

Zirve
Mesajlar
1,599
Tepkime Puanı
11
Kapadokya mutfağı yörede yetişen ürünler etrafında gelişmiş bir mutfaktır. Bu coğrafyada tarımsal ürünlerin çok çeşitli olmaması mutfağı ve beslenme alışkanlıklarını etkilemiştir. Yemeklerde kullanılan malzemeler ağırlıklı olarak yörede yetişen patates, mercimek, kabak, buğday, nohut, fasulye gibi ürünlerden oluşmaktadır. Aynı zamanda pekmezin yaygın kullanıldığı görülmektedir. Tahıl (un) ve etten oluşan yemek çeşitleri yöre halkının damak zevkine uygun düşmektedir.

Büyük yerleşimlerin bir bölümünde, kırsal kesimin tümünde kışlık yiyecekler yazdan hazırlanır. Hazırlıklardan en önemlisi bulgur kaynatmadır. Bulgurun hazırlanışı kullanım biçimine göre iki türlüdür. Soku denilen büyük taş dibeklerde dövülerek kabuğu çıkarılan nispeten iri taneli bulgura "düğü", ince kırılmış bulgura "pıtpıtı" denir. Diğer hazırlıklar pekmez yapımı, şıra kaynatma, meyve-sebze kurutmadır. Meyvelerin ince dilimlere ayrılıp kurutulmasına "kak" adı verilir. Bunlar kışın komposto vb. yapımında kullanılır. Başka bir hazırlık, turşu ve yufka ekmek yapımıdır. Üzüm ve pezek denen pazı, özgün turşu türleridir. Küplere doldurulan üzümlerin üzerine şıra konarak bozulması önlenir. Yufka ekmek yapımı, yardımlaşmaya ihtiyaç duyulan bir hazırlıktır. Kadınlar bir araya gelip her gün bir ailenin ekmeğini hazırlarlar.

Geleneksel mutfakta işler iki mekân içinde yürütülür. Birincisi tandır ve ocağın bulunduğu mekân, ikincisi malzemelerin bulunduğu kayıt damı (kiler)dır.71 Yemek yapımında kullanılan araç gereçler arasında topraktan yapılmış çömlek ve tandır ikilisinin ayrıcalıklı bir yeri vardır. Yöresel yemeklerden en önemlileri düğü çorbası, sütlü çorba, ağpakla, nohutlu yahni, kayısı dolması, gendirme, dıvıl ayva dolması ve dolaz'dır:

Düğü çorbası: Tereyağının içine salça konup kavrulduktan sonra su ilave edilir ve içine düğü (ince bulgur) atılır.

Sütlü çorba: Kaynamış bulgura ya da düğüye süt ilave edilerek pişirilir.

Ağpakla (Kuru fasulye): Yörede kuru fasulyeye ağpakla denir. Beyaz fasulye, yağ ve kemikli et karışımı bir çömleğe konur. Çömlek yufka ekmeğinin pişirildiği tandıra gömülür. Gömülü olduğu yerde üç dört saat pişer.

Nohutlu yahni: Yapılış şekli biraz ağpaklaya benzer. Soğan ve koyun eti yağda kavrulur. Kavrulan malzeme bir gece önceden suda bekletilen nohutla birlikte çömleğe konur. Su ve salça ilave edildikten sonra tandırda köz haline gelmiş ateşin içine gömülerek pişirilir.

Kayısı dolması:
Genellikle bitirgen denen tatlı kayısıdan yapılır. Eğer kayısı tatlı değilse pişirirken içine pekmez ilave edilir. Parça et veya kıyma ile kayısılar çömlekte pişirilir.

Gendime: Bir tavanın içine tereyağı konur. Soğan ve salça eklenerek kavrulur. Bu karışımın içine yarma katılarak biraz daha kavurmaya devam edilir. Diğer yanda kurutulmuş kemik çömleğin altına konur. Kavrulmuş yarma da eklenip, üstünü örtecek şekilde su ilave edilir. Çömleğin ağzı kapatılarak tandırda pişirilir.

