Macaristan

 • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Akdeniz45 Tarih:
 • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
 • Cevaplar 7
 • Okunma Sayısı: Görüntüleme 9,509

Akdeniz45

Otelde misafir karavanda evimizdeyiz
Mesajlar
3,281
Tepkime Puanı
4,606
Yer
Almanya
Macaristan Termal Kampingleriyle tanınır. Aşağıdaki linkde bu kampinglerden bir kısmını görebiliriz. Macaristan içinde Campercontact sitesini kullanabiliriz. Macaristan´da karavanpark sayısı az. Fakat kampinglerin genellikle pahalı olmaması, çok sayıda Kamping ve Termallerin yanyana olması bu ülkede gezileri kolaylaştırır. Eşim Sonja ve ben genellikle küçük, basit ama güzel manzaralı kampingleri tercih ederiz. Böyle kampingler sakin oluyorlar ayrıca buralarda hem komşularla hemde kamp sahipleriyle çok kolay kontak kurmak mümkün oluyor. Böylece çevreyi ve insanları daha iyi tanıyabiliyoruz.
Termal kampinler:
http://www.camperaustria.at/ungarn_.htm

Campercontact Listesi:Bu listeyle ilgilendikçe yeni yönlerini keşfediyorum. Listeyi yapan Hollandalı karavancılara büyük bir teşekkür etmek lazım.
http://www.campercontact.de/campersite/country/id/hu

Türkiye´ye giderken Italya üzerinden gemiyle gitmezsek yolumuz mutlaka Macaristan üzerinden gider ve gelir. Tuna kıyılarının büyük bir kısmını Almanya´dan Romanya´ya kadar gezdik. En çok beğendiğimiz Macaristan´daki Tuna kıyıları. Her tarafı tarihimiz kokan şehirleri, sıcak güler yüzlü insanlarıyla gezilmeye deger bir ülke. Sabah evimizden çıkarsak akşama doğru Avusturya/Macaristan sınırını geçince hemen Novakpuszta şehrindeki Szigetköz Campinge geliriz. Burası küçük, basit ama Tuna nehrinin bir kolu üzerinde şirin bir kamping. Geceleme ücreti iki 3 yıl önce 12 € idi. Linkteki fiyatlar Forint üzerinden. Bir € yaklaşık 313 Forint. Buraya ilk gelişimizde kampingteki güzel güllerden bir tanesini kopararak Sonja´ya vermiştim (Kamping sahibi görmeden). Bu nedenle Sonja bu kampinge güllü kamping adını verdi. Ikinci gelişimizde bende güzel bir turna balığı yakaladım ve kampinge turna kamping adını verdim. Macaristan´da fiyatlar oldukça uygun olduğu için sıkça rastauranta gideriz. Kampinge yakın Hedervar şehrinde tavsiye etmeye değer bir lokanta var. Sehir küçük olduğu için anayol üzerindeki lokantayı bulmak kolay.
Kampingin koordinatları: 47.825898, 17.404331
Kampingin Linki:
http://www.szigetkoz-camping.hu/

Kamping
 

Etiketler
Ynt: Macaristan

Macaristan´daki bir çok kalenin ismini ve Mohaç muharebesini tarih kitaplarından hatırlarız. Aşağıdaki linkler bu bilgilerimizi tazelemeye yardımcı olabilir.
http://goo.gl/zFPJof
http://goo.gl/K82OzG

Ben biraz Köszek (Güns) kalesinden bahsetmek istiyorm. Bu küçük şehirdeki gururlu havayı/atmosferi/reklamı hissetmemek mümkün değil. Bu gurunun nedeni,

"Osmanlı ordularının bu kaleyi zaptedememiş olması".

Sadrazam Pargalı Ibarhim Paşa, bu kaleyi 1532 yılında 5-30 Ağustos arasında 80.000 askeriyle kuşatmış. Fakat kale düşmemiş. O zamanın kale komutanı Miklós Jurisics şimdi büyük bir kahraman. Bilgileri Almanca Vikipedia´dan aldım.

