Karayoluyla Türkiye - Fas

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan theodor_malinovski Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 37
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 34,281
Ynt: Karayoluyla Türkiye - Fas

theodor_malinovski' Alıntı:
ertesi gün fez kentinden ayrıldık ve ceuta'ya doğru yola çıktık. sınırdaki ağır bürokrasi duvarını aştıktan sonra ispanya'nın afrika'daki topraklarına ayak bastık. sınırda arama veya kötü muamele ile karşılaşmadık. şunu da belirtmekte fayda var. fas'a karayoluyla girerken size bir belge veriyorlar. bunu sakın kaybetmeyin. bu kağıdı çıkışta sizden geri alıyorlar. ceuta'ya geçtikten sonra derin bir oh çektik desem abartmamış olurum. ucu açık feribot biletimiz ile hemen limana gittik ve feribota bordaladık.
afrika kıtasını arkamızda bırakarak ispanya'nın güneyini keşfe başlayacaktık.
sabrınız için teşekkürler.

Merhaba,
Öncelikle değerli paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim, Zevkle takip ettim. Bende bu karavan ile yurtdışı gezilerime geçen sene başladım.
Bu sene ile civitavechia -Barcelona feribot geçişi ile ispanya ve Endülüs programı yapmak için hazırlanıyorum. Güney ispanyaya gitmişken hep fasa
karavanla geçmeyi hayal etmiştim. Yeşil pasaportum olmasına karşın şu yazı nedeniyle bu programımı yapmaktan vaz geçtim.
http://www.kendingez.com/PageDetail.aspx?PageID=32125
Birde geçen sene karavanımı belçikada bırakıp İngiltere ye trenle giderken Belçika polisi sen vizesiz dönüşte tekrar nasıl Belçika ya gireceksin diye bilgisizce bir laf edip canımı sıkmıştı.
Hoş İngiltere den dönerken sorun yaşamadım ama konu Fas olunca biraz daha tedirgin oldum.
Yeşil Pasaport gereği vize almadığınız için Siz Fas tan İspanya ya geçerken yeşil pasapotunuz da faslı yetkililerden sıkıntı yaşadınız mı?
Saygılarımla
İbrahim

Etiketler

isolano' Alıntı:
Merhaba,
Öncelikle değerli paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim, Zevkle takip ettim. Bende bu karavan ile yurtdışı gezilerime geçen sene başladım.
Bu sene ile civitavechia -Barcelona feribot geçişi ile ispanya ve Endülüs programı yapmak için hazırlanıyorum. Güney ispanyaya gitmişken hep fasa
karavanla geçmeyi hayal etmiştim. Yeşil pasaportum olmasına karşın şu yazı nedeniyle bu programımı yapmaktan vaz geçtim.
http://www.kendingez.com/PageDetail.aspx?PageID=32125
Birde geçen sene karavanımı belçikada bırakıp İngiltere ye trenle giderken Belçika polisi sen vizesiz dönüşte tekrar nasıl Belçika ya gireceksin diye bilgisizce bir laf edip canımı sıkmıştı.
Hoş İngiltere den dönerken sorun yaşamadım ama konu Fas olunca biraz daha tedirgin oldum.
Yeşil Pasaport gereği vize almadığınız için Siz Fas tan İspanya ya geçerken yeşil pasapotunuz da faslı yetkililerden sıkıntı yaşadınız mı?
Saygılarımla
İbrahim

merhaba ibrahim bey,
bu güne kadar onlarca ülke ve sınır kapısından geçtim ama bahsettiğiniz türde bir problemle asla karşılaşmadım. belki de şansım yaver gitti. bilemeyeceğim. :smiley:
fas seyahatimde yine de bir problem yaşanabilme ihtimaline karşın algeciras-ceuta geçişini kullandım. ceuta kuzey afrikada yer alan ispanya toprağı. dolayısıyla feribot yolculuğumu ispanya sınırları içinde gerçekleştirmiş oldum. böyle yapmamın sebebi eğer fas sınırında bir sorunla karşılaşırsam en azından bir ayağım ispanya topraklarında olacaktı. zaten hiç de korktuğum gibi olmadı. cauta'dan fas'a girerken sınır polisi hatta bizim yeşil pasaporta diplomatik pasaport muamelesi yaptı ve kuyruğa girmeden ayrı bir banko'dan işlemlerimizi gördüler. tek sıkıntı kapılarda elektronik sisteme geçmemiş olmalarıydı. kayıtları elle tutup defterlere yazıyorlardı. bu nedenle işlemler uzun sürdü. bunun haricinde bütün görevliler türkiye'den geldiğimizi görünce güleryüzle davrandılar. bu arada fırsat bulmuşken tekrar etmekte fayda var. fas'a girerken iki farklı belge doldurmanız gerekiyor. bir tanesi aracınız için. aynı rus sınır kapılarındaki gibi. bu belgeyi feribot bileti aldığınız ofislerde isterseniz doldurup veriyorlar zaten. diğer belge ise sınır kapısından girişte her yolcu için doldurulan bir başka belge. bunu sakın kaybetmeyin. fas'ı tekrar terk ettiğinizde bu belgeyi sizden geri istiyorlar. bu ikinci form sınır kapısındaki gişelerde bolca mevcut. yanınıza gelip para karşılığı bu formu satmaya veya sizin yerinize doldurmaya çalışanlar olacaktır. uyanık olun. dikkatimi çeken bir diğer şey de pasaportunuza vurulan giriş damgasıyla birlikte bir numara daha vuruluyor. fas içinde hangi otelde kaldıysak ismimizin yanına bu numarayı da kaydettiler.
yardımcı olabildiysem ne mutlu.
şimdiden iyi yolculuklar diliyorum. sormak istediğiniz başka şeyler olursa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.
saygılar.

theodor_malinovski' Alıntı:
merhaba ibrahim bey,
bu güne kadar onlarca ülke ve sınır kapısından geçtim ama bahsettiğiniz türde bir problemle asla karşılaşmadım. belki de şansım yaver gitti. bilemeyeceğim. :smiley:
fas seyahatimde yine de bir problem yaşanabilme ihtimaline karşın algeciras-ceuta geçişini kullandım. ceuta kuzey afrikada yer alan ispanya toprağı. dolayısıyla feribot yolculuğumu ispanya sınırları içinde gerçekleştirmiş oldum. böyle yapmamın sebebi eğer fas sınırında bir sorunla karşılaşırsam en azından bir ayağım ispanya topraklarında olacaktı. zaten hiç de korktuğum gibi olmadı. cauta'dan fas'a girerken sınır polisi hatta bizim yeşil pasaporta diplomatik pasaport muamelesi yaptı ve kuyruğa girmeden ayrı bir banko'dan işlemlerimizi gördüler. tek sıkıntı kapılarda elektronik sisteme geçmemiş olmalarıydı. kayıtları elle tutup defterlere yazıyorlardı. bu nedenle işlemler uzun sürdü. bunun haricinde bütün görevliler türkiye'den geldiğimizi görünce güleryüzle davrandılar. bu arada fırsat bulmuşken tekrar etmekte fayda var. fas'a girerken iki farklı belge doldurmanız gerekiyor. bir tanesi aracınız için. aynı rus sınır kapılarındaki gibi. bu belgeyi feribot bileti aldığınız ofislerde isterseniz doldurup veriyorlar zaten. diğer belge ise sınır kapısından girişte her yolcu için doldurulan bir başka belge. bunu sakın kaybetmeyin. fas'ı tekrar terk ettiğinizde bu belgeyi sizden geri istiyorlar. bu ikinci form sınır kapısındaki gişelerde bolca mevcut. yanınıza gelip para karşılığı bu formu satmaya veya sizin yerinize doldurmaya çalışanlar olacaktır. uyanık olun. dikkatimi çeken bir diğer şey de pasaportunuza vurulan giriş damgasıyla birlikte bir numara daha vuruluyor. fas içinde hangi otelde kaldıysak ismimizin yanına bu numarayı da kaydettiler.
yardımcı olabildiysem ne mutlu.
şimdiden iyi yolculuklar diliyorum. sormak istediğiniz başka şeyler olursa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.
saygılar.

İlginize çok teşekkür ederim., Yazdıklarınızı not ettim
Bolca Sağlıklı Mutlu Geziler Dilerim.
İbrahim

Güzel bir gezi olmuş.satıcıların ve trafik kaosunun çok benzeri kahirede'de var. yazınızı okuyunca anladımki arap ülkelerinin çoğu aynı.ayrıca böyle yerlerde sabırlı olmak en mantıklısı sizde öyle davranmakla en doğrusunu yapmışınız.geçen sene arabyla endülüsü gezerken cebelitarık sınırına kadar gittim ordan afrika bakıp iç geçirmiştim gitmek istediğim yerlerden biri inşallah bizede nasip olur.

Bizde ailecek Hundai i20 aracımızla biraz farklı bir güzergah tercih ederek bu yaz Türkiye-Fas Turumuzu gerçekleştirdik.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,459
Kayıtlı Üye Sayımız
172,114
Kaydolan Son Üyemiz
Ahmetalp0666

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR