Patlayan Yanardağdan Gelen Kül Bulutları Kuşları Tehdit Ediyor

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ceranus Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 0
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,981

ceranus

Tabanvay-Offroad Grubu
Mesajlar
11,960
Tepkime Puanı
11
Yer
ANKARA
İzlanda'daki yanardağ'ın patlaması nedeniyle oluşan kül bulutlarının kuşların sağlığını tehdit ettiği bildirildi.


Trakya Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi, kuş bilimci Yrd. Doç. Dr. Kaya "Kül bulutları özellikle yüksekten uçan kuşlar da başta solunum istemi rahatsızlıkları olmak üzere toplu ölümlere de sebep olabilir" dedi.

Kaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, özellikle yüksekten uçan göçmen kuşların kül bulutlarından olumsuz etkileneceğini belirtti.

Kül bulutlarına aşırı dozda maruz kalan kuşlarda uzun dönemde kalıcı hasarlar olabileceğini ifade eden Kaya, şunları söyledi:

"Kül bulutları özellikle yüksekten uçan kuşlar da başta solunum istemi rahatsızlıkları olmak üzere toplu ölümlere de neden olabilir. Toz bulutlarıyla karşılaşan kuşlar içinde bulunduğu havayı solumak zorunda kalır. Kısa vadeli belli bir etkisi olmasa bile uzun vadede kalıcı sorunlar oluşturabilir. Mesela kanserojen etki yaparak kısırlaşmalarına ya da başka olumsuzluklara neden olabilir. Alınan havaya göre kuşlarda çeşitli zararlı mutasyonlar oluşabilir. Bu tehlike kül bulutuna maruz kalan tüm kuşlar için geçerlidir. Leylekler, yırtıcı kuşlar, pelikanlar, ördekler, kazlar tehlike altında olan kuşlardan bazılarıdır."

Kaya, Türkiye'deki göçmen kuşların büyük bir kısmının göçü tamamladığını belirtti.

Kül bulutlarına maruz kalan kuşlar için yapılacak bir şey olmadığını anlatan Kaya, "Olayları doğal akışına bırakacağız. Umarım kuşlar bu olayı en az zararla kurtarır" dedi.
Alıntı:cnntürk

Trakya Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Erdal İlgü ise kül bulutlarının göçmen kuşlarda, tozların akciğerlere yerleşerek meydana getirdikleri pnömokonyozis hastalığına sebep olabileceğini belitti. İlgü, "Hastalığın bir tedavisi yok. Bu hastalığa yakalanan kuşlar ne yazık ki ölüyorlar. Yanardağın oluşturduğu kül bulutları nedeniyle kuşlarda toplu ölümler olabilir" dedi.
 

Etiketler
Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.


GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,479
Mesajlar
1,518,552
Kayıtlı Üye Sayımız
172,132
Kaydolan Son Üyemiz
sereze

Çevrimiçi üyeler

SON KONULARGeri
Üst