Dıvıl: Haşlanmış patates bulgur ile yoğrulup küçük köfteler halinde yağda kızartılır.

Ayva dolması: Ayvaların içi oyulduktan sonra düğü ve kıyma karışımı ile doldurulur. Tepsiye dizilir. Pişerken üzerine su ve pekmez ilave edilir.

Dolaz: Yumurta, süt veya su ile un karıştırılır. Daha önceden kızdırılmış olan yağ karışımın üzerine dökülür, iyice kavrulur. Lengere denen kalaylanmış yayvan bakır tabağa yerleştirilip üzerine şeker kestirmesi veya bal dökülür.
 

Etiketler
Ynt: Kapadokya Yemekleri

Birde çömlekte kuru fasulyeyi unutmayalım. bildiğim kadarıyla festivali bile yapılıyo. Közün içinde ortalama sekiz saatte pişiriliyo. Çok çok güzel tadı var, fırsat bulursanız mutlaka deneyin...
 

Ynt: Kapadokya Yemekleri

Tandırda kuru fasulde tandır ekmeği ile iyi gider ...i
wowturkeye yüklediğim fotoğraflar...

Basderenet 19


Basderenet 20


Tandr ekmegi basderekasabas
 


Ynt: Kapadokya Yemekleri

Tandırda kurufasulye gerçekten nefis oluyor. Ayrıca bölgede bir de testi kebabı denilen nefis bi yemek var. Ağzı yanılmıyorsam hamurla hava almayacak şekilde kapatılacak testinin içine doğranmış et, patlıcan, domates, soğan ve sarmısak dolduruluyor. Fırında pişiriliyor. Yine fırında kiremit ısıtılır, testi kırılarak içinde pişen etli yemek ısıtılmış kiremite dökülerek servis yapılıyor. Nefis bir tat. Tavsiye ederim.
 Ynt: Kapadokya Yemekleri


AVANOS HABER AVANOS GÜNDEM

Göreme 9.yemek Yarışması 17 Ekimde
Göreme 9.yemek Yarışması 17 Ekimde
PERSEMBE, 08 Ekim 2009 01:29
Ak Partili Göreme Belediyesi Cumhuriyet Halk Partili Belediye Başkanı döneminde başlatılan bir geleneği sürdürüyor. 9. Unutulan Göreme Tatları Yemek Yarışması 17 Ekimde yapılacak. Bölgemizin en fazla turist ağırlayan merkezlerinin başında gelen Göreme kasabasında bu yıl 9. cusu gerçekleştirilecek olan Unutulan Göreme Tatları isimli Yemek Yarışması 17 Ekim Cumartesi günü yapılacak. Çömlekte bulgur Çorbası, Kuru fasülye ve Lahana Sarması yemeklerinin yanı sıra Bulamaçın yarışacağı bu yıl ki yarışmada davetlilere çeşitli ikramlarda da bulunulacak.

Göreme Turizm Kooperatifi Kültür Turizm Kompleksinde gerçekleştirilecek etkinlik folklor ve Sema gösterileriyle başlayacak. Mehter takımı gösteriyle devam edecek olan program da çeşitli sergilerde açılacak.

Program çerçevesinde akşam saatlerinde Turgut Özal Meydanında Türk Halk Müziği Sanatçısı Nur Yoldaş’ın katılacağı bir de konser düzenlenecek.
http://www.avanosgazetesi.com/yerel-haber/guendem/2292-goereme-9yemek-yarmas-17-ekimde.html


http://www.goreme.bel.tr/news.php
 

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.


GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,406
Mesajlar
1,517,649
Kayıtlı Üye Sayımız
172,064
Kaydolan Son Üyemiz
turquoisevan

Çevrimiçi üyelerGeri
Üst