Fikir Imecesi Yapsak, Ducato 12m3 Panelvan Hemencecik Motokaravan Oluverse

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan leyla-t Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 168
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 39,817
Selam, şimdilik sadece bir öneride bulunayım, kış için vebasto veya benzeri mazotlu ısıtıcı düşünmeyin, lpg li soba'ları araştırın.

Etiketler
Sevgili Aka,
Neden öyle dediniz? Özellikle dizel araçlarda kışın mazotlu ısıtıcıların verimli/pratik olduğunu düşünüyorum. Tabii ki enerji harcamaları biraz fazla ama sonuçta bir camper'dayız...

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Leyla Hanım,

Piyasada birçok boyutta tank mevcut. Lpg dönüşümü yapan yerlere sorabilirsiniz. Sanırım 30lt civarı silindir bir tank iş görür. Benim karavanda arka aks üstüne monte edilmiş. Gerçi ben daha korunaklı bir yere koymayı tercih ederdim.

Merhaba ben. sadece yaz'cı karavncı değilim. kışlarıda gezerim, dolyısıyla özelliklede güneşin az olduğu aylarda 1 AMP enerjiyi bile arıyor insan, lpg sistemlere durum böyle değil, örneğin 7 gün güneş görmeyince aküler bağırmaya başlıyor, hangisinden feragat edeceğiz, içi dolu buzluktanmı, vebastodanmı.

Ekleme yapayım, bendede mazotlu ısıtıcı var ve memnun değilim.

Anlıyorum. Benim eski çekmede eberspaecher kullandık ve kışın dediğiniz sıkıntıyı yaşadık. Saatte 1.5-2 amper gibi bir tüketim az değil. Ama camper olunca biraz motor çalıştırır iş hallolur diye düşündüm. Ben çok zorda kalınca başka alternatif olmadığından 2-3 saat portatif jeneratör çalıştırıp aküleri takviye ediyordum.

Gerçi 90 model orijinal camper'da truma var; ayrı.

Selam, şimdilik sadece bir öneride bulunayım, kış için vebasto veya benzeri mazotlu ısıtıcı düşünmeyin, lpg li soba'ları araştırın.

Sn Aka okudukça ve öğrendikçe iyice aklım karışıyor. Kış koşullarında 15oo rakımın üstünde çalışmayan webastoyu okuyunca benim yönelimim de gaz sobaları oldu ama karavan için üretilmiş gaz sobası bulmak neredeyse imkansız gibi. :( Kalatitik sobalar çıkmıştı bir vakit, iş yerlerinde kullanırdık da baş ağrısından ölürdük. Isıtma ve soğutma konusu zor koular.

Sevgili Aka,
Neden öyle dediniz? Özellikle dizel araçlarda kışın mazotlu ısıtıcıların verimli/pratik olduğunu düşünüyorum. Tabii ki enerji harcamaları biraz fazla ama sonuçta bir camper'dayız...

Sn Trek71 siz 1500 den yüksek rakımlarda sorun yaşamadınız mı?

Aka'ya katılıyorum, kışında gezeceklerin mutlaka kabin ısıtma,su ısıtma ve buzdolabında gazlı sistemleri tercih etmeleri
doğru bir tercih olacaktır. Bütçe olarak elbet yüksek bir maliyet olacaktır o nedenle imkanlar dahilinde dikkat edilmesi
gereken tercihtir.

Gaz için tankmı? yoksa tüpmü konusunda benim tercihim halen tüp, nedeni acil durumlarda hortumu kesip tüpü araçtan
uzaklaştırmak gerekebilir endişesidir.

Sn Aka okudukça ve öğrendikçe iyice aklım karışıyor. Kış koşullarında 15oo rakımın üstünde çalışmayan webastoyu okuyunca benim yönelimim de gaz sobaları oldu ama karavan için üretilmiş gaz sobası bulmak neredeyse imkansız gibi. :( Kalatitik sobalar çıkmıştı bir vakit, iş yerlerinde kullanırdık da baş ağrısından ölürdük. Isıtma ve soğutma konusu zor koular.

Gazlı sistemler için TRUMA ile görüşebilirsiniz. Türkiye satıcısı TERMOSA dır.

Leyla hanim anladigim kadariyla karavan da tek kalacaksiniz,dağda bayirda yıl boyu gezeceksiniz, inanin ki kirsal kesim,koyler, sehir hayatından daha guvenlidir,olur ne olmaz,yinede güvenliğiniz için pompalı bir av tüfeği bulundurun

SM-J200F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Leyla hanim anladigim kadariyla karavan da tek kalacaksiniz,dağda bayirda yıl boyu gezeceksiniz, inanin ki kirsal kesim,koyler, sehir hayatından daha guvenlidir,olur ne olmaz,yinede güvenliğiniz için pompalı bir av tüfeği bulundurun

Evet planlarım tek kişilik.Maalesef tüfek almayı bende düşünüyorum. Türkiye'nin gezmediğim yeri kalmamıştır. "napcen arabanın tepesinde gel sıcak yatakta yat" deyip üstüne yatağını verecek kadar samimi kırsal insanımız biliyorum amaaaa tuhaf bir ahlak erezyonu ve tutuculuk yaşıyoruz son zamanlarda. Önce çok bildik yerlerden başlayıp olmadı yurtdışına gideceğim. Çok teşekkür ederim uyarınıza

Evet planlarım tek kişilik.Maalesef tüfek almayı bende düşünüyorum. Türkiye'nin gezmediğim yeri kalmamıştır. "napcen arabanın tepesinde gel sıcak yatakta yat" deyip üstüne yatağını verecek kadar samimi kırsal insanımız biliyorum amaaaa tuhaf bir ahlak erezyonu ve tutuculuk yaşıyoruz son zamanlarda. Önce çok bildik yerlerden başlayıp olmadı yurtdışına gideceğim. Çok teşekkür ederim uyarınıza

Alman karavan forumlarda karavanda güvence konuşulurken hep hırsızlıktır akla gelen. Buna göre de tedbirler düşünülür. Ama silahtan hiç bahsedilmez. Gecelediğimiz yerlerin seçiminde eşimle koyduğumuz kurallarımız vardır. Avrupa’nın büyük bir kısmını bu kuralları uygulayarak gezdik. Pencereyi açık unuttuğumuz için çalınan (Türkiye’de) bir çanta dışında hiç bir sorunla karşılaşmadık. Karavanda tüfek sanıyorum koruduğundan fazla sorun çıkarabilir.

Kampinglerde veya da Abant,Yedigöller vb yerlerde bir sorun olmaz ancak leyla hanim kamping dışı konaklamayı daha fazla düşündüğünü söyledi, Gönül isterdi ki hiç bunlar akla bile gelmesin ama malesef

Alman karavan forumlarda karavanda güvence konuşulurken hep hırsızlıktır akla gelen. Buna göre de tedbirler düşünülür. Ama silahtan hiç bahsedilmez. Gecelediğimiz yerlerin seçiminde eşimle koyduğumuz kurallarımız vardır. Avrupa’nın büyük bir kısmını bu kuralları uygulayarak gezdik. Pencereyi açık unuttuğumuz için çalınan (Türkiye’de) bir çanta dışında hiç bir sorunla karşılaşmadık. Karavanda tüfek sanıyorum koruduğundan fazla sorun çıkarabilir.

Çift olarak gezmenin avantajı çok tabi. Yalnız bayanlar genelde büyük köpeklerle dolaşıyor izlediğim yabancı videolarda. Türkiye de hırsızlıktan öte can güvenliği bile kalmadı kimi yerlerde. Mevzuatı incelemedim ama tüfek sorun olmaz gibi geliyor. Birde maksimum güvenlik önlemlerini alacağım.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,457
Kayıtlı Üye Sayımız
172,110
Kaydolan Son Üyemiz
Bukrek

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR