Cherokee Oksijen Sensörü

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan jeepXJ Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 50
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 23,815
Ynt: Cherokee Oksijen Sensörü

Oksijen Sensörünün Görevi Nedir?

Oksijen Sensörleri, motor egzoz manifolduna monte edilmiş olup, egzoz gazları içindeki yanmamış oksijen miktarını ölçmek için egzoz gazlarını koklar ve ECU tarafından okunabilen bir voltaj üreterek hava-yakıt karışımının çok fakir veya zengin olduğunu gösterir. Bu sayede, aracın her sürüş şartında hava-yakıt karışımı sürekli olarak kontrol altında tutularak optimum performans ve yakıt ekonomisi sağlanır.

Oksijen Sensör Arızalarının Tanımı

Aracın performansı ile bu kadar yakından ilgili olan bir parçanın arıza tanımı nispeten kolaydır. Birçok araçta oksijen sensörü arıza lambası mevcuttur. Aynı zamanda, sürücü fazla yakıt sarfiyatından şikayet eder. Arızalı Oksijen Sensörü yakıt sarfiyatının %30 değerine kadar artmasına neden olur. Sürüş konforunun azalması ve yanma kayıpları klasik Oksijen Sensör arıza belirtileridir ki, bu arızaların hepsi araca uygun bir Oksijen Sensörü takılmak suretiyle giderilebilir.

Sensör Arızası ile İlgili Problemler

* Araç performansının düşmesi
* Aşırı yakıt sarfiyatı
* Katalitik kövertörün aşırı ısınarak arıza yapması

Bakım ve Servis

Yeni çıkan çevre koruma yasaları araçlarda katalitik konvertör kullanılmasını ve yılda bir kez emisyon testinden geçmelerini zorunlu hale getirmiştir. Başarısız bir motor ve egzoz emisyon testinin en başta gelen sebeplerinden biri arızalı Oksijen Sensörüdür. Bu nedenle Oksijen Sensörleri her 30.000 km. de bir kez kontrol edilmelidir. Aracınızda yukarıda söz edilen arızalardan birini yaşadığınız zaman Oksijen Sensörü değiştirmekten asla kaçınmayın.

ALINTIDIR.

BENİM 1991 model xj de her 20.000. km de bir değiştirmek zorunda kaldım . sebep LPG olarak gösteriliyor.yanan Lpg alevinin nin monifolddan çıkış sıcaklığı ile benzindeki gibi düşük derecede olmadığından ve sıralı sistemin ecu ya vermiş olduğu yüksek voltajdan dolayı sensör ömrü düşmektedir.bu tarafımdan sınanmış ve denenmiştir.

Ekstra olarak 1500 devirlerde sevrederken aracınız 90 km sabit hızdayken birden bire gaz kesme ve yığılma tekrar toparlanma yaşıyorsanız sebep oksijen sensörü(halk arasında lampada sensörü)olarak tabir ettiğimiz cihazın değişmesi gerekmektedir.
Saygılarımla,

Serdar AĞDAŞ

Etiketler

jeepXJ' Alıntı:
Selam Alfonse,teşekürler sizde iyisiniz umarım.sizi arazideyiz de gördüm mutlu oldum+burda...
şile gezisinde şikayetimi sizede anlatmıştım sizde 4.0 L olduğu için fazla detayını bilmiyorum demiştiniz...

1 yıl boyunca bunu değişik ustalara sordum herkes farklı şeyler söylediler.fakat biyerde eksik vardı... araştırıyordum, eksikliği ben buldum...150 tl ye orjinal oksijen sensörü aldım eksocuda kanala çektim eski kırık ortadan eksoz gazı çıkaran sensöru söktüm yenisini taktım ( takmadan önce fulledim yol yaptım şehir içi 440 krş yaktı ) aküyü söktüm tekrar taktım resetledim kendi aklımca tekrar yol yaptım 273 krş yaktığını ölçtüm..

taktir sizin.

hulusi bey sizede helal olsun evet usta var usta var

Sensörün ucunu ufak yüzük gibi aparatla eksoz borusunda daha dışarıya çekiyorsunuz. Sensör zarar görmüyor ;) ;D

Peki bu Oksijen sensörü bütün benzinli araçlarda mevcut mu?

Mesela bendeki 90 model XJ'de de var mı acep ???

egemen.tr' Alıntı:
Peki bu Oksijen sensörü bütün benzinli araçlarda mevcut mu?

Mesela bendeki 90 model XJ'de de var mı acep ???

Yes... :smiley: %100 vardır....

Orta susturucunun veya katalizörün önündeki manifolddan gelen eksoz borusunu takip edin, oralarda biyerlerde olcek :smiley:

araç devir saatinin gaza basınca 3000 deviri geçmeyişi oksijen sensörü ile alakalı olabilirmi acaba
(boşta veya hareket halinde) veya nedeni ? teş.

oksijen sensörüyle alakası olmaz.Otomatik şanzıman araçlarda boşta gaza basınca devir yükselmez yüke binince yükselir.Fakat sizin aracın işletim ecm sistemi böyle ise.

selam
bende 2-3 ay evvel oksijen sensörünü değiştirdim jeep servis 185 tl aldı...sonra başka ustaya gösterdim orjinealini takmamışlar dedi..
maalesef arkadaşlar dikkat edelim herşeyin sahtesi var.. hemde az para değil servisler çakal olmuş çakal bide iş yok diye yakınıyorlar
kim gider size be..
selamlar

kaneruslu' Alıntı:
oksijen sensörüyle alakası olmaz.Otomatik şanzıman araçlarda boşta gaza basınca devir yükselmez yüke binince yükselir.Fakat sizin aracın işletim ecm sistemi böyle ise.

Ben boşta ceryan ;D bile kestirtiyon bazı bazı valla.... ;D ;D

katenerci' Alıntı:
araç devir saatinin gaza basınca 3000 deviri geçmeyişi oksijen sensörü ile alakalı olabilirmi acaba
(boşta veya hareket halinde) veya nedeni ? teş.

Yok. okj snsrü ile alklı deildr......

hiç srn yaşaynını grmdm..... ağır srn... iyice bktrmanız lzm.

Arkadaşlar Merhaba

Geçen gün ben de oksijen sensörlerimi değiştirdim. Sökülen sensörlere baktım resmen kömür haline gelmiş. Dün de uzun yolda aracı denedım ve 100km de 16 Litre yaktığını gördüm ( 70km sabit hızla karlı yolda 4x4) eskiden bu oran yaklaşık 21 lt civarındaydı.

Yanlız kafama takılan bi durum var. Araçın hızlanmaası hala yavaş geliyor bana. 0-100km yaklaşık 18-19sn de çıkıyor. İnternetten aracın özelliklerine baktığımda 0-100km 10sn diyor. Acaba bende yanlış olan birşeyler mi var?

Ayrıca hata kodlarında hala oksijen sensörü hatası veriyor. Bu eskiden kalmış hata olabilir mi? Aküyü söküp hafızayı resetlemek mi gerekir?

Araç 2002 WJ 4000cc 6 silindir

WJ yi bilmiyorum ama benzerdir sistem ZJ de evet eski hata kodları kalır . Sanırım ZJ de 50 kontaktan sonra siliniyor kod . Yada bilgisayar bağlatılıp sildirilebilir . Aküyü ayırıp bir süre bekleryip takarsanız yine silinmesi lazım ...

Biraz önce aküyü söktüm ve 1 saat kadar bekledim. oksijen sensörü ile ilgili kodlar( ve daha bi çok saçma sapan 8-9 kod) gitmiş. İlk kontakta hata göstermedi ikinci kontakta 2 hata gösterdi. Bunları "check engine" konusu altında bakarız.
Yanlız dediğim gibi aracın performansı tahmin ettiğim gibi artmadı. WJ nin 0-100km hızlanması 19sn olmamalı gibime geliyor

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,489
Kayıtlı Üye Sayımız
172,148
Kaydolan Son Üyemiz
perdeci71

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR