Marmara'yı Bekleyen Yeni Tehlike: Balon Balığı

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan MK51 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,441

MK51

Zirve
Mesajlar
3,971
Tepkime Puanı
5
Yer
Istanbul
TEKİRDAĞ (A.A) - 17.08.2009

Marmara Denizi sahillerinde, zehirli balon balıklarının yoğun biçimde görülmesinin beklendiği bildirildi.

[attachment=1]
Balıkesir Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Hidrobiyoloji Bölümü Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Hatice Torcukoç, küresel ısınmanın etkilerinin denizlerde net bir biçimde gözlendiğine dikkat çekti. 20 yıldır lesepsiyen türler üzerinde çalışmalar yaptığını ifade eden Torcukoç, küresel ısınmanın etkisiyle değişen su sıcaklığının, bazı türlerin kuzeye göç etmesine neden olduğunu anlattı.

Kızıldeniz'den Marmara denizine yoğun bir göç olduğunu bildiren Torcukoç, bu akınla birlikte zehirli türlerin de Marmara denizinde görüleceği uyarısında bulundu.
Torcukoç, zehirli türler içinde "en tehlikeli tür" olarak adlandırılan "balon balığı"nın Edremit Körfezi'nde görüldüğünü ve her geçen gün Marmara'ya yaklaştığını belirterek, şöyle konuştu:
"Zehirli bir tür olan balon balığının, ilk 5 yıl içinde Marmara Denizinde görülmesini bekliyoruz. Şu anda Edremit Körfezi'nde bu balıkların varlığını kayıt altına aldık.

Balon balığı türü, zehirli olmasının yanı sıra, balıkçıların ağlarını parçalayan, balık yumurta ve larvalarını yiyerek deniz habitatını da olumsuz etkileyen bir tür olma özelliğine sahip.

Küresel ısınma nedeniyle sularda 1-2 derece sıcaklık artışı, okyanuslarda yaşayan türlerin yaşam şartlarını tedirgin ediyor. Bu nedenle bu türler kuzeye akıyor. Adriyatik ve Atlantik okyanusunda yaşayan pek çok tür, Marmara Denizine yaklaşıyor. Daha önce zehirli balon balığı Güney Ege ve Akdeniz'de de görüldü."

Kaynak : Anadolu Ajansı

BalonBaligi
 

Etiketler
Ynt: Marmara'yı Bekleyen Yeni Tehlike: Balon Balığı

Gerçekten çok ilginç ve bir okadar da tehlikeli bir haber..
Bilgilendirme adına teşekkürler..
 

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.


GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,366
Mesajlar
1,517,098
Kayıtlı Üye Sayımız
172,021
Kaydolan Son Üyemiz
Hulk6171

SON KONULARGeri
Üst