Hatay Antakya St. Pierre Kilisesi Yanındaki Vadi - Iron Gate

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yasarergun Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 18
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 13,392

yasarergun

Dünyayı değiştirebilirsin
Yer
Antakya-Hatay ama O bir Antep'li :)
Web
www.yiyenbilir.com
Hatay Antakya St Pierre Kilisesi yanındaki vadi şehir içindedir. Yürünerek şehir merkezinden 15-20 dakika sürer. Eski Antakya şehir surları anılan vadiden geçer ve buradaki eski bir şehir giriş kapısından dolayı (demir kapı) iron gate olarak anılır. Halihazırda boltlanmış halde çeşitli zorluklarda 5 rota vardır. Boltlama Mustafa Kemal Üniversitesi Amanos Dağcılık Topluluğu ile adanadaki dostlarımızın yardımıyla yapılmıştır. En kısa sürede boltlu rota sayısını 20 ye çıkartma planımız vardır. Boltları hazırdır fakat tekrar adanadaki dostlarımız (matkabımız yok sıklıkla boltlama yapmayacağımızdan da edinmeyi düşünmedik) ya da diğer gönüllü dostlarımızla boltlama çalışmalarına devam edebiliriz. Anılan vadide farklı zorluklarda kısa ve uzun duvar tırmanışları yapılabilir. Yılın 12 ayı tırmanış yapılabilir. İki duvardan birisi kuzeye birisi güneye bakmaktadır. yazın güneşten kışın yağmurdan korunaklı rotalar mevcuttur. Tüm yıl yaz havasının hakim olduğu tırmanış bölgemize bekleriz. İrtibat için yasarergun@yahoo.com ve egemenkonas@yahoo.com

Etiketler
Yaşar hocam hoşgeldiniz, görüşemeyeli kaç sene oldu sayamadım :smiley: Sizinle en son 2002'de Yakacık - Ceylanlı geçişini yapmıştık. Aşağıya o faaliyetten bir fotoğraf ekliyorum, yakında fotoğraf ve videoların tamamını buraya yükler, birer kopyalarını da size gönderirim. Tüm arkadaşlara çok çok selam, en kısa zamanda görüşmek dileğimle.

20

Sevgiler, saygılar.

Selamlar Sedat Hocam

2002 yılı şubat ayının ilk haftasıydı geçiş zamanı. Biz hala buralardayız. İki hafta önce Antakyadan Kisecik Köyü-Nato Radarı-Höyük Köyü geçişini yaptık 10 kişi. Bu aralar faaliyet gani, bekleriz hatta senin şerefine bir trans yaparız. Amanoslarda hala gitmediğimiz yerler var rotanın yolda belli olduğu, yol soracak kimsenin olmadığı sorsan da yanlış yol tarifi aldığımız transları özledik hocam (gerçi artık ayrıntılı haritası olan GPS'ler edindik ama bu defa da ayrıntılı haritada yol diye gösterilen yerde yol aramakla meşgulüz ;D) Amanoslardaki ilk transımızı yaptığımız bizi 200 metre arkadan takip edip bir elinde kamera bir elinde fotoğraf makinası sürekli bir şeyler çeken belinde kocaman çanta ile o sevimli yol dostumuzu, GEZİP BİLEN DOSTU unutmadık.

Yaşar

Hatay Antakya St Pierre Kilisesi yanındaki vadi şehir içindedir. Yürünerek şehir merkezinden 15-20 dakika sürer. Eski Antakya şehir surları anılan vadiden geçer ve buradaki eski bir şehir giriş kapısından dolayı (demir kapı) iron gate olarak anılır. Halihazırda boltlanmış halde çeşitli zorluklarda 5 rota vardır. Boltlama Mustafa Kemal Üniversitesi Amanos Dağcılık Topluluğu ile adanadaki dostlarımızın yardımıyla yapılmıştır. En kısa sürede boltlu rota sayısını 20 ye çıkartma planımız vardır. Boltları hazırdır fakat tekrar adanadaki dostlarımız (matkabımız yok sıklıkla boltlama yapmayacağımızdan da edinmeyi düşünmedik) ya da diğer gönüllü dostlarımızla boltlama çalışmalarına devam edebiliriz. Anılan vadide farklı zorluklarda kısa ve uzun duvar tırmanışları yapılabilir. Yılın 12 ayı tırmanış yapılabilir. İki duvardan birisi kuzeye birisi güneye bakmaktadır. yazın güneşten kışın yağmurdan korunaklı rotalar mevcuttur. Tüm yıl yaz havasının hakim olduğu tırmanış bölgemize bekleriz. İrtibat için yasarergun@yahoo.com ve egemenkonas@yahoo.com

acayip merak ettim şimdi burayı. şehir merkezinden yürüyerek 20 dakikada ulaşılabilecek bir tırmanış bölgesi beni şaşırttı.. en yakın zamanda gelmek isterim..

Sedat hocam başımızın üzerinde yeriniz var, bekleriz

ayrıca, amanoslarla ve antakyayla ilgili daha fazla teknik bilgi için benim de içinde bulunduğum 23 yazar tarafından yazılan, editörlüğünü yaptığım kitabı pdf formatında http://yasarergun.tripod.com adresinden indirebilirsiniz. Kitap Tubitak tarafından desteklenen ekoloji temelli doğa eğitimleri ders kitabı olarak basılmıştır bu konuda basılan ilk örnektir.

saygılarımla

yaşar ergün

ya sedat hocam süper fikir..

o zaman ben seninle konuşup ağustosta gezi yazısını hazırlarım.. toplanıp gideriz. mangalda yaparız, tırmanırızda.. :D
zaten gezenbilir ekibi olarak yeni tırmanış bahçelerinne gidip bu yerlerin gelişmesini sağlamak misyonumuz değil mi? sayın yaşar ergün ve diğer komisyonüyelerinin hazırladığı kaynak kitabını hatim edip gidersek de çok iyi olur..

yasar arkadaş selam antakyayı yazdığını görünce içimden bir şey koptu .... parkurlarda ne hatıralarım oldu bir çok doğa sever arkadaşım var orada hatta 15 gün önce antakyadaydım hele birde aktivide sonrası dinlenip akşamına harbiyede rakı kebab yapmak varya ............offfffffffff ben oraya geliyom

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,475
Kayıtlı Üye Sayımız
172,126
Kaydolan Son Üyemiz
Mev

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR