Karadeniz- İç Anadolu İzlenimleri - 2011

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan RÜZGAR Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 176
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 71,713
Ynt: Karadeniz- İç Anadolu İzlenimleri - 2011

112 Amasya Şehzadeler konağı 3
[attachment=1]

Daha sonra Hazeranlar konağını geziyoruz. Bu da Tokattaki Latifoğlu konağı gibi saraya vergi verip halktan para toplayarak yaşayan bir Osmanlı paşasının konağı. Bir nevi derebeyi ne ait büyük bir konak. Haremlik selamlık var.

113 Amasya- Hazeranlar konağında selamlık

[attachment=2]

Bu konaklar Yeşilırmak kenarında birer yalı konak durumunda. Zamanımızın derebeyleri ise şekil değiştirip işadamı ya da bir başka deyişle denizbeyi ya da boğazbeyi olmuşlar...Yalılar da Yeşilırmak dan kalkıp İstanbul boğazına kadar yüzerek gelmiş zamanla !...
Şehrin tarihe tanıklık etmiş yalılarına , saat kulesine bakıyoruz bir defa daha.

114 Amasya- Tarihe bakış
[attachment=3]

Bir de Yeşilırmak’ın aşağıya, batıya doğru uzanışını kareliyoruz.

115 Amasya- Irmağın batıya doğru uzanışı
[attachment=4]

Şehirdeki gezimize devam etmek için karşı kıyıya geçip dolaşıyoruz ve bir çay bahçesinde dinleniyoruz.
Öğleden sonra programda Saraydüzü Kışlası denilen müze var. Yürüyerek onbeş dakikamızı alıyor sadece.

116 Amasya-Saraydüzü Kışlası Müzesi
[attachment=5]

112 Amasya  ehzadeler kona 3

113 Amasya Hazeranlar konanda selamlk

114 Amasya   Tarihe bak

115 Amasya Irman batya uzan

116 Amasya  Saraydz klas

Etiketler

Müzedeki bir salonda Mustafa Kemal’in Samsuna çıktığı 18 silah arkadaşı ile balmumu heykellerden canlandırma yapılmış.

117 Amasya- Samsun a çıkan vatanseverler (görüntü bozuk çıkmış, özür dileriz)
[attachment=1]

Diğer kısımlarda da ikili üçlü gruplar halinde balmumu heykelerle canlandırmalar var. Bir canlandırma da da Amasya tamiminin hazırlanışını simgeliyor.
Bu masanın etrafında bir milletin topyekun varoluş ya da yok oluşunun kaderi tayin ediliyor. Mustafa Kemal ve arkadaşlarının ince uzun yollarının başlangıcı buradan.Taa İzmir de biten bir zorlu yolculuk bu.

118 Amasya-Uzun ince yolun başlangıcı
[attachment=2]

Böylesine anlamlı sahnelerin içine dalmak, gözlerimiz yaşara yaşara izlemek bile zor geliyor bizlere...
Duvarlarda kurtuluş savaşına ait bilgiler ve resimler yer alıyor. Bu büyük binada kültürel faaliyetler için salonlar da ayrılmış ama henüz açılmamışlar.
Orduevine dönerken yolda rastladığımız yapay bir şelalede biraz olsun serinliyoruz. Ahh..bir de altına girip şöyle bir ıslansak, kendimize gelsek diyoruz.

119 Amasya- Yapay şelale
[attachment=3]

Amasya nın bizi yakından ilgilendiren yerlerini gördükten sonra karavanımıza çekiliyoruz. Akşam yemeğinde kadehlerimizi bu vatansever insanlar için bir daha kaldırıyoruz.
“Vatan size her zaman minnettar kalacaktır”

Yarın Anadolunun ortasından giden up uzun bir yol bizi bekliyor...

Beşinci Bölümün Sonu

117 Amasya Samsun akan vatanseverler

118 Amasya   nce uzun yolun balangc

119 Amasya Yapay elale

Gezi anılarınızı okurken kendimizden geçiyoruz. Bizleri içine alıp götürüyor. Ve anıların bitmesini istemiyoruz.

Birgül-Şeref

RÜZGAR' Alıntı:
Dördüncü bölüme moral katkısında bulunan,

*** "halilo 11" 'e teşekkürler. Fotoğraflar güzel diyorsunuz ama görüntüyü sık sık bozan bir adam giriyor kadraja !...

*** "mdr"'e izlediği için teşekkür ediyorum.

*** "mayıstosböce" nin HES ler konusundaki eklemeleri çok yerinde. Su hayattır derler...Ora insanlarının hayatını alıyorsunuz ellerinden...Hem de ne için, kimler için ?

*** "buralpdi" "Acı gerçeklerle tatlı bir esinti" ye teşekkür ediyorum.

*** "mabirsen" e de teşekkürler...Bir kaç kelime bile olsa her bir katılım, yazan için altın değerinde inanın.

*** "güngör" Berlin duvarına kadar uzanan acı bir değerlendirme. Dersim'i deşerek her geçen gün biraz daha yaklaşıyoruz iç şeye !...

*** "Esinti35" Uzungöl e bile bile gittim...Önceden giden arkadaşlardan biri şu "gereksiz popilizmi" bir kenara bırakarak gerçeği söyleme cesareti göstermişti bir zamanlar.Her gidilen yer de güzel olmak zorunda değildir ki. Ara sıra çok popüler bile olsa çirkinlikleri cessurca yazması gerek gezginin.
Bazı şeyler geçicidir. Örneğin "duşlar tuvaletler çok pisdi" derken anlık bir kesit veriyorsun.Oysa beş dakika sonra biri çıkıp temizlerse "duşlar tuvaletler tertemiz di" olur. Ama bazı çirkinlikler vardır ki..Kimsenin, hatta devletin bile kolay kolay gücü yetmez güzelleştirmeye.
Konuyu açtığınız için teşekkür ederim.

*** "Çöl Kartalı" Sizden de anlamlı notlar ve güzelliklerle dolu fotoğraflar bekliyoruz artık. Epeyce ara verdiniz sanırım. Sağlık dilekleriniz için teşekkür ediyoruz.

Karadeniz ve İç Anadolu ya doğru yolumuza devam ediyoruuuuzz. Kimse kalmasın..

görüntüyü sık sık bozan abi olmasaydı bizler nasıl resim görecekdik burda sizde ayrı bir güzellik katıyorsunuz resimlere

Kusura bakmayın bu yazıyı nasıl farketmemişim. :(

Rüzgar Abimizden yine her zamanki gibi güzel anlatımlı, akıcı bir gezi yazısı oluyor. :smiley:

Acılı, çok yağlı ve bir türlü hazmedilemeyen yemeklerden sakınmak için, yemekleri en iyisi karavanda yapmak lazım. Böyle yapınca da yöresel lezzetleri kaçırmış oluyoruz. Belki en iyisi önemli lezzetleri kaçırmadan bir ara çözüm bulmak. ::smiley:

Kuymak'ı görünce aklımıza Rize'nin bir yaylasında ikram edilen geldi. Yaylaya henüz çıkmıştık. Yanımıza yayla sakinlerinden geldiler ve hemen bizi evlerine davet ettiler çay içelim dediler. Tabii ki yanında da hemen oracıkta bizim için kuymak yapıp ikram ettiler. Yerken güzel geldi ama, sabaha kadar o tereyağlı yemeği hazmedememiştik. ;D

Karadeniz'e biz de birkaç yıldır gezi amaçlı gidemedik. Önümüzdeki sene artık inşallah güzel bir gezi yaparız. :smiley:

Uzungöl'den bahsetmişken anılarım depreşti. Uzungöl'e gittiğimizde merkezde oyalanmadan yüksek yaylalara çıkmıştık. Yukarısında balık gölleri var. Oradan birkaç defa Haldizan'dan Anzer'e geçmiştim. Hatırladığım yolu çok kötüydü, ama doğası muhteşemdi. Oralarda birkaç gün geçirmek lazım. :smiley:

Bu acı olayını anlamakta zorluk çekiyorum gerçekten.

Bizim için çok önemli olan bir mekandan ,ondan daha da önemli olan bir dönemdem hatıralar sundunuz,çok teşekkür ederiz.

Uzuuun, upuzuun bir geziyi öyle üç beş dakikada okuyup hiçbir şey anlamayıp, anlamış gibi görünerek geçiştirmemek adına hep "daha uygun bir zamana" ertelediğim gezi yazısı dizinizi sonunda "sindire-sindire" okumayı başardım. ;D (Bu cümleyi yazmak da en az sizin yazınızı okumak kadar zamanımı aldı ;D)
Aslında her ne kadar karavancıların hacılığı Nordkapp olarak kabul edilse de Doğu Karadeniz'e gitmeyen yerli karavancıya ben karavancı da demem, hacı da :D ( Ehh ne de olsa zamanında bir kere gitmişliğimiz var ;) :D)
Gezi ve yazısı hakkında yorum yapmak haddimize düşmez ama şu acı biberle olan kavganızı bitiremezsek gittiğiniz yerlerin yöresel tadlarını alamadan döneceksiniz, bir tadınız eksik kalacak :smiley:
Arada bir şarabın tadına bakabilmek oldukça keyif vermiştir sanırım :smiley:
Gezi yazınızı, fotoğraflarınızı ve değerli anılarınız bizimle paylaştığınız için teşekkürler.

hani bizim filimlerde sık gecer ya ABİ BÜYÜKSÜN BE... diye uzungöldeki norvec olayı inan abi gülmekten kendimi alamıyorum aynı yerde 2004 de bende ona benzer olay yaşamıştım o aklıma geldi ama sizinki cuk oturmuş abi ABİ BÜYÜKSÜN saygı ve sevgilerimizle

''ayder yaylası'' dememek lazım ayder kasabası olmuş :smiley:
ayder sonrası mola verdiğiniz noktada bizde manzara karşısında bir kahve içmiştik,
Uzungöl'ü herşeye rağmen sevdim, sevmemin nedeni tüm olumsuzluklara rağmen doğanın güzelliğini görmek istemem herhalde,
Tokat'ı görmek nasip olmadı gitmek istiyorum,
Amasya'ya birkaç kez gittim ama doya doya gezemedim,
ellerinize sağlık :smiley:

Değerli arkadaşlar,
Karadeniz-İç Anadolu gezimi maalesef çok na-müsait sağlık koşullarında yapabildim.
Bir tek karavancılık hevesimiz artı idi ve ona güvenip bastık marşa...
Uzun süren bir tedavinin verdiği yorgunluk ile ancak düz yerlerde ve kısa süreli yürüyebilmek,merdiven,yokuş çıkamamak,çiğnemesi zor şeyler yiyememek, uzun süre sert bir yerde oturamamak gibi engeller giderek gezi rotamızı ve süresini de büyük ölçüde etkiledi maalesef.
Ama evden ve beyaz gömleklilerden kısa bir süreliğine de olsa kaçmak,uzaklaşmak isteği bizi "ne olursa olsun bir yerlere kaçalım" a yöneltti.
Bu koşullarda Karadeniz in yamaçlarına yeterince çıkamadık,bir çok otantik yiyecekleri yeterince tadamadık, kısacası "Rüzgar" gibi esemedik ama bu seferliğine hafif bir "meltem" ile idare ettik artık...
Gezimize katılan okuyucularımıza yeniden teşekkür ediyoruz.

Hüseyin abi,
Size göre meltem bile olsa keyifli bir yolculuktu. Daha nicelerine,
Sağlıklı günler dilerim.
Selamlar.

Sevgili RÜZGAR, yine size yakışır biçimde döktürmüşünüz. Gönlünüze-emeğinize sağlık.
Bu yaz bir başından başlayıp SARP kapıya kadar adım adım görmeği düşündüğüm Karadenizi bu yaza ertelemek zorunda kaldık.Fakat bu yaz sorunumuz olmazsa kesin gitmeyi düşünüyoruz. Bu düşüncemiz nedeni ile yazınızı ayrı bir duyarlıklık ile okudum. Nasılsa Rüzgar ayağımıza getirdi,en ince noktasına kadar öğrendik,demek yerine İllaki gitmek - görmek gerek dedirttiniz. Teşkkürler-Saygılar.......

Hüseyin Bey, size ve eşinize sağlık ve mutluluk içinde yeni geziler bizlere de bu gezileri keyifle izlemenin gerçekleşmesini dilerim.
Saygılarımla,

Not. Bu arada Alternatif bayram gezisi nin... Pardon, 1. Antalya Kamp Karavan Derneği Şenliği'nin sabit konular içinde yer alıp da sizin 4 kat daha fazla reyting almış ve bundan 10 yıl sonra da keyifle okunacak gezinizin normal geziler içinde yer almasını da anlayabilmiş değilim.

Aliço' Alıntı:
Hüseyin Bey, size ve eşinize sağlık ve mutluluk içinde yeni geziler bizlere de bu gezileri keyifle izlemenin gerçekleşmesini dilerim.
Saygılarımla,

Not. Bu arada Alternatif bayram gezisi nin... Pardon, 1. Antalya Kamp Karavan Derneği Şenliği'nin sabit konular içinde yer alıp da sizin 4 kat daha fazla reyting almış ve bundan 10 yıl sonra da keyifle okunacak gezinizin normal geziler içinde yer almasını da anlayabilmiş değilim.

Sayın Ekmekçi Not'unuz ''Bir hayli reyting alan gezinizin ,yıllar sonrada keyifle okunacak bir paylaşım olduğu düşüncesiyle sabit konular içinde yeralması daha uygun olmazmıydı ? şeklinde olsa daha şık olmazmıydı ?Diğer konu başlığına ayrıyeten olumsuz görüşünüzü yazabilirdiniz.Böyle gereksiz bir kıyaslamaya girerek emeğe saygısızlık etmiş olmuyormuyuz.

RÜZGAR' Alıntı:
Değerli arkadaşlar,
Karadeniz-İç Anadolu gezimi maalesef çok na-müsait sağlık koşullarında yapabildim.
Bir tek karavancılık hevesimiz artı idi ve ona güvenip bastık marşa...
Uzun süren bir tedavinin verdiği yorgunluk ile ancak düz yerlerde ve kısa süreli yürüyebilmek,merdiven,yokuş çıkamamak,çiğnemesi zor şeyler yiyememek, uzun süre sert bir yerde oturamamak gibi engeller giderek gezi rotamızı ve süresini de büyük ölçüde etkiledi maalesef.
Ama evden ve beyaz gömleklilerden kısa bir süreliğine de olsa kaçmak,uzaklaşmak isteği bizi "ne olursa olsun bir yerlere kaçalım" a yöneltti.
Bu koşullarda Karadeniz in yamaçlarına yeterince çıkamadık,bir çok otantik yiyecekleri yeterince tadamadık, kısacası "Rüzgar" gibi esemedik ama bu seferliğine hafif bir "meltem" ile idare ettik artık...
Gezimize katılan okuyucularımıza yeniden teşekkür ediyoruz.
Hüseyin Abi, bir an önce eski sağlığınıza kavuşup, yine "Rüzgar"ınızın fırtına şiddetinde esmesini içtenlikle diliyoruz.
Olumsuz koşullar nedeniyle "meltem" de olsa "Rüzgar"ınızı bizlerden esirgemediğiniz için çok teşekkür ediyoruz. :smiley:
İyi ki varsınız. :smiley:

Sn. Öztürk, Tam da sizin dediğiniz gibi, emeğe ve büyüklerimize saygı için ve konuyu daha iyi ifade etmek için bu şekilde yazmayı uygun buldum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,461
Kayıtlı Üye Sayımız
172,115
Kaydolan Son Üyemiz
SoundofSilence

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.