Çanakkale 1915

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Trakya Gezi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 2
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 17,506

Trakya Gezi

Kamp II
Mesajlar
206
Tepkime Puanı
32
Web
www.trakyagezi.com
"Son iki yüzyıldır sahip olduğu topraklarda sürekli gerileyen Osmanlı Devleti'nin makus talihinin döndüğü, henüz birkaç yıl öncesi Balkan Savaşları'nda yerle yeksan olan gururunun ayağa kaldırıldığı yerdir Çanakkale. Son iki yüzyıldır denizlerde yenilgi yüzü görmemiş, kibirden yere göğe sığmayan İngiliz donanması başta olmak üzere Çanakkale'ye saldıran diğer düşman gemilerinin gururunun, Nusrat'ın döşediği mayınlarla yerle yeksan olduğu yerdir.

Düşmanını bile kendisine hayran bırakan, her biri ayrı bir kahraman Türk askerinin destanlar yazdığı Çanakkale, XX.yy'ın en büyük lideri Mustafa Kemal ATATÜRK'ün tarih sahnesine adını büyük harflerle yazdırdığı yerdir. Hal böyle olunca "Türkiye Cumhuriye'tinin Önsözü"dür Çanakkale. Hatta hatta; hiç bilmedikleri bu topraklara İngiltere'nin boyunduruğunda savaşmaya gelmiş Anzac'lara millet olma, vatan kurma ilhamını üflemiş başka bir ruh ikliminin coğrafyasıdır."

Daha fazlası ; http://www.trakyagezi.com/dosya/79-tarih/2011-canakkale-1915.html

Anakkale 1915
 

Etiketler
Ynt: Çanakkale 1915

Bu sene 100. Yıl olması münasebeti ile beklentinin çok yüksek olmasına rağmen gün içinde yaşanılanlardan sonra 18 Mart kutlamalarınında anlamını yitirdiğini gözlemledim. Sabahın erken saatlerinde Türkiyenin dört bir yanından saatlerce otobüs yolculuğu yaparak Çanakkale destanının 100. Yılını şehitlik abidesinde dualar ve marşlar ile kutlamak isteyen insanların tam bir hayal kırıklığı yaşadığı telafisi asla mümkün olmayan bir durumla karşılaştılar. İnsanlar saat 15:00 veya 16:00 kadar asla şehitlik abidesine alınmadılar. Çanakkale uzerinden gelip şehitliğe geçmek isteyenlere müsade edilmedi gemiler hareket ettirilmedi. Televizyon ekranlarında gösterilen kutlamalar sadece protokole yapıldı ve o alana sivil hiç kimse alınmadı. İnsanlar uzaktan neyin olup bittigini anlamaya çalıştılar. Yazık binlerce km yol katedip gelen binlerce insana saygısızlık bu. Oysaki protokolle beraber sivil insanlarla beraber kutlanmalıydı 18 mart. Ama malesef olmadı yapamadılar. İnsanlara müsade edildiğinde ise kutlamalar bitmiş hava kararmak üzereydi. Karanlığa kalıp şehitliği görebildikleri kadar gördüler ve döndüler maleseffffff..
 

Ynt: Çanakkale 1915

Çanakkale'nin Eceabat ilçesinde faaliyet gösteren bir seyahat acentasında çalışıyorum. Arkadaşımızında belirttiği gibi bu yıl 18 Mart törenlerindeki yasaklar maalesef bu yılın ruhuna yakışmadı. Çok aşırı derecede talep oldu ama kimse gelemedi ve turlara katılamadı. Turlar iptal oldu, 100 yıl önce Çanakkale'de Şehit olan dedelerini görmek için bu önemli günde izin verilmedi.
 

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.


GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,366
Mesajlar
1,517,098
Kayıtlı Üye Sayımız
172,021
Kaydolan Son Üyemiz
Hulk6171

SON KONULARGeri
Üst