Allah'ını Seven Piyasayı Yükseltmesin !!

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan bugraercan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 38
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 34,594
Ynt: Allah'ını Seven Piyasayı Yükseltmesin !!

Bir telefona 2500-3000tl veren bir toplumuz... Sonra (bence) lüks olan bir tutku için 3-5 Hesabı yapıyoruz.
Biraz sabır biraz ikna gücü biraz insaf... Bunların kesiştiği noktada araç sahibi olunuyor.

Ekonomiye epey girmişiz ... Bizi Aşar ;)

Herşey gönlünüzce olsun... Tabii Hayırlısı ile

Etiketler

merhaba,
icimizde arazi aracı toplayan arkadaslarda var hazır toplanmıs alıp kullananda , acizane fikrim fiyatı nı abartanlara sözüm yok ama suda bir gercek 18 liraya orta halli bir cj aldınız buna biraz havalı olsun bakımlı olsun günümüz sartlarında trafiktede sorunsuz kullanıyım hemde arazi aracım olsun istediniz ve fazlasıyla kesenin agzını actınız. harcamanın sınırı yok , daha önceki istanbulda cok degerli bir abimizin topladığı kırmızı bir cj7 var idi hepiniz illaki takip etmistir 70 binliraların üstünde maliyeti oldu sayfalar dolusu yorumlar yapıldı begeniler vs. arac 35 liraya satıldı adana yada mersine o beyfendi adına cok üzüldüm bir sıkıntısı olmasa o paraya vermezdi eminim benim param olsa harcadıgı parayı verir alırdım nedenmi isin icinde emek var Arkadaslar emege saygı lutfen sözüm attan deve kazanmak isteyenlere degil, Peygamber efendimiz(S.A.V) malı değerinde alınız satınız buyurmuşlardır. SOnucta modifiyede olsa kişinin cebinden cıkan para var modifiyeye harcanan para araca deger katmıyormu o zaman alacagınız 35 bin liralık modifiyeli aracı üzerine takılan ekipmanları sokturup oyle almak istyeyin 20 liraya falan neden siz bos alıp yapmıyorsunuz. piyasada modifiye yapılabilecek cok uygun arazi aracları var. Mal degerinde alınıp satılmalı. kisi emek vermiste vede harcamıssa saygı gösterilmeli.bunun adı kazıklanmak olmamalı. Parada senin keyifte işine gelen alır işine gelmeyen bosunu alır yapılılar gibi yapmak icin bir o kadar daha harcar.
pahalı satan uyanıksa sizde aptal olmayın. sürcü lisan ettiysem affola
bende bir cj ye 50 liranın üstinde para harcayanlardanım kusuruma bakmayın
yeni model arabada alabilirdim bu paraya ama bundaki haz hic birinde yok
saygılar

Bir telefona 2500-3000tl veren bir toplumuz... Sonra (bence) lüks olan bir tutku için 3-5 Hesabı yapıyoruz.

Bir telefon için o para lüks doğru, çünkü ne de olsa 200 liraya alınan da aynı işi görüyor. Araçlar sözkonusu olunca pek öyle değil ve fiyatla da zaten doğrudan ilişkili değil bazen yarı fiyatına aldığınız araç amacınıza daha uygun olabilir.

kimse masraf yapılan emek verilen bir cj ye istenen paraya fazla demez
gel gelelim bu araçların piyasası da çoğu zaman malum sitede yazan fiyatlar baz alınarak fiyatlandırılıyor
şimdi 20 tane örnek koyarım tuzla ya cj yazıp 20 ve üzeri rakam isteyen ilanları ama etik olmaz
benim lafım bunlara
birde uyanık geçinenler var birader için 3 hafta önce bir cj 8 sahibi ile konuştum fiyat vermeyeyim
anlaşamadık 1 hafta önce satılmış daha 5 gün geçmeden ilanı gördüm x3 yapmış :smiley:

Konuyu tesadüfen gördüm ve yazayım istedim..

piyasa yükselmesi sadece bu araçlara özgü değil. 2. el otomotivin genelinde bu sorun var. Gerçekten araçlar ederinin çok üstüne çıktı. Ben defenderlerle ilgileniyorum. Fiyatlarda yükselme oldu, (emek harcanmış araçlarda değilde al-sat işi araçlarda) bunu sebebi de malum satış sitesinin ve bu siteye ilan verip yüksek fiyat yazayım da satılırsa kar ederim mantığındaki kullanıcılarıdır.

Geçen sene 2006 model bir rav4 fiyatı 40bin liranın az üzerindeydi (ortalama 45 diyelim ama az pazarlık payı vardı herhalde), şimdi 50 küsür yazıyorlar. Yükselmiş gibi gözükse de para birimini ytl'den usd'ye değiştirirseniz aslında eskimesiyle orantılı oranda düştüğünü görürsünüz.

Bunu doğru dürüst anlamak için biraz da tarihe bakmak lazım.

http://goldprice.org/gold-price-history.html

Altın fiyatlarının konuyla ne alakası var diyeceksiniz, şöyle bir alakası var, fiyat tarihine bakarak ne zaman ekonomik kriz var görebilirsiniz. Grafikte dikkat çeken iki tepe noktası var, biri 1970'yı yıllarda görünen ciddi bir kriz, öteki de 2008 civarı görülen bir başka ciddi kriz. Diyeceksiniz bizim memlekette 2008'de kriz yoktu, bizde yoktu ama dünyada vardı, o memleketlerin vatandaşları da kendi ülkelerinde olan bitenden korktukları için kendi paralarını gelişmekte(!) olan ülkelere getirip bu ülkelerde ufak bir balon yarattılar. Benzer şekilde altın fiyatlarında da bir balon yaratmışlar onu da grafikten görebilirsiniz, o balonun sebebi de aynı korku.

Şimdi balon sönüyor, sönerken de "ne oluyor??" diyoruz. Aslında seneler önce olanların artçı dalgaları sadece, sel baskını denize geri çekiliyor. Peki bizim memleketin bankaları o sel baskını ile elde edilen dövizle neyi finanse etmiş olabilir dersiniz? Doğru tahmin ettiniz inşaat falan, kayda değer bir fabrika vs kurulmadığından emin olabilirsiniz. Sel geri çekilirken üretmeyip dışarıdan aldığımız şeylerin fiyatları artıyor, dolayısı ile ikinci eli de ytl üzerinden bakarsanız artıyor.
Ha diyeceksiniz ki, bizim memlekette de araba üretiliyor? Öyle ya, montaj sanayisi var aslında.
Vakti zamanında sabancı toyota ile ortaklık yaptığında kendilerinden şöyle bir cevap almış: "türk çeliği ile japon arabası üretilmez". Neden üretilmez, bir zahmet kalitesi yetersiz ise kalitesini arttırsalar olmaz mıymış? Olmaz çünkü o zaman bu hareket türk ekonomisini destekler japonyanınkini değil.

Konuya geri dönecek olursak, bizimkilerden daha ileri durumda olan bir koreli sanayici, araba fabrikasına çelik lazım oldu mu bizimkine benzer durumda olan hammedde kalitesi sebebi ile gideceği adres bellidir, aldığı hammadenin fiyatı da bilmemkaç dolardır, kendisi üretmediği için bilmemkaç kore parası değildir. O hammaddenin fiyatını yükselten herhangi bir ekonomik hareket korelinin ürettiği aracın fiyatını da etkiler. Bizdeki montaj sanayini nasıl etkilemesin?

Malesef şişirilmiş biri ürün alıcı buluyorsa yapacak birşey yok. Defender sayısı ve hurdası arttıkça fiyatı arttı. İhalelere gidin bakın verilen rakamları görün, inanılır gibi değil. Bunlar tıs tıs boyanacak ve saçma fiyatlara satışa çıkacak ve alıcı bulacak. Alıcı bulunduğu sürece millet malının fiyatını yükseltir haliyle... Ben de İngilterede 3-4.000 pound olan Discovery 2 aracı 45.000 TL'ye aldım. Üstelik muhtemelen İngilteredeki muadilleri yüz kat daha iyi durumdadır ;D ;D ;D ;D Ev işi de öyle memlekette. Birinin evi satılıyor 300.000'e, komşusu bakıyor anam benim balkonlarda kapama var, hem de güney cephe. 350.000 den satışa çıkarıyor anında.

umut401' Alıntı:
Malesef şişirilmiş biri ürün alıcı buluyorsa yapacak birşey yok. Defender sayısı ve hurdası arttıkça fiyatı arttı. İhalelere gidin bakın verilen rakamları görün, inanılır gibi değil. Bunlar tıs tıs boyanacak ve saçma fiyatlara satışa çıkacak ve alıcı bulacak. Alıcı bulunduğu sürece millet malının fiyatını yükseltir haliyle... Ben de İngilterede 3-4.000 pound olan Discovery 2 aracı 45.000 TL'ye aldım. Üstelik muhtemelen İngilteredeki muadilleri yüz kat daha iyi durumdadır ;D ;D ;D ;D Ev işi de öyle memlekette. Birinin evi satılıyor 300.000'e, komşusu bakıyor anam benim balkonlarda kapama var, hem de güney cephe. 350.000 den satışa çıkarıyor anında.
kesinlikle katılıyorum.. olayın bence altındı dövizdi alakası yok. Zira geçen sene sıfır 62000 tl ye aldığım ithal aracın sıfırı bugün 64000 tl. Geçen sene 14 15 olan defender bugün 18 20 bandında. Yüzdeye vuralım hadi bu işi ...
selamlar...

Yani ne diyelim, şimdiye kadar ne 45bin liralık araba aldım ne de 300bin liralık ev, o kadar para yoktu çünkü, olsaydı da bu fiyata bu alınır mı diye düşünürdüm herhalde, bilemiyorum, yeterli para olduğu halde 3000 liraya iphone alanlardan değilim, ama etrafa bakıyorum bazıları böyle şeyleri borçla harçla illa alıyor (taksitle satılması yasak ama bir şekilde yolunu bulmuşlar)... Telefon işte alt tarafı, her tarafı teknoloji olsa ne yazar aynı işe yarayacak... Yani diyeceğim o ki, eh almayın o zaman :smiley:

Ha bu arada, şu 2008 krizine geri dönecek olursak, vakti zamanında elin amerikalısının ne yapacağını bilemediği o kadar çok parası vardı ki, hali hazırda gerçek ihtiyacının en az 2.5 katı büyüklüğünde 5.9lt motoru olan jeep grand cherookeyi satıp 10.9 litre olanını almak gibi bir opsiyonu olmadığı için (tahmin edersiniz ki böyle bir saçmalık üretilmiyor), biraz da çocukları daha iyi okullarda okusun kaygısıyla daha iyi öğretmenlerin olduğu okullara yakın yerlerden almaya çalıştıkları evlerin fiyatlarında öyle bir balon yarattılar ki, sonra balon patlayıp söndüğünde amerikanın en büyük bankaları ve şirketlerinden birkaçı battı, çıkan ekonomik krizde hala dünya bir o yana bir bu yana sallanıyor. Diyeceksiniz ki bu balonu tetikleyen bankacıların dağıttığı krediler, onların da mı suçu-hesabı yok (ki krizden sonra battığı söylenen bankaların mal varlığı öncekinin iki katına çıktı) , onu bilmem ama, insanların davranışı böyle olduğu sürece bu böyle olmaya devam eder.

Merhabalar :smiley: 17 Yaşımdan beri Cj 5 hastalığım var, yaşım 20. Teknoloji hastası değilim; sigaram, içkim de yok ama Cj tutkunuyum. Önümüzdeki sene yarı zamanlı çalışacağım ve sene sonunda yaklaşık 10 bin TL' ye - eğer şanslıysam - sadece temiz şasi ve kupa bulabilmeyi ümit ediyorum. Zengin olduğumdan değil, harcamaya ihtiyaç duymadığımdan para sıkıntısı olmayan biriyim ; Cj i yapıp satmak için değil, yapımına bile uzun yıllar uğraşmak için istiyorum. Yine de şu bir yıl sonunda bir kaç parçasını bir arada görmek istiyorum. 10 bine temiz kupa ve şasisini bir arada göremiyorsam piyasa gereğinden yüksektir herhalde..

10 bine temiz kupa ve şasisini bir arada göremiyorsam piyasa gereğinden yüksektir herhalde..

Üretimden 30-40 sene önce kalkmış araba, bir 10-15 sene daha geçsin hangi fiyatı teklif ederseniz edin şasesini tek başına ancak görüyor olacaksınız zaten, eldeki tüm kupalar çürümüş olacak.

serbet piyasa işte. birileri aldığı sürece fiytalar öyle kalır.

Görünce burada paylaşmak istedim ; http://araba.trovit.com.tr/index.php/cod.frame/url.http%253A%252F%252Fwww.araba.com%252F257401%252FJeep-CJ-5-25%253Futm_source%253DTrovit%2526utm_medium%253DCPC%2526utm_campaign%253DPremium/id.1u13141_1D1Un5/what_d.cj5%20jeep/origin.2/section.1/section_type.1/pop.1/

İlanın altındaki açıklamada yazılan bir cümle şu şekilde ;
...dilerseniz 5-6 bin TL harcayarak deri döşeme nikalaj kaplamalar vs.. yaparak fiyatı ikiye katlayıp satabilirsiniz...

Başından beri bahsettiğimiz durum sadece bu olsa gerek.

Dr.Sadık Ahmet' Alıntı:
Görünce burada paylaşmak istedim ; http://araba.trovit.com.tr/index.php/cod.frame/url.http%253A%252F%252Fwww.araba.com%252F257401%252FJeep-CJ-5-25%253Futm_source%253DTrovit%2526utm_medium%253DCPC%2526utm_campaign%253DPremium/id.1u13141_1D1Un5/what_d.cj5%20jeep/origin.2/section.1/section_type.1/pop.1/

...dilerseniz 5-6 bin TL harcayarak deri döşeme nikalaj kaplamalar vs.. yaparak fiyatı ikiye katlayıp satabilirsiniz...

İnsanların jant,lastik,koltuk ve nikelaja para vermekte bu kadar hevesli olduğu bir ülkede bunlar çok olağandır.

Görünce burada paylaşmak istedim ; Cj5 jeep - Trovit Arabalar

teşekkür ederim :smiley: olay bu idi. yaz aylarında antalya bölgesinde bulunan simsiyah bir 76 cj5 i bayadır takip ettim. satıldı. ilana 18 yazmıştı sahibi. hadi 17 ye vermiş olsun. bugün baktığımda sakaryada bir galerinin eline düşmüş olduğunu gördüm. ve fiyatı 32.750 yazmış koymuş. bir de 750 tl pazarlık payı bırakmış allah razı olsun. araçta da hiç bir değişiklik yok. Hangi dünya ekonomisi, hangi kriz, hangi manipülasyon :smiley: bizim insanın emeksiz yemek fikrinden başka bir şey değil. bu konuyu açtığımda fiyatlar daha insaflıymış. ben halt yemişim. şimdi ise fiyatlar daha da uçuk. Allah bir gün uygununu, hak edenini nasip ederse bir daha satmayacağım. açlıktan ölsem bile.. Yeter ki çakalların ağız kokusu gelmesin burnuma.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,489
Kayıtlı Üye Sayımız
172,145
Kaydolan Son Üyemiz
compozer

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR