Marmara Denizi'nde “Kızıldeniz” Balığı

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan SEVAL Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 0
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,911

SEVAL

www.sevalduban.com
Mesajlar
3,866
Tepkime Puanı
39
Web
www.sevalduban.com
Marmara Denizi’nde yeni bir balık türü keşfedildi. “Fare Balığı” olarak adlandırılan türün Kızıldeniz’de yaşadığı ve Süveyş Kanalı’nı geçerek sularımıza ulaştığı sanılıyor.

[attachment=1]

"Marmara Denizi’nin Değişen Oşinografik Şartlarının İzlenmesi” projesinde çalışan Doç Dr. Hatice Torcukoç, Fare balığının, biyolojik zenginlik açısından büyük önem taşıdığını söyledi.

Balıkesir Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Hidrobiyoloji Bölümü Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Hatice Torcukoç, Kızıldeniz kökenli Fare balığı türüne Marmara Denizi'nde ilk kez rastlandığını açıkladı..


EKONOMİK DEĞERİ YOK

Sevinç-Erdal İnönü Vakfı bünyesinde yürütülen, ''Marmara Denizi'nin Değişen Oşinografik Şartlarının İzlenmesi'' projesinde çalışan Torcukoç, “Fare balığı” olarak tanımlanan ve Erdemit açıklarında bulunup kayıtlara geçen yeni türe Aralık ayında yayımlanacak bilimsel bir dergide yer vereceklerini söyledi.

Torcukoç, ''Ekonomik yönden önemi olmasa da sonuçta tür çeşitliliğinin bir göstergesi. Eğer yoğun olarak bulabilirsek, 4 mevsim olarak popülasyon biyolojisini çalışmak ve bununla ilgili veriler ortaya koymak, bu verileri uluslararası alanda yayınlamak istiyoruz'' dedi.


KIZILDENİZ’DEN GÖÇ RAPORU

Bilim adamları 1997 yılı sonlarına doğru yayınladıkları bir raporda, su sıcaklığı artan ve tuz oranında değişim gözlenen Akdeniz’e Kızıldeniz’den 400’ün üzerinde türün Süveyş Kanalı'ndan geçtiğinin saptandığını bildirmişlerdi.

Hazırlanan raporda, Kızıldeniz’den gelen deniz canlılarının “istilacı” yapıya sahip olduğu, yerel türleri kaçırarak ya da yok ederek koloniler halinde yayıldıklarına dikkat çekilmişti.


Kaynak: TurkSail

Fare baligi
 

Etiketler
Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.


GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Mesajlar
1,517,916
Kayıtlı Üye Sayımız
172,081
Kaydolan Son Üyemiz
ÜMİT YAZDIÇ

SON KONULARGeri
Üst