Abant, Yedigöller ve Samandere Şelalesi çadır kampı notları

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan CBC Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 45
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 52,947
Ynt: Abant, Yedigöller ve Samandere Şelalesi çadır kampı notları

17

Ekli dosyalar

• 14.JPG
    14.JPG
    176.1 KB · Görüntüleme: 140

Etiketler

İstanbul'a bu kadar yakınlıktaki bu eşsiz yerleri herkesin görmesini isterim. Kesinlikle muhteşem bölgeler.
Zaman kısıtlığından yapamadıklarımı en yakın zamanda tekrar gittiğimde gerçekleştirmeyi umuyorum.

Abant, Yedigöller ve Samandere Şelalesi'ne gitmeyi düşünenler için önerilerim;
Kahvaltınızı Abant'ta yapabileceğiniz güzel yerler var, sabah yola çıkacaksanız bu yerlere gitmenizi öneririm.
Çömlekte Alabalık yapan yerler var buralara uğramak gerekiyor (Alabalık yaptıklarını yazan bir çok yere sormama rağmen yapan biriyle karşılamadım ama Düzce'de daha fazla varmış)
Sevdiklerinize bolu çikolatası alabilirsiniz. Ben çok sevdim ;D
Bolu'da köylülerin sattığı ürünleri tavsiye ederim.
Abant ve Yedigöller'de kamp aileler için çok müsait. Tercig edilebilir.
Yedigöller'e giderken yanınzda yiyecek ve içeceğiniz olmalı çünkü alanda ve yolda satan yerler yok. O yola tekrar git gel yapmayı istemezsiniz.
Yedigölleri'in yolundan şikayetçi olanların park yetkililerine sorduğu başka bir yol var. Bu yol Mengen'e çıkıyor ancak yolu uzatıyor. Daha iyi olduğu söyleniyordu fakat parktakiler bu yolun da yaklaşık 25 km'sinin diğer yolla aynı olduğunu ve yolu uzatmaya gerek olmadığını belirttiler. Bunu da belirtmemde fayda var diye düşünüyorum.

Ayrıca Sinekli Yaylası'na gidemedim, fotoğraflardan gördüğüm kadarıyla çok güzel bir yer gitmek gerekir diye düşünüyorum.
Yedigöller'de tüm gölleri, şelaleyi, pisagor ağacını, geyik üretim tesisini (bildiğim kadarıyla bazı dönemlerde boş oluyor) gezmek gerekir.

Bu üç yeri dolu dolu gezmek için en az 3 gün gerekiyor bu da unutulmamalı.

Umarım ufak da olsa bir faydam olur. :smiley:

güzel bir gezi olmuş. ellerinize sağlık. Düzce tarafına gittiginizde güzeldere şelalesinede uğramanızı tavsiye ederim.yolu güzel.alabalıkta var :smiley:

CBC' Alıntı:
Ayrıca Sinekli Yaylası'na gidemedim, fotoğraflardan gördüğüm kadarıyla çok güzel bir yer gitmek gerekir diye düşünüyorum.

Merhaba CBC,

Sinekli yaylasının çok yakınından geçmişsiniz güzergah yazınızdaki gibi ise yani Abant,Yedigöller,Samandere biraz
planlama yanlışlığı olmuş.

Samandere ile başlamış olsaydınız çıkışta soldan yukarı 15 km çıkışla Sineklide olurdunuz, ordan yaklaşık 5 km aşağı inişle
Abant milli park girişinin 3 km aşağısından anayola bağlanabilir Abantta kamptan sonra yedigöllere gidilebilirdi.

Sinekliye zaman ayırın ancak yayla çok ilginizi çekmeyebilir,umumi tuvaletleri var,yaylada birkaç ev ve yiyecek satanlar mevcut.
Sineklide Abant istikametinden gelişte soldan bir yol ayrılır 4x4 araç ile geçiş mümkündür yada yürüyerek 3 km sonra Abantı
tepeden izleyebilirsiniz,su mevcut kamp yapılabilir.

SAM 0453

Evet, güzergahımız yanlış oldu. Bahsettiğiniz gibi Düzce'den başlayıp Sinekli Yaylası'nı takip ederek gitmemiz en doğrusu olurdu. Bu güzergah üzerinden ilk fırsatta geçeceğim. Belki Düzce'ye girmeden önce Sapanca - Maşukiye tarafına da uğrayarak biraz daha verimli bir tur yapılabilir.

Şahsi düşüncemdir, Düzce biryerden gelip uğranacak rota değildir. Sinekliden sonra aracınız uygunsa gidilecek çok güzel
yerler var. fatih 81_81 in bahsettiği Güzeldere rotasıda çok güzeldir,Güzeldereden sonra yukarı devam edip Pürenliden
sonra iniş yapılabilir Mudurnu Dokurcun yolu üzerinde bir noktada anayola inebilirsiniz

Benim için gerçekten faydalı oldu geziniz.İlk fırsatta gideceğim yerler.
Karavanı bırakabileceğimiz bir kampink nereyi tavsiye edersiniz?Moderatörümüz Levent beyinde önerilerine açığım,selamlar.

Samandere şelalesinde yolun karşısında Orman bakanlığının kamp alanı mevcut (kapatılmadıysa)
Güzeldere şelalesi özel işletmede restoran ve bungalov işletme faliyeti yapmakta çadır,karavan ile kamp yapılabilir.
Pürenli yaylasında yıkılmış/terkedilmiş tesisler var ancak metruk,yayla evleri mevcut. Mavi Ladin cenneti adeta.
Sinekli yaylası tesis mevcut değil.

Levent Bey, belirttiğiniz rota kesinlikle çok daha keyifli ve doğru olur. Bir günün sadece Düzce şelalerine ayrılması en doğrusu ancak Abant tarafına geçecekler için yazdığınız gibi Samandere ve Sinekli üzeriden geçmek iyi olur.
Samandere Şelalesi'nin yakınında kamp alanı var diye gitmiştim. Ancak şelalenin girişinin karşısındaki piknik alanına ve şelaledeki yetkililere sorduğumda en yakın kamp alanının 50-60 km civarında olduğunu söylediler. Yolu tarif ettiler ama her sorduğum birbirinden tutarsız cevap verdiği için o yola gitmedim. Güzeldere Şelalesi bu konuda sanırım daha verimli.

Ertan Bey, Abant'taki kamp alanında karavanlar gördüm. Bir de G kasa kırmızı bir Mercedes vardı. Yanılmıyorsam bu aracı Yolaçık programının kış kampı bölümünde Abant'a kampa giden araçlar arasında görmüştüm. Tavanında çadırı vardı (en güzel yeri de kapmıştı ;D) Yine de araştırmanızı öneririm. Gerçi karavanlı bir kamp düşünüyorsanız Sinekli Yaylası da güzel olabilir ancak burada kamp alanı bulunmuyor, yükseltiden dolayı akşam soğuk olabilir ve gece hayvanların da gelebileceği söyleniyor. Abant için de kesin olması açısından park müdürlüğünden detaylı bilgi almanızı öneririm.

Levent bey,Beyhan bey cevap,bilgilendirme için teşekkürler.

Rica ederim Ertan Bey. Sinekli Yaylası'nı fotoğraflama imkanı bulduğunuzda bilgilendirme yaparsanız sevinirim.

Beyhan bey,kış sezonunda çok daha güzel olacağını düşündüğümüzden gezimizi büyük olasılıkla kışın gerçekleştireceğiz o taraflara.O zaman mutlaka görsellerim hemde bol bol :smiley:Selamlarımla.

15-16 Eylül 2012 de 1. gün; Efteni Gölü, Aydınpınar Şelaleleri,Samandere Şelalesi,Sinekli Yaylası, Abant gölü, 2.gün; Gölcük Gölü, Topuk Yaylası, Akçakoca Aktaş Şelalesi, Hemşin Köyü Camii ve Karasu Acarlar Longozunu kapsayan bir gezi yaptım. Gerçekten muhteşem bir doğa...Herkese tavsiye ederim.

sait bey görselleri bekliyoruzz ona göre...

Bazı resimleri paylaşıyorum,ama resim gerçekleri anlatmaya yetmez....

Efteni Gölü

SDC15209

SDC15217

SDC15258

SDC15307

Ekli dosyalar

• SDC15196.JPG
    SDC15196.JPG
    129.9 KB · Görüntüleme: 155

Gölcük Gölü

SDC15377

SDC15403

SDC15416

SDC15476

Ekli dosyalar

• SDC15345.JPG
    SDC15345.JPG
    88.5 KB · Görüntüleme: 157

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,091
Kaydolan Son Üyemiz
Engin Koygun

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.