Jeep CJ Serisi Amansız Bir Hastalık mı? Neden Bu Masraflar ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Jeep34 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 94
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 29,252

Etiketler
Ynt: Jeep CJ Serisi Amansız Bir Hastalık mı? Neden Bu Masraflar ?

asilhector' Alıntı:
Selamlar Arkadaslar,

Gecenin bir vakti ( 02/04/2009/02:01 ) Site ici oylesine sorf yaparken Dusununki o bu konuyu okuyacak basligi dikkatimi cekti ve nedendir bilmem alttaki dizeleri o anki Duygularla yazma ihtiyaci duydum.
Gel zaman git zaman sonunda gerekli maddi ve manevi guce ulasmadan bu Hasretligin bitmesi icin kisitli imkanlarla Askima yeniden Hayat vermeye hatta yillarca ayri kalmanin acisini cikarircasina eskisinden dahada heybetli ve cekici olmasini saglayacagima karsin Soz verdim.

Saygilarimla,
Ali Gulcer.

Ynt: Düşünün ki O Bu Konuyu Okuyacak?
« Yanıtla #118 : 02 Nisan 2009, 01:01:56 »
Bu mesajı alıntı ile cevaplaAlıntı

Bir zamanlar beraberdik, sensiz gunum gecmezdi.
Biran ayrilsan, gozelerim yollarini gozlerdi.
Buyuk bir tutku, gonulden ozlemdi, benimki.
Beraber duser, beraber kalkardik.
Beraber iner, beraber asardik,
Asilmaz engelleri, hatta olumune.
Lanetliyorum simdi, o ayrilik gunune.
Sen hala beklemekli, biraktigim o yerde.
Biraz mahsun, birazda virane.
Bense hep senin, o guzelliginle, bitmeyen hayellerde.
Bakma oyle, derinden ve manali.
Nadirde olsa yanindayim, yuregi yarali.
Unutmadim, unutamadim.
Nasil unuturum, sen degilmiydin benim mutlulugum.
Anliyorum kalmamis takadin, cokunce yillarin, tortusu ustune.
Ondandir sessizligin, ondandir buruklugun, su daglari deviren yorgunlugun.
Umutsuzlukta tek umudun, uzanacak, sicak bir eldir sana,
Ama bilmedigin, bilemedigin, bu eller mahkumdur yokluktan yana.

Ali Gulcer.
02/04/2009/02:01

Buna laf söylenmez. Bizimki makara, bu bayağı içerikli yawwww... Amatör maça profesyonel oyuncu olur mu? Sayılmaz :smiley:

Şimdi bana da yazdıracaksınız içli bir şiir. Hanım arada okuyor bana yazmadın böylesini diyecek, madara olacağız ;D

Arkadaşlar aynı aracın 190 küsür beygir güç veren, yaylı, yine tam şasi, ön-arka Dana 44 ve yükseltmesi biraz uğraşılırsa uygun yoldan halledilen bir modeli varken en genci 25-30 yaşında olan araçlara saplantı niye? :smiley:
Wrangler 4.0'dan bahsediyorum.
En düşük modeli 1997 model olan 2003-2004 modelleri 30.000-40.000 kilometrelerde olan bu araçlar her zaman bana daha efektif geliyor.
25.000 ile 35.000 TL arasında fiyatlara alınabilecek vergisi daha yüksek olduğu için tercih edilmeyen araçlar.
Aslında CJ'ye göre çıkarmadıkları sorunlarla her sene vergisini amorti edecek. Çok mu çizildi bel altı boya 3000-4000 TL. Yattı mı, kaskodan.
Ben şunu anladım ki sıfırdan civatasına kadar, sıfır malzemelerle tekrar toplanmayan bir araç mutlaka bir yerinden bir şey çıkartıyor.
Kaldı ki her zaman yedek parçalar aracın bütününe göre daha pahalı bu da otomotiv sanayisinin kuralı. Bir de işçilik giderleri var...
Şu anda 10 yaşındaki yaşına göre diri aracımı satıp eski model istediğim yere girebileceğim bir araç düşündüm ama hesap tutmuyor.
Sanayide usta olsam belki... :smiley:
Siz ne dersiniz arkadaşlar?

5-6 bine aldığınız CJ nin 30 bine eriştiği hali. 30 bine aldığınız wrangler ile aynı düzeyde olmamasıdır. Standart hali ile wrangler ve cj ye harcayacağınız para aynıdır. Birde her cj sahibinden bir parça taşır. Hiç bir cj biribirine benzemez. İçinde olmayan anlamaz. Çok tartıştık bu konuları zaten.

Ruh kısmına bir şey diyemem haklısınız.
Ama iyi araştırıp doğru kararlarla maksimum 7.000-10.000 TL gibi bir rakama Wrangler hazırlanır. (32-33 lastik, tampon, vinç, yükseltme, arka kilit, snorkel)
Arada ki farkada senelerce çok ağır kullanım, zorlanma olmadıkça araç sorunsuz olarak sahibine hizmet eder ''bence''.
En azından 3-4 sene içinde ikinci araç olarak bir 4.0 Wrangler hazırlama gücüm olunca benim yapacağım bu. :smiley:

Wrangler TJ mantikli ama sadece Rubicon modelinde ön at
arka dana44 ondan TR'de 4-5 tane var... Geri kalan Sahara'larda ön dana30 arka dana35... XJ gibi.... Diferansiyel sürücü tarafinda olduğundan dana44atma ihtimali zor... Arazi şanzimanini dana300 ile değiştirmek gerek...,

Jeepcj7' Alıntı:
Wrangler TJ mantikli ama sadece Rubicon modelinde ön at
arka dana44 ondan TR'de 4-5 tane var... Geri kalan Sahara'larda ön dana30 arka dana35... XJ gibi.... Diferansiyel sürücü tarafinda olduğundan dana44atma ihtimali zor... Arazi şanzimanini dana300 ile değiştirmek gerek...,

Bu habere üzüldüm. Amerikan sitelerinde bakınırken Türkiye'de ki araçları da bilmek lazım.

Aynı motor, aynı model aracın 2-3 farklı difransiyeli olabiliyor Jeep'de.

Vaybee ;D ;D millet şair olmuş ;D ;D ;D

Diyorum ya, bu cj ciler duygusal adamlar :D

Zaten ancak kara sevdayla olur bu iş, akıllı adam işi değil. ;)

Guvencim hitabımda samimiyetimi mazur görürsün umarım ama sen de bana biraz cj sevdalısı gibi geliyorsun. Nerede bir cj ci övüyor cjyi orada sen de varsın. hani şu hep kızan ama seven türk filmi tipleri vardır ya biraz onları anımsatıyorsun. sende de var sevda olmasına da birşey tutuyor seni. tabi yamuluyor da olabilirim.

kara sevda demişsin cjcilerin hissini cuk oturmuş valla cefada sefa bulduk dertde derman. zaten her cjci bunu söyler birisi offroad aracı tavsiyesi isterse de söylert şayet cj ye sevdalı değilsen git kapısı bacası olan daha genç, daha az bozulan araç al fazla da arazide artislik yapma idare edersin diye.

ama onlar offroaddan zevk alırken biz sevdalımızla yaptığımız offroaddan zevk alıyoruz.

concrete' Alıntı:
Diyorum ya, bu cj ciler duygusal adamlar :D

Zaten ancak kara sevdayla olur bu iş, akıllı adam işi değil. ;)

"duygusal" derken ;D ;D ;D ;D

Kelimeyi gerçek anlamıyla alırsak duyguların dışa vurumu sert eve dönüşleri çoğunlukla hüzünlü ;D ;D Üstelikte 14 adam + 9 köpek taşıma şanslarıda yok ;D

:smiley: dolmuş muyuz ki? taşıyalım 14 adam bilmem kaç köpek.

bize taşımak için bir tane adam gibi adam yeter de artar bile tek spartalı ile gider geliriz.

dönüşler hüzünlü olur elbet her daim tadı damağımızda çamuru lastiğimizdedir. ha çok eşya götürülmesi gereken kamp yerine gideceksek hammallık yapacak araçlar elbet olur sağolsunlar taşırlar yükümüzü biz keçi gibi arazde sekerken. e tabi herşey karşılıklı onlar batınca da biz onları çekeriz. arazide düşküne yardım etmek gerekir malum ;)

dragut' Alıntı:
:smiley: dolmuş muyuz ki? taşıyalım 14 adam bilmem kaç köpek.

bize taşımak için bir tane adam gibi adam yeter de artar bile tek spartalı ile gider geliriz.

dönüşler hüzünlü olur elbet her daim tadı damağımızda çamuru lastiğimizdedir. ha çok eşya götürülmesi gereken kamp yerine gideceksek hammallık yapacak araçlar elbet olur sağolsunlar taşırlar yükümüzü biz keçi gibi arazde sekerken. e tabi herşey karşılıklı onlar batınca da biz onları çekeriz. arazide düşküne yardım etmek gerekir malum ;)

Bazı şeyleri itiraf etmekte sakınca yok sanırım. 1 ay öncesine kadar teorikte sallıyordum şimdi 2 defenderımız var, biraz pratikte sallayayım.
1 aydır bizim Gökhan kardeşimizin defender ı ile uğraşıyoruz. Bayağı bir km kullandım da. İçine yakışmadığını söylediler. 2 köpeği zor sığdırdığım cj nin kullanımı daha kolay. İnsan kendini misafirlikte mahçup hisseder ya, aynen de öyle. Mahçup mahçup kullandım. 1.82 ye 110 kg olan ben defender a sığmadım. Ayarında lastik bulmaya çalıştık. Büyük için işler çok zor olacaktı. Parçalar çok ucuz, araç çok sağlam. Kilit olmamasına karşı dengeli yapısıyla eksikliğini fazla hissettirmedi. Ama o kadar . Kendini ruhani olarak bağlayak bir özelliği yok.

Son LR gezisinde Naci beyin defender ını herkes övmüş. Neden acaba ? 35 lastik, kilit, V8 vs vs olduğu için sanırım. e bizim de uğraştığımız bu değil mi ? sizin eleştirdiğiniz de bu .. kesin içinde bir cj ruhu taşıyor Naci bey. Defendercılıkla bu kadar iyisi olamaz ;D

Her CJ birbirinden farklıdır... biz kendi ruh halimizle hayallerimizle arabamızı yaparız... Kimi dev yapar, kimi asfalt arabası, bazısı delidir Mercedes gibi luks yapar..... Defender ise asker gibidir, kalabalık gezilerinde araçlarını plakalarından ayırırlar, plakalar çamurluysa içine binince yaw Yavuz bu senin ki galba koltuk çok geride diye anlarlar... ::smiley:

Bu arada daha önceden poposu CJ'e binmiş ama aptal ustalar ve parçacılar tarafından küstürülmüş, sonradan hata yapmış defender almış, disco almış olanlar... genelde araçları yeni olduğundan ( CJ'lerinin yaşındaki Landrover hiçbir işe yaramadığı için ;D (classic dahil, bence 3tonluk ağırlığı ve ufacık motoru yüzünden gezide 180lt yakıt harcayan araç arazide iyi olsada bence işe yaramaz) Bearmach'a para akıtırlar... Böyle acayip Defenderları Discoları olur... Bunların konuştukları lastik normalde traktöre ebadı gibiyken 9/16 felan derler... sonra görüp iç geçirdikleri CJ'ler gibi V8 motor ( ama yine 3.9 felan.. muhaaa ) 35 lastik (özellikleri sayınca CJ gibi) araçlar yaparlar... aman aksları Bearmachtan alın...
Sonra CJ formlarında gezerler.... Tilki - kürkçü dükkanı ;)

hayallah yine şimşekleri çekicez...

;D ;D ;D

haaaa bu arada asker gibi yaylaya çıkan landların görüntüsü gerçekten hoşuma gidiyor o ayrı... ama binek desen binek değil, Jeep desen jeep değil...

Jeepcj7' Alıntı:
.................

Bu arada daha önceden poposu CJ'e binmiş ama aptal ustalar ve parçacılar tarafından küstürülmüş, sonradan hata yapmış defender almış, disco almış olanlar... .......

Hay Allah kim ki bu ;D ;D ;D ;D

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,495
Kayıtlı Üye Sayımız
172,157
Kaydolan Son Üyemiz
Hkndm

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR