Bisikletle çekilebilen Karavan

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Muammergult Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 76
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 71,361

Etiketler
Ynt: Bisikletle çekilebilen Karavan

hocam çekme karavan fikir olarak çok güzel, mümkün olduğunca hafif olmasını sağlamalısın, sandviç panel+fiber kupa (fiber içi strafor gibi) istediğin yalıtımı sağlar. kışın da içinde kalacaksan zaten tulumla falan kalabilirsin. yalıtım ısı kaybını önler, ama dışarıdaki ısıya yakın bi oranda olacak iç ısı da, sıtıtacak bir kaynağın yoksa. içeriyi ısıttığında yalıtımın önemi olur. ürettiğin ısıyı kaybetmezsin. içeriyi ısıtmakla uğraşmayacaksan uyku tulumu ile devam. bu konfor sana yeterse fiber+strafor işini görürür. Yetmezse zaten bu proje yatar.
bir diğer nokta da çekici ve römorkun ağırlık dengesi. bu resimlerdeki tipler gibi de bisikletten ayrı çekilebilir bir karavanın ağırlığı inişlerde büyük sorun olabilir. bisiklete esyalarınızı yükleyerek bu sorunu bir yere kadar çözebilirsiniz.yada doğrudan römork tekerleklerine giden fren tertibatı kurarak da olabilir. Çekme karavanlardaki römork fren sistemi sizin işinizi görmeyebilir.
bisikleti karavandan ayırabilme size büyük bir özgürlük sağlar.
ama bisiklettle karavan çekmek kolay olmayabilir.
3 tekerlek üstüne kurulu bir kupa sizin ağırlık ve fren sorununuzu çözer. ama karavandan ayrılıp bisikletinizce özgürce dolaşmak için +1 bisiklete ihtiyacınız olur. Dağ tepe gezileri için. bunun için +1 bisiklet almak işinizi görür derim.
Çekilen bir karavanın artısı olarak da çekiciyi değiştirme şansınız olacak. 2 kişilik bisiklet yada daha uzun mesafeli seyahatleriniz için karavandaki güzeş panelleirile beslenen bir elektrikli bisiklet güzel olabilir.
elektrik sistemini 3 tekere çok kolay ve ucuz uygulayabilirsiniz de. ilave bir kaç dişli motor ve zincirle paneller de sizi yolda destekler.bunun en yüksek maliyeti ise paneller olur.

elektrik bilgim yeterli değil.
hem rotoru hem de stator u sargılı motorlar elektrikle haraket veriyor, hareketle de elektrik üretiyor diye hatırlıyorum. bulması zor olsada yaptırılabilir. inişlerde de fren yerine elektrik üretimi ile yavaşlar ve enerji tasarrufu yaparsınız. çıkışta da bu enerjini size bir miktar destek olur.
Güzel bir şey istiyorsanız dış kupanın görünüünden çok işlevselliği düşünün.

Mükemmel bir karavana sahip olup gezmeyi beklemek yerine, o çinlinin yaptığı karavan gibi bir düzenle hayalinize başlak daha güzel olur, zamanla ihtiyaçlarınızı, artı ve eksi, yönleirniz de belirler, istediğiniz gibi geliştirirsinzi de. Gezmeye başladıkça pek de konfor aramadığınız görürsünüz zaten.
güzel bir düşünce ama ayrıntılarla vakit kaybetmeyin.

Muammergult' Alıntı:
Aynı adamı bende buldum dostum, bak adam senin dediğini yapmıs bile :D bak resimi paylasıyorum.
bencede pek kullanıslı degil..
ben kışında içinde bulunacagım saglam ve kaliteli bişey istiyorum. pi2010 tarzında..

pino Karavan la arası iyi olan, yahut iletişimde bulunan kişiler var mı bana yardımcı olabilecek ?
ve
diğer markaların ve firmaların ufak karavanları var mı bildiginiz ?

http://www.basoglucaravan.com.tr/urunler_caretta_caretta_1500-l-1-sayfa_id-33-id-2660

http://www.erbakaravan.com.tr/site/?hafta-sonu-karavan,20

bunlarada bak ısresen kucuk cekme karavan..

- GokhanHizal
abi gönderdiğin linkleri inceledim..
Urban Arrow Bikes hoş bir tasarım, günlük evinde kullanabileceğin çocuklarını bile gezdirebilecegin harika bi tasarımmış cidden..
diğer Sealander ~ Hem karavan hem tekne zaten sıradışı bir icat.. akıllı bi yaratıcılık.. lakin bunlar biraz maliyet isteyen şeyler.. :smiley:)
blogunuzda ki paylaşımlarınız da ayrıca insanlara bilgi sahibi olmalarında büyük katkı sağlıyor, bu yuzden tşk ederim..

- bayar28
onları da inceledim abi.. gönderdiğin linklere de baktım.. tşk ederim :smiley:
aslında tam olarak caretta ve Teardrop gibi şeyler istemiyorum. bunlar cadırın luks hali gibi sadece yatmalık geliyor bana..
ben daha çok ev gibi hosuma gidiyo =))

- tornado57
abi yazının içeriği ve anlatmak istediklerin harika valla.. bu kadar içten ve ilgili bir deneyim ve bilgi aktarımı için teşekkür ederim.. :smiley:
bununla birlikte kendim yapmaktan daha çok kompack ve ufak hazır yapılmış bir karavan alıp biiskletle entegre etme düşüncem var.

şu pi2010 tarzında, ocağı, muslugu, tuvaleti, dolabı içerisinde olan birşey benim işimi fazlasıyla görebileceğini düşünüyorum.
böyle Ufak ev gibi, dayanıklı, kaliteli fakat hafif ve özgür birşey istiyorum.
Bisikletimle Çekemezsem eğer son çare bi diğer hayalim olan ''Fiat Biss126'' alıp onunla çekmek.. :D
yada eltirikli bisiklet..
ama kalbim ve yüreğim bu pi2010 a bir entegre edilip, Elektirikli Bisiklet tarzında bir montaj ile, Bunu sürebilmek.. =))
yukarda güneş panelleri döşenmiş, arkada bisiklet takılı, elektirikli bisiklete montalı bir pi2010..
harika olur yaa :D

Montaj Terk !.. :D :p

Gelecek pi2o12

hocam 126 Bis çeker,
ama sen pek fosil yakıtla bu işi hallettmek niyetinde değilsin anlaşılan :smiley:
biraz pahalıya (33 bin lira civarı) elektrikli otomobiller de var, güneş panelleriyle destleyebileceğin.
ama elektrikli bisiklet kadar özgür olacaklarını da sanmıyorum.
elektrikli bisikletlerin güçlü motoru olanları işini görür bence.
bu küçük çekme karavanların hepsini düzlükte çeker.
rampalarda sorun yaşayabilirsin.
100 beygir arabanın 4-5 le çıktığı rampalarda 700 kg çekme karavan ile 2. viteste çıktığını hatırlatmak isterim.
yani çekersiniz ama eğimli yollarda oldukça zor olur.
Tasarımını beğendiğiniz (özellikle hafif olan ) bir çekme karavanla başlayın derim, bisiklet veya elektrikli bisiklet çekmezse motorsikletle, 126 Bis ile de olur.
ama etiket ağırlığına değil de gözünüzle görebileceğiniz kantar ağırlığına bakarak karar verin. etikette 740 yazıp kantarda 960 gelen bir karavan sizi çok üzebilir.
teknik konularda ise buradaki arkadaşlar yardımcı olurlar karar vermeden önce danışırsanız. fren, torsiyon, ağırlık, ısınma, yalıtım, enerji, kullanılabilir alan ve işlevsellik gibi konularda.

google görsellerde micro caravan olarak aratırsanız çıkan resimlerden beğendikleirnizi de incelersiniz.
tasarım olarak ülkemiz üreticileir henüz beklentilerinizi tam olarak karşılamayabilirler.

ama pes etmeyin :smiley:

Muammergult' Alıntı:
- GokhanHizal
abi gönderdiğin linkleri inceledim..
Urban Arrow Bikes hoş bir tasarım, günlük evinde kullanabileceğin çocuklarını bile gezdirebilecegin harika bi tasarımmış cidden..
diğer Sealander ~ Hem karavan hem tekne zaten sıradışı bir icat.. akıllı bi yaratıcılık.. lakin bunlar biraz maliyet isteyen şeyler.. :smiley:)
blogunuzda ki paylaşımlarınız da ayrıca insanlara bilgi sahibi olmalarında büyük katkı sağlıyor, bu yuzden tşk ederim..

- bayar28
onları da inceledim abi.. gönderdiğin linklere de baktım.. tşk ederim :smiley:
aslında tam olarak caretta ve Teardrop gibi şeyler istemiyorum. bunlar cadırın luks hali gibi sadece yatmalık geliyor bana..
ben daha çok ev gibi hosuma gidiyo =))

- tornado57
abi yazının içeriği ve anlatmak istediklerin harika valla.. bu kadar içten ve ilgili bir deneyim ve bilgi aktarımı için teşekkür ederim.. :smiley:
bununla birlikte kendim yapmaktan daha çok kompack ve ufak hazır yapılmış bir karavan alıp biiskletle entegre etme düşüncem var.

şu pi2010 tarzında, ocağı, muslugu, tuvaleti, dolabı içerisinde olan birşey benim işimi fazlasıyla görebileceğini düşünüyorum.
böyle Ufak ev gibi, dayanıklı, kaliteli fakat hafif ve özgür birşey istiyorum.
Bisikletimle Çekemezsem eğer son çare bi diğer hayalim olan ''Fiat Biss126'' alıp onunla çekmek.. :D
yada eltirikli bisiklet..
ama kalbim ve yüreğim bu pi2010 a bir entegre edilip, Elektirikli Bisiklet tarzında bir montaj ile, Bunu sürebilmek.. =))
yukarda güneş panelleri döşenmiş, arkada bisiklet takılı, elektirikli bisiklete montalı bir pi2010..
harika olur yaa :D

Montaj Terk !.. :D :p

Bak Muammer kardes senın bahsettıgın pi2010 modelı ve sana yazdıgım ıkı modelı bende dusunuyorum ılerkı zamanda benım arabam reno kamgo 1.5 motor 85 bg bu karavanları ancak ceker hakıylan 3.25 ustu karavanlara hıc bakmıyorum senın bahsemıs oldugun pı2010 motosıkletlen ve bıslen her yerde cekecegını zannetmıyorum neden dersen abı bu benım hıslerım 20 senemı kamyonetcılık yanı tasımacılık olarak gecırdım ondan dolayı rampada kalkmak cok zor arkadasım unutma..

bayar28 hocam çekme konusunda önemli tecrübeleirnden size bilgi vermiş,
bir düzeltme yapmak istiyorum,
bisiklet, elektrikli bisiklet, motorsiklet (4 silindir enduro vb hariç)126 bis, karavanla rampayı zor çıkar,
kalkış ise belki 126 Bis zorlanarak kalkar (sanırım), diğerleri için bu ihtimal değil (goldwing gibi ağırlığı da gücü gbi yüksek olan motorsikletler hariç)

- tornado57
abi micro karavanlara baktım da onlarda fazla micro yaa :D çok taka tuka gibi duruyorlar :D :D
doğal enerjiyle halledebilirsem çok Mutlu olacağım lakin bunun zor olacağını soyluyorsunuz..
en kötü ihtimal bende bi BİSS126 alır keyfime bakarım o vakit :D
1500-2000 tl arası işimi görecek bir biss buluruz değil mi ? =)) gitsin yeter sonucta..
kendim tasarlatmak biraz uzun iş olabilir abi, kısa pratik olarak pi2010 şuan çok çok önde aklımda yani..

- bayar28
abi pi2010, 350 kgmış. yani 7 şeker cuvalı ediyo :D
7 tane şeker cuvalını ben bisikletle çekerim gibime geliyo yaa :D hadi onuda gectim zaten elektirikli bisiklet olacağı için o çeker diye tahmin ediyorum. ne kadar ağır olabilir ki :D en kötü ihtimal iner ben çekerim yaa :D adamlar 3ton arabayı çekiyo :D :d
hadi onlarıda geçtim rampa da durmam bende :D ya rampalara hızlı girerim, yada cok rampalı yerlere gitmem..
demokraside çareler mi biter abi :D :D

ya daha başka nasıl bi çözüm üretebiliriz ki bu pi2010 ye entegre için.. :/

Bizim Mahalleye çok yakın bi Yerde bi BİSS126 buldum.. Sahibinden com da gordüm adam 2.250 tl istiyo.. araç 27.850 km'de..

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-fiat-fiat-biss-orjinal-89056954/detay/

bu pi2010 u çeker mi acaba, rampada yokuşta falan =))

Araç Durum Bilgisi Öğrenme

Plaka No: 16 JB 457
Marka: FIAT
Model: 1991
Sahiplik Belge Tarihi: 28/07/2004
Tescil Birimi: MUDANYA
Renk 1YEŞİL (Açık Yeşil)
Renk 2 BİLİNMİYOR
Cinsi: OTOMOBİL
Çalıntı mı?: HAYIR
Hak Mahrumiyeti: YOK

bir tane küçük çekme karavan buldum fiyatı 8500

http://www.karavan.gen.tr/advert_detail.php?ID=187#.htm

- Theomer
kardeşim bu CARETTA'lardan istemiyorum.. :D
Caretta ve TEARDROP lar isteklerimi karşılamıyor.
bunlarla uzun yolculuklara ve belirli uzun süreçlerde içinde yaşanmaz. Mesela kışın çok çok zor olur. Su içmeye bile dışarı cıkman gerekiyo vs.. :D

Reklam filminde ki de bi ev gibiydi hatırlarsan, yani dışarı çıkmadan tüm ihtiyaclarını max. duzeyde içerde halledebilecegin bir lukse ve ufaklıkta olmasını istemekteyim :D

pi2010 şimdilik Araştırmalarım arasında ki en Harika ve En Mukemmeli :D
ve geçenlerde Kampanya ya girmişti ve 8500 tl ye satılmaktaydı. Ayrıca Seri Üretime de geçilmiş..
bunun yanında Kurucusu Faruk beyle bugun telefonda konustugumda, fazlasıyla samimi ve olanak sağlayan babacan tavırıyla kolaylıklar sağlıyor.

Gördüğüm, Araştırdıklarım ve Bildiklerim,
Tuvalet, 1 adet Ocak, 1 Lavabo, 2 kişilik yatak, 4 kişilik Karşılıklı Oturma Grubu, Masa, Havalandırma, Işıklandırma, Buzdolabı ve
170 cm iç yukselik ile ayakta durma rahatlığı..

ve 8500 tl nin altında da bu dayanıklıkta bu kalitede ve bu olanakları sağlayan başka bir çeşit varsa önerilere açığım ? :smiley:)

muammer abi ben pi2010 dan başka senin istediğinden bulamadım eğer alırsan Ağrı'ya da beklerim

Valla araştırmalarım devam ediyor be kardeşim..
Alma niyetindeyim lakin onu çekebilecek bir Bisiklet, elektirikli bisiklet yahut biss126 bulma, alma ve entegre etme sorunum var.. :smiley:

ayrıca bu parayı bulma sorunumda.. Malum Öğrenciyiz sonuçta.. :D

Alternatifler ve çözümler aramak ve üretmekteyim..

Muammer kardesım ılk kamyonetımi 90 senesınde aldım sıfır anadol marka 1900 motor ustunde 500 kl yuk olurdu yousda yol tıkanmasın dıye dua ederdım zor kalkıyor dıye bazı dık ranpalar olurdu bos yokusun ortasında bayılır daha kalkmazdı gesı gerıye cıkar baska yol arardım sana bır abı nasıhatı bıs olmaz sonra cok pısman olursun 20 sene yuk tasımakla gecdı hayatım senın begendıgı pı2010 bende begendım ancak benım araba onu cekeryuklu oldunmu 500 kl dan asagı gelmez hafıf bır ranpada kasıs olur yavaslarsın mecburen kalkana kadar aklan karayı secersın benden demesı anlıyorum hersey madıat ama barı bıs deyılde 1600 bır tofas veya renault al baska ne dıyeyım..

kardeş japonyaya kadar gitmekten bahsediyorsun o kadar yolu profesyonel bisikletçilerin bile çok az bir kısmı gidebiliyor oda profesyonel ekipmanlarla. sen üstelik arkanda bir karavanla gitmeyi düşünüyorsun ki ben buna ihtimal vermiyorum.

bis ise gereksiz ağırlıklardan (yolcu koltukları döşemeler gibi) kurtulursan. karavanıda biraz daha hafiflettirebilirsen belki çeker.fakat yinede zor çünkü bis kendisini bile zor çeken bir araç motoruda yanılmıyorsam 2 silindirli.

bu arada küçük motorlu az yakar diye bis almak istiyorsan vazgeç çünkü uzun yolda küçük motor büyük motordan fazla yakar.

- bayar28
abi haklısın dediklerine katlıyorum. bi hevesle alıp kaldırırız, çekeriz diyip sonra zorluk çıkarsa rezil olmakta var tabi :smiley:
bakalım zaten araştırmalarım devam ediyor şuan, illa bi şeyde ısrarcı degilim..
görüşlere, yapıcı eleştirilere ve desteklere her zaman açığım. bilakis önerilere =))

- albatrosses
japonya şimdilik en uc hayalim.. o araca yani karavana sahip olduktan sonra buyuk bir gezi dusunuyorum. baya uzun soluklu 1-2 yıl surecek bişey.. istedigim yerleri planlayıp, gidip bazı bazı kalmak konaklamalı falan. o yuzden biss126 yahut woswos tarzı arabalar hem minik kibar hemde ideal olabilir diye düşünmüştüm.. hemde ucuz yani :D

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,459
Kayıtlı Üye Sayımız
172,114
Kaydolan Son Üyemiz
Ahmetalp0666

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR