Sürmeli Kızkuşu

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan AYDURAN Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 9
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 16,308

AYDURAN

Zirve
Mesajlar
5,669
Tepkime Puanı
27
Yaş
49
Yer
İstanbul / Maltepe
Sürmeli Kızkuşu’nun Göç Gizemi Çözülüyor

Soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya bulunan kuş türlerinden olan Sürmeli Kızkuşlarına Diyarbakır’da da rastlandı. Uzmanlar, kuşların kullandığı yollardan birinin daha tespit edilmesinin, göç rotasının saptanmasına yardımcı olacağını belirtiyor.

262770


Bilimsel adı “Vanellus Gregarius” olan ve dünyada yaklaşık iki bin tane kaldığı tahmin edilen Sürmeli Kızkuşu, kışı Afrika’nın doğusunda, Ortadoğu’da ve Hindistan’da geçirirken, kuluçkaya yatmak için ise Kazakistan’a ve Rusya’ya gidiyor.

Kuş gözlemcileri, türün yaşatılması yönelik etkili koruma önlemlerinin alınabilmesi için kuşların ne zaman nerede bulunduklarını, hangi alanları kullandıklarını öğrenebilmek amacıyla her göç döneminde bu alımlı kuşların peşine düşüyor.

Göç yolları üzerinde Türkiye’nin de bulunduğu Sürmeli Kızkuşları, daha önce Şırnak’ın Cizre ilçesi ile Muş’un Bulanık ilçesinde görülmüştü. Bu kuşların görüldüğü yerler arasına Suriye ve Şanlıurfa’nın Ceylanpanır ilçesi de, kısa süre önce yapılan araştırmalarda katılmıştı.

262773


Doğa Derneği’nce yürütülen “Sürmeli Kızkuşu’nun Korunması Projesi” kapsamında, birkaç yıldan beri izleme çalışmaları yapılıyor. Dernekten bir ekip, bugünlerde Ceylanpınar’da, Suriye’deki uzmanlarla koordineli bir şekilde sayım yapıyor. Bilim adamlaranın ilgi odağı olan bu kuş türü, Diyarbakır’da da ilk kez gözlendi.

Dicle Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyelerinde Prof. Dr. Murat Biricik ile üniversitenin Kuş Gözlem Topluluğu üyeleri, kuşların varlığını Bismil ilçesindeki sulak çayırlarda belirledi, Diyarbakır’ın önemli fauna ve flora alanlarının belirlenmesi çalışmaları kapsamındaki arazi çalışmaları sırasında rastlanan sürüde, 48 kuş tespit edildi.

Prof. Dr. Biricik, kuşun oradan hangi yolu kullanarak üreme bölgesine geçtiğinin henüz tam olarak bilinmediğini belirterek, Sürmeli Kızkuşu’nun Türkiye’de kullandığı duraklardan birinin daha ortaya çıktığını ifade etti.

Biricik, “Görüldüğü her yer çok önemli. Göçü başarıyla tamamlayabilmesi, yolunun üzerindeki güvenli ve uygun özelliklerdeki konaklama alanlarına bağlı. Bir başka deyişle, sayıları kritik derecede azalmış olan bu türü yaşatmak, ancak buraları korumakla mümkün. Umarız Sürmeli Kızkuşu’nun göç güzergahında bizden daha kuzeyde kalan noktalar da kısa zamanda tespit edilir” dedi.

Biricik, sayının beklenenden daha fazla olmasının hem şaşırtıcı, hem de sevindirici olduğuna dikkat çekerek, “Bu sürüyü büyük olasılıkla başka gruplar izleyecektir. Bu, göç rotasının ayrıntılarıyla saptanmasına katkıda bulundu” diye konuştu.

Fotoğraflar: www.birdlife.org sitesinden alınmıştır.

Mahmut Bozarslan
NTV
 

Etiketler
Ynt: Sürmeli Kızkuşu

Sürmeli Kızkuşunu Yaşatmak İçin Uluslararası Bilim İnsanları Birarada

Sürmeli kızkuşu, tüm dünyada tehlike içinde olan ve Türkiye'de de görülen üç kuştan biri... Sürmeli kızkuşunu yaşatmak için uluslararası bilim insanları birarada...

[attachment=1]

Türkiye'den göç döneminde yüksek sayılarda sürmeli kızkuşunun geçtiği biliniyor. Sürmeli kızkuşu (Vanellus gregarius), Türkiye'de görülen nesli küresel ölçekte yok olmak üzere olan (CR) üç kuş türünden biri.

Uzmanlar, tüm dünyada nesli tehlikede olan sürmeli kızkuşu (Vanellus gregarius) için uluslararası koruma yöntemlerini ve eylem planını belirlemek üzere Kazakistan'ın Almaty kentindeki çalıştayda bir araya geldi.

Çalıştaya sürmeli kızkuşlarının üreme, kışlama ve göç dönemlerinde gözlendiği
Kazakistan, Rusya, Sudan, Hindistan ve Ortadoğu ülkelerinden uzmanlar katıldı. Türkiye'deki çalışmaları Doğa Derneği Tür Sorumlusu Ferdi Akarsu çalıştaya katılan uzmanlarla paylaştı.

Uzmanların görüşleri doğrultusunda sürmeli kızkuşları için eylem planı oluşturuldu. Plan çerçevesinde türün azalışının durdurulması, azalmaya neden olan etkenlerin belirlenmesi ve bertaraf edilmesi yönünde birçok eylem, plana dahil edildi.

Plana göre Doğa Derneği ilgili kurumlarla birlikte sürmeli kızkuşlarının Türkiye'deki durumunun araştırılması yönündeki çalışmaların koordinasyonunu üstlenecek.

Çalıştay, Afrika-Avrasya Göçmen Sukuşları Korunması Sözleşmesi (AEWA), Göçmen Türler Sözleşmesi (CMS) kapsamında ve Kazakistan Biyolojik Çeşitliliği Koruma Derneği (ACBK), İngiliz Kraliyet Kuşları Koruma Derneği (RSPB) desteğiyle gerçekleştirildi.
NTVMSNBC

Surmelikizkusu
 

Ynt: Sürmeli Kızkuşu

25-27 eylül tarihlerinde yapılan Çoruh kuş gözlem şenliği etkinlikleri çerçevesinde erzurum ovasında 20 birey civarında sürmeli kız kuşu gözlendi ve fotoğraflandı, doğa derneği ekibi de urfa bozkırlarında bir kaç yüz dolayında sürmeli kızkuşu gördüğünü bildirdi. ekte 25 eylülde çekilen bir fotosu var.

 DSC6909
 Ynt: Sürmeli Kızkuşu

inanılmaz bir site bu ya hakkaten inanamıyorum bu muhteşem ya
bu kuşlar çok maharetli objektiflere yakalanmakla iyi etmişler bence
bende fotoğraf bölümündenim ama bu kuş meselesi çok hoşuma gitti keza bende de kırlangıç tutkusu hep olagelmiştir küçükken kovaladım mı yoksa onlarmı beni kovaladı bilmiyorum eğer varsa çok mutlu olurum hatta deliye dönebilirim
sevgiler
neslikosa
 


Ynt: Sürmeli Kızkuşu

aşağıdaki linkte kazakistan'da üreme alanlarında uydu vericisi takılan sürmeli kızkuşlarından göçleri sırasında alınan gps verileri ve diğer bilgiler mevcut. bu yıl Doğa Derneğinden iki ekip erzurum, kars, muş, ağrı, van, diyarbakır, batman ve urfa civarında sürmeli kızşkuşlarının göç sırasında konakladığı alanları tespit için çalıştı ve nesli tehlike altında olan bu türün ülkemizden geçişi hakkında oldukça değerli bilgilere ulaştı. Urfa Ceylanpınar'da karşılaştığımız sürmeli kızkuşlarından bir kaç poz ekte.

http://www.birdlife.org/sociable-lapwing/

IMG 2324


IMG 2291


IMG 2658
 Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.


GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,477
Mesajlar
1,518,517
Kayıtlı Üye Sayımız
172,131
Kaydolan Son Üyemiz
Kuzey92

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

SON KONULARGeri
Üst