Dacia Duster - 1.5 dci 110 Hp ( Yakıt Tüketimi)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan KAR KAPLANI Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 712
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 406,618

Etiketler
Ynt: Dacia Duster - 1.5 Dci 110 Hp ( Yakıt Tüketimi)

troyexplorer' Alıntı:
Peki bu sonuca göre bu araç 100 km de 5.0 litre yakıyor diyebilirmisin?

Yok diyemem :smiley: Çünkü bu değerleri yakalamak için baya kasmak gerekiyor.Ama sonuçta yakalanabiliyor.Şuan yine sakin kullanımla rampalar trafik lambaları cartı curtu ile 5.3 gösteriyor.Normal kulanımda yakacağı sehir içi şehir dışı 5.6 litre gibi bişeydir benim görüşüm.

Normal kullanımda şehir dışı 6.0 dan aşağıya düşmez , şehiriçi göreceli yani şehiriçi var düz trafiksiz rampasız otobansız vs. böyle şehiriçinde 7.5 dan aşağıya düşmez. Bide istanbul şehiriçivar trafikli rampalı az buçuk otobanlı daha çok kısa mesafe de 8.5 dan aşağıya düşmez . Bu veriler normal insan kullanımında kasmadan olucak değerler olduğunu tekrar hatırlatırım
Ben sordukları zaman hesap kitap yapmadan 7.0 diyorum karışık kullanımda en doğru bilgide bu bence

benimde şu an şehiriiç yol bilgisaayrı 7,1 gösteriyor. bu da demek oluyor ki 6,6 lt gibi birşey

Söylediğim değerler ekranda görülen değerler.Ekran fazla gösteriyor deniyordu.Şöylede birşey var ama ben mesela araziden indikten sonra sırf asfaltta ne yakacak diye ortalama tüketim değerini sıfırlıyorum asfaltta gittikçe o yeniden hesaplıyor ve söylediğim değerleri gösteriyor.Diyelim o göstergeyi sıfırlamadınız o süre içerisinde 160 km yede çıktınız 70 lede gittiniz araziyede çıktınız e bu araç o esnada 15 litrede yakacak 5 litrede yakacak o göstergenin 5 litrelere düşmesini bekleyemessiniz ortalamada....bilmiyorum siz ortalama yakıt göstergesini sıfırlıyormusunuz...

Diğer taraftan buralarda belli yerler hariç çok sıkışık trafiğe girmessiniz..genelde ş.içide olsa akıcıdır trafik.İstanbul trafiği bambaşka birşey.Ama bu araç ş.dışı 70-80 km bir hızla 5-5.5 arası bir değer yakalayabiliyor en azından gösterge öyle gösteriyor...

Yol bilgisayarını sıfırlıya sıfırlıya ölçüm yapıyorsan külliyen yanlış yoldasın
Sıfırlayıp rampa aşağıya kaptırırsan 4 km sonra 2 lt de düşer ona bakarsan , bir başka örnekle sıfırlayıp rolentide 1 saat çalıştır aracı yürümeden 10 lt görürsün . Yol bilgisayarı ne kadar devirle ne kafar yol aldığını ölçüp biçip veri veriyor yakıt hortumuna bağlı bir sayaca bağlı değil

Düşüyor evet 3.8 bile gösterdi..Ozaman yol bilgisayarını devre dışı bırakalım.Harcanan yakıt gidilen kmden hesap yapıcaz.İlk bahsettiğim Açılmamış motor,İstanbul trafiği,bolu tırmanışı ve düz yolda 110-120 km hız ile samsuna kadar ortalama 6,67 litre yakıt yakmış.Yarın tekrar dolduracağım bakalım Samsundan sonra bugüne kadar ne yakmış...

Dedimya ben hesap kitap hiç uğraşmıyorum orta karar 7.0 lt yaktığını kanaat getirdim ve soranlarada bu rakamı söylüyorum , uzun yolda yakaladığı en az rakamı söylemek doğru değil diye düşünüyorum

Yol bilgisayarına anlık yakıt tüketimini ekleme şansımız yok mu? Sonuçta ortalama değeri hesaplayabiliyorsa anlık tüketimi de gösterebilir kanaatindeyim. Böyle bir uygulama yapan oldu mu?

Arabada bilmiyorumda yatlarda öyle bir sistem var , şöyleki yakıt hortumuna dijital bir sayaç takılıyor , aynı zamanda depoya geri dönüşede yine sayaç takılıyor arasındaki fark yaktığın yakıt oluyor ama arabada uğraşılmaz onla çünkü arabadada depoya geri dönüş var

troyexplorer' Alıntı:
Arabada bilmiyorumda yatlarda öyle bir sistem var , şöyleki yakıt hortumuna dijital bir sayaç takılıyor , aynı zamanda depoya geri dönüşede yine sayaç takılıyor arasındaki fark yaktığın yakıt oluyor ama arabada uğraşılmaz onla çünkü arabadada depoya geri dönüş var

Anladım Süleyman bey ama sizin demek istediğiniz farklı bir durum. Daha önce ki megane II aracımda anlık yakıt tüketimi görünmekteydi. Ayrıca Fiat punto gibi araçların yol bilgisayarında da mevcut. Belki beyine atılacak bir yazılım ile yapılabilir diye düşünmüştüm. Çünkü anlık bir veri elde ediliyor ki ortalama veriyi çıkarıyor bu alet. Bilmiyorum yanlış mı düşünüyorum.

Bugün tekrar fulledim.39,070 LT yakıt aldım 681 km yol gitmişim bu yakıtla....buda 100 km de 5.7 lt gibi bir rakama denk geliyor...

Dacia Duster 1.5.dci.4x4.. resmi ortak Veriileri....:
Yakıt Tüketimi (lt/100km) Şehir İçi 6.5 (araç bakım-yol-yük-kullanım şartlarına göre + 1.ltr.kadar)
Yakıt Tüketimi (lt/100km) Şehir Dışı 5.3 (araç bakım-yol-yük-kullanım şartlarına göre + 1.ltr.kadar)
Yakıt Tüketimi (lt/100km) Ortalama 5.6 (araç bakım-yol-yük-kullanım şartlarına göre + 1.ltr.kadar)
Ağırlık...........1294(boş)...1395.(ful)
Bagaj Hacmi (lt)....... 475.
Yakıt Deposu (lt)......50.ltr.(+7.ltr.yedek) (yedek:şamandra altı-ölçüm dışı kalan ort.miktardır)

Bu verilere göre değerlendirmek lazım...

STI Performance' Alıntı:
Bugün tekrar fulledim.39,070 LT yakıt aldım 681 km yol gitmişim bu yakıtla....buda 100 km de 5.7 lt gibi bir rakama denk geliyor...

Enaz 50 ltr dolan depoda, 39.ltr alışla nasıl ölçüm yapılmış açıklamak lazım... yanıltıcı sonuçlar olur...

bilalr' Alıntı:
Enaz 50 ltr dolan depoda, 39.ltr alışla nasıl ölçüm yapılmış açıklamak lazım... yanıltıcı sonuçlar olur...
Yaniii evet katılıyorum, ibre aynı yere gelince baktım lada olmaz

Işık yanmıyor 1-2 diş kalıyor ama bunun ne önemi var..Depo fullendikten sonra gidiliyor sonra tekrar fulleniyor aynı yere gelmeyle ne alakası var.Gidilen km belli harcanan yakıt belli.Hesabı ha 50 lt üstünden yapmışsın ha 40 lt üstünden.50 lt yakıt koyunca dahamı fazla yakıyor??Gittiğim km ile harcadığım yakıtı yazıyorum işte.Kaldıki çıkan sonuçlar fabrika verileri içerisinde....Ortalamayı 5.6 yazmışsınızki bende bu araç benim düşünce 5.6 gibi bşey yakar demiştim önceki mesajlarımda....

Ama siz diyorsanızki araç bütün şartlarda sürülecek ortalama km hiç sıfırlanmayacak ordaki değer sürekli takip edilecek ki bana göre bu yanlış o başka.Dün araziye çıktım bi ara 10 lt gösteriyordu aşağıya dönerken 7.2 ye düştü en son 6.8 lerdeydi.Aracı ilk trafiğe çıkardığımda 16 lt gösteriyordu....

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,440
Kayıtlı Üye Sayımız
172,096
Kaydolan Son Üyemiz
R.K. o.oğlu

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR