Anadolu Vaşağı Kangallardan Ağaca Tırmanarak Kurtuldu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan YOL Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 18
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 16,844

YOL

SEDAT AÇIL
Yer
İstanbul, Acıbadem
Web
www.sedatacil.com
Telsiz Çağrı Kodu
TB2FKL
DÜNYA Doğayı Koruma Birliği tarafından ‘nesli tehlikedeki türler’ arasına alınan ve Türkiye'de az sayıda bulunan vaşaklardan biri, yiyecek için indiği Sivas'ın merkeze bağlı Tepeönü Köyü'nde köpeklerinin saldırısından ağaca tırmanarak kurtuldu. Tam 11 saat ağaçta kalan vaşak, sahipleri tarafından köpeklerin oradan uzaklaştırılması ve havanın kararmasıyla ağaçtan inerek uzaklaştı.

Sontur06

Kedigiller ailesiin Lynx cinsini oluşturan, orta büyüklükteki vaşaklar, Sivas’ta ikinci kez gündüz gözüyle görüldü. Genellikle geceleri avlanan ve gündüzleri pek görünmeyen vaşaklar, kent merkezine 10 kilometre uzaklıkta Tepeönü Köyü yakınlarındaki Fadlum Tuzla İşletmesi'nin arazisine indi. Tuzlada koruma amaçlı bulunan kangal köpekleri tarafından farkedilen ve kovalanan bir vaşak, işletmenin bahçesindeki kavak ağacına tırmandı. İşletme sahibi Ahmet Yılmaz’ın çabalarına rağmen ağaçtan inmeyen vaşak, sabah saat 09.00’dan akşam saat 20.00’ye kadar ağacın tepesinde bekledi. Havaya ateş açılıp korkutularak ağaçtan indirilmeye çalışılan vaşak buna karşın ağaçta bekledi ve Ahmet Yılmaz'ın köpekleri oradan uzaklaştırıp kulübeye kapatması, ardından havanın kararmasıyla ağaçtan inerek bölgeden uzaklaştı.

Ahmet Yılmaz, “Sabah saatlerinde köpeklerin birşey kovaladağını gördüm. Ağacın etrafında havlıyorlardı. Geldiğimde tepede kediye benzer birşey gördüm. Önce ne olduğunu anlaamadım, sonra vaşak olduğunu söylediler. Buralarda ilk kez görülüyor. Neslinin tükenmekte olduğunu öğrendiğimiz için zarar vermeden tekrar doğaya dönmesi için çaba gösterdik'' dedi.

Sivas’ta vaşaklar 29 Aralık 2006'da Çevre ve Orman Müdürlüğü ekiplerince görüntülenmişti. Vaşaklar, bu kez ilk defa çok yakından DHA objektiflerine yansıdı.

Vaşakların özellikleri

İNSANLARIN yerleşim yerlerinden mümkün oldukça uzakta, kayalık ve dağlık bölgelerde yaşayan vaşaklar, Türkiye’de Karadeniz, Marmara ve Akdeniz Bölgesi’nin dağlık ve ormanlık bölgelerinde bulunuyor. Kedigiller ailesinin, Avrupa’da bulunan en büyük temsilcisi olan vaşaklar, uzun ve siyah püsküllü kulakları, yuvarlak kafası ile tanınıyor.

Uzun bacakları ve kısa kuyruğu sayesinde soğuğa karşı dayanıklı olan ve kalın kar tabakalarının içinde rahat hareket edebilen vaşaklar, yalnız dolaşır, genellikle hava kararırken ve geceleri ava çıkar. Av olarak küçük ve orta boylu tırnaklıları tercih eden, bunların dışında yaşam çevrelerinde buldukları tüm küçük memelileri ve kuşları da avlayan vaşak, sessizce yaklaşıp aniden avının üzerine atlayarak veya 20 metrelik kısa bir mesafeden koşarak saldırır. Avının gırtlağına atlayarak soluksuz bırakan vaşaklar, yakaladıkları hayvanların leşlerini yaprakların ve dalların altına saklayıp, yaklaşık 5 gün boyunca oradan beslenir.

Bugüne kadar insanlara saldırdıkları görülmeyen vaşakların, çiftleşme zamanları ise şubat ile nisan aylarında gerçekleşir. Dişi vaşaklar 10 hafta süren bir gebelikten sonra 2- 3 yavru doğurur. Yuvada bekleyen yavru vaşaklar, bir dahaki ilkbaharda annelerinden ayrılır. Vaşak yavrularının yarısı ilk sene içinde ölür.

Etiketler
Ynt: Anadolu Vaşağı Kangallardan Ağaca Tırmanarak Kurtuldu

ne kadarrr güzel bir hayvan bu
keşke bende orda olsaydım :(

aslında bu aralar bunların sayısının arttığı bir yer biliyorum ancak bırakmazlar diye söylemiyorum.

13 yıl sonra ilk kez görüntülendi

[attachment=1][attachment=2][attachment=3][attachment=4]

Dünyada soyu tükenmekte olan 120 memeli arasında yer alan kedigiller familyasından karakulak (Caracal caracal), 13 yıl önce doğal ortamında ilk kez görüntüleyen Batur Avgan, bu hayvanı Antalya-Düzlerçamı ormanlık alanında ikinci kez hem gece, hem gündüz görüntüledi.Tamamen farklı bir tür olan ‘karakulak' adını, kulaklarının kenarındaki siyah çizgilerden esinlenerek Orta Asya'da Türkler koydu.Karakulakın Latince adı da bu nedenle ‘Caracal Caracal’ olarak benimsendi.Ortalama ağırlığı 7- 9 kilo arasında değişen karakulakların yalnız yaşadıkları biliniyor. Geceleri avlandığı ve doğada çok iyi gizlenebildiği için vahşi yaşamda görebilmek çok zor olan karakulaklar, küçük kemirgenler olan tavşan, tarla faresi ve sincap, nadir olarak da meyve ile besleniyor. Son derece atik olduğu bilinen hayvan, bir kuşu havalanmak üzereyken yakalayabiliyor.

Kaynak http://www.internethaber.com/13-yil-sonra-ilk-kez-goruntulendi-foto-galerisi-6387-p1.htm

1

2

4

7

Teşekkürler Nadir Bey,
Bildiğim kadarıyla, bu hayvanın besin zinciri ile ilgili bir sorunu yok (En azından o bölgede). İnsanın olumsuz müdahalesi olmasa soyu tükenmez diye düşünüyorum. Selamlar.

merhabalar
sayın gezenbilirin seyyahları
o kadar gezdiniz hiç mi o büyük kedinin ayak izini dahi görmediniz.
yağmurlu çamurlu ya da karlı günlerde ayak izi daha bariz gözükür malum. hiç aranızda büyükçe kedi ayağı izi dahi göreniniz olmadı mı? mesela ben 2 yıl önce karabük merkeze yakın bir bölgede kedi ayak izi gördüm yaklaşık kangal köpeğin ayak izinden büyükçe idi. muhtemelen vaşak izi olmalı.
ahh bi arabam olsada özellikle kuzeybatı anadoluda nallıhan kıbrıçsık beypazarı seben civarını araştırırdım.

themuslim' Alıntı:
merhabalar
sayın gezenbilirin seyyahları
o kadar gezdiniz hiç mi o büyük kedinin ayak izini dahi görmediniz.
yağmurlu çamurlu ya da karlı günlerde ayak izi daha bariz gözükür malum. hiç aranızda büyükçe kedi ayağı izi dahi göreniniz olmadı mı? mesela ben 2 yıl önce karabük merkeze yakın bir bölgede kedi ayak izi gördüm yaklaşık kangal köpeğin ayak izinden büyükçe idi. muhtemelen vaşak izi olmalı.
ahh bi arabam olsada özellikle kuzeybatı anadoluda nallıhan kıbrıçsık beypazarı seben civarını araştırırdım.

Sevgili themuslim görmez olurmuyuz hiç ?
Hem izini gördük (Amanoslar Hatay) hem de vaşağın kendisini kendisini çekemesem de izini çekip siteye koymuştum.

peki pars ait ayak izi veya başka bir belirti gördünüz mü? çünkü gezenbilirdeki arkadaşlardan zannedersem gören yok.
ayrıca bir yazı okudum geçenlerde.işte ilgili link belki okumayanınız vardır. http://www.sariyarli.net/page/3/
nallıhan sarıkaya köyü civarında görülmüş.
aslında en çok o tarafları gezmek isterim.
sebebi ise istanbula yakın olması. hafta sonları gidilebilir.

themuslim' Alıntı:
peki pars ait ayak izi veya başka bir belirti gördünüz mü? çünkü gezenbilirdeki arkadaşlardan zannedersem gören yok.
ayrıca bir yazı okudum geçenlerde.işte ilgili link belki okumayanınız vardır. http://www.sariyarli.net/page/3/
nallıhan sarıkaya köyü civarında görülmüş.
aslında en çok o tarafları gezmek isterim.
sebebi ise istanbula yakın olması. hafta sonları gidilebilir.

İzini gördüğümü düşünüyorum son öldürülen bireylerden bir tanesi de Hataydan bildirilmiştir. Burada görülmesi de imkan dahilindedir. Yazıyı okudum ve o bölgeden başka duyumlar da biliyorum. Ayrıca toroslardan çok yakın zamanda öldürülmiş birey gören var. Umarım en kısa sürede birileri resmini de çeker.

Çok güzel paylaşımlar ve bilgiler..
Teşekkürler arkadaşlar..
Kedigiller aşığı biri olarak burayı işaretliyorum...

Muhteşem bir hayvan düzlerçamında güver kanyonunun kenarında su içiyordu kokumu aldı anında ışınlandı çok hızlıydı.

Gecenlerde bulundugum ilcenin banliyo sazliklarinda bir tane sazlik vasagi gordum, deseni koyu kahverengi ve sariydi, kahverengi kisimlar badem seklindeydi. Ilk basta iri bir kedi mi diye dusundum ancak simdi burdaki resimle karsilastirinca onunda kullaklarinda tuylu uzantilari yoktu ancak cene altindaki tuyler biraz daha fazlaydi, ayni yuvarlak etli uzun bir kuyrugu vardi. Sordugum arkadasta bulundugum civarda gordugunu soylemisti.

Her canlı gibi onlarda çok güzel.Yaratıcımız onları ve binlercesini ne yazıkki insan kıllığına bürünmüş yaratıklardan korusun.(Adam gibi yapılan avcılık ayrı o avcıların yeri her zaman ayrı)
Benim dediklerim sadece öldürmeyi bilenler onlarki önlerine çıkan her şeyi öldürüp tatmin olanlar , birde utanmadan , sıkılmadan anlatanlar vede öbürleri onlarmı helal sane be diyip dinleyenler.
İşte onlar ömürlerinde bir kerecik o hayvanlarla yer değiştirseler varya neler olur neler.
Kalın sağlıcakla.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,462
Kayıtlı Üye Sayımız
172,117
Kaydolan Son Üyemiz
fmt35

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR