Babamın Karavanı :) Hymercamp 46...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan theta Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 39
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 18,086

Etiketler

Ynt: Babamın Karavanı :smiley: Hymercamp 46...

Teşekkürler Sn. karaali71.
Bugün su ısıtıcısını monte ettim. Bir defada çalıştı :smiley:

Kalorifer bacasının montajında bir düzgünsüzlük vardı. Üşenmedim, onu da söktüm.

Yaygın bilinenin aksine, karavanlarda dış cephe elemanlarının montajında üstten silikon uygulamak çok hatalı bir çözüm.

Çünkü:

1. Araç hareket ederken gövde esner, bağlantı yerleri zorlanır
2. iklim değişikliklerinde genleşmeden dolayı parçalar "çalışır"
3. Üniversal silikon denilen sirke gibi kokan yaygın ve ucuz silikon türünün yapışma gücü azdır.
4. En iyi "nötr" silikonların bile esneyebilme yeteneği %25 civarındadır. Yani yalıtımı sağlayacak karşılıklı yüzeyler arasındaki silikon kalınlığı örneğin 3mm ise en kaliteli silikon bile en fazla 0.75mm! esneyebilir

Saydığım bu nedenlerden dolayı, silikonla uzun süreli bir yalıtım sağlananamayacağını göz önünde bulundurmalıyız; eninde sonunda mutlaka sızdırmaya başlayacaktır.

Bu nedenle büyük karavan üreticileri dış parça bağlantılarında sertleşmeyen tip macunlar kullanırlar. 1989 model Eura Mobilimde söktüğüm pencerelerin macunları hala yumuşaktı :smiley:

Babamın karavanında da üzerine silikon uygulanmış truma kalorifer bacasını söküp temizledim. montaj bölgesindeki tüm eski artıkları da dremelle temizledikten sonra daha önce yurt dışından aldığım sertleşmeyen macunu yuvarlak fitil şeklinde birleşim bölgesine yastık gibi uygulayarak monte ettim.

Silikon yerine Poliüretan Mastik doğru malzeme olsa gerek. Hani şu metal tüpte satılanlar. UV dayanıklığı da yüksek. Güneşten az etkileniyor yani.

Eğer takılan parça sökülmeyecekse PU mastikler uygun olabilir. Yapışma güçleri nötr silikondan bile çok daha iyidir ancak onların da esneme miktarı sınırlıdır. Uygulamadan önce çoğunlukla yüzeyi temizleyip aktive eden "primer" lar kullanmak gerekir.
UV dayanımı yüksek olanlar ürünün üzerinde yazar, tüm çeşitlerinin dayanımı yüksek değil.

Pencerelerin, boyler bacası, hava girişi, kalorifer bacası, uydu anteni vb. gövdeden dışarı çıkan ve harekletli ya da ısı farklılıklarına maruz kalan ekipmanların temas yüzeylerindeki yalıtım için en yaygın çözüm sertleşmeyen macunlardır.

Resimlerini koymam gerek sanırım örnek olarak. Bir iki çeşidi vardı bende...

theta' Alıntı:
en yaygın çözüm sertleşmeyen macunlardır.

Resimlerini koymam gerek sanırım örnek olarak. Bir iki çeşidi vardı bende...

Hayırlı olsun, babanıza sağlıklı, mutlu geziler dilerim.

Sertleşmeyen macun için marka ve resim olursa iyi olur, faydalanırız.
Selamlar.

Teşekkürler Mehmet Bey.

Sertleşmeyen tip macunlara örnek olarak Dekalin Dekaseal 8936 veya Sikaflex 221i örnek verebilirim.
"Dauerelastische dichtmasse" olarak Google latırsanız daha detaylı bilgilere ulaşırsınız.

Bir de endüstride kullanılan bant şeklinde kauçuk esaslı olanlar var ki, perakende temini zor olmakla birlikte en iyileri.
Dekalin in karavanların neresinde hangi ürününün kullanılmasını önerdiği resmi de ekledim...

Screenshot 3

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,441
Kayıtlı Üye Sayımız
172,098
Kaydolan Son Üyemiz
mesut44dg

SON KONULAR

Geri