39°N 32°E Yüzükbaşı, Konya

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan borayurt Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 2
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 20,395

borayurt

Ana Kamp
Mesajlar
22
Tepkime Puanı
0
Yer
Ankara
20 Ekim 2004

39N 33E noktasına yaptığımız son derece kolay ziyaretten sonra rotamızı GüneyBatı yönüne çevirip tozlu orta Anadolu köy yollarında ilerlemeye başladık. Yeniceoba'yı geçip Kuşca'ya yaklaşırken kendimizi Ürgüp-Göreme cıvarını andıran bir vadide bulduk. Yarısı doğal yarısı insan yapısı mağaralar ve bolca peri bacası karşımızda duruyordu. Peribacalarının bir tanesi özellikle çok ilginçti, tam bir mantara benziyordu ve kaya şapkayı taşıyan gövdesinde fosilleşmiş deniz kabukları göze çarpıyordu. Sanırım bu da bölgenin eskiden sular altında olduğunun bir kanıtı. Bu peri bacasının koordinatlarını burada özellikle vermek istiyorum, yolunuz buralardan geçerse mutlaka gidip görmeye değer: 38°50.087'N 32°42.964'E.

Pudra kıvamında bir tozdan oluşan yollardan geçerek Konya-Polatlı karayoluna vardık. Buradan Yüzükbaşı köyüne haritamızda 2 yol görünüyordu, İlkine girdik, yine pudra kıvamında toz. Kısa zamanda Yüzükbaşı'na geldik. Kesişim noktamız 4km uzaktaydı ama önümüz ekili tarlalarla kesildi. Köylünün ürününü berbat etmeden düz ilerlemek imkansız görünüyordu. Tarlaların arasındaki traktör yollarını keşfetmemiz uzun sürmedi. Kare ve dikdörtgen parsellerin arasında zikzak çizerek, bol bol hoplayıp zıplayarak kesişim noktamıza vardık. Bir zamanlar beyaz olan sevgili Lada Niva'm artık kahverengi olmuştu.

Kesişim noktasına GPS alış gücü inanılmaz yüksekdi. Hayatımda ilk defa ± 1m hata payı gördüm ekranda. GPS'in uydu ekranında herbir uyduya bağlantı gücünü gösteren çubukların üzerlerinde "D" harfleri çıkmıştı. Bunun Avrupa GPS sistemi olan EGNOS sinyallerinin alındığını gösterdiğini okumuştum biryerlerde. Bu sayede oluyordu demek ki ±1m hata payı. Kesişim noktamızda gerekli resimleri çekip yol arkadaşımız Lada Niva'ya güzel bir otoyıkama jesti çekmek üzere Polatlı üzerinden Ankara'ya yola çıktık.

Aynı günde 2 kesişim noktası yapmak da ayrı bir keyif oldu bu gezimizde.

Gps

GPS Ekranı. "D" harflerine dikkat. Bunlar sanırım EGNOS sinyali anlamında. Bilen varsa hatamı düzeltsin.

East

Doğu yönünden manzara

North

Kuzey yönünden manzara

West

Batı yönünden manzara

South

Güney yönünden manzara

Shroom

Biz buna hayran kaldık. Çok ilginç bir oluşum.

Bora Yurtören
Ankara
 

Etiketler


Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.


GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,360
Mesajlar
1,517,013
Kayıtlı Üye Sayımız
172,014
Kaydolan Son Üyemiz
yusufçınar

SON KONULARGeri
Üst