Dijital SLR Makina Üreten Markalar Arasında Hangisini Tercih Edersiniz?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Templar Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 53
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 25,142

Hangi dSLR?

• Kullanılan toplam oy
    107
Ynt: Dijital SLR Makina Üreten Markalar Arasında Hangisini Tercih Edersiniz?

Hangi firmanın daha iyi olduğuna değil paramın yettiği en iyi makinaya bakarım. Yoksa her makine benzerdir asıl olan kullanandır. Bence de olayın özeti bu.
Kişi kaç Megapixel ise makine de o kadardır. ;D

Etiketler

omeronay' Alıntı:
Hangi firmanın daha iyi olduğuna değil paramın yettiği en iyi makinaya bakarım. Yoksa her makine benzerdir asıl olan kullanandır. Bence de olayın özeti bu.
Kişi kaç Megapixel ise makine de o kadardır. ;D
doğruu ama kişi kaç Megapixel olduğunu bilmiyorsa nolucak ;D ;D
şaka bir yana ben de makine almayı düşünüyorum geçen sene fotoğrafçılık kursuna gitmiştim teorik kısmını hallettik sayılır ::smiley: ama çok çekim yapmadım bu yıl bir grup oluşturup gezi ve çekim yapmayı planladık ama nasıl bir makina alacağımı bulamıyorum...
bir arkadaşımda yurtdışına gidecek ordan getirtme şansım da var üstelik.. grupdaki arkadaşlar (tecrübeli olanlar) ilk planda yarı profesyonel bir makina edin derken bazıları ise bunun gereksiz bir harcama olacağını iyi bir makine ile başlamanın daha karlı olacağını söylüyorlar..
benimse fikrim şu; beni aşmayacak ama en azından ben kendimi geliştirene kadar kullanabileceğim,performansından sıkıntı yaşamayacağım,çekim yaparken keyif alacağım bir makina olsun istiyorum..ve ekonomik olursa iyi olur tabi ;)sınırım 1000 usd

Yardımlarınızı bekliyorum marka model fiyat avantaj dezavantaj her konuda

Sevgili tk:smiley:,
1000 dolar ile 28-450 mm'ye yakın objektife sahip en kralından bir SLR like makine alır ustalaşıncaya kadar her işte kullanırsın. Fotografın kalitesi dışında pek br fark hissetmezsin. Ama aynı para ile giriş seviyesi bir SLR ve standart bir lens alırsın ikincisine paran yetmez kalitelisine paran yetmez....
Dolayısı ile 1000 dolar ile SLR alırsan her işini görecek lenslere sahip bir set kuramazsın ama her işini görecek bir SLR like alabilirsin. ;) ;)

Benim sana tavsiyem şu şekilde olabilir.
1 Pratik yapmak ve makineye tam hakim olabilmek için önce digital SLR yi bir yıl alma. Bir adet Zenit 122 ve bir adet tripod al ve onu kullan. Film takmadan bile pratik yapabilirsin. Zenit'e tam hakim olduğun zaman nasıl bir makineye ihtiyacın olacağına kendin karar verebilirsin. Bu makine ve tripod ileride de işine yarayacaktır. 0 derecenin altında hemen hemen bütün dijital makineler doğru çalışmaz ya da hiç çalışmaz pilleri donar. Ama zenit makanik olduğu için ve içinde film olduğu için bütün koşullarda ve hava şartlarında tıkır tıkır çalışır. Hiç bir zaman fotoğraf kaybetmezsin. Tripod ise olmazsa olmaz malzemelerden biridir biliyorsundur.
2 Nikon ( ya da diğer markaların benzeri ürünleri olabilir fazla önemli değil) P80 ya da P90 modelini al Makrodan 500mm ye kadar çekim yapabilirsin bu makine de sana lens hakimiyeti kazandıracak ve hangi lenslere daha fazla ihtiyacın olduğunu anlamanı sağlayacaktır. Lens setini tamamlayana kadar da yardımcı makine olarak bulunacaktır. Bazen üç lens taşıyacağıma bu tür bir makineyi taşıyorum. Daha küçük ve daha hafif.
3 Nikon D90 ( Bu da yine başka markaların aynı özellikte ürünü olabilir. ) Bu makine gerekli bütün ihtiyaçlarını fazlası ile görecektir. Hafiftir, küçüktür ve çekim kalitesi iyidir. Önceki modellerden uzak dur çünkü teknolojisi eski doğal olarak resim kalitesi düşük. Aynı şekilde Nikon d700 ve D3 FX ( tam kare) tir ama çok pahalıdır. Eğer fotoğraftan para kazanmıyorsan yani muhabirlik ve benzeri işleri yapmıyorsan ki anlattığına göre yapmıyorsun diğer bütün üst modeller sana fazladır. Yani D3, D700, D300 gibi modeller işine yaramaz fazla para vermiş olursun. Ayrıca taşırken rahatsız edecek kadar ağırdırlar. D3000 ve D5000 modelleri ise daha amatördür D90 onlara göre üst model sayılır ama makro çekimlerini daha fazla yapacaksan bunların ekranları değişik açılara ayarlanabildiği için yardımcı olacaktır.
Nikonlar böyle Canonuda onu kullanan yazsın onlar hakkında fazla bilgim yok.
Lens konusu ise başka bir sorundur. Yapacağın işe göre kullanacağın lens farklılık gösterecektir. Her kullanıcının işini ayrı bir lens daha çok görür. Genel olarak Kuş, hayvan ve spor çekimleri yapacaksan zoom, Manzara ve doğa fotoğrafları için geniş açı, Potre ve makro için ise 105mm makro lens gerekecek. Kötü haber burada bütün bunlara para yetmiyor. :-[ Yani 1 ve 2 yi yaparsan cebinde paran kalır. 3'ü yapmaya kalktığında paran yetmez. O yüzden tavsiyem bir ve ikiyi yap bu sürede hem tecrübe kazanırsın hem de para biriktirirsin. Filmli makine tavsiye etmem kafanı karıştırmasın. Bir çok kişi filmli ve dijital makineleri farklı sanıyor ama tek farkları birinde film elektroniktir diğerinde senin takıp çıkardığın bir şeydir. Teknik ve çalışma presibi ikisinde de bire bir aynıdır. Filmle çekim yapamayan dijitalle de yapamaz. Filmin ne olduğunu ve tekniğini bilen dijitalin kitabını yazar. Aksi halde şu anda bile dijital film kalitesine ulaşmış değildir o nedenle filmin verdiği avantajları vermiyor. Dijital makineyi alırken dikkat edeceğin nokta burasıdır. Filmi makineye sabitlenmiş bir şekilde alıyorsun değiştirme şansın yok. O nedenle filmin kalitesi makinenin kalitesidir. Piyasalarda konuşulanın aksine yüksek asa makinelerin kaliteli olduğu görüşü yanlıştır. Ne kadar düşük asa o kadar iyi makine doğrudur. Asa yı yükseltebildiğin kadar yükseltmen bir avantajdır ama ne kadara düşürebileceğine dikkat etmelisin. Ne kadar düşük asa da çekim yaparsan o kadar detay kaydedersin.
doğruu ama kişi kaç Megapixel olduğunu bilmiyorsa nolucak? Sorusunun cevabıda yukarıda yazdıklarımda. Zenit alıp öğrenecek. ;D
Son olarak Zenite 30- 40 tl den fazla para verme. Antika falan olduğunu söyleyen olursa kahkahalarla gül. Zenit fabrikası tarafından şu anda hala üretilen bir üründür. Yenisi kutusu içinde 50 - 60 dolardır.
Aramıza hoş geldin. İyi şanslar kolay gelsin. ;D

hazanfer ve omeronay öncelikle çok teşekkürlerr :smiley:
Önerdiğiniz makinaları incelemeye başlayacağım.. SLRlike almak da mantıklı geldi
ZENİTE ilk defa duydum herşeyden önce fiyatına bayıldım :D
Bir makina da en nefret ettiğim şey ağır olması beni çekim yapmaktan soğutuyor bir de yürüükçe külçe etkisi yaratmıyor mu offfff yani :-\
Aldığım ya da almaya karar verdiğim makinayı yazarım..
Hmmm bu arada hoş bulduk uzun soluklu bir hobi olmasını istiyorum ziraa gezmeyi ve fotograf çekmeyi çooookkk seviyorum..

tk:)' Alıntı:
hazanfer ve omeronay öncelikle çok teşekkürlerr :smiley:
Önerdiğiniz makinaları incelemeye başlayacağım.. SLRlike almak da mantıklı geldi
ZENİTE ilk defa duydum herşeyden önce fiyatına bayıldım :D
Bir makina da en nefret ettiğim şey ağır olması beni çekim yapmaktan soğutuyor bir de yürüükçe külçe etkisi yaratmıyor mu offfff yani :-\
Aldığım ya da almaya karar verdiğim makinayı yazarım..
Hmmm bu arada hoş bulduk uzun soluklu bir hobi olmasını istiyorum ziraa gezmeyi ve fotograf çekmeyi çooookkk seviyorum..

Giriş seviyesi bir DSLR fotoğrafı anlamanı kolaylaştırır. Üstelik daha hafif olurlar. :smiley: İşin içine iyice girmeden, binlerce kare çekmeden de bunu anlamak zor. Her geçen gün yeni şeyler öğreneceksin. Madem bütçen sınırlı; son modellere değil fiyatı iyice düşmüş olan eski modellere ve hatta ikinci ellere bakabilirsin. Böylelikle 1000 dolarla daha iyi bir set sahibi olursun.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,471
Kayıtlı Üye Sayımız
172,125
Kaydolan Son Üyemiz
erozaydin

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR