Karadeniz Etrafında Dönme Planı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Deep Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 85
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 35,775

Karadeniz Etrafında Dönme Planı

• Ne zaman olursa olsun katılırım.

Kullanılan: 12 17.4%
  • Bahar aylarında olursa katılırım.

Kullanılan: 13 18.8%
  • Yaz aylarında olursa katılırım.

Kullanılan: 35 50.7%
  • Toplu ulaşım imkanı bulunursa katılırım.

Kullanılan: 11 15.9%
  • Katılamam.

Kullanılan: 10 14.5%

• Kullanılan toplam oy
    69
Ynt: Karadeniz Etrafında Dönme Planı

ARkadaşlar karadeniz etrafını dönme planında karayolumu tren mi kullanacağız bildiğim kadarıyla sochi den başlayan tren yolu ukrayna sınırına kadar sahilden gitmiyor.nereler de konaklayaçağız ve güzer gah üzerinde nereleri ziyaret edeçeğiz tahmini masraf ne olur mesale soçide nerede kalaçağız ben gürçistana 2007 yılında gittim.tren tuapseden sonra moskova ya dönüyor Tuapse , Gelenzhik ve Anapa da konaklayaçakmıyız. BU şehirler arasında ulaşım neile sağlanıyor.Düzenli otobüs var mı?Yine bu şehirlerde nereleri görebiliriz.Tahmini kaç günde turu tamamlarız.Anapa-yalta arsı otobüs veya tren var mı?LOnely planed in son rusya versiyonu çıktımı?Bende Gürcistan ve Romanya kitabı var
Sevgi ve saygı ile Dr Muammer DEMİR

Etiketler

mdemir1867' Alıntı:
ARkadaşlar karadeniz etrafını dönme planında karayolumu tren mi kullanacağız bildiğim kadarıyla sochi den başlayan tren yolu ukrayna sınırına kadar sahilden gitmiyor.nereler de konaklayaçağız ve güzer gah üzerinde nereleri ziyaret edeçeğiz tahmini masraf ne olur mesale soçide nerede kalaçağız ben gürçistana 2007 yılında gittim.tren tuapseden sonra moskova ya dönüyor Tuapse , Gelenzhik ve Anapa da konaklayaçakmıyız. BU şehirler arasında ulaşım neile sağlanıyor.Düzenli otobüs var mı?Yine bu şehirlerde nereleri görebiliriz.Tahmini kaç günde turu tamamlarız.Anapa-yalta arsı otobüs veya tren var mı?LOnely planed in son rusya versiyonu çıktımı?Bende Gürcistan ve Romanya kitabı var
Sevgi ve saygı ile Dr Muammer DEMİR

Niyetim kendi kamp aracım ile geçip tur yapmak fakat Gürcistan ile Rusya arasındaki problemler nedeniyle geçişlerde sıkıntı var. En son Gürcistan konsolosluğunu aradığımda iki ülke arasında havayolu ile bağlantı olduğu bilgisine ulaşmıştım.

Kazbegi kapısı açık, Ruslar gürcülere vize vermediği için sorun çıkıyor, diğer milletten olanlar geçebiliyor.

Bu siteye üye olmamın nedeni böyle güzel bir fikri görmek oldu. Elbette yeni güzergahların planlanması uzun zaman alacaktır. Gagavuzya mutlaka eklenmesi gereken bir güzergah. Gürcistandan ise geçişlerde sorun yaşanma ihtimalini iyi araştırmak gerekir. Bu nedenle plan yapıldığı zaman ülkeye yakın olan Gürcü tarafından başlamakta fayda var diye düşünüyorum. En azından sınır geçilemezse Gürcistan gezilerek Trabzon- Rize tarafından feribotlarda geçiş yapılabilir. Kuzey kısım sona erdikten sonra ise yani Moldovya -Gagavuzya taraflarına geçişten sonra güzergah daha da rahatlayacaktır.
Mevsim oldukça önemli ve malumlarınız Ukrayna en çok kışdan etkilenen ülkelerden biri oldu. Lonely Planet ve Virtual Tourist de güzergahlar için epey bilgiler var fakat sizin yapmak istediğiniz rotaya göremedim. Bence çok da güzel olacaktır. Gidilecek yerler ile ilgili hem kültürel hemde belgesel anlamda çok başarılı yapıtlar da ortaya çıkabilir. Riski ortanın biraz üzerinde bir yolculuk gibi görünmektedir. Maliyetler hesaplandığı gibi çıkmayabilir bu nedenle kısmen sponsor bularak yapılacak bir yolculuğa katılmak isterdim. Bu rotanın öncelikle keşfedilebilmesi ve güven duygusunun yerleşebilmesi için toplu ulaşım daha mantıklı diye düşünüyorum.

Bu arada kişisel olarak en çok istediğim vize problemi olmayan bir grupla midibüs türü bir araçla 10-15 günlük adım adım osmanlı izlerini takip eden bir balkan turu.

Sağlık ve esenlik dolu günler dilerim.

Karadenizi araçla dolaşmak fikri bu aralar mola vermiş:smiley:) Bu konuda beyin fırtınası yapmaya devam etmekte fayda var. Ben geziye katılırım diye admince hazırlanan ankette katılırım diyenler bir otobüs dolusuna ulaşmış durumda. Fakat iş gerçeğe döndüğü zaman bu rakam muhtemelen 5-10 kişi arasında kalacaktır:smiley:)
Geziye başlangıç noktası olarak Gürcistan üzerinden başlamak mantıklı olacaktır. Sınır geçişlerinde problem yaşanması durumunda dönüp feribot kullanabiliriz.
Konaklama ile ilgili problem kalabalık oldukça fazlalaşacaktır. Bu nedenle rastgele yerlerde değil de konaklama problemi olmayan yerlerde gecelemek gerekecektir.
Yeşil pasaportu olmayanlar için vize masrafları gezi maliyetlerini arttıracaktır.
Özel araçlarla konvoy yapıp mı gitsek diye de düşündüm fakat malumlarınız yeşil sigorta bazı yerlerde geçmeyebilir, ekstra masraf gerekebilir (araştırmak lazım), birde araçların güvenliği karşısında ciddi sorunlar yaşayabiliriz gibime geliyor.
Midibüs türü (20-25 kişilik) bir araç bulup kiralasak maliyet aslında çok ucuza gelecektir. Zira bu tür gezilerde anlaşmaya göre günlük araç kirası ödenir, yolda alınan yakıt, otoyol ücretleri ise aracı kiralayan tarafından ödenir. Tahminim günlüğü 200-250 TL civarında kiralama yapılabilir fakat burada sorunumuz hangi firma aracını böyle bir rota için kiralar??? Ülkemizde bu rota için araç kiralamak zor gibime geliyor. Bu nedenle aklıma Bulgaristan'dan bir midibüs kiralayabiliriz diye de bir fikir gelmedi değil. Zira Bulgaristan'da kiralamalar çok ucuzmuş. Oradan bir soydaşımız ve yaşayan bir dostumuz katkı sağlayabilir. Bir kapora verilir ve araç boş olarak İstanbul'a gelir ve İstanbul'da da bırakır.

Diğer bir yöntem ise aslında en çok yapmak istediğim ulaşım. Halk tipi ulaşımı kullanmak. Bu güzergahta tren başta olmak üzere otobüsler, feribotlarla ilgili bilgileri toparlayabiliriz. Zira buradaki amaç aynı zamanda beraber aynı denizi paylaştığımız insanları daha iyi tanımak, komşuluk ilişkilerimizi geliştirmek. Oturup ihtiyarlarla sohbet etmek, tecrübe kazanmak, Karadenizi hissetmek.

Konaklamada LP başta olmak üzere her site incelenir. Ama daha da güzeli bu çalışmaları yaparken bizim gurbette yaşayanların irtibatlarından, daha önce gidilecek yerlerde dostlar edinmişlerden de yararlanmak.

Bu rota ilk olacağı için belgeselleştirmek de çok güzel olacaktır. Bu vesile ile belki sponsor dahi bulunabilir.

Bu nedenle İstanbul'da bir araya gelerek bir sohbet toplantısı da yapabiliriz.

Konu gündemde kalsın diye karalama yaptım:smiley:)

Şimdi en mantıklı olabilecek toplu ulaşımları buldukça ekleyeceğim. Sonra hepsini toparlarız:smiley:)

Güzergahımız aslında Gürcistan başlamalı ama kolay diye tersten planlama yapıyorum:smiley:)

Katılımcıların elbette ekonomik şartları farklı bu nedenle hedefimiz konaklamalarda 10 euro ortalamasını almak makul olabilir diye düşünüyorum. Ama bölgeyi bilenlerden dinlemek daha güzel olacak.

Birinci gidilecek şehir Burgas. İstanbul'dan devamlı otobüsler var. Fiyatları 65 TL gibi ama sanırım 50-60 TL ye de alabiliriz:smiley:) Yolculuk gece olacak ve gündüz Burgas gezilecek. (eski şehir bölgesine şehiriçi ulaşım mevcut ama özel araç girişi sanırım yok, ulaşım ücreti 2 leva) öğlen yemeğinden sonra ise Nesebar kasabasına gidip konaklama. Burgas-Nesebar arası yaklaşık 40-45 dk olup hergün sabah 6 akşam 9 arası otobüsler vızır vızırmış. Fiyatı 5 leva yani 6 TL (1 leva=1,19).
Konaklama için ilk harcama burada yapılacak. Sahile 100-150 metre otellerde 15-50 euro arası fiyatlar gördüm. Anladığım 15 euro civarında bir fiyata kalabiliriz.
Nesebar dan istikamet Varna olacaktır. Varna Nesebar arası ise minibusexpress firması ile 15 leva civarı
(saatleri hergün; 08.00, 10.10, 11.30, 15.30, 18.00) Gündüz nesebar da dolaştıktan sonra en geç saatteki ulaşım aracı ile Varna'ya hareket. (100 km lik bir yol.) Tahminim akşam 20-21.00 gibi Varna'da oluruz. Varna'da karanlık saatte giriş yapacağımız için konaklama önceden planlanmalı. Varna'yı bilen üyelerimizin desteği önemli. otel fiyatlarına bakınca anlaşılan Nesebar ile benzer fiyatlardalar.
Gündüz Varna gezilmesi ardından Balchik kasabasına birgün ayrılması önerilmekte. Akşam Balchik a geçip kalabilir gündüz de gezeriz. Varna - Balchik arası ulaşım 3-5 leva civarındadır ve muhtemelende 10 euroya falan kalabiliriz.........

devamı hep beraber. katkılarınızı, ev sahipliği yaparım diyenleri bekliyoruz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,461
Kayıtlı Üye Sayımız
172,115
Kaydolan Son Üyemiz
SoundofSilence

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR