4x4 Kullanım Kılavuzu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ufuk Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 45
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 32,053
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Ynt: 4x4 Kullanım Kılavuzu

marş motorunu korumak için demiş ama ayrıca o sırada debriyaja basarsanız araba bir anda fırlayacak baskıyı sıyıracak aniden fren yapmanız gerekecek bence doğru.

Etiketler

e.postacı' Alıntı:
sevgili arkadaşlar benim anlamadığım bi konu var; kitapcığın 17. sayfasında araç iniş veya çıkışta düz şanjıman için 'stop ederse debriyaja basmayın,vitesteyken marşa basın low 1 veya low geri olarak ' deniyor,bu eğim fazlaysa aracın konturolünü kaybetmemize sebep olmazmı? geçen hafta başıma geldi,denedim araçkendini virajın dışına attı azdaha hendeğe kayıyordum.. biri beni bu konuda aydınlata bilirmi?

Bu konuya ben de takıldım. Diyelim dik bir yokuş çıkarken araç stop etti.. :p frene basacağız, debriyaja basmadan (L1 deyiz) marşa basacağız, araç nasıl çalışacak ?? ???

erdalyaman' Alıntı:
Bu konuya ben de takıldım. Diyelim dik bir yokuş çıkarken araç stop etti.. :p frene basacağız, debriyaja basmadan (L1 deyiz) marşa basacağız, araç nasıl çalışacak ?? ???

mantık tamamen dik yokuşta yatıyor. eğer debriyaja basılırsa araç hızla hareket etmeye başlar ama low 1 deyken marşa basılırsa sarsılarak çalışır ve araç kendini salmadan inmeye devam eder...

ama sorun inerken değil çıkarken

gerçi ben ikisinide pek uygun görmedim ama inerken neyse diyelim uygun bi zemindi indik ki sanmıyorum, çünki bizler düzgün zeminde pek gezmeyiz..Ya çıkarken ne yapıcaz?

e.postacı' Alıntı:
ama sorun inerken değil çıkarken

gerçi ben ikisinide pek uygun görmedim ama inerken neyse diyelim uygun bi zemindi indik ki sanmıyorum, çünki bizler düzgün zeminde pek gezmeyiz..Ya çıkarken ne yapıcaz?

dikkatli bakarsanız inerken demiyorum. yokuş ta diyorum.
inmek ya da çıkmak fark etmez. dik yokuştak debriyaja bastığınızda araç anında salar kendini bir daha tut tutabilirsen.
umarım az bilgim iile açıklayabilmişimdir..

tamam sizin dediğinizi anladım ama yokuş yukarı bu taktik pek işe yaramaz derim ben.

Arkadaşlar, o kitaptakilere çok da takılmayın. Marşa basma meselesi bir sorudan çıkıyor. Öğrenci soruyor "hocam tam yokuştayız araba stop etti ne yapalım" Bizim hoca da "sakın debriyaja dokunma uçarsın"diyor. Öğrenci ayağını debriyaja sanki japonla yapıştırdı :smiley:
1. inerken stop ederse: tekerlekleri kilitlemeden tekrar çalıştırmanın yoluna bakınız. bu arada tekerleklerin kilitlendiğini hissederseniz hafifçe debriyaja dokunup aracın burnunu aşağıda tutmak gerekebilir. Siz bunları yaparken zaten aşağıya varmış olursunuz, önemli olan düz inebilmek.
2. çıkarken stop ederse: yolun ortasında araç stop ettiyse oradan tekrar kalkmanız ve hatta bulunduğunuz yerde durmanız zaten mümkün olmayacaktır. Geri kaydırın çıktığınız vites, debriyaj, fren karışık kontrollü bir şekilde ve aşağıda uğraşın. Yine önemli olan aynı izden inebilmek.
Bu arada altın kurallar: Dik yokuşlar teker teker çıkılır, teker teker inilir. Bir araç sonuna ulaşmadan diğeri çıkışa/inişe başlamaz. Çıkanın geri kayma şansını açık bırakınız, arkasına doluşmayınız. İneceğiniz, çıkacağınız yeri önceden yaya ziyaret edip aşağıda/yukarıda sizi karşılaması muhtemel çukur, tümsek, kütük gibi arkadaşlarla tanışın, onları sevin, son açıyı iyi hesaplayın.
Bir-iki kere tehlikesiz yerlerde deneyin alışırsınız zaten.

saolasın kakuli baya bi açıklayıcı oldu ..

bana göre de doğru olan; çıkarken stop ederse direksiyonu düz tutun frene basın olabildiğince hızlı geri takıp marşa basın kontrollü şekilde inin, inerken ise direkt marşa basın, ancak çıkışta çok kısa yokuşlarda işe yaramaz direkt çakılırsınız, başıma geldiği için biliyorum egzost ikiye katlanmıştı :smiley:

Selamlar, bu dosyaların tümünü rar dosyası halinde indirebileceğimiz bir adres varmı? Baskı için çok daha kolay olacaktır, hoş bunlarla uğraştığınızı düşünüce baya kolaya kaçmak oluyor benimkiside ;D

BolbuzJack' Alıntı:
Selamlar, bu dosyaların tümünü rar dosyası halinde indirebileceğimiz bir adres varmı? Baskı için çok daha kolay olacaktır, hoş bunlarla uğraştığınızı düşünüce baya kolaya kaçmak oluyor benimkiside ;D

e-mail adresinizi verirseniz rar layıp atabilirim ;)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,461
Kayıtlı Üye Sayımız
172,117
Kaydolan Son Üyemiz
fmt35

SON KONULAR

Geri