Cherokee motor ve şanzuman yağı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan GEZGİN Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 41
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 42,721

Etiketler
Ynt: Cherokee motor ve şanzuman yağı

Değerli cevaplarınız için çok teşekkür ederim ya bugün farkettim aracım lpg li hava filtre kutusunun içinde filtre yok boş lpg içinmi söktüler acaba aracı 1.5 ay önce aldığım için bakamadım daha doğrusu aklıma gelmedi sizin araçlarınızda hava filtresi varmı_?

bugün farkettim aracım lpg li hava filtre kutusunun içinde filtre yok boş lpg içinmi söktüler acaba aracı 1.5 ay önce aldığım için bakamadım daha doğrusu aklıma gelmedi sizin araçlarınızda hava filtresi varmı_?

Öyle saçmalık olmaz kim söktüyse artık ne yaptığı hakkında en ufak bir fikri olmadığından emin olabilirsiniz.
Her araçta hava filtresi olmak zorunda. Yoksa tozlu yollarda motorun ömründen yersiniz çünkü motor yağının içinde toz zerrecikleri birikir ve motorunuzu aşındırır. Acilen hava filtrenizi taktırıp motor yağını ve yağ filtresini de değiştirmeniz gerekiyor.

GEZGİN' Alıntı:
Değerli cevaplarınız için çok teşekkür ederim ya bugün farkettim aracım lpg li hava filtre kutusunun içinde filtre yok boş lpg içinmi söktüler acaba aracı 1.5 ay önce aldığım için bakamadım daha doğrusu aklıma gelmedi sizin araçlarınızda hava filtresi varmı_?

aracı aldığınızdan beri sanırım bakım namına sizde hiçbirşey yapmamışsınız...
nasıl güvenipte biniyorsunuz o araca anlayabilmiş değilim,,,
tamamen sizin hatanız...
aldığınız bir araca yapılacak ilk iş tüm sıvıları-filtreleri boşaltıp, yenilemektir...
satan kişi satacam diye belkide elini bile değmedi araca, ki zaten 20 liralık hava filtresi bile üstünde olmayan bir aracın çok da titiz bakıldığı söylenemez...

Aslında haklısınız aldığım bir buçuk ay oldu işlerden pek fırsat bulamadım bide burdaki ustalara pek güvenemiyorum önümüzdeki hafta halledicem tek araç olsa tamam ama değil malesef hepsi bi anda olmuyo ilginize teşekkürler...

GEZGİN' Alıntı:
Aslında haklısınız aldığım bir buçuk ay oldu işlerden pek fırsat bulamadım bide burdaki ustalara pek güvenemiyorum önümüzdeki hafta halledicem tek araç olsa tamam ama değil malesef hepsi bi anda olmuyo ilginize teşekkürler...

bu tarz yağ-u olayları için birine güven duymanıza gerek yok bırakın ustayı kendini bile yapabilirsiniz nerdeyse...

zaman olayına gelince bakımsızlıktan dolayı şanzumanı, defransiyeli, motoru yiyince yeterli zamanı ve parayı bulursunuz emin olun.....

yapacaklarınızı sıralıyım:
motor yağı+filtresi (10binde 1)
hava filtresi (20 binde 1)
şanzuman yağı (50binde 1)
şanzuman filtresi (50 binde 1)
arazi şanzuman yağı (50 binde 1)
benzin filtresi+lpg filtresi
ön arka defransiyel yağı (50 binde 1)
kilit varsa arka defransiyel katkısı (50 binde 1)
1 takım buji (30 binde 1)

Valla ne deseniz haklısınız yazdığınız bilgiler için çok teşekkür ederim yarın motor yağı yağ filtresini değiştiriyorum yeni hava filtreside geldi onuda takıcam şanzumanın ve diferansiyellerin de yağlarına baktırıcam bujilerede baktırıcam bizim aslanı mutlu edelim haftaya pazarda uludağa çıkmayı düşünüyorum kafam rahat gitmiş olurum...

Arkadaşlar, iyi akşamlar.

1993 ZJ 5.2 V8 GC'nin şanzıman ve difransiyel yağının yeterli olup olmadığına ben kendim bakabilir miyim / kontrol edebilir miyim? Eğer bakabileceksem nasıl bakabilirim?

Teşekkürler...

kulaksizcumhur' Alıntı:
Arkadaşlar, iyi akşamlar.

1993 ZJ 5.2 V8 GC'nin şanzıman ve difransiyel yağının yeterli olup olmadığına ben kendim bakabilir miyim / kontrol edebilir miyim? Eğer bakabileceksem nasıl bakabilirim?

Teşekkürler...

yaparsınız tabiiki de tamirciler bu iş için para talep etmezler...
bu yağları 50 binde bir değiştirmeniz gerekli zaten...ne zaman değiştiğini bilmiyorsanız değiştirin...yada eski sahibinin değiştirdim yalanı olma ihtimsalini de göze alıp yine değiştirin...

şanzuman için vites N ye alınıp bakılırı, çubukta referans yerleri belli zaten...
defransiyellerde ise tıpaları açınca yağ tam tıpa seviyesinde omalı...yani tıpayı açınca hafiften taşma pozisyonunda...

Cehaletimi mazur görün ancak şunu da sormak istiyorum. Şanzman yağı için o bahsedilen çubuğun yeri nerede? Teşekkürler...

Şimdi , arkadaşlar eskiler derki en iyi bakım yağ bakımıdır . Önemsenmese de araç sıvılarının ve filtrelerinin değişimi ve doğru kullanılması ömür ve performans açısından çok önemlidir .

Bence de 10-40 Yağ hava şartları , 100bin mil civarında bir motor düşündüğümüzde uygundur . Arazi şanzımanı ve ana şanzıman için ATF 3 kullanabilirsiniz . Bu değişimde ana şanzıman filtreside mutlaka değiştirilmeli . Şanzıman karteri güzelce temizlenmeli içinde ki mıknatıs temizlenmeli .Difransiyellerde 80-90 yada 75-140 kullanılabilir . 80-90 bulunurluğu ve fiyatıyla daha çok kullanılıyor . Arka diffte lsd kilit varsa mutlaka mopar katkı değişimde eklenmeli .

Şanzıman yağı kontrolü şanzıman normal çalışma ısısına geldiğinde (mesela 20-25 km sürüş) yapılır . kaput açılır , vites bütün konumlara yavaşça alınır ve en son N ye alınır . Şimdi çubuğu çekip seviyeye bakabilirsiniz . Çubuk yağ kontrol çubuğuna benzer ,üzerinde bir dişli-çark resmi vardır .

Son olarak aracı lifte aldığınızda yada altına grdiğiniz gresörlüklükler göreceksiniz . şaft ve ön takımda muhtelif yerlede bakımlarda hatta bakımlardan daha kısa periyotlarda buralara gres basmakta bakımın önemli bir parçasıdır .

Bu arada Kullanıcı arkadaşların mutlaka kullanma klavuzu edinmelerini ve okumlarını öneririm hatta şiddetle tavsiye ederim .

Bir önemli uyarı daha hiçbir yağ ideal seviyeden fazla konmamalıdır . Ne motorda ne şanzımanda ne difransiyellerde ...

var ben kullanıyorum. memnunum
piyasadaki en pahalı yag
yüksek devir ceviren ve uzun kilometrelı araclar ıcın onerılıyor.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,476
Kayıtlı Üye Sayımız
172,127
Kaydolan Son Üyemiz
agalandarli

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR