39°N 32°E Yüzükbaşı, Konya

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan borayurt Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 2
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 19,465

borayurt

Ana Kamp
Mesajlar
22
Tepkime puanı
0
Yer
Ankara
20 Ekim 2004

39N 33E noktasına yaptığımız son derece kolay ziyaretten sonra rotamızı GüneyBatı yönüne çevirip tozlu orta Anadolu köy yollarında ilerlemeye başladık. Yeniceoba'yı geçip Kuşca'ya yaklaşırken kendimizi Ürgüp-Göreme cıvarını andıran bir vadide bulduk. Yarısı doğal yarısı insan yapısı mağaralar ve bolca peri bacası karşımızda duruyordu. Peribacalarının bir tanesi özellikle çok ilginçti, tam bir mantara benziyordu ve kaya şapkayı taşıyan gövdesinde fosilleşmiş deniz kabukları göze çarpıyordu. Sanırım bu da bölgenin eskiden sular altında olduğunun bir kanıtı. Bu peri bacasının koordinatlarını burada özellikle vermek istiyorum, yolunuz buralardan geçerse mutlaka gidip görmeye değer: 38°50.087'N 32°42.964'E.

Pudra kıvamında bir tozdan oluşan yollardan geçerek Konya-Polatlı karayoluna vardık. Buradan Yüzükbaşı köyüne haritamızda 2 yol görünüyordu, İlkine girdik, yine pudra kıvamında toz. Kısa zamanda Yüzükbaşı'na geldik. Kesişim noktamız 4km uzaktaydı ama önümüz ekili tarlalarla kesildi. Köylünün ürününü berbat etmeden düz ilerlemek imkansız görünüyordu. Tarlaların arasındaki traktör yollarını keşfetmemiz uzun sürmedi. Kare ve dikdörtgen parsellerin arasında zikzak çizerek, bol bol hoplayıp zıplayarak kesişim noktamıza vardık. Bir zamanlar beyaz olan sevgili Lada Niva'm artık kahverengi olmuştu.

Kesişim noktasına GPS alış gücü inanılmaz yüksekdi. Hayatımda ilk defa ± 1m hata payı gördüm ekranda. GPS'in uydu ekranında herbir uyduya bağlantı gücünü gösteren çubukların üzerlerinde "D" harfleri çıkmıştı. Bunun Avrupa GPS sistemi olan EGNOS sinyallerinin alındığını gösterdiğini okumuştum biryerlerde. Bu sayede oluyordu demek ki ±1m hata payı. Kesişim noktamızda gerekli resimleri çekip yol arkadaşımız Lada Niva'ya güzel bir otoyıkama jesti çekmek üzere Polatlı üzerinden Ankara'ya yola çıktık.

Aynı günde 2 kesişim noktası yapmak da ayrı bir keyif oldu bu gezimizde.

gps.jpg

GPS Ekranı. "D" harflerine dikkat. Bunlar sanırım EGNOS sinyali anlamında. Bilen varsa hatamı düzeltsin.

east.jpg

Doğu yönünden manzara

north.jpg

Kuzey yönünden manzara

west.jpg

Batı yönünden manzara

south.jpg

Güney yönünden manzara

shroom.jpg

Biz buna hayran kaldık. Çok ilginç bir oluşum.

Bora Yurtören
Ankara
 

EtiketlerGezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle alakasız başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

           

Forum istatistikleri

Konular
101,608
Mesajlar
1,494,977
Kayıtlı Üye Sayımız
170,002
Kaydolan Son Üyemiz
EarthSong

BENZER İÇERİKLER

SON KONULAR

ÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 2000 - 2021 Gezenbilir
Üst