Trans Sibirya Hattı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Gezenturkvx100 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 7
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,044

Gezenturkvx100

gezenturkvx100
Yer
Çanakkale
St. Petersburg

Sankt Peterburg, Rusya
Google Haritalar
10.06.2018 Pazar
Sabah saat. 09.00 da otelden çıkış yaptık. Son grivnilerimizlede su ve yakıt aldık. Saat 10.00 da harkov sınır kapisindaydik. Sagolsunlar normal kotrolden sonra 15 dakkika da çiktik. Birbirine çok yakın 3 dakika sonra Rus sınır kapısındaydik. Girişteki asker migrasyon kartlarını verdi 4 adet. Kartlar ingizce ve Rusça kolay doldurduk. Daha önce İnternet ten bir gezgin yayınlamış onu incelediğimiz için basitçe doldurduk. Migrasyon kartı uçak otobüs ve yaya geçişlerinde de doldurulup geçiliyor zor bir işlem değil . Biz araçımızın la geçtiğimiz için ve araç türk plakalı olduğu için (yabancı plaka) esas işlem şimdi başlıyor. Migrasyon karını doldurup pasaportlarımizla polise verdik yarım saat içerisinde 4 pasaportun işlemlerini yaptı migrasyonun bir nüshasınıda bize verdi. aracı gümrük sahasına soktuk. Gümrük memürü birkaç çantayı aşağı indirdi aracın çadırını açtırdı aracın içinide kontrolden sonra 2 sayfa evrak verdi doldurun dedi. İşte bu iki sayfa evrak bir otobüs dolusu insanin migrasyon kartına bedel oldu çünkü bu evraklar sadece Rusça yazılıydı. 5 dil bilsen Rusçan yoksa hiçbir anlamı yok. Tam 2 saat uğraştık tahmini doldurduklarimizi da yırtıp çöpe attılar. Azeri Türkü kardeşimiz Rusça biliyordu sağolsun bize destek oldu iki buçuk saat sonra evragimizi aldık çıktık. Bu saate kadar en çok evraklar için beklediğimiz sınır kapısı oldu. İnterneten okuduğumuz kadarıyla rus sınır kapılarında ciddi sorun yaşattıklarıni anlatiyorlar bize soru bile sormadılar. ( evrakları dolduramadıgimiz için bekledik). Kim ne sorun yaşamış bilemiyoruz fakat biz sorun olmadığını söylüyoruz.
Moskova tabelasının önünde durduk 769 km. yazıyor biz önce St. Petersburg çıkmaya karar verdik. 1.700 km.
Saat 15.00 den gece 1.30 kadar Petersburg güzergahında araba kullandık yollar güzel bir kısmı da otoban. Yanınızda ruble olsun otobanlarda gişede ödeme yapiliyor. Biz harkov dan ruble aldık. 1 euro 73 ruble. Rusya da 1 euro 72 ruble.
550 km yol yaptıktan sonra bir istasyonun kenarında aracımızı çekip yattık.
11.06.2018 Pazartesi
Sabah 06.30 da tekrar hareket ettik petersburg 1.200 km yolumuz var akşam 10.11 gibi orada olmayı hedefliyoruz. Bugün Rusya da 2 günümüz net olarak bilmiyoruz okuduklarımiza göre 3 veya 7 gün içerisinde polise bildirim yapmak durumundayız. Biz direk bir otele geçeceğiz otel bu işlemi kendisi yapıyor. Migrasyon kartını kaybetmeyelim hiçbir evragimizi. Telefon hattı aldık mtc en iyi hatlarlar biriymiş 200 ruble ödedik. İnterneti yüksek sınırsız. O sırada da bizden migrasyon kartını ve pasaportumuzu istedi fotokopisini aldı. Bir diğer hat ise megafon 30 GB İnterneti olan. Burada 1.000 ruble ödedik.
Saat. 23.30 da St. Petersburg giriş yaptık. Şok olduk hava beyazdi. En ünlü caddesi 4 km uzunluğunda 60 mt. genişliğinde caddenin sağında solunda insan seli akıyordu. Her köşe başında müzik grupları enstrümanlarını kurmuş müzik yapiyorlar. Çok keyif aldık. Sabah saat 08.00 oldu insanlar yavaş yavaş evlerine geciyorlardı. 12.Haziran bayramlariymis.
40 gün burada beyaz geceler Mayıs sonunda başlayıp temmuzun ortasına kadar sürüyor bu doğa olayı kuzey kutbuna yakın olması sebebiyle gercekleşiyormuş biz çok şanslıyız tesadüfi bu doğa olayını görmüş olduk. Kış aylarında aydınlık 6 saate düştüğü söyleniyor. Bir ülkenin ve milletin dünya liderliğini yapması tarihinden belli oluyor. St.petersburg bunun en güzel örneğidir. Ruslarin tarihine bakmak istersek bırakmış olduğu eserleri görmemiz lazım,Car dönemi birinci Petro nun yaptırdığı kışlık sarayı 1 mesai saati içerisinde gezmeniz gerekir heryerini görebilmeniz için. Biz 3 saat dolasabildik yarısını anca görebildik. ( Kışlık sarayın yapımında İsviçreli esirler kullanılmış ).
Büyüleyici bir şehir, müthiş saraylar, görkemli heykeller, insan gücü ile yapılmış kanallar, harika müzeler. Kanalların üzerinde 500 köprü olduğu söyleniyor bazılarıda açılır kapanır büyük gemiler geçmesi için. Rusya ya gelmeli öncelikli Petersburg görülmeli. Bizim 3 aylık vizemizin hedefimize ulaşmaya yetebilecegini bilsek burada 1 ay kalırdık. Biz 4 gün kalabildik.
Ertesi gün babamızın şiddetli öksürügünden dolayı İnternet ten yakın bir hastanesi bulduk sigorta hastanesiymiş. Geçtik çok büyük bir hastane fakat dökülüyor giriş kapısından başlayan çöpler ve atıklar içerideki tuvaletlerin rezilliği bizim malum şahsın dönemindeki SSK nin aynısı. Kapından girdik güvenlik karşıladı tipinden belli olan bir Kazakistan lı gişelere yönlendirdi. Gişede bulunan insanlara vücut dili ile anlatmaya çalıştım türk olduğumu söyledim beklememi söylediler genç bir adam geldi merhaba hoşgeldiniz dedi türkçe. Türkiye'de bursla okumuş bir Tacikistan lı. Çok sevindik derdimi anlattım derdimi anladı ( Emekli öğretmen olan gezgin iclal hanımefendinin orta asya yazılarını okumuştum. O yazıda şöyle bir cümlesi vardı bizim çocuklarımız üniversiteye giremezken turki cumhuriyetlerindeki çocukların imtihansiz üniversitelerimizde burslu okutulması ağırıma gidiyor diye yazmıştı. Şimdi diyorum ki Devletimizin burslu okuttuğu Tacikistan lı genç doktor peterskburg da bir sigorta hastanesinde karşıma çıkarak beni tedavi ettirdi. Kendimi turkiyede bir hastanede gibi hissettim iclal hocam üzülmemeli devletimizin okuttuğu türk dilini öğrettiği insanlar ne zaman nerede karşımıza çıkar belli değil.DEVLETİMİZ VAROLSUN ) O hastanede 3 kişi daha türkçe biliyordu film çektiler kan tahlili yaptılar ilaçlarımızi yazdılar antibiyotik yapmıyorlar. Virüse karşı ilaç yazdılar. Kendilerinide teşekkür ediyorum Rusya ya yakışır hastanelerin olmasını temenni ederiz.
Booking den ev kiraladik ev sahibi çok hanımefendi bir kadın bizimle ilgilendi adı İrina yeni eşyalarla donatılmış tertemiz 21.katta stüdyo daire. Günlüğü 3.500 ruble÷13= 269 tl. 3 gün kaldık registerımizida İrina yaptırdı ( Rusyada her yabancı 3 gün içerisinde ovir adlı polis departmanina gidip kendisini kaydettirmek zorunda. Otele giderseniz otel bunu kendisine yaptırıyor. Bizim gibi ev tutarsanız ev sahibi yaptırıyor.) Eve geldik 3 gün rahat ettik.

Yazıyı ilk gördüğümde, uzunluğundan dolayı okuyup okumamakta kararsızdım ama bir solukta bitirdim.
Avrupa hakkında birçok yazı ve gezi programı çekilmesine rağmen rusya hakkında pek bir şey görmedim.
Yazının devamını(fotoğraf destekli) bekliyoruz

MI 5s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Rusya'ya gittikten sonra Trans Sibirya'ya olan merakım daha da çoğaldı,yazılarınız ve fotolarınızı sabırsızlıkla bekliyorum

Bu bölge gerçekten çok güzel ama normal araçla nasıl olur bilmiyorum. Vizeler kalkmış iken gidemedik. :(
Devamını merakla bekliyoruz.

Rusyaya turist olarak girseniz bile rusyaya has bir uygulama olan KONAKLADIĞINIZ HER YERDE KAYDINIZI YAPTIRMANIZ GEREKİYOR.Bu uygulamayı oteller sizin adınıza yapıyor ama sonuçta biraz sıkıntılı bir durum.Ben bu uygulamaya kendim MUHTAR KAYDI ismini koydum.Rusyada muhtar kaydı olmadan belli bir süre kalabilirsiniz bu sürede galiba 10 gün filandı.
Şimdi gelelim önemli bir detaya.Rusyaya kara yolundan kendi aracınızla girerseniz hiç bir şekilde MUHTAR KAYDI GEREKMİYOR kendi aracımda yatıp kalkıyorum beyanı yetiyor.
Ben bu bilgiyi Rusya büyükelçiliğinle Türkçe olarak yazışıp öğrendim.Şayet Rusyaya kendi aracınızla gitmek gibi bir amacınız varsa LÜTFEN rusya elçiliğinle yazışıp bu konuya bir daha açıklık getirin derim.
Şayet aracınızla Rusyaya Gürcistandan gitmeyi düşünüyorsanız Gürcü- Rus kapısı Vladikafkasta SABIRLI VE SAKİN OLMANIZ çok önemlidir.Çünkü rus kapısında doldurmanız gereken evrakları belki gerçek sayı ile 500 defa ret edip yırtıyorlar ne zamanki gercek aglama ifadesine giriyorsunuz o zaman insafa geliyorlar yani sizi BÜROKRASİ ile ağlatmadan salmıyorlar.

Sayin Ince, Kril alfabesi ogrenmek zor degil, zaten cogu latin harflerine benzer.
Zor dediginiz dokumanlarin ornegi internette gormustum bir ara.
Kril alfabesinde buyuk ve kucuk harfler , el yazisi biraz farkli ama dokumanlarda hep buyuk harf kullaniyorlar. 2 gunde sokersiniz alfabeyi .

İş kril tarzı harflerin latin tarzı karşılıkları bilmekle bitmiyor ki.Ayrıca elinize tutuşturdukları içinde görmeye alıştığımız türlerden hariç toplamda 4 ayrı form da yığınla soru var ve ne hakkında olduğuna dair en ufak bilginiz olmuyor.Ben artık ağlamaya başlayınca insafa geldiler forumları birisi elimden alıp benim yerime doldurdu da bizim sıkıntı bitti.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR