Karavan'da Geri Görüş Kamerası Tavsiyeleriniz

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan drankara Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 49
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 14,953
Bir keresinde iki şeritli yoldan geri dönmem gerekti, eşime dedim ki arkadan sağ , sol de. Yok ..imkansız bir şey. Temel kural yönlendireni aynadan görebilmeniz, sesi geliyor ya...aynayı ne yapcakmışım...ya da sağ sol derken arabaya göre demesi gerekirken çekme karavana göre sağ sol demesi..vs vs. En sonunda dedimki topuz kilitlenmesine kadar ses çıkartma , o zaman dur de. O şekilde dönebilmiştim. Antreman yapmazsanız çok zor. ( Bir sefer de gemide geri geri gitmek gerekti, tırcı arkadaş öyle bir çıkarttı ki yönlendirerek, şaşırmıştım. )
Sorma üstad, biz de bu konuda çok zorlandık. Neyse ki artık epey! anlaşıyoruz. Mutlaka aynadan beni gör diye tembih etmem gerekiyor ama her defasında. Yolun, içerdeki çocuğun ya da motorun gürültüsünden 12 metre gerideki hanımın sesini duyamıyorum net olarak çoğu zaman.
En güvenilir geri görüş kamerasının eşin olması doğru da onda bile bazen bağlantı kopuyor..

Aslında eskiden navigasyon yerine harita okunurken de bazen hatlar gerilim yüzünden kızıyordu..
:tearsofjoy:
Ben artık çok ufak manevralar değilse üşenmeden aracı ayırıp mover ile döndürüyorum karavanı. En stressiz ve güvenilir çözüm bu olsa gerek.

Çekme karavanı almadan önce, geri manevrayla ilgili o kadar çok yazı okudum, video seyrettim ve üzerine düşündüm ki, bu teorik alıştırmalar, ilk geri manevrayla iki araba arasına ve kaldırıma paralel yanaşmaya mecbur kaldığım yerde, mucize yaratmamı sağladı. Seyredenler de şaşırdı, kendim de kendime şaştım kaldım. :smiley:

Geri görüş kamerasını karavanın arkasında bulundurmayı hem geri manevrada daha güvenli olmak, hem de karavan çekerken işlevsiz kalan dikiz aynasının görevini üstlenmesi için istiyorum. Ancak elektrik prizi 7 pinli olduğu için, kamerayı arabanın içindeki ekrana kablo ile bağlamak mümkün değil diye düşünüyorum. Bu sorunu wifi kamera çözer. Bu sefer de karavanın arkasından arabanın içindeki ekrana kadar olan mesafede wifi çalışır mı, ne kadar verimli olur diye endişem var.

500-600 lira civarında wifi kameralar mevcut internette. Bunlardan kullanan ve performansları hakkında fikri olan var mı acaba?

Çekme karavanı almadan önce, geri manevrayla ilgili o kadar çok yazı okudum, video seyrettim ve üzerine düşündüm ki, bu teorik alıştırmalar, ilk geri manevrayla iki araba arasına ve kaldırıma paralel yanaşmaya mecbur kaldığım yerde, mucize yaratmamı sağladı. Seyredenler de şaşırdı, kendim de kendime şaştım kaldım. :smiley:

Geri görüş kamerasını karavanın arkasında bulundurmayı hem geri manevrada daha güvenli olmak, hem de karavan çekerken işlevsiz kalan dikiz aynasının görevini üstlenmesi için istiyorum. Ancak elektrik prizi 7 pinli olduğu için, kamerayı arabanın içindeki ekrana kablo ile bağlamak mümkün değil diye düşünüyorum. Bu sorunu wifi kamera çözer. Bu sefer de karavanın arkasından arabanın içindeki ekrana kadar olan mesafede wifi çalışır mı, ne kadar verimli olur diye endişem var.

500-600 lira civarında wifi kameralar mevcut internette. Bunlardan kullanan ve performansları hakkında fikri olan var mı acaba?

Araç ile çekme karavan arasına kablo ile kamera görüntülerini aktarmak için aynen 7 pinli soket mantığı gibi dört pinli soketle birleşim ekleme yaparsanız bu işi kablolu olarakta halledebilirsiniz.

ÜrünleriN başka çeşitleride fikir vermesi açısından aşağıdaki linkteki sitede var.
SİTE LİNKİ

1645866598824
1645866618331

istediği kadar kaliteli olsun, wifi ile görüntü aktarmada gecikme yaşanacağı için sizi arkadaki hareketli araçların durumu/konumu konusunda yanıltabilir.
manevralarda sabit nesnelerin olduğu alanlarda yavaş hareketlerle bu sıkıntıyı aşabilirsiniz belki.

Bizim araç önceden minibüs olarak kullanıldığı için ön, arka ve iki yan kamerası vardı. Ben bozdurmadım. Yandaki kameralardan bir tanesini iptal ederek bir adet arka tavandan tamponu ve 2m gerisini gösterecek bir kamera ekledim. Sensör de sorunsuz çalışıyor. Geri vites dışında, yolculuk esnasın da kameraların açık olmasından hoşlanmıyorum, dikkat dağıtıyor., kapalı durumda tutuyorum.
Cihazlar birbirinin kopyası gibi üst segment ürün yok gibi. Yüksek kaliteli görüntüye talep de zaten olmuyor. Servis araçlarına bakarak memnuniyet kontrolünü yapabilirsiniz.
Ali expres ve farklı yerel sitelerde de çift kameralı ( arka tarafa uzatılabilen ) kayıt yapan, GPS , Kaza anında otomatik kayıt, ADAS yol sürüş sistemi, park anında da kayıt yapabilen hatta hız ve kamera radarı olan başarılı ürünler var. Benzer bir seçimde yapabilirsiniz ama çoğunda Türkçe dil seçeneği yok.

Grundig android auto GX-3800 6.8" Display audio cihaz takdırdım israfil beyin önerisiyle geniş görüş açılı kamera taktırdım memnunum bilgi almak isteyen 0532 742 54 24 israfil beyi arayabilir. İstanbul Textilkentte firması, bayi ağı mevcut, online satış var, bulunduğunuz yerdeki servisleri varsa bedelsiz montaj yapıyorlar

Ben bu konuda uzatma aynalarına güvenmeyi tercih ediyorum. Optik mekanik teknoloji kameralardan çok daha güvenilir kolay ve ucuz geliyor. Zaten yılda kaç gün boyunca karavan sürüyorum ki...

Ben Twogo marka 7 inç ekran ve geri görüş kamerası aldım ve aracın en arkasına tepeye taktırdım..Ekranıda Şöför tarafındakicama yakın şekilde sol köşeye monte ettirdim.. Araç aküsü yerine güneş enerjisinden gücünü alan yasam aküsü sistemine bağlattım.. Sisteme elektriği açıp kapatan hemen sürüş yerinde el altında olacak şekilde ek olarak bir açma kapama düğmesi eklettim.. Geri vitesten bağımsız olarak sistem sürüş esnasında da istediğim zaman açık kalıyor.. 5.5 m arkasını görebiliyorum.. Araç stop ettiğinde de istediğim zaman yaşam aküsünden gücünü aldığından arkayı görmek için kamera niyetinede kullanabiliyorum..

WhatsApp Image 2022 04 13 at 154304

WhatsApp Image 2022 04 13 at 143518

WhatsApp Image 2022 04 19 at 113508

WhatsApp Image 2022 04 19 at 113531

Son düzenleme:

Kamerayı bende bazan araҫ dururken gerektiğinde arkayı görmek iҫin aҫık bırakıyorum. Ҫok az elektrik sarfettiği iҫin bağlı olduğu araҫ aküsünü pek etkilemiyor.

Tek sorun bazan aracı kullanmadığım zamanlarda kapatmayı unutuyorum ve günlerce aҫık kaldığı oluyor.

Ben Twogo marka 7 inç ekran ve geri görüş kamerası aldım ve aracın en arkasına tepeye taktırdım..Ekranıda Şöför tarafındakicama yakın şekilde sol köşeye monte ettirdim.. Araç aküsü yerine güneş enerjisinden gücünü alan yasam aküsü sistemine bağlattım.. Sisteme elektriği açıp kapatan hemen sürüş yerinde el altında olacak şekilde ek olarak bir açma kapama düğmesi eklettim.. Geri vitesten bağımsız olarak sistem sürüş esnasında da istediğim zaman açık kalıyor.. 5.5 m arkasını görebiliyorum.. Araç stop ettiğinde de istediğim zaman yaşam aküsünden gücünü aldığından arkayı görmek için kamera niyetinede kullanabiliyorum..
Hayırlı olsun Güle güle kullanın Kazasız belasız.

Teşekkür ederim..
Kamerayı bende bazan araҫ dururken gerektiğinde arkayı görmek iҫin aҫık bırakıyorum. Ҫok az elektrik sarfettiği iҫin bağlı olduğu araҫ aküsünü pek etkilemiyor.

Tek sorun bazan aracı kullanmadığım zamanlarda kapatmayı unutuyorum ve günlerce aҫık kaldığı oluyor.
Ben aracı park ettiğimde güvenlik açısından tüm sistemlerin elektriğini kesiyorum.. aracın kendi ana şalterini kapatıyorum.. Karavanın 12 v ve 220 v şalterleride kapatıyorum.. zaten açık herhangi bir sistem kalmıyor..

Kamp dışı konaklamalarda bizim de tüm kameralarımız sabaha kadar açık oluyor.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR