"Hortum kaç metre?"

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan cenkcc Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 9
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,611

cenkcc

Zirve
Yer
İstanbul
Bana gelen bir maili paylaşmak istedim......
Doğru mudur acaba ???

"Hortum kaç metre?" Suudi Arabistan' da benzinin litre fiyatının bizim paramızla sadece ve sadece 23 kuruş (Yirmi üç kuruş) olduğu malumlarımızdır. Bir başka ifadeyle 0.23 TL. Bizde ise bugün itibariyle yaklaşık 4.35 TL. civarında. Yani neredeyse tam 20 kat daha pahalı. 2 kat değil, 3 kat değil, 4,6,8 değil, .....tam 20 kat daha pahalı. (Başka hangi ithal ürün acaba 20 kat pahalı satılıyor?) Bu yetmiyormuş gibi benzin alırken de ayrıca bir kazıkdaha yemekteyiz.
Nasıl mı?
Dikkat edin, benzin istasyonlarında arabamızın deposuna uzanan hortumlar (Adı üstünde hortum!) çok uzundur. Tezgah öyle bir kurulmuş ki, hortumlama tabiri de herhalde burdan kaynaklanıyor olsa gerek.. Tezgah şu! Bütün alavere-dalavere; "Özellikle uzun tutulmuş", hortumlar üzerinde dönüyor. Hatta bazı benzin istasyonlarında hortumlar, dikkat edin, özellikle gösterge tablosunun üstünebile monte edilmiş durumda.
Benzin alma işlemi bitince, hortum ne kadar uzun olursa o hortumun içinde kalan benzin miktarıda benzinciye aynen geri iade oluyor ve yerin altındaki ana depoya boşaltılıyor, ama siz, o hortumun içinde kalan benzinin parasını da ödüyorsunuz. Bu da en aşağı 1-2 litre benzin parası demek. Diyeceksiniz ki benzin dolum ibreleri hortumun ucundan itibaren dönmüyor mu? Hayır, ibreler benzin istasyonundaki pompanın altına yerleştirilen sayaçtan itibaren dönüyor. Hatta bazılarında sayacın yer altındaki depoda olduğu bile söyleniyor.
Mesela; siz 50, 75 veya 100 TL.lik benzin alıyorsunuz diyelim. (Güya aldığınızı zannediyorsunuz ve öyle varsayalım.) Her benzin alışta hortumun içersinde kalan ve parasını ödediğimiz benzinden yediğimiz kazık nereden bakarsanızbakın, en aşağı 5-10 TL. arasında. Peki, ne yapmalıyız? Yapılacak birşey yok ama, yediğimiz kazığı en aza indirmekpekala mümkün. Benzin alırken 50, 75 veya 100 TL.lik değil, depoyu tamamen doldurmak en iyisi. Bunun için de mutlaka; aracımızın "Benzin bitiyor" anlamındaki ikaz ışığı var ya, işte o ışık yandığı zaman benzin almamız ve depoyu tam doldurmamız lazım.
Böyle yaparsak hiç olmazsa bir tam depo benzin alışta bir defa kazık yemiş olacağız. Aksi takdirde; yani hep 50, 75 veya 100 TL.lik benzin alma gibi lüks bir alışkanlığımız varsa; işte o zaman böyle her münferit benzin alışımızda bir bir kazık yiyeceğiz. Tercih sizin. (Benzincilerin en büyük kazancı da bu yoldandır.) Devamlı benzin aldığınız tanıdık bir benzinciniz varsa lütfen bir sorun bakalım! "Hortum kaç metre?" diye! Muhtemelen kaçamak bir cevap verecektir.

Ama pişkince!

Etiketler
Ynt: "Hortum kaç metre?"

Eğlenceli bir yazı olmuş. Ancak sanırım yazıyı kaleme alan arkadaşın gözünden kaçmış olacak :

Pompa aracımıza takıldığı anda, "hortumlandığımızı" düşündüğü miktarda yakıt, sayaçtan geçmiş ve önceki müşteri tarafından ödenmiş olarak bizim depomuza basılmaya hazır beklemektedir.

Sayaç saymaya başladığında hortum içerisindeki durağan yakıt depomuza bize maliyeti binmeyecek şekilde yani sayaç tarafından bize fatura edilmeyecek şekilde depomuza aktarılmakta, ancak yakıt alma işlemimiz bittiğinde parası ödenmiş ama depomuza aktarılmamış hortum içi yakıt, bizden sonraki müşteriye verilmek üzere hortumda kalacaktır.

İstasyonun bu parası ödenmiş ama kimseye verilmemiş yakıtı, sadece her müşteri arasında bir yere aktarması durumunda haksız kazanç elde edebilmesi mümkündür. Zira pompa/sayaç ikilisi checkvalve düzeneği ile donatılmış olup, sadece tek yöne çalışabilmektedir. Bu bağlamda hortum ve tabanca marifeti ile bu yakıt istasyon deposuna geri aktarılamaz. Ama ne yapılabilir, hortum havaya kaldırılıp, sağma yöntemi ile içindeki sayaçtan geçmiş ve parası birilerince ödenmiş yakıt tekrar değerlendirilebilir.

Özetle, bizden önce sağılmamış bir hortum ile yapılan yakıt alımı, bize bir zarar vermeyecektir.

Selamlar.

Tamam kabulde ya hortumda kalan yakıt güvenlik açısından pompa tarafından emilip tekrar depoya yollanıyorsa bunun garantisi varmı ? Helede bizim ülkemizde her türlü yolsuzluk bu kadar çokken olmayacak iş değil ?
Kesin emin olmamak lazım derim

cenkcc' Alıntı:
Tamam kabulde ya hortumda kalan yakıt güvenlik açısından pompa tarafından emilip tekrar depoya yollanıyorsa bunun garantisi varmı ? Helede bizim ülkemizde her türlü yolsuzluk bu kadar çokken olmayacak iş değil ?
Kesin emin olmamak lazım derim
Tabancaya bastığı anda yakıt geliyorsa öyle değil demektir. Önce küçük bir kaba doldurup test etmek lazım, ancak bu tür işlerle uğraşmak ciddi paronaya gerektirir.:smiley::smiley:

Merhaba,

Checkvalve sistemi yakıtı sürekli tek yöne vermeye yarar. Ama hala tereddütünüz varsa, şöyle deneyebilirsiniz : Elinizde bir bez/üstübü ile pompaya yanaşıp, "zift lekesi çıkarmak için" biraz mazota ihtiyacınız olduğunu söyleyiniz. Yardımsever bir pompacıya denk gelirseniz, hortumda kalan mazotu isteğiniz üzerine size ücretsiz verebileceğini görebilirsiniz.

Selamlar.

yavuz-çelikel' Alıntı:
Tabancaya bastığı anda yakıt geliyorsa öyle değil demektir. Önce küçük bir kaba doldurup test etmek lazım, ancak bu tür işlerle uğraşmak ciddi paronaya gerektirir.:smiley::smiley:
Yavuz bey yıllardır motoryat ve yelkenli satarım ayrıca halen mahkemesi devam eden 2 adet Kuru yük gemim var aldımmı mazotu gemiler için yaklaşık 30.000 Tl ye doluyor en kötü teknede 3.000 5.000 tl arası heleki bunuda kara tankerlerinden alıp 25 metrelik kolunuz kalınlığında hortumun içinden geçtiğini düşünürseniz paronaya yapmam gayet normal belkide kalan yakıt sizin aracınızın 2 günlük yakıtı..
Ayrıca tabancaya özellikle kara tankerinde hemen yakıt gelmesi sanırım söz konusu değil sonuçta o hortum tekrar sarılarak aracın hortum deposuna konuluyor sanırım dolu saramazlar

cenkcc' Alıntı:
Yavuz bey yıllardır motoryat ve yelkenli satarım ayrıca halen mahkemesi devam eden 2 adet Kuru yük gemim var aldımmı mazotu gemiler için yaklaşık 30.000 Tl ye doluyor en kötü teknede 3.000 5.000 tl arası heleki bunuda kara tankerlerinden alıp 25 metrelik kolunuz kalınlığında hortumun içinden geçtiğini düşünürseniz paronaya yapmam gayet normal belkide kalan yakıt sizin aracınızın 2 günlük yakıtı..
Ayrıca tabancaya özellikle kara tankerinde hemen yakıt gelmesi sanırım söz konusu değil sonuçta o hortum tekrar sarılarak aracın hortum deposuna konuluyor sanırım dolu saramazlar
Alınmanıza gerek yok, sözlerim geneldi.
Konuştuğumuz normal araçlar için , sıradan vatandaşlar için araçlarına yakıt alan kişiler için.Eğer böyle bir sıkıntı yaşıyorsanız tankerle getirtin mazotunuzu, boş dolu tarttırın aldığınız yakıtın miktarını bulun ne dersiniz?

bencede hortumdan kalan benzin bi onceki musterinin parasini odeyip benim depoma giren benzin olmasi gerekiyo.

ayrica hortum boyunun uzun olmasi cok buyuk avantaj. Ben Katarda calisiyorum burda benzinin litresi 40 kurusa denk gelio. Ama hortum boyu yuzunden surekli depo kapaginizin oldugu taraftan pompaya yanasmaniz gerekio. diger taraftaki pompalar bombos duruyo ama siz sira bekliyosunuz... cok sinir bozucu bi olay. manevra yapiyim geri geri diger pompaya yanasiyim die biseyde yok ya calisanlar musade etmio yada hem dar alandan hemde arkanizda bekliyenler yuzunden yeterli alan yok.

bide pompalarin debi hizi inanilmaz yavas. bekle bekle dolmuyo depo. benzin ucuz ama benzin almak tam bi iskence resmen :p

simdi diyceksinizki 40 kurusa benzin aliyo bide utanmadan sikayet edio :smiley: ama insan oglu ne wersen daha iyisini ariyo :smiley:

yavuz-çelikel' Alıntı:
Alınmanıza gerek yok, sözlerim geneldi.
Konuştuğumuz normal araçlar için , sıradan vatandaşlar için araçlarına yakıt alan kişiler için.Eğer böyle bir sıkıntı yaşıyorsanız tankerle getirtin mazotunuzu, boş dolu tarttırın aldığınız yakıtın miktarını bulun ne dersiniz?

Alınmadım sadece acabamı diyorum?
Boş dolu tanker kantar ağırlığına gelince onunda formulu var zamanında devlete yapılan pimapen işlerinde kilo hesabı yapılılıyordu pimapenler ve merdiven altı üreticilerin kamyonetlerinde gizli su depoları vardı kantara girmeden önce dolardı bu su depoları pimapenler olması gereken ağırlığına yaklaştırılırdı takıldıktan sonra ise bu malzemeler ilk fırtınada rüzgarda dağılırdı.Aynı olay tankerlerdede mevcut olabilir...
Bu arada Pimapen derken markayı kasdetmiyorum genel olarak plastik doğramalardan bahsediyorum marka kötüleme filan bir amacım yok genelde halk arasında en çok bilinen markanın adı söylenirya.....

Her neyse kısaca durum böyle artık hiçbir şeye güvenemez bir duruma geldik en basitinden yediğimiz ekmeğin bile binbir çeşit hilesi var daha ne olsun.Türkiyede en çok bilinen markalarda bile yolsuzluklar oluyor hortumdan mazot çekmişler çokmu sizce

cenkcc' Alıntı:
Alınmadım sadece acabamı diyorum?
Boş dolu tanker kantar ağırlığına gelince onunda formulu var zamanında devlete yapılan pimapen işlerinde kilo hesabı yapılılıyordu pimapenler ve merdiven altı üreticilerin kamyonetlerinde gizli su depoları vardı kantara girmeden önce dolardı bu su depoları pimapenler olması gereken ağırlığına yaklaştırılırdı takıldıktan sonra ise bu malzemeler ilk fırtınada rüzgarda dağılırdı.Aynı olay tankerlerdede mevcut olabilir...
Bu arada Pimapen derken markayı kasdetmiyorum genel olarak plastik doğramalardan bahsediyorum marka kötüleme filan bir amacım yok genelde halk arasında en çok bilinen markanın adı söylenirya.....

Her neyse kısaca durum böyle artık hiçbir şeye güvenemez bir duruma geldik en basitinden yediğimiz ekmeğin bile binbir çeşit hilesi var daha ne olsun.Türkiyede en çok bilinen markalarda bile yolsuzluklar oluyor hortumdan mazot çekmişler çokmu sizce
:smiley::smiley::smiley: bahsettiğiniz yöntem hurdacılarda, ve hırsız esnafta olur.kantara araç giderken ve gelirken kendi aracınızla takip ederseniz bu hırsızlığın önüne geçersiniz.Bu ve bunun gibi durumlar her an yaşanabilir dediğiniz gibi bence pek kafaya takmamak lazım, çünkü sonu yok.Belli başlı bazı şeyleri kontrol edebilirsinizbelki ama herşeyi kontrol etmeye başlarsanız paranoya başlar.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,489
Kayıtlı Üye Sayımız
172,148
Kaydolan Son Üyemiz
perdeci71

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR