Ermeniler nasıl insanlar?ermenistan nasıl bir yer?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ersanayaz Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 14
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 34,635

ersanayaz

Kamp I
Ermeniler nasıl insanlar?ermenistan nasıl bir yer?
Ermenistan a gezmek için gitmeyi düşünüyorum da.giden arkadaşlar yardımcı olur mu?orada şu an yaşayan türk kardeşlerimiz var mı?nasıl insanlar kötüler mi bunun bizzat araştırmasını yapmak istiyorum.cevap yazarsanız sevinirim.gürcü sınırından ermenistan a oto ile geçmek istiyorum.yardımcı olursanız sevinirim.
http://www.simdigezelim.com/2011/08/erivan-ermenistan.html

Etiketler
Ynt: Ermeniler nasıl insanlar?ermenistan nasıl bir yer?

koskoca forumda bilen yok mu giden yok mu ermenistan a?
ermenistan ermenisi nasıldır?gürcistan da hiç sıkıntı yaşamadım.
tenha bölgelere gitmek istiyorum.özellikle tam sınır olan arpaçay çayı izasında giden bir yol var.o yol üzerinden türkiye'yi izlemek istiyorum.o yolu kulansam bir sıkıntı yaşar mıyım?türklere çok düşmanlık var mı?genel anlatanlara göre türkleri seviyorlarmış.ana arterleri mi tercih etsem?
yıllar önce kapı açıkken türkler nasıl gidip geliyorlarmış?

ersanayaz' Alıntı:
koskoca forumda bilen yok mu giden yok mu ermenistan a?
ermenistan ermenisi nasıldır?gürcistan da hiç sıkıntı yaşamadım.
tenha bölgelere gitmek istiyorum.özellikle tam sınır olan arpaçay çayı izasında giden bir yol var.o yol üzerinden türkiye'yi izlemek istiyorum.o yolu kulansam bir sıkıntı yaşar mıyım?türklere çok düşmanlık var mı?genel anlatanlara göre türkleri seviyorlarmış.ana arterleri mi tercih etsem?
yıllar önce kapı açıkken türkler nasıl gidip geliyorlarmış?

selam ben bu yaz motosiklet ile gittim.Aslında yaşamlar ıve görüntüleri tıpkı bizim gibi.insan önce seviniyor bu duruma ama diyaloğa gelince pek sıcak bakanına rastlamadım.dağdaki çoban bile 1 milyon mevzsunu açıyor.van ağrı kars.tatvan sonu vanşa biten her yer bizim.hatta dahada öteye giderek istanbulda sizin değil bizanslıların demeye getiriyorlar.ben bir süre sonra sıkıldım plakayı bantladım.hatta bir gece erbir eve misafir olduk polonyalı arkadaşlar vardı ben italyanım diye tanıttım.yemekte döndü dolaştı türklere geldi konu alkol masasında saydırıp durdular ben konuya italyan kaldım haliyle :smiley: gitmeden önce internet üzerinden ermenistan vizeni 15 usd karşılığında al mutlaka 2 günde çıkar.kapıda kimseyle yüz göz olmassın direk gişelere geçersin.ülke olarak ben beğendim.ben biraz taşradakilerle diyaloğum oldu belki ondandır.Erivan merkezi transit geçtim.rota aşağıdaki gibi.girişte motosiklet için 6 usd sigorta yaptırdım araç için farklı olabilir.başkada bir şey ödemedim.başka gezilerde yol vergisi falan okudum öyle bir şey yok.vizeni önceden alırsan problem olmaz.gezilmesi gereken bir ülke mutlaka.dağlık karabağ sınırına kadar gittim ama erivandan vize almadığım için karabağa giremedik.

http://www.gpsies.com/map.do?fileId=ylghgullakszbjjz

https://picasaweb.google.com/115833754375041731386/Caucasus2011Kaukaz2011?authuser=0&feat=directlink

biz gittik kimse bize sataşmadı insanlarla pek diyalog kurmadık.kötü birşeyle karşılaşmadık.
bir de ermenistan a her gidişte 100 dollara yakın araba vergisi alınıyor.bu çok kötü.vize internetten alınınca yol vergisi alınmıyor mu?
son olarak bir daha gidecek misin?
yorumların çok önemli

ersanayaz' Alıntı:
biz gittik kimse bize sataşmadı insanlarla pek diyalog kurmadık.kötü birşeyle karşılaşmadık.
bir de ermenistan a her gidişte 100 dollara yakın araba vergisi alınıyor.bu çok kötü.vize internetten alınınca yol vergisi alınmıyor mu?
son olarak bir daha gidecek misin?
yorumların çok önemli

ben vizeyi internetten aldığım için direk kapıya yöneldim.oradaki ofislerle bir diyaloğum olmadı.vergi isteyende olmadı.ama ben motosiklet ile geçtim belki motosiklet muaftır.seneye tekrar gitmeyi düşünüyorum.genel olarak ben sevdim.şehirler eski bir kimliği var.

başka motosikletle gidenlerden de vergi alınmış.öyle yazmışlardı forumlarda.
ben gittiğimde yerevan dışında diğer şehir ve köylerin hemen hemen hepsinde elektrik verilmiyordu.gyumri leninakan şehri elektriksiz kalmıştı belki benim geldiğim zamanda olabilir.zaten söylenenlere göre 1988 spitak depreminden sonra halen şu an belini doğrultamamış.insanlar halen çadırda yaşıyormuş.dünyanın sondan 2. fakir ülkesi olduğunu da söyleyenler var.ona rağmen bizi soymaya çalışan olmadı.demek ki ne kadar aç kalsa da soymuyorlar.ne dersin bu durumlara?

ersanayaz' Alıntı:
başka motosikletle gidenlerden de vergi alınmış.öyle yazmışlardı forumlarda.
ben gittiğimde yerevan dışında diğer şehir ve köylerin hemen hemen hepsinde elektrik verilmiyordu.gyumri leninakan şehri elektriksiz kalmıştı belki benim geldiğim zamanda olabilir.zaten söylenenlere göre 1988 spitak depreminden sonra halen şu an belini doğrultamamış.insanlar halen çadırda yaşıyormuş.dünyanın sondan 2. fakir ülkesi olduğunu da söyleyenler var.ona rağmen bizi soymaya çalışan olmadı.demek ki ne kadar aç kalsa da soymuyorlar.ne dersin bu durumlara?

Elektirk konusunu bilmiyorum biz genelde çadır konaklaması yaptık.bazende otel yerinde hostelde kaldık.bir gece ermeni bağ evinde misafir edildik.ermenistanın tüm elektriğiini ağrıya çok yakın eski termik santral karşılıyor.Yolma,kekleme olaylarına ne gürcistanda nede ermenistanda rastlamadım.doğu karadenizde prinç pilavına 20 tl isteyen oldu misal ama oralarda öyle bir şeyle karşılaşmadım.:smiley: bir dahakine dağlık karabağada girerim belki.bu defasında kapısından döndük.motosiklete binip fotoğraf çektirmek isteyen çok oldu.hatta bir ermeni kızı ısrarlarına dayanamayarak arkamda biraz gezdirdim.:smiley: biz dört motosiklet geçtik hiçbir vergi ödemedik.Erivanda büyük bir avmden kola aldım kolayı içip avmde dolanırken güvenlik görevlisi kolanın faturasını sordu.bende atmıştım.aldığım kasiyer kıza götürdüm adamı sorun halloldu.sanırım türk olduğumu anladı güvenlik görevlisi kılllık yapmaya çalıştı.dağdaki çoban bile soykırım meselesini ağzına sakız etmiş durumda.Evet fakir bir görüntü var suriye ve lübnanın müslüman mahallerindeki mezbelelik,pislik içinde yaşayanlar gibi bir görüntü yok ama.her yer temiz.binalar taş mimari.itici gelen bir görüntü yok.yaşamları bizden gibi.Erivan şehrine tarihi dokuya bayıldım.keşke tarihteki değişim ve sürgünler olmasaydı iç içe yasayadık şimdiki bizim van ağrı vb illerde eminim bu mimariden nasibini alırdı.bize göre petrol ve yeme içmede son derece ucuz ayrıca.doğal güzellik olarakda hoşuma gitti.seneye yine kafkasya planlarım var.bana o coğrafya şu anki durumu,güzelliği ve tarihi ile çok ilginç geliyor.bu defa kuzey kafkasya deneyeceğim yapabilirsem.karaçay çerkesya-kabardin balkar civarları.seneye ama olurda yol vergisi isterlerse ermenistanı pas geçerim girmem geri dönerim 100 usd vermem yani :smiley:

rusya sınırına kadar gitmişken gecseydiniz bari vize istemiyorlar

akhan3461' Alıntı:
rusya sınırına kadar gitmişken gecseydiniz bari vize istemiyorlar

başka bir topikte vladikavkaz geçişi ile ilgili mesajını yazarken bu mesajını gördüm.bütçem kısıtlı olduğu veyanımdaki iki italyanı ekmek istemediğimden denemedim.ama bu kapıdan geçiş olmadığını söylüyor herkez.bu yaz kuzey kafkkasya kabardin balkar karaçay çerkez düşünüyorum soçiden feribotla motosiklet geçişi çok ppahalı.siz bu kapıdan geçtinizmi.özelden telefonunuzu veriseniz detaylı bilgi almaki isterim.trabszondan feribot ile 450-500 usd yi buluyor.halbuki gürcüden sürüp girmek benzinde ucuz çok daha düşük maliyetli olacak.şimdiden teşekkürler.

daryal sınır kapısından otomobille gectim bu kapı 2011 yılının mart ayına kadar kapalıydı tekrar acılması rusya ermenistan karayolu baglantısı icindir rusya gürcülere sıkı bir vize uyguluyor yanılmıyorsam gürcüler vladikavkaz agecmek icin tiflisdeki isvicre konsoloslugundan vize başvurusu yapıyorlar daryal sınır kapısını daha cok ermeniler az da olsa azeriler kullanıyor vivesi olan yada vize muafiyeti olanlar icin fazla sorun degil ruslar gürcülere gürcülerde ruslara zorluk cıkarıyorlar.trabzon soci feribotunda arac almıyorlar galiba soci limanını yerine daha kuzeye bir liman yapmayı düşünüyorlar karayoluyla bir aksilik cıkmazsa gecebilirsiniz önemli not biraz rusca bilmeniz gerekir ve rusya da trafik kurallarına maksimum uymalısınız

kuralllara uymam konusunda sıkıntı yok.90 ı geçmiyorum.elimden geldiği kadar kurallara uyuyorum ve bu konuyla alakalı kasıyorum.

kuzey kafkasyada gezilecek yerler
kabardey balkarda nalcik şehir icindeki park icinde göl hayvanat bahcesi teleferikle cıkılan sosruka (adam restronant) parkın icinde fıcı restronant konser binası
nalcık dan dga dogru ilerlerseniniz kaplıca ama tesis yok büyük bir göl gibi karlar altında giriyor herkes
cegem şelaleri elburs ve dombay
pytgorskde (5 tepe) senatoryumlar yamac paraşütü kafkas restronant acua park
ksilavosky de rusyanın en güzel dogal parklarından biri var
kabardin balkarda denk gelirseniz ahıska türkleride var en yogun olarak mayisky de yaşıyorlar
rusyada mutlaka girdikden sonra kayıtınızı yaptırın otelde kalıyorsanız onlar yaparlar bu önemli yoksa cıkışda ceza ödüyorsun ceza ödeseniz bile sıkıtısı cok
trafikde ise öndeki araclara uyarsanız yeterlidir örnek önünüzden bir jeep gidiyor (landcruiser cayanne x5 ..vs ) yol boş bakıyorsunuz birden yavaşlıyor insanlar
ne kadar zengin olursa olsun o polisle muatap olmak istemiyorlar birde yol cizilerine dikkat traktör inek eşek gecerken bile :smiley:

Ben burayı okumadan ermenistana gitseymişşim bir kaç kişinin ağzını kırabilirmişim bunu anladım.

2006 da gitmistim uefa ligi icin canlı yayın ve uplink aracı goturmustum .....

genel olarak rus kulturu hakim her yere geniş caddeler taşbinalar cok geri kalmiş ve fakir bir ulke diyebilirim...

Ynt: Ermeniler Nasıl İnsanlar?ermenistan Nasıl Bir Yer?

SERKANEFE' Alıntı:
Ben burayı okumadan ermenistana gitseymişşim bir kaç kişinin ağzını kırabilirmişim bunu anladım.

Yanılıyorsunuz, Kafkasya'nın en delikanlı milleti Ermeniler..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,485
Kayıtlı Üye Sayımız
172,143
Kaydolan Son Üyemiz
sailing

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.