Aşağıdaki Türkçe Vikipedia´da konu biraz farklı anlatılıyor.
http://goo.gl/cV6KKe


Macaristan´da en fazla gezdiğimiz yerler Budapeşte-Mohaç arasındaki Tuna kıyıları. Anayol Tuna nehrinin güneyinden gider. Biz ama daha çok Tuna´nın kuzey tarafındaki küçük yolları severiz. Budapeşte-Mohaç arasında küçük kampingler vardır. Kampdışı kalmak için yer bulmakta da hiç sorun çekmedik. Tuna´nın kuzey tarafında meşhur Puszta Ovası bulunur. Vakti olanlara biraz bu ovayı gezmelerini tavsiye ederim. Bir yerde bu ovada Osmanlı ordularına at yetiştirildiğini okudum. Bir gezimizde bu ovada atlarla yapılan bir gösteriye katıldık. Çok ilginçti. Puszta ovası hakkında Google´de Türkçe çok bilgi var. Bu gösterilerin yapıldığı yerleri informasyon bürolarından ve kampinglerden öğrenmek mümkün.
Tuna kıyılarında giderken mutlaka bir balık lokantasına (Halászcsárda) gitmek gerekir. Tuna kıyılarının meşhur levreğini, balık çorbasını, kestane püresini yemeden gidilmez. Tabiki levreğin yanında o çevreden güzel bir beyaz şarabı da unutmamak lazım. O çevredeki iyi bir balık lokantasını (Halászcsárda) kampingten öğrenebilirsiniz. Bizim hemen her gezimizde uğradığımız Dunaszekcső şehrindeki Lokantanın
koordinatları:46.084190, 18.762147
Yemek kartı:
http://www.dgy2000.hu/halaszcsarda/etlap.html

Yemek kartındaki fiyatları yüze bölerseniz bugünkü kur üzerinden yaklaşık TL karşılıginı bulursunuz. Bu lokanta Tuna kıyısında feribotun yanındadır. Karavanı lokantaya varmadan 150-200 m önce sağ taraftaki bir park yerine bırakabilirisniz. Burada gecelemekte mümkün. Yanında bisiklet olanlara feribotla karşıya geçmelerini tavsiye ederim. Karşı tarafta Tuna´nın kıyısındaki set üzerinde bisikletle çok güzel gezilebir.
Lokantanın görünüşü:
http://goo.gl/MN2JBF

Puszta Süvarisi

Puszta reiter
 

Ynt: Macaristan

Bilmem sizlerde durum nasıldır? Alıştığım bir markette düzen ve satılan yiyeceklerde değişiklik olduğunda, tekrar alışıncaya kadar biraz zamana ihtiyacım olur. Yabancı bir ülkede bir markete girince tanımadığım yiyecekler ve yabancı bir lisan da giriyor işin içine ve durum daha da zorlaşıyor.
Ülkeler hakkında bilgiler verirken, bu konuda da birbirmize yardımcı olsak iyi olur diye düşünüyorum. Ben başlangıcı yapıyorum.

Aşağıdaki balıkçı lokantası menü kartında,
http://goo.gl/2sXxUG

"Desszertek, Nachspeisen, Desserts"

bölümünde gördüğümüz,

"Dunaszekcsői révpalacsinta
Palatschinken nach Dunaszekcsőer Art
Pancakes Dunaszekcső - Style"

Palatschinken´i bir denemenizi tavsiye ederim. Palatschinken´i Avrupa´nın bir çok ülkesindeki menü kartlarında görürüz.

Palatschinken´in içinde neler var ve nasıl yapıldığı konusunda aşağıdaki link yardımcı olabilir.
http://goo.gl/MDbVIv

Menü kartında gördüğümüz diğer yemekler hakkında sorular olursa severek cevap vermeye çalışırım.
 

Ynt: Macaristan

Bende Macarların milli yemeği gulaş dan bahsedeyim.

Bir rivayete göre de gulaş isminin türkçe "kul aşı" ndan gelme olduğu söyleniyor. Yani asker karavanası. Hatta Alman "gulaschkanone" gulaş karavanası demek. Kırmızı biberin ( diğer adı, "Türkischer Pfeffer" Türk biberi ) Avrupaya tanıtılması yine Osmanlılar tarafindan, Macaristanda bulundukları 16. yüzyıla rastlıyor. Osmanlılar Viyanaya giderken öküzlerin çektigi belki un, kuru biber yüklü kağnıları yollarda ham ham yaptıkları düşünülürse, hiç de yabana atılacak bir teori değil.

Not.
Güney Amerika menşeyli kırmızı biber aslında Portekizliler tarafından Avrupaya getirildilersede ragbet görmüyor olmalı. Daha sonra Portekizliler kolonilerinin olduğu yerlerde yetişdirip tanınmasını sağlıyorlar. Osmanlıların ise Portekizlilerin Hormuz ve Diu (Hindistan) daki kolonilerini ellerine geçirince, kırmızı biberle tanışmış oldukları düşünülüyor.
 

Ynt: Macaristan

Dunaszekscö şehrindeki balıkçı lokantasının önündeki feribotla karşı taraftaki Dunafalva şehrine geçmek kolay. Geçiş ücretide pahalı değil.


44


Zldpart kamping 001


Bild 002


Bild 005
 

Ekli dosyalar

 • 43.JPG
  43.JPG
  101.3 KB · Görüntüleme: 431
Ynt: Macaristan

Sayın Maschuk,
forumda ilk paylaşımınızı bu bilgiler için yapmanız beni ayrıca sevindirdi. Çok teşekkürler.

_____________________________________________________________________

Üç ay sonra Türkiye´ye yine Macaristan üzerinden gidip geleceğiz. Türkiye gezimiz tam planlanmadı ama Macaristan´da geceleyeceğimiz yerleri ve yemek yiyeceğimiz lokantaları şimdiden biliyoruz. Gezi dönüşü bilgileri güncellemek istiyorum. Adı geçen kampinglerdeki geceleme ücretleri Türkiye´deki kampinglerden pahalı değil. Fiyatlar zamanla değiştiği için, bu yıl yazılan fiyat önümüzdeki yıl farklı olabilir. Bu nedenle fiyat yazmıyorum.

Dunaföldvar-Kamping
Dunaföldvar´ daki kamping Tuna´nın kenarında. Hemen yanında termal ve bir Balık lokantası var.
Koordinatları: 46.812665, 18.926033

Son paylaşımlarımda sıkça "Google Maps" kullanıyorum. Street View fonksiyonu ile adı geçen yerlerin resimlerini de görmek mümkün. Çevirme butonuna tıklayarak çevreyi daha iyi görülebilyoruz. Aşağıdaki link "Google Maps" kampingin önünden geçen yolu gösteriyor.
http://goo.gl/sq1K0J30


31


33
 

Ekli dosyalar

 • 28.JPG
  28.JPG
  150.3 KB · Görüntüleme: 386

Ynt: Macaristan

Tuna kıyılarını gezdikten sonra ya Mohac üzerinden Hırvatistan´a veya Hercegszanto üzerinden Sırbistan´a geçmek mümkün. Geçen defa Türkiye´ye giderken Hercegszanto üzerinden Sırbistan´a geçtik. Sanıyorum 3 ay sonrada bu yoldan gideceğiz. Hercegszanto yakınlarındaki davod şehrinde bir termal kamping var.
Davodi Kamping
Koordinatları:46.006080, 18.890852
http://goo.gl/DS7A1xTürkiye´ye Sırbistan-Makedonya ve Yunanistan üzerinden gideriz. Sırbistan´da Makedonya sınırı yakınlarındaki Motel Predejane´nin güvenceli park yerinde geceleriz. Moteldeki wc ve duşları kullanabiliyoruz. Son olarak 12 € ücret ödedik. Motelin lokantasındaki yemeklerden biz memnunuz. Fiyatlarda normal.
Koordinatları:42.832935, 22.132335
http://www.motel-predejane.com/indexe.htm
 

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER KONULARGEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,356
Mesajlar
1,516,944
Kayıtlı Üye Sayımız
172,010
Kaydolan Son Üyemiz
Tolga KÖNEÇ

Çevrimiçi üyeler

SON KONULARGeri
Üst