İnvertör İle 220 Volt Buzdolabı Kullanım Tecrübeleri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan dogan124 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 390
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 344,366
Ynt: İnvertör İle 220 Volt Buzdolabı Kullanım Tecrübeleri

Arkadaşlar merhaba;
.
bende arazi aracım için buzdolabı ve invertör alıcam.

Marko model tavsiye edermisiniz.Buzdolabı biraz ufak olsa iyi olur

teşekkür ederim.

Etiketler

Umut hocam buzdolabı ve invertöre vereceğin parayla 12 V kompresörlü buzdolabı almanı öneririm.
Özellikle üstten kapaklı alırsan çok verimli kullanabilirsin. Uzman Soğutma Manisa Ahmet Türkoğlu
0535.7287797 Forumda kullanan arkadaşlarımız var ve memnun olduklarını belirtiyorlar.Selamlar.

220 volt buzdolabını inverter ile karavanda kullanan çokca arkadaştan akü yetiştiremediklerini duydum oysa ben 12 volt buzdolabını yaklaşık 2 gün hiç enerji almadan aracın marşına basmadan kullandım aküm ise 180 amper idi aynı akü 220 buzdolabına 1 gün ancak dayanır bende 220 tavsiye etmem.

Yusuf Aybek' Alıntı:
Dün orda sisteme kapasitörleri takarken ne kadar farkettiğini gözlerimizle gördük en az %30 gibi bir enerji tasarrufu sağlıyor,ha şunuda gördüm başta ben herkesin kolay kolay bu işi kendisi yapabileceğini sanmıyorum çünkü her dolabın rölesi farklı yapıda ve bağlantılarıda farklılık gösteriyor bu sebeple mümkün mertebe sistemin sağlığı açısından İlker Kardeşimizin dükkanına gidip orada kendisine taktırmak yoksa dolapda tamir olunmaz hasar bırakabilirde,uzak illerde olan arkadaşlarda dolabın motor kısmını ve rölesini yakın fotoğraf çekerek buraya eklerse ona göre İlker bağlantılarını ayarlar röleyi ayarlar ve sadece hangi renk ucu nereye bağlamanız gerektiğini tarif edip kargo ile gönderir bu şekilde çözülmüş olur.
Bu arada bu video hiç ilgi çekmedimi yoksa arkadaşlar sadece izleyip geçiyormu,tamam video olarak kötü bir çalışma ;D ama en azından kapasitör takılmadan ve sonrasında dolabın enerji sarfiyeti az çok anlaşılıyor.
sevgili arkadaşlar sizlere teşekkür etmek sonsuz bir güzellik ama sizin çabalarınıza yetermi bilmem sağolun varolun çok aydınlatıcı bir video izledim bende bu yıl karavancılar kervanına katılmaya hazırlanıyorum uzun zamandır araştırıyorum ancak bu kadar güzel açıklama ve gösterim görmemiştim sağolun varolun sonsuz teşkler. karavanım gelince sayın ilker beyle iletişime gecip bilgileneceğim inş. saygılarımla

Çok yararlı bilgiler paylaşıyorsunuz, hepinize teşekkürler.

Aracıma 2. akü taktırdım (Delphi marka 100 Ah, paralel bağlantı) ve mekanik bir şalter koydurdum, 15 günde bir şalteri açıp 2.aküyü şarj edeceğim. 2 akü arası yaklaşık 2,5 mt ve 10mm2 kesitli akü takviye kablosu ile bağlı.
2. aküden arka tampona şasi altından ve dış korumalı bir hat çektirdim yaklaşık 2,5 mt, 4 mm2 kesitli. 2. aküden gelen bu kablonun ucuna bildiğimiz 220v sıva üstü, kapaklı ve plastik bir priz bağlattım. Bu prizden, yapacağım 3 yada 5 mt. lik, 10 mm2 kesitli bir uzatma kablosu ile alacağım inverter'a hat çekeceğim, inverter'ı ileride kapasiteyi genişletirim diye tam sinus 1500w lık düşünüyorum.
1 adet Indel B TB41A 40 lt kapasiteli, danfos kompresörlü, üstten kapaklı, hem 12v hem 220v ile çalışabilir bir buzdolabı (45W), 2 yada 3 adet 11w lık aydınlatma, gerekirse laptop, mp3, telefon şarjı kullanabilirim.

