2015 Yaz Doğu Karadeniz Yayla Turu İçin Yardım.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ermus35 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 21
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 27,894

ermus35

Kamp II
Yer
izmir\ tire
herkese iyi günler. bu yaz eşim ve 3 yaşındaki oğlumla, yaklaşık 20 günlük karadeniz yayla turu yapmayı düşünüyorum. kendi aracımla gezeceğim(4*2 çiftkabin, kapalı kasa) çadırda kalmayı düşünüyorum. sizlerden almam gereken malzemeler hakkında yardım istiyorum.
1-gece sıcaklığı ve yağmur dikkate alındığında nasıl bir çadır almam gerekir?
2- uyku tulumu olarak kaç derecelik bir tulum gerekir?
3- aile tipi çadırlardan alsam(diğerlerine göre daha yüksek oldukları için), aracın kasasını açıp kullanabilmek için birleştirsem, bu çadır bize sıkıntı çıkarır mı?
4- deneyimli olanlardan gerekli diğer malzemeler hakkında yardım istiyorum.
herkese şimdiden teşekkürler. yaza kadar ancak toparlarım.

Etiketler
Ynt: 2015 Yaz Doğu Karadeniz Yayla Turu İçin Yardım.

Üç yaşında çocuk sizi biraz zorlayabilir kaatindeyim, bununla birlikte;
1- İyi bir üç yada dört mevsim üç kişilik çadır işinizi görecektir, husky, loop gibi markalara bakabilirsiniz.
2- Ben konforu 0, ekstremi -5 derece olan çadırla yaz aylarında hiç sıkıntı çekmedim. Genelde yaylalar yağmurlu olduğunda bile en kötü 5-10 derece arası oluyor geceleri.
3- Bu konuda pek bilgim yok, yorum yapamayacağım.
4- İyi bir trekking botu, yağmurluk/panço, tozluk, polar, içlik en öncelikli sahip olmanız gerekenler.
Ayrıca forumdaki doğu karadeniz yazılarını incelerseniz çok yararı dokunacaktır, iyi geziler.

Cevabınız için teşekkürler Shadowjedi. önerilerinizi dikkate alacağım. tüm gezi yazılarını okumaya gayret ediyorum fakat araçla gezip çadırla kamp kuran kimseye rastlamadım şu ana dek.genelde yürüyerek gezip kamp yapanlar var, ben biraz daha fazla yer görmek amacıyla araçla dolaşmayı tercih ettim, özelikle bu şekilde gezmekte sorun yaşar mıyız? diye merak ediyorum. mesela Ayder de sorun olmaz ama biraz daha yukarılara çıkıp bir gece de Kavron da kalsak mesela sıkıntı olur mu? hem çevre hem de tek başına aile olmamız açısından.
bu arada 2600'ü aşkın kişi okumuş fakat bir kişi cevap verdi. bu forumda yeniyim ama başka forumlarda da üyeyim bu durum ilginç geldi bana.

güzel bir plan,önceden yıllarca trabzonda yaşadığım için oraları iyi bilirim,geziyi hava sıcaklığının yaylalarda çok soğuk olmaması için temmuz yada ağustosa denk getirmenizi öneririm,ancak ramazana denk gelmesin,ramazanda gündüz heryer kapalı olduğu için çocuğunuza yemek yedirecek yer bulamazsınız,
yağmur ihtimaline karşı su geçirmeyen bir çadır ve çadır üzerine gerilecek tarp denilen tente almanızı öneririm,
http://www.decathlon.com.tr/tente-id_2363223.html
o mevsimde yaylalar akşamları hafif serin olur , hava sıcaklığı gece 10 derece civarıdır,herhangi bir uyku tulumu yeterli olur,
aslında böyle bir gezi için ideali araç üstü çadır olur,izmirde bu araçüstü çadırları uygun fiyata yapan bir arkadaş var,alanlar memnun,yanlız standart modelinde genişlik 1.25 metre,bu ölçü 2 yetişkin ve bir çocuk için dar olabilir,genişliği 1.50 metre olacak şekilde de yapıyor,öyle daha rahat olur
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=103363.0
ordu perşembe de yason kilisesi burnu çadır konaklama için süper olur,yine ordu boztepe de çadır konaklaması yapabilirsiniz,ayrıca ordu efirlide kampingler var,trabzonda tonya nın kadıralag yaylasını muhakkak görmenizi ve bir gece çadır konaklaması yapmanızı şiddetle tavsiye ederim,yine sümela ya giderken yolun solunda kampingler var,güzeldir,ayderde kamping var orada konaklayabilirsiniz,kavrunda çadırla konaklayabilirsiniz sıkıntı olmaz

ermus35' Alıntı:
Cevabınız için teşekkürler Shadowjedi. önerilerinizi dikkate alacağım. tüm gezi yazılarını okumaya gayret ediyorum fakat araçla gezip çadırla kamp kuran kimseye rastlamadım şu ana dek.genelde yürüyerek gezip kamp yapanlar var, ben biraz daha fazla yer görmek amacıyla araçla dolaşmayı tercih ettim, özelikle bu şekilde gezmekte sorun yaşar mıyız? diye merak ediyorum. mesela Ayder de sorun olmaz ama biraz daha yukarılara çıkıp bir gece de Kavron da kalsak mesela sıkıntı olur mu? hem çevre hem de tek başına aile olmamız açısından.
bu arada 2600'ü aşkın kişi okumuş fakat bir kişi cevap verdi. bu forumda yeniyim ama başka forumlarda da üyeyim bu durum ilginç geldi bana.

Rica ederim, yukarıda ikinci maddede yazarken yanlışlıkla tulum yerine çadır yazmışım. Aracınızın altı yüksekse çoğu yaylaya çıkabilirsiniz sorun olmaz. Forumda yaylaları araçla gezenlerin başlıkları var, hatta bayağı popüler. Ben motorla geziyorum, araç daha konforlu tabiiki. Güvenlik açısından endişe duyulacak birşey yok, merak etmeyin, zaten oralarda da birçok yaylacı aile, dağcı, kampçı göreceksiniz zaten.
Forumda bu konuda başlıklar olduğundan ve çok yazıldığından insanlar tekrara düşmemek için yazmıyorlardır muhtemelen, en azından ben kendi adıma öyle yapıyorum.

Merhabalar,
Arkadaşım ben Trabzon-Beşikdüzü ve yaylam SİSDAĞI rakım yaklaşık 2000 metre sahile uzaklığı 35-40 km (köyüm deniz kenarında) bizim yaylamız güzeldir sizleri misafirde ederler fakat geceleri yaz kış fark etmez sağlam soğuk olur. Gece bazen gündüz sobalar yanar yağmur veya sis önemli değil. Yatıyorken yün yorgan örtünmeden üşürsünüz. Siz uyku tulumu kullanacaksınız tulum işini bilmem.
Sanırım İzmir çıkışlı gezeceksiniz bence gece üşümelerine hazırlıklı olun. Başka sıkıntı yaşamazsınız güzeldir bizim yaylalarımız.

İnşallah kısmet olursa bizim senelik izin dönemine denk gelirse geziniz bende Giresundan elimden geldiğince yardımcı olurum size

Yanıtlarınız için teşekkürler.
gezimiz ramazan bayramından sonra başlayacak. ağustosun 15'ine kadar sürecek, tabi gezinin gidişatına bağlı olarak değişebilir. oğlanın gezideki davranışlarına bağlı.
en az 4 mevsim bir çadır ve iyi uyku tulumu almayı düşünüyorum.yanımda fazladan su geçirmez 4*5 m brandalardan bulundurmayı düşünüyorum. tabi her yerde illa çadırda kalıcaz diye bir şey yok bazı yerlerde pansiyon türü yerlerde kalıp banyo vs. ihtiyaçlarımızı da görmemiz gerekecek.
geziye memleketim Tokat-Niksar'dan çıkacağım. rota olarak iki seçenek var bazı arkadaşların yaptığı gibi güneyden erzurum- tortum-artvin-rize gibi devam edebilirim veya ünyeden başlayıp doğuya doğru devam edebilirim buna karar vermedim.
geçen yıl ramazanda Niksarda Çamiçi yaylamızda ev kiralayıp kaldık ve çoğu gündüz ve gece soba yaktığımız için yaylaların durumunu az çok tahmin edebiliyorum. o yüzden uyku tulumuna dikkat edeceğim.
tekrar teşekkürler.

Merhaba,

Sanırım tatiliniz ile ilgili tüm detayları belirlemişsinizdir. Bu benimde ilgimi çeken bir faaliyet. Eşim ve çocuğum ile yapmak istiyorum. Nasıl bir plan yaptığınızı paylaşabilir misiniz?

Merhabalar;

Umarım planladığınız gezinizi gerçekleştirebilirsiniz. Öncelikle çocukla tatile ve uzun süreli bir geziye çıkmaktan çekinmeyin, bizde oğlumuzla 3 ve 11 aylıkken uzun süreli geziye çıktık hiç sorun yaşamadık. İkinci gezimizi çadır konaklamalı yaptık gerçekten çok zevkliydi.

İlk mesajlarınızdan birinde gezi yazılarını okudum ama çadır konaklamalı olana rastlamadım yazmışsınız,
Arif Hüküm Bey'in gerçekleştirdiği kamplı karadeniz gezi yazısı;
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=38468

Bizim planlarımız arasında kamplı Karadeniz gezisi de var. Bu nedenle sizin gezi sonrasında yapacağınız değerlendirmelerin çocuklu aileler için çok faydalı olacağını düşünüyorum. Umarı güzel bir gezi ve kamp dönemi geçirirsiniz.

iyi akşamlar.planladığım bu geziyi gerçekleştirmekte kararlıyım, bu amaçla hazırlıklarım devam ediyor. çadır ve araç üstü çadır arasında düşünürken orta bir yol bulup aracın kasasını(4*2 kamyonet, fiber kabinli) yatmak için elverişli bir hale getirmeye karar verdim ve kasaya mdf'den düzenek yaptım. kasa açık haliyle 150*185 cm yatak oluyor.fotolarını çekmek isterken fotoğraf makinesini düşürdüm ve bozuldu daha sonra çekip koyarım. mdf üzerine mat ve uyku tulumu aldım. kasa açık olacağı için arka tarafa kapatmak için branda,çadır ayarlayacağım.
Arif beyin gezisini okumuştum ama hatırlattığınız iyi oldu. Arif beyin rotası ile benim gezmek istediğim rota çok örtüşüyor. aynen kullanılabilir. rota ayrıntılarını daha planlamadım. ama bu gezinin oldukça zevkli olacağını düşünüyorum. vakti gelince de düşüncelerimi paylaşırım.

ermus35' Alıntı:
iyi akşamlar.planladığım bu geziyi gerçekleştirmekte kararlıyım, bu amaçla hazırlıklarım devam ediyor. çadır ve araç üstü çadır arasında düşünürken orta bir yol bulup aracın kasasını(4*2 kamyonet, fiber kabinli) yatmak için elverişli bir hale getirmeye karar verdim ve kasaya mdf'den düzenek yaptım. kasa açık haliyle 150*185 cm yatak oluyor.fotolarını çekmek isterken fotoğraf makinesini düşürdüm ve bozuldu daha sonra çekip koyarım. mdf üzerine mat ve uyku tulumu aldım. kasa açık olacağı için arka tarafa kapatmak için branda,çadır ayarlayacağım.
Arif beyin gezisini okumuştum ama hatırlattığınız iyi oldu. Arif beyin rotası ile benim gezmek istediğim rota çok örtüşüyor. aynen kullanılabilir. rota ayrıntılarını daha planlamadım. ama bu gezinin oldukça zevkli olacağını düşünüyorum. vakti gelince de düşüncelerimi paylaşırım.

Aracınızın kabını duzenledıysenız Kabinde yer olacağını dusunerek mdfın ustune mat yerine sunger veya şişme mat tercıh edersenız daha konforlu olur.

iyi akşamlar. Aslında sünger düşünmüştüm fakat en az 8 cm kalındığında var ve 3 parça katlanabilir sekilde oluyor. Böyle olunca fazla yer kaplıyor ve biraz da maliyet açısından istemedim iki parça sünger 250 tl tutuyor. Uyku tulumu da olacağı için mat yeterli olur diye düşünüyorum.

Dün itibariyle gezimize başladık. Niksardan yola çıkıp erzuruma geldik. Erzurum şehir merkezini gezdikten sonra geceyi ogretmenevinde geçirdik. bugün sabah kahvaltısından sonra yola çıkıp Artvine doğru devam ettik. Şu an Tortum şelalesinden yaziyorum. Burası gerçekten çok güzel bir doğa harikası. Gelirken mutlaka hazırlıklı gelip suyun tadı çıkarılmalı. Buradan Artvin sehir merkezine devam edeceğiz. Artvin rize trabzon daki önemli yerlerden gezebildiklerimizi gezerek batıya doğru devam edeceğiz. Fotoğrafları daha sonra eve gidince atacağım.

Artvin merkezde kalacak yer bulamayınca Artvine 10 km uzaklıktaki Kafkasör yaylasına çıkıp ilk defa çadır kurup kamp yapma deneyimini tatmış olduk. Hava sıcaktı uyumakta zorlandık biraz da çevrede çok ses vardı. Sabah deneyimsizlikten çadırı açık alana kurdugumuz için güneşin etkisinden erken kalkmak zorunda kaldik. Kahvaltimizi yapıp artvine döndük. Eksik malzemelerimizi tamamlayıp borçka karagöl'e devam ettik. Guzel bir yer fakat yolu o kadar iyi olmamasına rağmen günübirlik gelen çok fazla kişi vardı. Kamp yapmayı düşünerek gitmiştik fakat başka kalan olmadığını öğrenince vazgeçtik. Bu yüzden kalacak yer sorunumuz çıktı.son anda yer ayarlamak çok sıkıntılı. Sonraki yol güzergahlardaki tüm öğretmenevlerini tek tek arayarak rize pazar'a kadar geldik. Ertesi gün yani bugün tekrardan eksiklerimizi tamamlayarak aydere çıktık. Ihlamur altı kamp alanına cadirimizi kurduk. Kişi başı 20 tl yer ücreti alıyorlar. Yarın da daha yukarıdaki yaylaları gezmeyi düşünüyorum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,479
Kayıtlı Üye Sayımız
172,133
Kaydolan Son Üyemiz
sereze

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.