Amatör Lisansım Olmadan Amatör Telsiz Kullanabilir miyim?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yerbezi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 127
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 130,494
Ynt: Amatör Lisansım Olmadan Amatör Telsiz Kullanabilir miyim?

tekrar merhaba..

amatör telsiz sertifikası alınca hf telsizle görüşme yapabilirmiyim yani. Birader bu cihazların çok pahalı oldugunu kocaman antenı oldugunu sölemişti bir dafasında yanlış hatırlamıyorsam.

Etiketler

@ ATMACA53
üstadın yazısı açıklamış zaten

bunu kullanmak için gerekli olan A sınıfı ehliyettir.

Eğer sınavda A tipi lisans almaya hak kazanırsanız HF telsiz kullanabilirsiniz. ancak yeterli puanı alamazsanız (puanınız ancak B tipi lisans almaya yeterse) HF telsiz kullanmaya yasal olarak hakkınız yoktur, keza C sınıfı içinde geçerli.

ali aksoy' Alıntı:
Mert bey ; Konu doğrudur ,
Çeşitli markaların raporlarını yakında siteye koyacaktı,
çok fazla olduğundan , listelemek zor olabilir.

Tevfik bey bu konuda uzmandır.
çeşitli cihazların performansını zorlar en iyi ve en kötü durumda nasıl kullanılır konusunda tektir.

öyle herkesin dediğini yapmaz , kendi bildiğinden şaşmaz , yıllardır tanırım , bugüne kadar yanıldığını görmedim,
Televizyon , Radyo ve Telsiz konularında rakibi yoktur

Saygılarımla
Görüşmek üzere

Ali bey, Tevfik beyle bir vesileyle tanıştık ve bana çok yardımı dokundu sağolsun,
gerçekten dediğiniz gibi kendini bu işe ne kadar adadığı açıkça ortadaydı,
Sadece yardımcı olmak adına saatlerce uğraştı benim için.
Bilgi ve tecrübesinin yanında babacanlığıyla ve beklentisiz yardımseverliğiyle de örnek alınacak bir insan.
Ne mutlu ki hala böyle insanlar var çevremizde.

Saygılar.

Mert Bey ; Günaydın
Öncelikle Tevfik Bey için söylediklerinize katılıyorum
zaten onun çalışmalarına ben dahi yetişemiyorum, ( benden yaşlı olduğu halde )
çünkü ne zaman hangi konunun içinde olduğunu takip edebilmek için çok hızlı bir sekretere ihtiyaç var.

gerçekten görüşünüzü tebrik ederim , yaşınızı bilmiyorum ama görüş açınızı gördüm.
Tevfik bey ( abi ) çok şeyler geçirdi , yaşadı , gördü , herkes hakkında birşeyler söyledi , onu sadece Rahmetli TURGUT ÖZAL anladı ,

Ankara'da bir toplantıda Mesut YILMAZ 'ın yanında ona bazı şeyler söylemişti , şimdi onların doğru olduğunu anlıyorum

Tevfik Bey , Türkiyenin 10 - 15 yıl önünde olan bir kişidir , düşüncelerini piyasa da uygulamak çok kişi için en büyük tehlikedir, çünkü birilerinin tekerleğine çomak sokmaktır

Aynı TRAFİK TERÖRÜNE Çözüm Projesi gibi ..
bu proje 1995 de düşünüldü ve denendi , bu proje EHLİYET Sahibi binlerce kişiye EKMEK KAPISI olarak geri dönecekti ve TRAFİK terörü OTOKONTROL sistemi ile bitmese bile %10 lara düşecekti... ve zaman içinde eriyip gidecekti..

İşte bir kişinin Türkiye'de neler yapabildiği ve neler yapamadığı ...

Görüşmek üzere

kaan güzel' Alıntı:
sinan türkiye de varda yalnız 1000 tl civarı ve sivil vatandaşa satılmıyor.Lisansının olması lazım lisans yoksa 5809 sayılı kanun 64/3 bendine göre 2 yıl hapis cezası veya para cezası alırsın

1-Böyle bir yasa maddesi yok
2-2 yıl hapis cezası ruhsatsız silaha bile verilmiyor.
3-Olsa olsa 3 ay hapis oda şikayete bağlı tabi savcı dikkate alıp işlem yapar mahkemede davayı kabul edip inatla sürdürüse. Oda para cezasına döner....
Yani tavşanın suyunun suyu

Lütfen bilerek yazalım....

kaan güzel' Alıntı:
yani suç değil mi ruhsatsız ve lisanssız telsiz kullanmak?
Ben o maddeden ifade verdim nasıl işletmecileri ilgilendiriyor?
(Benim amatör lisansım olduğu halde gittim ifade verdim iş güzar savcı yüzünden 2 yılla yargılanacaktım neden telsiz kullanıyorum diye ama sonra hatadan döndüler özür dilediler.)
Amatör telsizci olmadan istediğiniz gibi telsiz kullanırsınız çok rahat ama yakalanınca da allah sonunuzu hayır ettsin:smiley:

Sizden özür dileyen nerenin savcısıydı ismi neydi onuda merak ettim şimdi.
Hakkınızda işlem yapıldıysa elinizde ifade metniniz vardır.
Bir bakın bakalım sol alt köşede savcının isimi sicili olucak bir yazarsanız bizde öğrenelim. kimmiş.
Soruşturma evresini özürle sonuçlandırabilen Türkiyenin ilk savcısını tanımak isterim...

kaan güzel' Alıntı:
valla beyfendi tekrar kontrol edeceğim teşekkürler ama lisansız ruhsatsız telsiz cihazı kullanmak yasak tabii ağır ceza mahkemeleri devreye giriyor milli güvenliği tehditten bilgiler için teşekkürler siz ne iş yapıyorsunuz?
73

Burda da yanlışınız var;
Ağır ceza mahkemeleri yani eski adıyla Devlet Güvenlik Mahkemeleri örgütlü suçlara ve Terör suçlarına bakmakla yetkilidirler...
Eskiden bünyelerinde askeri bir üye bulunurdu,
Ancak AB uyum yasaları çerçevesinde buna son verildi,
Adlarıda DGM den Özel yetkili Ağır ceza mahkemesine çevrildi.

Bu mahkemeler de uyuşturucu çeteleri, örgütlü suçlar, terör örgütleri yargılanır.
Sizin milli güvenlik tehdidi dediğiniz mesele casusuluk suçlamasına girer 250. maddeyle yetkili özel savcılarca soruşturulur.
Ve dava açılırsa bu mahkemelerde yargılanır.
Bu mahkemeler sadece belirli illerde vardı (Ankara İstanbul Trabzon Diyarbakır Erzurum İzmir Adana)
Sizin telsiz işinin bu mahkemelerle hiçbir illiyet bağı olmaz
Çok çok sulh ceza mahkemelerinin yetki alanına girer.
Ondan da daha önce söylediğim gibi bir şey çıkmaz.

Saygılar...

İhsan Bey
İyi akşamlar

arkadaşımız sağolsun hala 2813 lerde dolaşıyor
onun MÜLGA olduğunu bilemediği için

hala hangi kanunlara giren maddelere hangi mahkemeler bakar öğrenemedi..

2 yıla yakındır , anlatıyorum fakat hala aynı yerdeyim..

KARA TELSİZ OPERATÖRLÜĞÜ BELGESİ KALDIRILDI

18 Temmuz 2009 CUMARTESİ
Resmî Gazete
Sayı : 27292

MADDE - 3
FIKRA - 3
(3) Amatör telsizcilik belgesine sahip gerçek kişiler, doğal afetlerde, beklenmedik olaylarda ve bunların tatbikatlarında can ve mal emniyeti ve milli güvenlik ile ilgili olarak mahalli, bölgesel veya yurt çapında acil durum ve afet haberleşmesini koordine eden ilgili kuruluşlara yardım faaliyetlerinde bulunabilirler

Bu madde Kamu Kuruluşlarına ( www.istanbultelsizmerkezi.com ) Yardım için yeterlidir diyorum , maalesef arkadaşlar hala bu konuda ısrar ediyorlar

onun için artık ben üzerinde durmamaya karar verdirm

Saygılarımla
Ali AKSOY
Haberleşme Uzmanı
1968-2010

ali aksoy' Alıntı:
İhsan Bey
İyi akşamlar

arkadaşımız sağolsun hala 2813 lerde dolaşıyor
onun MÜLGA olduğunu bilemediği için

hala hangi kanunlara giren maddelere hangi mahkemeler bakar öğrenemedi..

2 yıla yakındır , anlatıyorum fakat hala aynı yerdeyim..

KARA TELSİZ OPERATÖRLÜĞÜ BELGESİ KALDIRILDI

18 Temmuz 2009 CUMARTESİ
Resmî Gazete
Sayı : 27292

MADDE - 3
FIKRA - 3
(3) Amatör telsizcilik belgesine sahip gerçek kişiler, doğal afetlerde, beklenmedik olaylarda ve bunların tatbikatlarında can ve mal emniyeti ve milli güvenlik ile ilgili olarak mahalli, bölgesel veya yurt çapında acil durum ve afet haberleşmesini koordine eden ilgili kuruluşlara yardım faaliyetlerinde bulunabilirler

Bu madde Kamu Kuruluşlarına ( www.istanbultelsizmerkezi.com ) Yardım için yeterlidir diyorum , maalesef arkadaşlar hala bu konuda ısrar ediyorlar

onun için artık ben üzerinde durmamaya karar verdirm

Saygılarımla
Ali AKSOY
Haberleşme Uzmanı
1968-2010

Saygıdeğer Ali Bey ;

Bence çok ama çok önemli işler yapıyorsunuz;
İnsanlara amatör telsizcilik merakını aşılamak,
Onların ilgilenmelerini sağlamak ve sorularına cevaplar bulmak son derece değerli bir iş.
Zira Amatörlüğün ne kadar önemli olduğu 1999 depeminde ortaya çıktı.
Fazla ileriye gitmeyelim;
Geçen yıl İkitelli Basın ekspres yolundaki sel baskınından bir gsm operatörü de etkilemiş ve bölgedeki iletişim ağı önemli ölçüde çökmüştü.
Doğal afetlerin medeniyete olan üstünlüğünü gösteren bu örnekler amatör telsizciliğin önemini bir kez daha ispatlamştır.

İşte amatör telsizcilik o zor anlarda insanlığın umut ışığı ve kurtuluş anahtarı olabilecek vazifeler üstlenecektir.
Onun içindirki;
Bu işi topluma anlatmak ve ilgilenenlere yardımcı olamak kanatimce önemli bir görevdir.
Kazanılan bir cihaz ve bir insan onbinlerin kurtuluşu olabilir.

İnsanları bu işin zorlukları ile korkutmak yerine bilinçlendirerek öğretmek tüm toplumun faydasına olacaktır.
Zaten gelişen teknoloji karşısında kolluk kuvvetleri de bu alandaki iletişim faliyetlerini ya daha güvenli biçimlere sokmuş ya başka enstürümaları oyuna alıp, böylelikle bu sahayı neredeyse tüm bakirliği ile amatörlere bırakmışlarır.

Kanatimce Amatörlerin geriye kalan tek ihtiyacı basit ve sarih yazılmış yasalardır.
Bu yasaların çıkması için yapılacak çalışmalar önem arz etmektedir.
Depreme hazırlık çalışmaları altında bu iş yürütülebilir.

Saygılarımla

ihsanyıldız' Alıntı:
Saygıdeğer Ali Bey ;

Bence çok ama çok önemli işler yapıyorsunuz;
İnsanlara amatör telsizcilik merakını aşılamak,
Onların ilgilenmelerini sağlamak ve sorularına cevaplar bulmak son derece değerli bir iş.
Zira Amatörlüğün ne kadar önemli olduğu 1999 depeminde ortaya çıktı.
Fazla ileriye gitmeyelim;
Geçen yıl İkitelli Basın ekspres yolundaki sel baskınından bir gsm operatörü de etkilemiş ve bölgedeki iletişim ağı önemli ölçüde çökmüştü.
Doğal afetlerin medeniyete olan üstünlüğünü gösteren bu örnekler amatör telsizciliğin önemini bir kez daha ispatlamştır.

İşte amatör telsizcilik o zor anlarda insanlığın umut ışığı ve kurtuluş anahtarı olabilecek vazifeler üstlenecektir.
Onun içindirki;
Bu işi topluma anlatmak ve ilgilenenlere yardımcı olamak kanatimce önemli bir görevdir.
Kazanılan bir cihaz ve bir insan onbinlerin kurtuluşu olabilir.

İnsanları bu işin zorlukları ile korkutmak yerine bilinçlendirerek öğretmek tüm toplumun faydasına olacaktır.
Zaten gelişen teknoloji karşısında kolluk kuvvetleri de bu alandaki iletişim faliyetlerini ya daha güvenli biçimlere sokmuş ya başka enstürümaları oyuna alıp, böylelikle bu sahayı neredeyse tüm bakirliği ile amatörlere bırakmışlarır.

Kanatimce Amatörlerin geriye kalan tek ihtiyacı basit ve sarih yazılmış yasalardır.
Bu yasaların çıkması için yapılacak çalışmalar önem arz etmektedir.
Depreme hazırlık çalışmaları altında bu iş yürütülebilir.

Saygılarımla

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=19866.0

Şu sayfayı arkadaşlar bir kez daha okurlarsa ne demek istediğimizi iyice anlaşılacaktır.

Saygılarımla...

Sayın İhsan Bey ..

Tesadüfen ben bahsi konu TOPİC 'e sizin mesajınızı görmeden bir kaç satır alıntı'ya
İCRAAT nasıl yapılır'ı yazdım

Kusura bakmayın , Benim Bakış açım bu , böyle yetiştik , böyle gidiyoruz..
Her an herşeye hazır olmak..

Saygılarımla
Ali Aksoy

ali aksoy' Alıntı:
FAKAT:
Radyo Amatörleri :

Amatörler için yapılmış Konvansiyonel ( Dual veya Triple Band ) cihaz dışındaki cihazlar , Kesinlikle İllegaldir...
Yani hiç bir Radyo Amatörü ASELSAN KULLANAMAZ....

Burada bir yanlışı düzeltelim. Lisanslı bir radyo amatörü elektronik alanında araştırma ve geliştirme yapmaya yetkilidir. Markası, üretim amacı ne olursa olsun bir alıcı-verici sistemi kaynağı legal olmak koşulu ile gerekli modifikasyonu yapılarak kendisine tahsis edilen frekansta, güçte, emisyon türünde ve bant genişliğinde istediği cihazı kullanabilir.

Ben afet çalışmalarında Motorola GP300 kullanıyorum örneğin. Daha önce RACAL marka askeri HF cihazı da kullandım.

Selam
Birsey dikkatimi cekti yazmadan duramadim.
Yabanci ulkelerin paylasim sitelerinde insanlar bir soru sordugunda.
Veya bir siteyi actiginda amacina ulasip isine devam ediyor.
Youtube gibi sitelerde de teknik konularda veya el becerisi ile ilgili videolarda.
Ecnebi sahislar her bilgiyi kolaylikla paylasiyorlar

Gel gelelim bizim ulkemize,hele de telsiz gibi manevi degeri yuksek bir konuya
Adam bir soru soruyor ve altina dogru basliyor alakasiz cevaplar.
Gereksiz detay iceren cevaplar,yok amatorsen onu yaparsin bunu yapamazsin
Yok efendim seni iceri tikarlar soyle boyle yaparlar

Birsey biliyorsan soyle feyz alsinlar
Bilmiyorsan sus bildigini sansinlar

Merhaba ;
İsminizi bilmediğim için size Arkadaşım diyerek hitap ediyorum...kusura bakmayın
Bizim ülkemizde bu tip konular devamlı tekerleğin önüne taş konularak halledilmek istenir.
Yıllardır Haberleşme ile uğraşıyorum , hala kanunları okumayı bilmeyenler var , okuyanlar anlamıyorlar veya işlerine öyle geliyor,
1976 dan bugüne kanunlar ile iç içeyiz ama hala biizm bile bilmediklerimiz var
hergün değişiyor , eknleniyor , teknoloji ile beraber kanunlar da değişiyor
eskiden kullanılmayan cihazlar şimdi herkesin elinde , fakat maalesef yaklaşım konusunda o kadar hızlı değiliz.
kanunlar yapılacak işi çerçevelemek içindir , esner ama kopmaz bir duvardır , eğer delik delersen ya kaçarsın ya yakalanırsın
bize hocalarımız böyle öğretti.
fakat biz birilerine bir şeyler anlatır iken önce olmazları , yanlışları anlatıyoruz, ki... kişiler ilk anda kafalarına gelen sorulara cevap bulsunlar
RADYO AMATÖRÜ olunca telsiz polisliğine soyunan kişiler burada hata yapıyorlar.
Çünkü bazı yazılarımda dediğim gibi Her Radyo Amatörü Telsizci olamaz , Fakat Her Telsizci Radyo amatörü olabilir
Ben 1968 den bugüne Haberleşmenin içindeyim.. ama birileri hala benim Amatör belgemi sorguluyor
onun için artık umursamıyorum , çünkü o kadar yapılacak iş var , o kadar düzeltilecek yanlış var , o kadar eğitilecek kiş var ki..
Ben zamana karşı yarışıyorum yıllardır , gerçekleri göstermem gerekiyor ki birileri daha sonra arkamdan küfür etmesin..
Görüşmek üzere
Saygılarımla

Merhaba
Adım Süha
Kusurluk bir durum bence yok

Anladigim sudur ki herkes kanun ve nizamdan bahsediyor, ok saygim var.
Anlayamadigim sudur ;
Mevzuyu anlamaya calisan özellikle de teknik yonunu anlamaya calisan amatore ne kadar destek olunuyor?

Tamam bazi insanlar teknik konulara hakim ve mevzuyu cozmus durumda

E o zaman digerlerine de anlatsin ki telsizi eline aldiginda konusmaya karsinda birileri oldun

Konunun teknik yonleri anlatilirken etik yonlerini de islenir sorun zaman icinde cozulur diye dusunuyorum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,476
Kayıtlı Üye Sayımız
172,127
Kaydolan Son Üyemiz
agalandarli

SON KONULAR

Geri