Çadır Kampçılığında Isınmak için Ne Kullanıyoruz?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan marmariscj7 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 236
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 91,651

Isıtıcı olarak ne kullanıyoruz.

• Isıtıcı

Kullanılan: 23 38.3%
  • Soba

Kullanılan: 8 13.3%
  • Cep sobası

Kullanılan: 29 48.3%

• Kullanılan toplam oy
    60
Ynt: Çadır Kampçılığında Isınmak için Ne Kullanıyoruz?

Kasif' Alıntı:
Biraz Primus'un kartuşuna benziyor

Ben de öyle zannediyordum ve ona güvenip sipariş verdim. Aşağıda ikisinin de paso resimleri var. Isıtıcının dişi vidasının resmini de koydum. Çapı 1 inç civarında.

IMG00025 20100930 1401

Picture 5

Picture 6

Etiketler

Cabelas`tan Mr.Heater Portable Big Buddy Heater soba beğenmiştim ama bende yakıt konusunda problem olur diye sipariş veremiyorum bu sobanın Türkiyede satış yeri varmıdır varsa neresidir bilgisi olnlar varmıdır ayriyaten bu sobayı kullananlar varsa soba hakkında yardımlarını bekliyorum.

Gördüğüm kadarı ile bunlar lpg li ocaklarsa...ne gereği var bizde bunların bin çeşidi var kartuşlu ipragazın...ayrıca çözüm buysa eğer yakarım piknik tüpümü yemeğimi çayımı pişiririm akşamda yakarım lüx'ümü ışığında hem kitap okurum hem de ısınırım...:smiley:))))

Benim çocukluğumda evimizde 200`lük denen lüx`ümüz vardı onu yakınca evimizin içi pırıl pırıl olurdu daha sonra elektrik geldi ve bizim lüx üvey evlat oldu.o zamanlar babamı en çok uğraştıran lüx`ün kesesi olurdu bizler yerimizde duramaz evin içinde oynarken hemen hemen 2 günde bir lüx`ün kesesini düşürürdük babamda akşam eve geldiğinde bize kızarak lüx`ün başına geçer yeni keseyi takardı şimdi ise o güzel günleri neşeyle çocuklarıma anlatıyorum .

marmariscj7' Alıntı:
Benim çocukluğumda evimizde 200`lük denen lüx`ümüz vardı onu yakınca evimizin içi pırıl pırıl olurdu daha sonra elektrik geldi ve bizim lüx üvey evlat oldu.o zamanlar babamı en çok uğraştıran lüx`ün kesesi olurdu bizler yerimizde duramaz evin içinde oynarken hemen hemen 2 günde bir lüx`ün kesesini düşürürdük babamda akşam eve geldiğinde bize kızarak lüx`ün başına geçer yeni keseyi takardı şimdi ise o güzel günleri neşeyle çocuklarıma anlatıyorum .

Birazda nostalji değilmi ya..:smiley:) Benim anneminde kaminetosu vardı...:smiley:) hani şu mavi ispirtoyla çalışan...:smiley:) üstünde türk kahvesi pişirirdi hemde misafirlerin önünde otururken..:smiley:)

[attachment=1]

002   Kopya 640x428

birde ispirto ocakları vardı pompalı princ ten yapılma idiler.

Efe bey Coleman Black Cat sobanızın kartuşu konusunda probleminiz vardı bulabildinizmi bu konuda neler yaptınız sobanızı deneyebildinizmi bizlere bilgi verebilirmisiniz.

marmariscj7' Alıntı:
Efe bey Coleman Black Cat sobanızın kartuşu konusunda probleminiz vardı bulabildinizmi bu konuda neler yaptınız sobanızı deneyebildinizmi bizlere bilgi verebilirmisiniz.

Bulamadım. Coleman Avrupa ile temasa geçtim. Beni Türkiye'den sorumlu kişiye satış birimine yönlendirdiler. Onlara İstanbul'dan nereden kartuş bulabilirim diye sordum. Bakalım neler olacak?

Efe bey inşallah bir an önce sorununuz çözülürde sizden kullanma konusunda sağlıklı bilgiler alırız.Cevaplarınız için çok teşekkür ederim kolay gelsin,iyi günler.

Arkadaşlar, çadır atmada konfor ikinci planda olsa da ısınma çadırda gerçekten önemlidir çok önemlidir. Bunun için basit birkaç yöntemi vardır.
1. Yatmadan önce mutlaka ama mutlaka kıyafetlerimizin özellikle iç çamaşırlarımızın kuru olması. Hele heleki çorap en önemli noktadır,
2. 4 mevsim çadır seçimi ve kalınacak kişi sayısına göre şeçmek,
3. İyi ve kaliteli bir uyku tulumu seçimi * * * *
4. İyi bir mat tercihi, alt yalıtım en önemli unsurlardan biridir,
5. 2. gece kalındığında, gece solunumdan oluşan nemin mutlaka kurutulması,
6. Cep sobası kullanmak veya yatmadan önce ısıtılan bir suyun su torbasına doldurularak uyku tulumunun içerisine koymak

Uyku tulumu sıcak tutan bir meteryalden ziyade içerideki ısıyı dışarı bırakmamasıdır. Bu nedenle seçim çok önemlidir. Tulumun içerisine koyacağınız cep sobası mevcut hacmi ısıtıp burada haps kalmasıdır. Yine bunedenle tulumunuzun baş büzgüsünü mutlaka kapatmayı unutmamak gerekir.

Ha dersenizki aracımda yerim var, yer sıkıntım yok ozaman benim kendi al yapımım bir çadır ısı yalıtım sistemini uygulayabilirsiniz. :smiley:
Şöyleki, son iki yıldır kullanıyorum. Çadırım öncelikle HUSKY 4 mevsim. İşlem şu;
Çadırımın içi taban ölçüsünde ince bir elyaf seriyorum. Sonra dış ölçülerinde kalıp çıkararak diktirmiş olduğum elyafı (10,00tl) dış örtüden önce yerleştirip üzerine çadırın kendi dış örtüsünü örtüyorum. İnanın mükemmel bir yalıtım oluyor. Ama ertesi gün mutlaka çadırınızı havalandırmayı unutmayın. Çok olmasada terleme yapıyor yinede. Tabi yan pencerelerin açık-kapalı olması çok fark ettiriyior.
Şimdi diyeceksiniz elyaf bu çok kaba olacak araçta nereye sığdıracağım bunu. Çözüm çok basit vacumlu büyük boy poşet alıyorsunuz (10.00tl kalitelisi) içerisine yerleştirip vakumluyorsunuz :smiley:

Eğer çok extrem havalarda kalmıyacak iseniz ve uyku tulumunuz çokda kaliteli değil ise yine uyku tulumunuzun içerisine sereceğiniz bir kalın polar işinizi ihtiyacınızı fazlasıyla görecektir.

Çadırın tabanına hava kabarcıklı paketlemelerde kullanılan naylonlardanda serebilirsiniz iyi bir ısı yalıtımı sunar.

isasoydan' Alıntı:
Arkadaşlar, çadır atmada konfor ikinci planda olsa da ısınma çadırda gerçekten önemlidir çok önemlidir. Bunun için basit birkaç yöntemi vardır.
1. Yatmadan önce mutlaka ama mutlaka kıyafetlerimizin özellikle iç çamaşırlarımızın kuru olması. Hele heleki çorap en önemli noktadır,
2. 4 mevsim çadır seçimi ve kalınacak kişi sayısına göre şeçmek,
3. İyi ve kaliteli bir uyku tulumu seçimi * * * *
4. İyi bir mat tercihi, alt yalıtım en önemli unsurlardan biridir,
5. 2. gece kalındığında, gece solunumdan oluşan nemin mutlaka kurutulması,
6. Cep sobası kullanmak veya yatmadan önce ısıtılan bir suyun su torbasına doldurularak uyku tulumunun içerisine koymak

Uyku tulumu sıcak tutan bir meteryalden ziyade içerideki ısıyı dışarı bırakmamasıdır. Bu nedenle seçim çok önemlidir. Tulumun içerisine koyacağınız cep sobası mevcut hacmi ısıtıp burada haps kalmasıdır. Yine bunedenle tulumunuzun baş büzgüsünü mutlaka kapatmayı unutmamak gerekir.

Ha dersenizki aracımda yerim var, yer sıkıntım yok ozaman benim kendi al yapımım bir çadır ısı yalıtım sistemini uygulayabilirsiniz. :smiley:
Şöyleki, son iki yıldır kullanıyorum. Çadırım öncelikle HUSKY 4 mevsim. İşlem şu;
Çadırımın içi taban ölçüsünde ince bir elyaf seriyorum. Sonra dış ölçülerinde kalıp çıkararak diktirmiş olduğum elyafı (10,00tl) dış örtüden önce yerleştirip üzerine çadırın kendi dış örtüsünü örtüyorum. İnanın mükemmel bir yalıtım oluyor. Ama ertesi gün mutlaka çadırınızı havalandırmayı unutmayın. Çok olmasada terleme yapıyor yinede. Tabi yan pencerelerin açık-kapalı olması çok fark ettiriyior.
Şimdi diyeceksiniz elyaf bu çok kaba olacak araçta nereye sığdıracağım bunu. Çözüm çok basit vacumlu büyük boy poşet alıyorsunuz (10.00tl kalitelisi) içerisine yerleştirip vakumluyorsunuz :smiley:

Eğer çok extrem havalarda kalmıyacak iseniz ve uyku tulumunuz çokda kaliteli değil ise yine uyku tulumunuzun içerisine sereceğiniz bir kalın polar işinizi ihtiyacınızı fazlasıyla görecektir.

Çok güzel anlatmışsınız ama galiba arkadaşların bahsettiği şey çadırda kısa kollu tişörtle kalınabilecek bir ortam yaratılması hakkında..:smiley:

Alkol karşıtı biri olsamda,
Kanyak içecekler ozaman :smiley:

Soğuk havalarda alkol iyi bir ısıtıcı olsada alkolü aldıktan sonra vücutta geçici olarak ısı derecesi yükselir belli bir zaman geçtikten sonra alkolün etkisi geçmeye başlar işte o zaman insan daha fazla üşümeye başlar bu durumda alkol tavsiye edilmez.Alkolden ziyade böyle durumlarda doğal yiyecekler ve içecekler daha çok yararlı olur.

daha fazla üşümekmi yok bilmem ne gibi titremekmi bazı aklı eveller bunu marifetmiş gibi yapıyorlar.sonrada hanyayı ve ötesini bile göremiyorlar titremekten.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,471
Kayıtlı Üye Sayımız
172,124
Kaydolan Son Üyemiz
paramana

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR