Ilısu Şelalesi / Gülnar / Mersin

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan avurga Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 7
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 11,637

avurga

Ana Kamp
Mesajlar
33
Tepkime Puanı
0
Yer
Antalya
Web
www.gezende.com
avurga' Alıntı:
ilisu_0003.jpg


ilisu_0002.jpg


ilisu_0016.jpg


ilisu_0004.jpg


ilisu_0005.jpg


ilisu_0007.jpg


ilisu_0009.jpg


ilisu_0010.jpg


ilisu_0001.jpg


ilisu_0012.jpg


ilisu_0014.jpg


ilisu_0015.jpg


ilisu_0017.jpg


ilisu_0018.jpg


ilisu_0019.jpg


ilisu_0020.jpg


ilisu_0021.jpg


ilisu_0022.jpg
 

Etiketler
Ynt: Ilısu Şelalesi / Gülnar / Mersin

avurga' Alıntı:
ILISU ŞELALESİ

Gülnar ilçesinin Ilısu köyünde bulunan ılısu şelalesi Doğal Güzelliği ile Ziyaretçilerine inanılmaz bir göz ziyafeti sunuyor.

Ilısu Şelalesi, oldukça yüksek debili bir suyun yaklaşık 70 metre yüksekten uçarak oluşturduğu muhteşem güzellikte bir şelaledir. Daha önceleri çok daha yüksekten uçan su, akarsuyun aşındırma gücünden dolayı uzun yıllar boyu giderek alçalmıştır ve alçalmaya devam etmektedir. Suyun şelaleyi ilk oluşturduğunda uçtuğu yükseklik yaklaşık 200 metredir.

Şelale, bu muhteşem görüntüsünün yanı sıra, özellikle yaz aylarında serinlemek isteyenler için ideal bir ortamdır. Yaklaşık 70 metre yüksekten uçan su, indiği yerde taşlara çarparak, adeta doğal bir fıskiye gibi ileriye doğru fışkırmakta ve yaklaşık 15-20 metre uzaklığa kadar sürekli yağmur misali yağmaktadır.

Ayrıca şelalenin en büyük su kaynağı olan Ilısu kaynağı da, şelalenin 2-3 km yukarısında bulunmaktadır. Kayaların içinden derya gibi suyun çıktığı bu kaynağın bir kısmı çevre köy ve kasabaların içme ve sulama suyu ihtiyacının bir kısmını karşılamaktadır.Diğer kolu olan ve Erik deresinden gelen suyun önüne gövde yapılarak yaklaşık 4, 5 km tünel açılarak, yeni yapılmakta olan Görmeli Barajı'na aktarılmış.

Ilısu Şelalesi, Gülnar'a 65, Mut'a 90, Ermenek'e ise 30 km(diğer yol 70 km civarında) dolaylarında bir mesafededir.Şelale'ye kadar özel araçla inme imkanı mevcuttur.
 

Ynt: Ilısu Şelalesi / Gülnar / Mersin

Harika ;D Paylaşım için teşekkürler.
 
Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.


GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,363
Mesajlar
1,517,075
Kayıtlı Üye Sayımız
172,021
Kaydolan Son Üyemiz
Hulk6171

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

SON MESAJLAR

SON KONULARGeri
Üst