1. siz üstadlara göre; kullanım ömrünü uzatma açısından, buzdolabı için ayrıca kapasitör takmama gerek olur mu?
2. 2. aküden çekeceğim 2. akü-inverter arası 3 yada 5 mt. lik, 10 mm2 kesitli bir uzatma kablosu için 10 mm2 yeterli mi? uzun süreli kullanımda ısınma, yangın tehlikesi yaratır mı? Çünkü sonuçta inverter dan da buzdolabı, aydınlatma vb. aletler de çalışacak.

Şimdiden değerli görüşleriniz için teşekkür ederim.

xxl' Alıntı:
2. aküden arka tampona şasi altından ve dış korumalı bir hat çektirdim yaklaşık 2,5 mt, 4 mm2 kesitli. 2. aküden gelen bu kablonun ucuna bildiğimiz 220v sıva üstü, kapaklı ve plastik bir priz bağlattım. Bu prizden, yapacağım 3 yada 5 mt. lik, 10 mm2 kesitli bir uzatma kablosu ile alacağım inverter'a hat çekeceğim, inverter'ı ileride kapasiteyi genişletirim diye tam sinus 1500w lık düşünüyorum.

Aman diyeyim!

Siz o prizin 12V olduğunu, hangi tarafının artı hangi tarafının eksi uç olduğunu bilirsiniz, ama birisi yanlışlıkla oraya 220V verip aküyü hacamat edebilir. Ya da artı-eksi uçları karıştırıp başka cihazları yakabilir. Siz siz olun, standart 12V ekipmanla 220V ekipmanı birbirine karıştırmayın. Bırakın 220V fiş ve prizler yalnız 220V için kullanılsın, 12V fiş ve prizler de yalnız 12V için kullanılsın.

Ters takılamayacak yüksek akım kapasiteli farklı bir priz kullanmanızı tavsiye ederim. 220V topraklı prizlerin en fazla taşıyabileceği akım da 16A'dir.

Değerli fikirleriniz için teşekkür ederim.
Sayın Ataman;
Priz tamponun altında gizli, sadece invertera gidecek olan hat için ve ups soketli, dolayısıyla ters takabilme ihtimali yok. Yine de uyarınız için teşekkürler.
Sayın Şirin;
Uyarınız önemli, bunu düşünmemiştim, teşekkürler.

Yarın aldığım inverterla kompresörlü buzdolabını deneyeceğim bakalım sonuç ne olacak.

Hocam ben 100W aldım mini buzdolabını kalkışta çalıştıramıyor, kalkışı bayağı yüksek anlaşılan, kalkış sonrası 360 w UPS ile devam edebiliyor.

Buzdolabının motorunun rahat kalkış yapabilmesi için basit sayılabilecek iki yöntem var. Birincisi en az 500W gücünde invertör kullanmak. İkinci yöntem ise; motordaki kondansatörlerinin optimize edilmesi. Bu yöntemle kalkış akımını biraz düşürmek mümkün. Tecrübeli bir elektrikçi veya buzdolapçı bunu yapabilir.

hocam teşekkürler,
burada komşum bu işlerle uğraşıyor ona bi danışacağım,
olmazsa ufak peltierli araç soğutucusuna biraz alüminyum soğutucu ve fan takviyesi yaparak modifiye etmeyi deneyeceğim.
o da verimli olmazsa amonyaklı bir dolapla dolabı taskas edeceğim. ama biraz da korkuyorum dairede bi arkadşınki gazı kaçırdı.
poliüretan (inşaat ve yalıtım köpüğü) köpük ile dolabın arka kısmını izole etsem, sadece dışarıya ızgaralarla sirülasyonunu verse , karavan içinde tehlike oluşturur mu yine de?

arkadaşlar bundan sonraki mesajlar 3 sistem buzdolap başlığına taşınmıştır.

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=25770.120

Yusuf Aybek' Alıntı:
Sayın sabahgüneşi aramıza hoş geldiniz umarım en kısa zamanda arzu ettiğiniz karavana kavuşursunuz.

çok teşekkürler yusuf bey sağolun
işte karavanıma kavuştum

391439 10151002835587287 2147389254 n

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,439
Kayıtlı Üye Sayımız
172,093
Kaydolan Son Üyemiz
ata bey

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR