97 ZJ- çok düşük devir ve hızda 1-2. vites geçişinde ileri hamle ve "tık" sesi!!

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan euzlu Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 17
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,510

euzlu

"YANOFF" KARS...
Yer
Kars/Trabzon
selam arkadaşlar; malumunuz sevgili Black Mamba ve ben Kars'ta keyifli günlerimize devam ediyoruz, Allah da ağzımızın tadını bozmasın : )) lakin araç hareket ettikten sonra eğer ayağım normal gaz temposunda ise hemen hemen hiç belli olmayan ancak vites değişimi için yeterince hızlandıktan sonra değişimden önce ayağımı gazdan çekmişsem eğer tam değişim esnasında ileri hafif bir ileri hareketlenme-zıplama ve alttan gelen bir tık sesinin eşlik ettiği bir durum yaşamaktayım, bu bazen aynı devirsiz ileri vites geçişlerinde 2 ve 3 vites aralığında da oluyor,,,,, eveettt, sizce durum nedir???

sevgili ustalarıma (Ankara'da) sordum telefon ile, yazılımsal ve kick down-roket gazı ile ilgili bir ayar yapılması gerektiğini, şanzımanda bir sorun olmadığını anlattıklarım karşılığında söylediler ki bu aracın bakımlarını da kendileri (yağ-vs.) yapıyorlardı....

tecrübesi olan arkadaşların paylaşımlarını rica edeceğim, saygılar ve selamlar...

Etiketler
Ynt: 97 ZJ- çok düşük devir ve hızda 1-2. vites geçişinde ileri hamle ve "tık" sesi!!

1. viteste tam vites değişecekken ayağımı gazdan çekince ben de de zaman zaman oluyor bence de sorun şanzımandan değil. eğer roket gazı ayarlanacak dediyse roket teli olabilir gaz teline bir bakın gevşek mi diye gevşek ise 1 tık sıkabilirsiniz üzerinde plastik bir parça var onu tırnağını kırmadan gerdirin sanırım sorunu çözecektir. zj roket teli ayarı diye aratın bulursunuz mutlaka

Ynt: 97 ZJ- çok düşük devir ve hızda 1-2. vites geçişinde ileri hamle ve "tık" sesi!!

bir bakayım yapabilecekmiyim... teşekkürler,

başka tecrübesi olan varsa paylaşımlarını bekliyoruz....

yaparsın elle çok basit. ama önce bak bisiklet fren teli gibi zaten parmağını basınca gevşeklik var mı diye...

http://www.youtube.com/watch?v=TH4UV2HrD1w

valla halloldu : )) teşekkürler Mert bey, sağolasın...

abi ne zaman yaptın nasıl yaptın denedin mi oldu mu gidişi değişti yola çıktın mı :eek: :eek: :eek:

mertbirincioglu' Alıntı:
abi ne zaman yaptın nasıl yaptın denedin mi oldu mu gidişi değişti yola çıktın mı :eek: :eek: :eek:

şimdi öncelikle google daki taramadan ve sizin diğer kardeş sitedeki paylaşımınızda bulunan şemayı incelememin ardından elime tornavida alıp otoparka gittim, kaputu açtım, telin yerini aradım, bulamadım : )))

sonra yukarı çıktım ve burada eklediğiniz linki seyrettim, çok işe yaradı, seyretmesem kesin o beyaz tırnaklı ve kolay açılan parçayı sinirlenip kırardım : )))

tekrar aracın yanına indim, tam telin üstünde lpg nin garip ve büyük bir aparatı var, ona biraz saydırarak kenara çektim ve beyaz parçayı kırmadan basitçe çıkarttım, videodaki gibi telin dışındaki plastik koruma hortumunun biraz ileri ittim ve tırnaklı parçayı yerine oturttum, telin ucunun bağlı olduğu kafadaki parçayı çıkartım onuda ayarlayacaktım ama çıkmadı ve halen gergin duruyordu ben de vazgeçtim ;D

araca girdim ve çalıştırmadan dediğiniz gibi gaza 2-3 kere dip gaz bastım ve çektim ayağımı, sonra çalıştırdım, yerinde biraz gaz basınca deviri biraz yükseltti ve indirdi, aracı yürüttüm ve özellikle biraz hızlandırıp ayağımı gazdan çektim ve "bebek" gibi vites değiştirdi ;D ;D ;D

yok canım dedim kendi kendime, durdum, bir daha hareketlendim, yine aynı tatlılıkla değişti vites, biraz daha hızlanıp bir vites üste (2 den 3 e) geçme noktasında yine gazdan ayağımı çektim yine sarsıntısız geçiş yaptı : )) neyse epeyce test ettim sıkıntısız ve sarsıntısız oldu, araç soğuk olduğu için belki jikle gazı çok veriyordur diye düşündüm ama ısınmışken de sıkıntı yok, tam testi bu gün akşam şehir içinde yaparım ve tablo ortaya net olarak çıkar ama dediğim gibi şu an sıkıntı yok gibi duruyor, ;D

yaver giden şansımı seveyim durumu da denebilir bu duruma ama en önemlisi paylaşımın, verdiğin bilgi ve desteğin için teşekkür ederim size Mert bey, iyi günler ve kolay gelsin dileklerimle....

valla en az senin kadar sevindim şimdi...birine yardım etmek büyük zevkmiş meğer :smiley:

mertbirincioglu' Alıntı:
valla en az senin kadar sevindim şimdi...birine yardım etmek büyük zevkmiş meğer :smiley:

tekrardan teşekkürler, öğle molasında aracı tekrar tekrar test ettim, sıkıntı yok ;) maaşallah diyelim ::smiley:

Ah o tel yok mu :smiley: İnsanlar araçlarının şanzumanı bozuldu sanıp ucuza satıyor onun yüzünden. Benim de aldığımda aynı sorun vardı, sanırım bu yüzden ucuza sattı aldığım kişi de sağolsun. Hisettiklerinizi aynen anlıyorum, ilk ayardan sonra "yok artık bu kadar mı farkeder!" demiştim.

bakas' Alıntı:
Ah o tel yok mu :smiley: İnsanlar araçlarının şanzumanı bozuldu sanıp ucuza satıyor onun yüzünden. Benim de aldığımda aynı sorun vardı, sanırım bu yüzden ucuza sattı aldığım kişi de sağolsun. Hisettiklerinizi aynen anlıyorum, ilk ayardan sonra "yok artık bu kadar mı farkeder!" demiştim.

sanırım cidden öyle :smiley:

şu an bir sıkıntısı kalmadı, olsa da çözümünü biliyorum artık, cümleten sağolun ve teşekkürler....

Teşekkürler;

Dün garajda elimle yaptım. HAtta metal pimin başına geçen plastik kırıldı (yılların verdiği plastik yorgunluğu(!) olsa gerek) onu bile ince tel ve plastik kelepçe ile sabitledim ;D. Mert Bey sayesinde aracım yımşacık vites değiştirir oldu. Yanlış anlamadıysam aracın downshift noktası yada gaza verdiğinizde bir alta vites geçirme tepkiside daha hızlandı. Yine bu forum çözdü aracımın bir sorununu daha..

eresgolfin' Alıntı:
Teşekkürler;

Dün garajda elimle yaptım. HAtta metal pimin başına geçen plastik kırıldı (yılların verdiği plastik yorgunluğu(!) olsa gerek) onu bile ince tel ve plastik kelepçe ile sabitledim ;D. Mert Bey sayesinde aracım yımşacık vites değiştirir oldu. Yanlış anlamadıysam aracın downshift noktası yada gaza verdiğinizde bir alta vites geçirme tepkiside daha hızlandı. Yine bu forum çözdü aracımın bir sorununu daha..

Hocam yalnız teli çok fazla da gevşek tutmayın, germenin çok sıkıntısı yok ama gevşek kalırsa şanzımanın balatalarına zararlı diye biliyorum.Kök gazda 4500-5000 arası vites atıyorsa sorun yok demektir. Ben öyle test ediyorum hani bu ayarı yaptıktan sonra.

eresgolfin' Alıntı:
Teşekkürler;

bende de geçişler alt devirlerde ve ciddi yumuşak halde şu an : ))))))

bakas' Alıntı:
Hocam yalnız teli çok fazla da gevşek tutmayın, germenin çok sıkıntısı yok ama gevşek kalırsa şanzımanın balatalarına zararlı diye biliyorum.Kök gazda 4500-5000 arası vites atıyorsa sorun yok demektir. Ben öyle test ediyorum hani bu ayarı yaptıktan sonra.

bunu da deneyeceğim test için, teşekkürler....

bakas' Alıntı:

bende tırsmıştım bi zaman epey süre kullandım dağılırsa dağılsın şanzıman diyordum hatta :smiley: genelde sakin kullanırken değilde agresif kullanırken oluyordu .şanzımandan olsa sürekli olur diye bi mantık yürütmesi yapmıştım bilmiyorum ne kadar mantıklıydı.işte forumun faydası kars gibi bir yerde asla çözemezlerdi bunu sanırım.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,489
Kayıtlı Üye Sayımız
172,145
Kaydolan Son Üyemiz
compozer

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR