Çakı ve Bıçak Seçimi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan epineprin Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 284
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 230,783

Etiketler
Ankara'da görerek alabileceğiniz bir yer yok bildiğim kadarıyla.
İşgören Silahçılık, avpazarım.net, rasgeleavci.com, okyanusmarket.com benim bulabildiğim siteler.

Avfoni.com sitesinden aldığım Mora Highq Robust bıçağım bugün elime ulaştı. İlk fırsatta fotoğraflayıp yorumlarımı ileteceğim...

Yeni Mora HighQ Robust sabit namlu bıçağım

Malzeme: Yüksek karbon çelik
Kalınlık: 3,2mm
Namlu Boyu: 104mm
Toplam Uzunluk: 226mm
Kabze: Plastik

Oldukça etli bir kabzesi var. Sağlam kavramayı sağlıyor. Mora bıçaklarının herzamanki keskinliği eklenince ortaya oldukça kullanışlı ama 'çirkin' bir bıçak ortaya çıkıyor.

20120806 195440

20120806 195451

20120806 195536

20120806 195629

Ekli dosyalar

• 20120806_195917.jpg
    20120806_195917.jpg
    82.1 KB · Görüntüleme: 283

Merhabalar bendede 1 adat mora robust var işgoren avdan 50 tlye almıstım mıcagı bu yaz bolca kullandım keskinligi ilk geldiginde tuy kesecek kadar iyiydi ancak bi turlu o seviyede bileyemedim robustu secmemın nedenı karbon celıgın keskınlıkte bıraz daha fark yaratacagı ve bıcagın eniydi 1-2 kere ufak tefek dal yarma girisimim var bana bıcak gercekten guven verdi hatta bu yuzden pahalı bıcaklara yonelmekten vaz gectim kırılsada kaybolsada ıcımı acıtmayacak bir meblada oldugu icin sakınmadan kulanabiliyorsunuz yanlız bıcagın ılk gunku ısıltısı gitti dikkatli bakıldıgında ufak kararma ve karıncalanmalar var bunları nasıl temizliyebilirim?

Ufuk Hocam bu kararma ve ufak lekelenmeler karbon çeliğinin kendine has özelliği. Daha ziyade asitli yiyeceklere temas sonrasında oluşuyor.
Kararmaların zarardan çok yararı var (ayrıca kullanılmış havası da cabası) zira pasa karşı direnci artırıyor ancak çıkarmak istersen eskilerin kullandığı türden bulaşık teli ve biraz metal parlatıcı çoğu lekeleri çıkaracaktır.
Yurtdışında bırak bunları temizlemeyi sirke-hardal-turunçgiller vs ile "forced patina" yani karartma uygulaması yapılıyor. Youtube'da kısa bir araştırma ile bunu rahatlıkla bulabilirsin.

Hocam bende severim pası kırı bıcaktakı yasanmıslıkları yansıtır evet ama bu zamanda yemek islerinde baska bir bıcak kullanmak gerekiyor bundan soylemistim.

Ufuk Hocam,
Tam tersine mutfak bıçaklarında (japon vs) da bu uygulamayı yapıyorlar. Bildiğimiz anlamda pas olmadığı sürece sıkıntı olacağını zannetmiyorum. Ben kendi bıçağıma patina uygulaması yaptım ve paslanmaz olanı (topq allround) da sürekli yanımda bulundurmama rağmen karbon olanı da hiç çekinmeden kullanıyorum.

üstadlarım kurban bayramının 3.günü kampa gidicem ailecek herseyim tamda hep arabamda durmasını istediğim bana güven veren bir bıçak istiyorum bu bıçak bagajda olucak ve ona güvenebileceğim bir bıçak olmalı tabi kanunende suç niteliği olmamalı tavsiyelerinizi bekliyorum saygılarımla

üstadlarım kurban bayramının 3.günü kampa gidicem ailecek herseyim tamda hep arabamda durmasını istediğim bana güven veren bir bıçak istiyorum bu bıçak bagajda olucak ve ona güvenebileceğim bir bıçak olmalı tabi kanunende suç niteliği olmamalı tavsiyelerinizi bekliyorum saygılarımla

zoro' Alıntı:

Biz ona satır diyoruz :D günümüz kılıcı

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,091
Kaydolan Son Üyemiz
Engin Koygun

SON KONULAR

Geri